Tekil Mesaj gösterimi
Eski 12.12.16, 21:00   #1
nurideniz34
Uzman Üye

nurideniz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Konular: 707
Mesajlar: 3,692
Ettiği Teşekkür: 57992
Aldığı Teşekkür: 8874
Rep Derecesi : nurideniz34 isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: Suspus
Thumbs up Emaye Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Emaye Nedir ve Nasıl Uygulanır?


Emay, bazı maddeleri korumak yada parlaklık vermek için kullanılan bir maddedir. Korumanın yanında metal yüzeye estetik özellik kazandırması içinde kullanılır. Emay yapısı gereği anyon ve katyonlardan oluşur. İçerdiği başlıca anyonlar oksijen ve flordur. Cam hamuruna çeşitli maden oksitlerin (silisyum,soda,boraks,kurşun oksit ve renk verici metal oksitler) katılmasıyla bir araya gelir. Emay ile kaplanmış olan malzemelere ise emaye adını verilir. Emay içine katılan maden oksitlerle cama benzer bir yüzey oluşturur. Maden oksitler karıştırılır ve eritilir. Daha sonra yüksek sıcaklıklardaki fırınlarda toz haline gelir. Inorganik oksitlerin bir araya gelmesinden oluşan bu karışım istenilen yüzeyin üzerine aktarıldıktan sonra, oksitlerin erime sıcaklığında fırınlanması ile cam görüntüsüne sahip tabaka elde edilir. Fırınlanma yüksek sıcaklıklarda (yaklaşık 900 OC) gerçekleşir.Genellikle kaplanan metaller çelik, alüminyum ve alüminyum alaşımlarıdır. Saf nikel ve pirinç üzerine kaplama yapılmaz.

Emaye Nedir ve Nasıl Uygulanır

Emaye uygulaması kuru yada ıslak olarak yapılabilir. Uygulamanın kaliteli olabilmesi için tabaka kalınlığı önemli faktörler arasındadır. İnce yapılan uygulamalar yanmalara sebep olarak, ürünlerin kalitesinin düşürebilir. Çok kalın olarak gerçekleşen uygulamalarda ise emaye atmaları gözlenir.

Günümüzde ıslak uygulama daha çok kullanılmaktadır ve bu uygulama püskürtme,daldırma ve sallama ve sürme yöntemleri ile yapılır. Daldırma yöntemi adından da anlaşılabileceği gibi ürünün emaye banyosuna batırılıp çıkarması ile gerçekleşir. Bu yöntemle emaye kaybı ortadan kalkmış olur ancak akış yönünde izler meydana gelebilir.Püskürtme yönteminde ise kapalı kabinlerde, genellikle maddelerin tek tarafının kaplanması gereken durumlarda yapılır. Kompresör yardımıyla ürün üzerine uygulama yapılır.

Emaye diğer kaplama türleri ile kıyaslandığında, sert ve pürüzsüz olması, istenilen her renkte üretilebilir olması ve bu renklerin hiçbir şekilde değişime uğramaması, toksik olmaması ve asla mikrop barındırmaması sebebiyle öne çıkar. Bunların yanında kolaylıkla temizlenebilir ve yüksek sıcaklıklara karşı direnci çok yüksektir. Bu sebeplerden dolayı sektörde de mutfaklarımızda da bizler için güzel ve sağlıklı bir alternatiftir.

kaynakça
__________________
....................................
nurideniz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz nurideniz34'in Mesajına Teşekkür Etti.