Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.04.17, 12:21   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2675
Mesajlar: 31,093
Ettiği Teşekkür: 167078
Aldığı Teşekkür: 186267
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Moritzburg Kalesi'nin Tarihi ve Mimarisi (Almanya)


Moritzburg Kalesinin Tarihi ve Mimarisi (Almanya)
Moritzburg kalesi, Dresden (Almanya) şehrinin 13 km. dışında 1542 yılında inşa edilmiş barok mimarinin iyi bir örneği olan şato görünümlü bir Alman kalesidir. 1542-1546 yılları arası Saxon Kralı Dük Moritz için yazlık saray ve av binası olarak kullanılmış.


Şato görünümlü bina, göl kenarında yapay arazi üzerinde yapılmıştır. Kalenin orijinal adı Dianenburg olup, sonradan isim değişikliği yapılarak bulunduğu bölgenin adı olan Moritzburg olarak değiştirildi. Kale etrafında küçük dinlenme ve müştemilat evleri bulunmaktadır.


16. yüzyılda bir avcı kulübesi olan bina, 18. yüzyılda Kral August dem Starken tarafından bugünkü şekle getirildi. Ana ekseni, güneyden kuzeye doğru uzanan kale, bir gölet üzerindeki, yapay bir ada üzerinde yer almaktadır. Dört kuleli, dört kanatlı barok binanın etrafına, sekiz adet muhafız evi yerleştirilmiştir. Kuzey yönünde görülmeye değer, ormanlık bir alana kadar uzanan 2 km. kadar uzunluğunda, güzel manzarası olan bir bahçesi mevcuttur.


  • Moritzburg Kalesi’nin Tarihi:
Dük Moritz, (1542-1546) yılları arasında Rönesans tarzı av köşkünde av ziyafetleri verir, avcılık zaferleri kutlaması yapardı. Kaleye (1661-1672) yılları arasında planını usta yapımcı Wolf Caspar von Klengenin yaptığı, Johann Georg II'nin yönettiği bir şapel inşa edilip, av köşkü daha da genişletildi. 1699'dan sonra kalenin şapelinde katolik hizmeti verildi.

Moritzburg Kalesi'ndeki Şapelin İçerisi
1703 yılında kaleyi, barok tarz av eğlenceleri yapmak için bir av köşkü haline dönüştürme planları geliştirildi. Bu planlamaların ''August dem Starken''e ait olduğu bilinmektedir. 1719'da Moritzburg'un kraliyet av köşkü oluşumu gerçekleşmiş, galasına ünlü Alman Besteci Johann David Heinichen gelmiştir.


1723 -1733 yılları arasında kalenin yeniden yapılanması gündeme gelmiş, düzenleme Matthaus Daniel Pöppelmann'ın yönetimi altında gerçekleşmiştir. Değişim sonucunda yeni göletler, hayvan barınakları ve yetiştirme yerleri yapılmıştır. Yeniden yapılanma August dem Starken in ölümüyle sona ermiştir.

1733 Yılında Moritzburg Kalesi


1800 yılında, August dem Starken'in torunu Prens Friedrich August III. von Sachsen, kalenin çevre manzarasının ve bazı yerlerinin tasarımını yaparak daha da güzelleştirdi. Bu düzenleme ile Fasanenschlösschen (Küçük Sülün Kalesi ), Marcolinihaus, Venüs çeşmesi, liman, derin büyük bir gölet, Leuchtturm (Deniz feneri)gibi yerler yapıldı.

1800 Yılı Civarında Moritzburg Kalesi1933 -1945 yıllarında ise, Saksonya Prensi Ernst Heinrich, kaleye gezi rehberlerine daimi ikametgâh etmeleri için odalar yaptırdı. Saray mücevherleri tahya sandıklar içerisinde kale arazisine gömüldü. Mücevherlerin az bir miktarı dışında olanlar Sovyet birlikleri tarafından bulunup götürüldü.

Moritzburg Kalesi İskelesi ile Deniz Feneri


4 Ekim 1996 tarihinde özel hobi arkeologları, kıymetli taşlarla bezenmiş birçok mücevher sandığı bulmayı başardı. Bulunan mücevherler Wettin hazinesine konuldular. Tüm metaller ve değerli taşlar toprak altındaki uzun depolamadan etkilenmiş olsalar da, restore edilerek savaş öncesi durumuna tekrar geri getirildi.

Moritzburg Kalesi'nin Çevresindeki Heykeller

1946 -1949 yılları arasında, kalenin bir odası Barok Müzesi yapıldı. 1985-1989 yılları arasındaki zaman içerisinde kalenin şapeli geniş ölçüde restore edildiği için orası öylece bırakıldı.

Venüs Çeşmesi


  • Moritzburg Kalesi’nin Yapı Düzeni:
Kale, 12 konut bölgesine ayrılarak, toplam 200 odaya bölündü. Evler, kraliyet ailesi, misafirler ve hizmetkârlar için dizayn edildi. Zemin kata giriş koridorları, çapraz tonozları ile Saksonya Dük'ünün Rönesans stili eski av köşkünü hatırlatır. Birinci katta dört büyük salon mevcut olup bunlar, bilardo salonu, yemek odası, taş salon ve dev yemek odasıdır.


Kalenin dört kulesi orijinal işlevlerine göre belirlenmiş, kuzeydoğu Küchenturm (mutfak kulesi), yemek odasına hizmet verirken, kuzeybatı Backturm (fırınturm), ekmek fırınını içeriyordu. Güneydeki Amtsturm (Ofis kulesi), Güneybatıdaki Jagerturm (avcı kulesi) dur. Bodrum katında mutfak ve depo vardır.

* Moritzburg Kalesinin Tarihçesi: Canan
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.