Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.08.18, 15:11   #3
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9275
Mesajlar: 31,936
Ettiği Teşekkür: 106748
Aldığı Teşekkür: 165377
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Golestanpalast (Gülistan Sarayı) - Tahran / İran

Şems-ül İmare

Güneş Binası anlamına gelen bu bina Gülistan Sarayı’nın en güzide eserlerinden birisidir. Nasrettin Şah zamanında Tahran’ı yüksekten bakmak için kullanılmıştır. Bu bina hicri kameri takviminin 1282. yılında Nasrettin Şah tarafından yaptırılmıştır.
Marble Throne /Takht e Marmar (Mermer Taht)

Mermer Taht olarak bilinen bu muazzam teras, 1806 yılında Qajar hanedanından Fath Ali Şah'ın emriyle inşa edilmiştir. (1797–1834). Resimler, mermer oymalar, fayans işleri, alçı, aynalar, emaye, ahşap oymacılığı ve kafes pencerelerle süslenmiş olan taht, İran mimarisinin en güzel örneğini temsil etmektedir. Mermer Taht, tarihi arg'in en eski yapılarından biridir. Terasın (ivan) ortasında yer alır ve Yazd ilinin meşhur sarı mermerinden yapılır.Taht, altmış beş parça mermerden yapılmıştır ve Qajar Hanedanının Mirza Baba Naqash Bashi ("baş ressamı") tarafından tasarlanmıştır. Kraliyet Mason Muhammed Ebrahim, bu şaheserin idamesi üzerine çalışılan zamanın yapımını ve birkaç ünlü ustalığını denetlemiştir. Mimari detaylar ve terasın diğer süsleri, Baba Ali Şah ve Nasır ed Din Şah (r. 1848–1896) döneminde tamamlanmıştır.

Qajar krallarının taç giyimleri ve resmi mahkeme törenleri bu terasta yapıldı. Mermer Tahtında yapılacak olan son taç giyme töreni, 1925 yılında Pehlevi hanedanlığının Rıza Şah'ın taç giymesiydi.
Pond House: (Gölet ev)

Qajar (Kaçar) döneminde bir yaz odası olarak kullanılmıştır. Özel bir soğutma sistemi, yeraltındaki bir akarsu sisteminden suyu odacıkların içindeki küçük havuzlara pompaladı. Sistem, gerekli olduğu kadar yaz odasından geçmek üzere tasarlandı. Su daha sonra kraliyet bahçelerini sulamak için dışarıya kanalize edildi. Nemin zararlı etkileri nedeniyle, bu sistem artık kullanılmamaktadır.
Ivory Hall (Fildişi Salonu)Ivory Hall, yemek odası olarak kullanılan büyük bir salondur. Avrupa hükümdarları tarafından Nasser ed Din Şaha sunulan bazı hediyelerle dekore edilmiştir. Golestan Sarayı'nın koleksiyonları arasında, Mahmud Han Saba'nın (Malek oş Shoara) suluboya ile yapılmış, Qajar döneminde bu salonun dış görünüşünü göstermektedir.

Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.