Tekil Mesaj gösterimi
Eski 27.12.16, 12:19   #1
Gerçekforumcu
Üye

Gerçekforumcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2016
Yaş: 23
Konular: 1
Mesajlar: 21
Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 76
Rep Derecesi : Gerçekforumcu Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Vefatından Sonra Bile Göğsümüzü Kabartan Ulu Önder Atatürk Hakkında

Cumhuriyetin kurucusu, kadın, çocuk ve insan haklarının savunucusu, Türkiye Cumhuriyeti’nin ölümsüz lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçek bir dünya lideri olduğunu,düşmanları tarafından bile duyulan bu saygıda görebiliriz. Ulu önderimizi 1938 yılında ebediyete uğurlamış olsak da bırakmış olduğu bu mirası ilelebet yüceltmeye ve muhafaza etmeye devam edecek, Mustafa Kemal Atatürk’ü ve büyük mücadeledeki kahraman silah arkadaşlarını unutmadık, unutmayacağız.

Vefatından Sonra Bile Göğsümüzü Kabartan Ulu Önder Atatürk Hakkında Dünya Liderlerinin Dile Getirdikleri

1938 Kasım’ının
böylesine soğuk ve matem dolu olacağını kim düşünebilirdi? 10 Kasım Perşembe günününsabahında saatler, saniyeler… zaman durdu ve sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusuolmakla kalmayıp, dünyanın en etkili, en ileri görüşlü, bilime, sanata, sanatçıya, köylüye, kısacası insana da değer veren Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ünnaaşını selamladı. Dostundan düşmanına, tanıyanından tanımayanına kadar herkesin saygı duyduğu bir lider, bir öğretmen, bir bilim insanı ve büyük bir komutan, 10 Kasım 1938 günü saat 09:05’tesonsuzlukla buluştu.

Belçika, Pakistan, Meksika, Dominik Cumhuriyeti, İsrail, Hollanda, Yeni Zelanda, Venezuela, Küba, Avustralya, ABD, Birleşik Krallık ve Japonya başta olmak üzere, dünyanın dört bir yanına heykeli dikilen belki de tek dünya lideri, ulu önder Atatürkolabilir. Bu yıl vefatının üzerinden 78 yılgeçmesine, ülke içinde ve dışında varlığını unutturmak isteyenler olmasına rağmen, adını ve sevgisini içimizde daha da fazla yaşatmaya devam ediyoruz. Edeceğiz!

11 Ocak 1905 tarihinde Kurmay Yüzbaşı olarak Harp Akademisi’nden mezun olduktan sonra, bir savaş dahisi olarak birçok muharebede başarıya ulaştı. 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Mütarekesi’nin ardından başlanan örgütlenme, sonrasında kazanılan Kurtuluş Savaşı’nınhabercisiydi. Kurtuluş Savaşı sırasında halkın egemenliği,Mustafa Kemal için muharebelerden çok daha önemliydi.

Akabinde dünya tarihinde yer alacak bir savaş kazanıldı ve yepyeni bir ülke adeta küllerinden doğdu. Artık yönetim şekli monarşi değil cumhuriyetti. İnsan hakları, eğitim ve öğretim hakları, saltanatın ve halifeliğin kaldırılması, kadınlara seçme seçilme hakkıgibi daha birçok yenilik, şimdilerde başımızda bulunan vekiller ve siyasilerbaşta olmak üzere tüm Türkiye Cumhuriyetivatandaşlarının devlet yönetiminde söz hakkına sahip olmalarını sağladı.

Ne yazık ki, bazı kesimler halen daha bu inkılapların değerini anlamamakta ısrarcı davranıyorlar. Ancak onlar da Mustafa Kemal’e duyulan sevginin ve saygının sonsuz olduğunun farkındalar. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 78. yıldönümünde bitmek tükenmek bilmeyen sevgiyle anıyor ve özlüyoruz…

Vefatından sonra bile göğsümüzü kabartan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk hakkında dünya liderlerinin söylediği cümleler sizlerle…

10 John F. Kennedy

ABD’nin 35. Devlet Başkanıolarak 1961 ve 1963 yılları arasında görev alan John Fitzgerald Kennedy, 22 Kasım 1963 yılında suikaste kurban gitmeden önce vermiş olduğu demeçte; Atatürk’ün bu yüzyılda yaşamış en büyük, en ileri görüşlü ve en kudretli liderolduğunu belirtmiştir. Ayrıca çöküntü halinde bulunan bir imparatorluğunyerini özgür bir Türkiye’ye bırakmasının yanı sıra, Türkiye’nin özgürlüğünün ve bağımsızlığının şerefli bir şekilde o zamandan bugüne kadar korunmasının daAtatürk’ün ve Türk halkının başarısıolduğunu da sözlerine eklemiştir.


9 David Lloyd George

Atatürk ile aynı tarihlerde görev yapmış olan David Lloyd George, Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye topraklarını işgal eden Britanya Hükümeti’nin başındaydı.Düşman kuvvetlerde olmasına rağmen Atatürk’e olan saygısını, onu Asya topraklarında yetişmiş bir dahiolarak nitelendirerek göstermiştir. Elbette ki, Atatürk’ün işgalci güçlere karşı başarılı bir şekilde mücadele vermesi, Türkiye’ye karşı sert ve tavizsiz bir politika izleyen Lloyd George’nin bile saygı duyabilmesini sağlamıştır.

