Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.04.18, 01:36   #44
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1325
Ettiği Teşekkür: 54134
Aldığı Teşekkür: 47418
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Dindar Gençlikten DEİST Gençliğe! | Rahmi Turan

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Uzaktan kumandalı oyuncaklar vardır, siz nereye isterseniz oraya giderler...
Kuranı okudukça; sizi birebir kumanda eden, ne yapmanızı istiyorsa onu yaptıran bir tanrı kavramıyla karşıya olduğunuzu anlıyorsunuz, bunu ben @Aristo, @alkanaga ya da @hasbelkader söylemiyor kuran söylüyor...
İşte o andan itibaren din kendi kendisini yok ediyor çünkü benim amellerim bana ait değilse ki bütün kuran bunun üzerine inşa edilmiş, o halde din denilen kavrama ve peygamberlere ne hacet!
Öyle değil mi!
Bir tanrı tarafından cehennemde yanmak üzere yaratılmış bir insanı peygamberin başka bir yöne sevk etmesi mümkün mü! Bu nasıl bir cüret ki tanrının yazısını değiştirmeye çalışıyor peygamber!
Yoksa...
Mümkün mü!
Yoksa tanrı o kadar da güçlü değil mi!
Akıl bu çelişkileri işaret ediyor.
Tabii aklın bunu görebilmesi için bir veri tabanına sahip olmak gerek.
Fakat bazı tırım akıllılar bu en basit gerçeği görmeyip kendi aklınca bir din uyduruyor ve uydurmakla kalmayıp, yaşamını kurana uyarlayacağına (ki kuran öyle emrediyor) kuranı kendi uydurdukları dine uyarlamaya kalkıyorlar ve tabii ki sırıttığı için de sorun tam o noktada ortaya çıkıyor.
Şimdi bu arkadaş sürekli, ''inanmadığınız din hakkında ahkâm kesiyorsunuz'' diyor, iyi ya biz niçin inanmadığımızın sebeplerini ortaya döküyoruz bunun için inanmamız gerekiyorsa, inanmamamızın ne anlamı kaldı.
@Rosebud kusura bakma ben bir önceki mesaja cevap yazarken sen bu mesajı yollamışın. O nedenle zamanında göremedim.

İşte amellerinin sana yani kişiye ait olup olmaması!

Kafayı kullanan her insan için zaten din meselesi burda biter.

Dine göre her ameli sana yaptıran Allah' tır. Şimdi bu konuda ayetler falan dizmeyeceğim ama isteyen olursa en az 15 ayet dizerim.

İşte Kuran:

Alıntı:
Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. Kuşkusuz Allah, bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. (İNSAN/30)
Kuran' a göre, ben yarın gider bir fakiri doyurursam da o Allah' tandır...

Ama gider masum bir insanın evinde hırsızlık yaparken yakalandığımda onun kafasına sıkarsam o da Allah' tandır...

Çünkü benim hayatıma ilişkin her amelde Allah hükümlerini vermiştir...

Yani ben iyilik yaparsam da Allah' tan, kötülük yaparsam da Allah' tan...

İşte yine Kuran:

Alıntı:
"Halbuki sizi de yaptıklarınızı da Allah yaratmıştır." (SAFFAT/96)
Burda da söz konusu sadece putlar değil...

Bir anlamıyla putlar da söz konusudur ama burda asıl öne sürülen amellerimizi de Allah' ın yaptırdığıdır. Bu putlar meselesi aslında konuyu ana merkezinden kaçırmaya çalışan din bezirganlarının bir düzmecesi... Asıl mesele Allah' ın insanın her eylemini başından belirlemesidir.

@Coolumsu elbette Ediz Hun' un Filiz Akın' a dediği gibi ''n'ayır, n'olamaz'' falan diye itiraz edecektir ama deizm böyle başlar.

Diyanet haklı yani...

Şimdi mesela cehenneme gittin!

Melekler geldi...

Sana iyiliklerini ve kötülüklerini soruyor.

Ben öyle bir durum olsa Allah adına gelen meleklere ne diyeceğimi biliyorum:

Beni cehenneme yollamak için ileri sürdüğünüz her ameli bana Allah' ınız yaptırdı. Beni cennete onu cehenneme yollayın!