Tekil Mesaj gösterimi
Eski 20.09.18, 13:47   #5
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9347
Mesajlar: 32,099
Ettiği Teşekkür: 106894
Aldığı Teşekkür: 165651
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Golestanpalast (Gülistan Sarayı) - Tahran / İran


Edifice of the Sun (Shams ol Emareh)

Güneşin Yapısı manasına gelen bina, Golestan Sarayı'nın en çarpıcı yapısı olarak kabul edilir.Nasser ed Din Shah, şehrin panoramik manzarasına sahip uzun bir yapı inşa edilmesini istemiştir. Moayer ol Mamalek tarafından tasarlanıp, mimarlığını Ali Mohammad Kashi yapmıştır. Binanın inşası 1865 yılında başlayıp iki yıl sonra tamamlanmıştır.

Museum of Gifts (Hediyeler Müzesi)Bu bina Selam salonunun altında yer almaktadır. Mohammad Ebrahim Khan Memar Bashi tarafından yaptırılan ilk İran müzesinin bir parçasıdır.Nasser ed Din Şah'ın hükümdarlığı altında, bu bina, Katar krallarına adanmış olan çini ve gümüş eşyaların depolanması için kullanılmıştır. Pehlevi hanedanlığı zamanında, bu depo, Katar krallarına verilen nadir hediyeleri ortaya çıkarmak için bir müzeye dönüştürülmüştür.
Bugün, hediyelere ek olarak, bu müzede bazı nadir objeler tutuluyor:

  • Kral İsmail'in Kaskı I
  • Kral Nader'in yay ve okları
  • Fath Ali Şah'ın kol bandı
  • Katar Hüküdarının mühür koleksiyonu
  • Ağa Muhammed Han'ın tacı
  • Dekore edilmiş devekuşu yumurtasıAbyaz Palace (Abyaz Sarayı)Osmanlı Sultan Abdul Hamid, Nasser ed Din Shah'a değerli hediyeler gönderdi ve bu hediyelerin bir kaleyi doldurmak için yeterli olduğu bildirildi. Qajar (Kaçar) hükümdarı, Golestan Sarayı sınırları içinde bu hediyelere layık bir sergi salonu inşa etmeye karar verdi ve sonunda Abyaz Sarayı inşa edildi.

Nasser ed Din Şah'ın kendisinin, Sultan Abdül Hamid'in gönderdiği halıyı barındıracak kadar büyük bir merkezi salon ile yapıyı tasarladığına inanılmaktadır.


1883 yılında tamamlanan Abyaz ("Beyaz") Sarayı, İran'ın en ilginç etolojik müzelerinden birine ev sahipliği yapıyor. Geleneksel İran kostümlerinin renkli bir sergisinin yanı sıra bir halk sanat sergisi de içeriyor.


Berelyan binası

Bu bina ana binaya bağlı olup şah zamanınızda misafirhane olarak kullanılmıştır. Küçük bir binadır.
Photographic archive (Fotoğraf arşivi)

Golestan Kompleksi'nde, Avrupa'daki erken 19. yüzyıl fotoğrafçılığı dönemi ile ilgili fotoğrafların yer aldığı Qajar Hanedanı'nın Naser ed Din Şah adına dizayn edilen bir fotoğraf koleksiyonu mevcut.


Mevcut kullanım:

Bugünkü haliyle, Golestan Sarayı yaklaşık 400 yıllık inşaat ve tadilatların sonucudur.11 Ekim 2005 tarihinde, İran Kültür Mirası Teşkilatı, UNESCO'ya 2007 yılında Dünya Mirası listesine girmesi için sarayı sundu. 23 Haziran'da, Phnom Penh'teki UNESCO toplantısında, dünya mirası olarak ilan edildi. Golestan Sarayı, şu anda İran'ın Kültürel Miras Örgütü tarafından işletilmektedir.

Vikipedi

Wikipedia

Çeviri, derleme olarak bana aittir.

__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.