8 Adolf Hitler

Bazı kesimler tarafından yüzyılınen büyük diktatörü,bazı kesimler tarafından ise başarılı bir politikacıolarak kabul edilen Adolf Hitler, Atatürk’ün özellikle de dahi bir devlet adamı ve büyük bir askerolduğundan bahsetmiştir. “Yeni Türkiye Cumhuriyeti”ninise Atatürk’ün nesilden nesile aktarılacak büyük bir anıtıolduğunu da sözlerine eklemiştir.

7 Aristide Briand
Lloyd George gibi Aristide Briand da Kurtuluş Savaşı’nın işgalci devletlerinden biri olan Fransa’nın başındaki isimdi.Karşı cephede olmasına rağmen, Atatürk’ten büyük bir kahramanolarak bahsetmiştir. Ayrıca Atatürk ve silah arkadaşlarının teker teker heykellerinin dikilmesi gerektiğinide sözlerine eklemiştir.

6 Barack Obama
Şimdi ise günümüz liderlerinden Barack Obama ile listemize devam ediyoruz. ABD’nin 44. Devlet Başkanıolarak görev yapan ve son seçimle yerini Donald Trump’abırakacak olan Barack Hussein Obama da yüzyılın en etkili dünya lideri, Atatürk’e olan hayranlığını vermiş olduğu bir demeçle göstermiştir. Atatürk’ten tarihin şeklini değiştiren bir liderolarak bahsetmiş ve yaşamına ait en büyük anıtın taştan ya da mermerden inşa edilemeyeceğini, Türkiye’nin canlı ve laik demokrasisinin en büyük mirasıolduğunu da sözlerine eklemiştir.


5 Vladimir Lenin
Atatürk ile aynı dönemlerde yaşamış olan Vladimir Ilyiç Lenin,Sovyetler Birliği’nin kurucusu ve sosyalist bir devrimcidir.Mustafa Kemal’in bir sosyalist olmadığını ancak anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir liderolduğunu belirten Lenin, Atatürk’ün önderlik ettiği Kurtuluş Savaşı’nın da başarıyla sonuçlanacağını düşünen ender politikacılardan biriydi.

4 Winston Churchill


Çanakkale Boğazı’ndatarihi bir yenilgi yaşayan İngiliz orduları,o dönem Winston Churchilltarafından yönetiliyordu.Bu yenilgi, Churchill’in askerlik hayatını bitirmiş olsa da karşı cephesinde mücadele veren Mustafa Kemal’e karşı büyük bir saygı besliyordu. Atatürk’ün vefatının ardından vermiş olduğu demeçte; Mustafa Kemal’in vefatının sadece Türkiye Cumhuriyeti için değil, Avrupa için de büyük bir kayıp olduğunubelirtmişti.

3 Muhammed Ali Cinnah
Pakistan’ın kurucusu,
Tüm Hindistan Müslüman Birliği ve Pakistan Bağımsızlık Mücadelesinin önderi olarak bilinen Muhammed Ali Cinnah da Atatürk’ün büyük bir lider olduğunu dile getirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmakla kalmayıp, bütün dünya uluslarına Müslümanların seslerini duyuracak kudretteolduğunu, vefatıyla Müslüman dünyasının en büyük kahramanını kaybettiğinibelirmiştir.

2 Cevahirlal Nehru

Pandit Cevahirlal Nehru;Hindistan Bağımsızlık Hareketi’ninönemli isimlerinden biri olmakla kalmayıp, Hindistan’ın ilk başbakanıolmayı da başarmıştır. Nehru, Atatürk’ten gençlik yıllarının kahramanıolarak bahsetmiştir. “Kemal Paşa’nın en büyük hayranları arasında bulunuyorum”,diyerek Atatürk’e olan saygısını ve sevgisini dile getiren Nehru, Atatürk’üDoğu’ya modern çağın kapılarını açan öncü bir dünya lideriolarak nitelendirmiştir.


1 Emanullah Han

1919 yılında Afganistan Emiri
olarak görev yapan Emanullah Han da ülkesini İngiltere’nin etkisinden kurtarıp, bağımsız bir devlet olmasını sağlamış bir önderdir. Babasının ölümüyle 1919 yılında tahta çıkan Emanullah Han, 1921 Türkiye Anayasası’nıörnek alarak 1923 Afgan Anayasası’nıhazırlatmıştır. Mustafa Kemal’i daima örnek alan Emanullah Han; Atatürk’ün sadece Türkiye için değil, aynı zamanda bütün Doğu milletleri için de en büyük önderolduğunu belirtmiştir.


Duruşu, karizması, ileri görüşlülüğü, yenilikçi fikirleri ve gerçekleştirmiş olduğu inkılaplarla, kaybolmuş bir ülkeyi yeniden küllerinden diriltmeyi başaran Mustafa Kemal Atatürk, gerçek bir dünya lideridir. UNESCO tarafından 27 Kasım 1978 tarihinde alınan bir kararla 1981 senesi, Atatürk yılı olarakkabul edilmiştir ve bu karar, dünyada tektir. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) ise Atatürk’ü barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgeciliğe karşı savaşan ilk önder ve dünyanın barış öncüsü olarak tanımlamıştır.
__________________
Gerçekforumcu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Gerçekforumcu'in Mesajına Teşekkür Etti.