Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.04.17, 12:09   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2675
Mesajlar: 31,094
Ettiği Teşekkür: 167082
Aldığı Teşekkür: 186270
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Hohensalzburg Kalesi'nin Tarihi ve Mimarisi (Avusturya)


Hohensalzburg Kalesi'nin Tarihi ve Mimarisi (Avusturya)
Hohensalzburg Kalesi, Avusturya'nın Salzburg şehrindeki Festungsberg Dağı’nın tepesinde yer almaktadır. 506 m. yüksekliğe, 250 m. uzunluğa ve 150 m. genişliğe sahip olan bugüne kadar gelebilmiş Avrupa'daki en büyük ortaçağ kalelerinden biridir. Google Maps kullanılarak hesaplanan yüzölçümü 54.523 m² dir.


Hohensalzburg Kalesi’nin inşasına 1077 yılında Başpiskopos Gebhard von Helfenstein başkanlığında başlamıştır. Koruyucu çevre duvarları ve kuleler ise 1462 yılında Prens-Başpiskopos Burkhard II von Weibpriach tarafından yaptırılmıştır. 1495'den 1519'a kadar da Prens Başpiskopos Leonhard von Keutschach tarafından genişletilmiştir.


1515 yılında ilk funiküler çıkışı yapılmıştır ve günümüzde kaleye çıkmak için hala bu dünyanın en eski füniküler hattı kullanılmaktadır. 1525 yılında, otuz yıl savaşları nedeni ile Salzburg şehrinin koruması amaçlı olarak mevcut dış burçlar, kapılar ve top atış noktaları ilave edilerek kale güçlendirilmiştir.

  • Hohensalzburg Kalesi’nin Yakın Geçmişi
Hohensalzburg kalesi, 19. yüzyılın sonlarından itibaren yenilenmiş ve 1892 yılında açılan Festungsbahn füniküler demiryoluyla önemli bir turizm cazibe merkezi haline gelmiştir. Bugün Avrupa'daki en iyi korunmuş kalelerden biri olarak duruyor.


Birinci Dünya Savaşında İtalyan mahkûmlar için ve 1930 yılında da Naziler tarafından hapishane olarak kullanılmıştır. 1977'de Hohensalzburg kalesinin inşasının 900. yıldönümü nedeniyle para basılmıştır. Ayrıca; 5 Nisan 2006 tarihinde basılan Avusturyalı Nonnberg Abbey hatıra madalyonunun ana motifi olarak Hohensalzburg kalesi seçilmiştir.

Demiryolunun Kaleye Bağlantı Noktası

  • Altın Salon
Başepiskopos Leonhard von Keutschach, 1498 yılından başlayarak üçüncü katta muhteşem devlet dairelerine sahipti. Başpiskoposların normalde yaşamış olduğu odalar bir kat aşağıda idi. Devlet daireleri öncelikle temsili amaçlar ve şenlikler için kullanılmıştır. Altın Salon zengin bir şekilde dekore edilmişti ve kalenin başpiskoposlara yalnızca kriz zamanlarında değil, aynı zamanda 16. yüzyıla kadar bir ikametgâh olarak hizmet ettiğini gösteriyor.

  • Altın Oda
Altın Oda, ihtişamlı odaların en görkemli şekilde döşenmiş odasıdır. İki uzun duvar, asmalar, üzümler, yapraklar ve hayvanlarla zengin şekilde süslenmiş tezgâhlarla kaplıdır. Bu tezgâhlar eskiden bez ya da deri ile örtülmüştü, ancak döşemeler modern çağda ayakta kalamadılar. Duvarlar, duvarın alt kısmına süsleyen altın kabartmalı deri goblenlerle kaplıydı.

  • Yatak Odası
Yatak odası, ihtişamlı odaların en samimi odasıdır. Goblen gibi orijinal mobilya ve değerli tekstil, zamanla daha "modern" mobilyalarla değiştirildi. Soğuğun önüne geçmek için yapılan ayrıntılı tarama, geçmişin ihtişamına hala tanıklık ediyor. Panellerin üst kısmı yaldızlı düğmeler ve rozetlerle süslü iken günümüzde altta olan kısım muhtemelen deri veya kadife dokuya kaplıydı. Kapı, temelde ahşap bir çerçeveyle yere bir delik olan bir tuvaleti gizliyor. Geçmişte bu son derece modern bir sağlık tesisiydi ve her kattan erişilebilirdi.

Prens Başpiskopos Yatak Odası


Hohensalzburg Kalesi, günümüzde Salzburg şehrinin önemli turistik noktalarından biridir. Yıl boyunca birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor ve ayrıca önemli bir konser salonu var. Her 10 dakikada bir çalışan şehir merkezindeki füniküler demiryolu ile veya 30 dakikalık yürüyüş ile kaleye ulaşmak mümkün.Kalenin içinde İngilizce, Almanca, İtalyanca, Fransızca, İspanyolca, Portekizce, Rusça ve Çince olmak üzere sekiz farklı dilde mevcut ses kılavuzları bulunmaktadır.
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.