Tekil Mesaj gösterimi
Eski 29.05.17, 22:24   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9292
Mesajlar: 31,966
Ettiği Teşekkür: 106776
Aldığı Teşekkür: 165465
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Palais Garnier (Paris Opera Binası) (Paris)


Paris Opera Binası (Palais Garnier)


Yer:
Fransa Paris, Fransa
Önemi: Sembol
Bitiş Tarihi: 5 Ocak 1875
Mimar: Charles Garnier
Müdür: Gerard Mortier
Nicolas Joel (2009)


Teknik veriler

Yükseklik: 73,60m
Genişlik: 173m
Derinlik: 125m
Yüzey: 11.237m²
Merdivenin Yüksekliği: 30m


Opera National de Palais Garnier ya da bilinen adıyla Paris Opera Binası, Paris’in dünyaca ünlü opera binasıdır. 1875 yılında tamamlanan Palais Garnier, 16 Ekim 1923 tarihinde beri, Fransız Tarihi Anıtlar kategorisinde yer almaktadır.


1989 yılında inşa edilen modern Opera de Paris Bastille’nin açılışına kadar şehrin ana opera salonu olsa da günümüzde burada bale gösterileri sergilenmektedir. Opéra Garnier Eklektik mimarlığı temsil eden bir anıttır. ( Eklektik, Yunanca “eklektos” (seçilmiş) kelimesinden gelmektedir. Eklektik, genellikle bir sisteme ait olan veya tek başına anlam ifade eden unsurların birden fazlasını toparlayarak meydana getirilen yeni sistem veya sistemler anlamında kullanılmaktadır.)

Palais Garnier (veya Opéra Garnier) Paris'te Eklektik mimarlığı temsil eden bir anıttır. ( Eklektik, Yunanca “eklektos” (seçilmiş) kelimesinden gelmektedir. Eklektik, genellikle bir sisteme ait olan veya tek başına anlam ifade eden unsurların birden fazlasını toparlayarak meydana getirilen yeni sistem veya sistemler anlamında kullanılmaktadır. ) 1875 yılında tamamlanan Palais Garnier, 16 Ekim 1923 tarihinde beri, Fransız Tarihi Anıtlar kategorisinde yer almaktadır.  • Tarihi
14 Ocak 1858 tarihinde İtalyan anarşistler tarafından III. Napolyon'a suikast düzenlendi. Şans eseri, III. Napolyon ve eşi yara almadan kurtuldular, ancak suikast girişimi 8 ölüye ve 150 yaralıya mal olmuştur. Bu olayın ertesi günü, suikastın yapıldığı yerde, yani eski Opera'nın bulunduğu yere, III. Napolyon tarafından yeni bir Opera yapılmasına karar verildi.Mimarı seçme amacıyla, 29 Aralık 1860 tarihinde bir yarışma başladı. Jüri başkanlığına Napolyon Bonapart'ın oğlu Prens Walewski seçildi. 171 mimarın katıldığı yarışmaya, 30 Mayıs 1861 tarihinde 36 yaşındaki Charles Garnier ismindeki genç mimar ipi göğüsledi. İlginç olan taraf ise, Charles Garnier'nin ilk inşaatı olmasıdır.


Projeye ayrılan bütçe ise, 29 milyon altın frank olarak açıklanmasına rağmen, o zamanki ekonomi bakanlığı, bu bütçeyi 20 milyon altın frank seviyesine düşürdü.
Opera Garnier sahip olduğu dış görünüm kadar iç görünümü ile de ünlüdür. Gösterişli iç mekânda, Büyük Merdiven, Büyük Fuaye’yi kapsayan mozaik kubbeli tavan resimleri ve tavanı Marc Chagall tarafından yapılmış salon çok etkileyicidir. Yapının alt kısmında inşaat süresinin uzun olmasında da etkili olan, bir de küçük göl yer almaktadır. Bu havuz, Gaston Leroux’un Operada’daki Hayalet (Phantom of the Opera) gösterisinin de ilham kaynağıdır.

Aynı zamanda günümüzde Paris’in en ünlü mimari yapılarından biri olan Palais Garnier . Notre Dame Katedrali, Louvre ve Sacre Coeur Bazilikası ile birlikte Paris’in en çok ziyaret edilen noktalarından ve sembollerinden de biridir. İçerisinde ayrıca Paris Opera Museum Library (Paris Opera Müze Kütüphanesi) de bulunmaktadır.


Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.