Tekil Mesaj gösterimi
Eski 31.12.18, 09:55   #50
Cimcimecik
Uzman Üye

Cimcimecik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 57
Ettiği Teşekkür: 752
Aldığı Teşekkür: 2837
Rep Derecesi : Cimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: TDK Yeni Sözcükler Üretti

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Sevda Mesajı göster
Burada bizler birbirimize "bağırma mânâsına gelecek şekilde ünlem işareti kullanmıyoruz." Bu forum kuralı olmasının dışında aynı zamanda bir görgü kuralıdır. Lafın tamamının yazılmasını istiyorsunuz galiba. Lafın tamamı yoksa kendi kendinize lafı tamamlama misyonu ediniyorsunuz. Az sözle de çok şey anlatılabiliyor oysa güzel Türkçemizde. Mesela benim ilk alıntıladığınız yorumumda ne dediğimi herkes anladı. Ama siz (size göre) ekleme yapma ihtiyacı duydunuz. Oysa ben az söz ile anlattım zaten ne demek istediğimi.

İyi de hanımefendi, ben size bağırma mânâsında ünlem işareti kullanmadım ki... Ben ünlem işaretinin o cümlemde gerektiğini düşünerek kullandım ama siz söyleyince yeniden baktım ve pek de gerekli olmadığını fark ettim. Bunu da yazdım zaten.

Sizin ilk mesajınızda söyledikleriniz tabii ki anlaşılıyordu. Ben de belki anlamayan vardır diye tamamlamaya kalkmadım ki. Ben kendimce eklemek istediğim öbür hususu da eklemek için sizden alıntı yaparak yazma yoluna gittim.

Sizden alıntı yapmam, size itiaz ettiğim anlamına gelmiyordu. Ama siz öyle anladınız. Cümlemde size yönelik hiç bir itiraz yoktu oysa. Demek ki sadece sizden alıntı yapmamı size yönelik itiraz gibi değerlendirdiniz. Tıpkı ünlem işaretini sadece bağırarak hitap etme olarak algıladığınız gibi...

Türk Dili ve Edebiyatı okuyorsanız lütfen bu hatalı algılarınızdan bir an önce kurtulun. Aksi hâlde bölümü tamamlama konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Hele ki benim gibi titiz bir hocaya denk gelirseniz...

Bertrand Russell
Cimcimecik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla