Tekil Mesaj gösterimi
Eski 12.01.18, 23:20   #5
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1482
Ettiği Teşekkür: 29774
Aldığı Teşekkür: 33188
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: AMD; Spectre Açığı İşlemcilerimizi Savunmasız Bırakıyor

@Aristo

İşi boşvermeye getiriyorsun. Ama bu öyle bildiğin şişirilmiş haber değil, tam tersi ciddi bir haber..

Bu açıklar üzerinden yapılacak ufak yazılımlara gerek yok..

Konu hakkında ne kadar bilgilisin bilemiyorum. Kısaca şunu diyeyim bu açık hem Intel, Hem AMD, ARM işlemcilerini etkiliyor.

Yani bu sadece bilgisayarlarla sınırlı değil, ARM işlemciler dedim telefonlar da bundan etkileniyor.

Nasıl olacak bu dersin. İşlemci kernel yapısına ulaşma izni olan herhangi bir program bu açık sayesinde senin kredi kartı bilgilerini kişisel bilgilerini vs vs çok kolay bir şekilde alabilir. Antivirüs yada Firewall protokolleri bu konuda birşey yapamazlar. Çünkü yazılımların virüs yada trojan gibi davranma eğilimleri olmayacak. Yani A yazılımı bunu hiçbir engele uğramadan yapabilir.

Üstelik bu yazılımsal bir hatada değil.. TAMAMEN DONANIMSAL.. Yapılan şey sadece bir BYPASS, İşlemci önbelleklerine bir FİLTRELEME..

Buda doğal olarak PERFORMANS'ı ciddi bir şekilde düşürecek, özellikle INTEL işlemcileri bu konuda en ağır darbeyi yiyen marka oldu. Twitter da orda burda yapılan yama sonrası testlerde Yüzde 10-15 arası performans düşüklüğü tespit edildi ki bu Meltdown güncellemesinden sonra oldu. Daha bunun Spectre tarafı var..

Yani çıkacak yamaların bile ne kadar etkili olabileceği TARTIŞILIR. Etkili olup olmaması bir yana Kullanıcıları çok zor bir seçime itecek, Güvenlik mi? Yoksa Performans mı?

Bu açıklar piyasada son 10 senede özellikle Intel işlemcilerinin tümünü- AMD işlemcilerinden bazılarını, ARM işlemci tabanından ise tüm android ve ios telefonları etkiliyor.

Kaçış yok.. O risk hep var..

Intel Haswell 4690k kullanıyorum. Ben bile ikilemde kaldım.

---

Ha senin haklı olduğun yanlarda var mesela bu açıklar bilinmesine rağmen ki Intel bunu daha önce keşfetmiş ama bilerek boşvermiş ve mimarisini değiştirme zahmetinde bile bulunmamış, bu açıklar hacker grupları tarafından da hiç kullanılmamış(tabi bundan sonra bilindiği için kullanılabilir mi garantisi yok)
İster istemez akıllara bu açıkların NSA yada diğer gizli servislerin kullandığı iddiaları geliyor. Doğru da olabilir.

Ne olursa olsun ortada olan büyük bir skandal var. Bu skandalı örtmeye çalışıyorlar, olan da kullanıcılara oluyor. Ben parasını verdiğim işlemcimin böyle bir hatası olup olmadığını bile bilmiyorken, üstüne bu şamarı yiyorum ve kimse hakkımı savunmuyor.

Bir daha Intel zor alırım o kesin..

Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.