Tekil Mesaj gösterimi
Eski 12.10.16, 23:17   #8
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 980
Ettiği Teşekkür: 45967
Aldığı Teşekkür: 39531
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Eğitim ve Önemi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi alkanaga Mesajı göster
Keşke öğrenmeye çalıştıkları şu Din'i de tam bilseler. Yarım yamalak bilgiyle Allah işi de gidiyor işte... Sor bakalım kaç mushaf okumuş kişi var??? Ya da kaç kişi Peygamberin hayatını biliyor????
Çok ülke gördüm ve çeşitli dinlerden çok insanlar tanıdım. Gelişmiş ülkelerde insanların büyük çoğunluğu dine itibar etmiyor. Hıristiyan ülkelerde pazar günleri bile kiliseler nerdeyse boş. Sadece bir kaç moruk banklarda oturuyor. Demek ki gelişmek için dini sollamak gerekli. Bunu inançsız olduğum için değil somut gözlemlerim olduğu için söylüyorum.

Mesela dünyayı defalarca kana ve yağmaya boğan haçlı seferleri, hıristiyanlık olmasa mümkün olur muydu? Ya da bugünün islam dünyasında, çeşitli mezheplerden insanlar bir birlerini boğazlar mıydı?

Ben daha önce forumda yazmıştım, dün de Kılıçdaroğlu söyledi galiba. İslam dünyasında her gün 1.000 civarında müslüman öldürülüyor ve bunları öldürenlerin yüzde doksanı yine müslüman!

Her ne kadar din egemenler tarafından kullanılsa da; eğer din olmasa, mezhepler olmasa, insanların egemenlerin aldatmalarıyla kendi dininden insanları öldürebilir mi?

Özellikle bugün (dün de böyleydi) İslam dünyasında insan kasapları yetiştiren tek faktör dindir. Din faktörünü ortadan kaldırın; toplumların bu coğrafyada bir birlerini katletme gerekçesi de ortadan kalkacak, egemenler din üzerinden aynı dinin insanlarını bir birlerine kırdıramayacaklardır.

Aynı Yaşar Nuri Hoca' nın dediği gibi (ben bunu ondan öncede söylüyordum!)
artık dinlerin insanlığa bir faydası kalmamıştır... Ha o bugünden bahsediyor... Bence dün de bir faydası olmamıştı, maalesef bugün de yok, yarın da olmayacak...

Ki bu coğrafyada din, egemenlere eşsiz bir saltanat imkanı verirken, yönetilen halka şükretmeyi, olanla yetinmeyi, itaati, biatı ve bu dünyada çektiklerinin ödülünü öbür dünyada alacakları yalanıyla onlara sefaletin erdemlerini (!) anlatıyor.

Yaşar Nuri Hoca yukarıda da dediğim gibi bu kötülükleri bugüne sınırlı sayıyor... Halbuki kendi de bu kötülüklerin 1.400 yıldır sürdüğünü biliyordu ama anlatamıyordu.