Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.04.18, 01:17   #43
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1337
Ettiği Teşekkür: 52682
Aldığı Teşekkür: 45856
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Dindar Gençlikten DEİST Gençliğe! | Rahmi Turan

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi hasbelkader Mesajı göster
Sevgili @Aristo,
@Coolumsu'nun fikirlerine (savunmalarına) bakınca tipik bir deist aslında ama yeterince olgunlaşmadığı için, kendisi bile farkında değil.
Tanrı inancı var ama, Milyarlarca Müslüman'ın İman'ın şartı olarak kabul ettiği (Hayır ve şerrin Allah'tan geldiğini iddia eden) KADER'e inanmıyor.
Yine, Kader konusunun işlendiği ve yine milyarlarca Müslüman'ın her gün okuduğu Amentu Duası'na inanmıyor.
Ülkemizde ve dünyada İslam çevrelerince saygın, Kuran tefsircilerine inanmıyor.
Yani, aslında Tanrıya inanıyor ama İslam'a inanmıyor.
Tipik bir deist davranışı...
Ama şimdilik şartlanmışlıkla, ''Acaba bunlar mı yanlış yorumluyor İslam'ı?'' diye ayak direniyor...
Değerli ve sevgili @hasbelkader

Biliyoruz ki, sadece Diyanet değil, saray bile müslüman gençliğin deizme kaydığına ilişkin hem panik açıklamalar yapıyor, hem de gerçeği bile bile bunu inkar etmeğe yöneliyor.

Bu genç insanların dini sorguluyor olmaları son derece olumlu. Ama bunu da elleri mahkum dinsel çerçevede yaparak ''cehennemlik'' olmaktan kurtulmayı garanti ederek (!) yapmaları biraz da ''eşya''nın doğası gereği galiba. Dinden korktukları için ileriye yönelik tesbitlerini de din üzerinden yapıyorlar.

Yani ''hani varsa!''

Dinden çok çıkarsam çarpılırım, cehennemde sonsuza dek yanarım, derim ateşlerde erir, Allah bana yeniden derilerimi geri verip, yaka yaka sonsuza kadar eritir...

Din insanlara korkular verir...

Bu arkadaşa da vermiş. Bu nedenle de bir eliyle dine tutunarak argüman getirmek zorunda. Yani her dediğinin dine uygun olmasına özen göstermeye çalışıyor. Biz onun dinini onun yaşının iki katı bir süreçte izlemiş, araştırmış ve belli sonuçlara varmışız.

@Coolumsu belki de bu süreci bizden daha erken ve tamamen hazzetmeden anlamaya başlamanın ön çelişkilerini yaşıyor?...

Yani hem dine karşı şirkçi olarak addedilecek söylemlerde bulunuyor, hem de söylemlerini din korkusu ile dine yamama hassasiyeti duyuyor.

Bana kalırsa iyi yolda...

Ama ruhunda isyankarlık var... En azından öyle görünüyor. Bu tür insanlar gençliğin o isyankar ruhu ile bizim yazdıklarımıza da karşı çıkarlar ama bizim yazıp onun okuduğu herşey, onun aklına not edilir. O kafada kalır. Ve bu genç arkadaşımız da doğru olanı bulur.

...

Bir de şu var ki en önemlisi budur bence: Bugün yazdıkları ile dinden çıktığının farkında bile değil. O' nun inandığı dine göre kendisi cehennemliktir.

Genç arkadaşımız bence doğru yolda.

...

Bir de şu var bu konuya paralel olarak...

Biliyorsun biz İslam dini denince sadece ve sadece Kuran' ı muhatap alırız. Hadis, sünnet falan bizce dinden nasiplenmek isteyen bezirganların, dini cebeloz etme girişimleridir.

Ben kimi itirazlar gelse bile sadece @Coolumsu arkadaşı seğil, bizim yazdıklarımızı her okuyan kişiyi etkilediğine inanıyorum.

Belki itiraf edemiyorlar ama ben yazdıklarımızın gerek forum üyesi olsun gerek misafir olarak foruma gelsin, herkesi büyük ölçüde etkilediğine inanıyorum.