Tekil Mesaj gösterimi
Eski 31.12.18, 19:20   #60
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 860
Ettiği Teşekkür: 34835
Aldığı Teşekkür: 39979
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kabadayi
Standart Cevap: TDK Yeni Sözcükler Üretti

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
İyi de hanımefendi, ben size bağırma mânâsında ünlem işareti kullanmadım ki... Ben ünlem işaretinin o cümlemde gerektiğini düşünerek kullandım ama siz söyleyince yeniden baktım ve pek de gerekli olmadığını fark ettim. Bunu da yazdım zaten.

Sizin ilk mesajınızda söyledikleriniz tabii ki anlaşılıyordu. Ben de belki anlamayan vardır diye tamamlamaya kalkmadım ki. Ben kendimce eklemek istediğim öbür hususu da eklemek için sizden alıntı yaparak yazma yoluna gittim.

Sizden alıntı yapmam, size itiaz ettiğim anlamına gelmiyordu. Ama siz öyle anladınız. Cümlemde size yönelik hiç bir itiraz yoktu oysa. Demek ki sadece sizden alıntı yapmamı size yönelik itiraz gibi değerlendirdiniz. Tıpkı ünlem işaretini sadece bağırarak hitap etme olarak algıladığınız gibi...

Türk Dili ve Edebiyatı okuyorsanız lütfen bu hatalı algılarınızdan bir an önce kurtulun. Aksi hâlde bölümü tamamlama konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Hele ki benim gibi titiz bir hocaya denk gelirseniz...
Ünlem işaretinin anlamı gayet açıkken hâlâ bunun üzerine konuşuyor olmamız çok enteresan. Algılarımda sorun yok emin olun. Bölümümde de gayet başarılıyım.

Kimse özçekim çekelim demez. Üyemiz de belirtmiş bunu. Özçekim yapalım denir genelde. TDK bu sözcükleri üretirken yazı dili için hazırlamış olabilir. Ama tabi ki dile yerleşirse güzel olur. Kaldı ki zaten konuda geçen bazı komik/absürt kelimeler tavsiye edilmiş fakat akla, mantığa ve dilin konuşulurluğuna uygun olanlar kabul edilmiş.

Alıntı:
Ter kokularını önlemek amacıyla koltuk altına sürülen ’roll-on’ için ’bilyalı’, ’dön-dur’, ’döndürüklü’, ’kokusavar’, ’tere dön’, ’teriter’, ’tersavar’, ’topbaş’, ’yuvarla sür’ Türkçe karşılıklar tartışıldı. Kabul edilen ’Bilyeli’ sözcüğü oldu.

- Bilgisayar faresinin altına konulan ’mousepad’ için üyeler, ’fare çulu’, ’fare minderi’, ’fare kayıcı’, ’fare şiltesi’, ’sürtünük’, ’tık atar altlığı’ önerilerinde bulundu. ’Fare altlığı’ ifadesi benimsendi.
gibi.

Siz tabi ki selfie deyin ama pek çok kişi özçekimi kullanıyor. Fare altlığı kelimesi de kullanılıyor. Dile, kulağa ve mantığa uygunsa Türkçe karşılıkları kullanmanın bir sakıncası yok. Üstelik dilimizi korumak adına gayet uygun ve yerinde bir davranış.
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.