Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.01.19, 15:00   #68
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 860
Ettiği Teşekkür: 34835
Aldığı Teşekkür: 39979
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kabadayi
Standart Cevap: TDK Yeni Sözcükler Üretti

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
Sevgili Sevda, siz bölümde başarılı olabilirsiniz; hatta buna eminim. Bu yaşta böyle bir forumda hem de yöneticilik yapıyorsunuz. Bu da demektir ki, epey anlayışı yüksek, düşüncesi gelişkin birisinizdir.

Ama bu bizim toplum olarak sorunumuz. Suç sizde değil, eğitim sistemimizde. Bakın bu konudaki kısır tartışmamıza. Ben başından beri niye itiraz ettiğinizi ve neden yanlış anladığınızı biliyorum. Dil dışı ögeler yüzünden yanlış anlıyor birbirini insanlar.

Mesela ben belediye otobüsünde çıkan tartışmayı izlerim bazen. İnsanlar birbirini bu dil dışı unsurlar nedeniyle yanlış anlar ve kavga gereksiz yere uzar. Oysa ben günlük hayatta kimseyle kavga etmeyen biriyimdir. Hiç böyle bir kavga yaşamadım bu kafar yıldır.

Sebebi de işte bu... Yabancı ögeler devreye giriyor ve herkes birbirine gardını alarak yaklaşıyor. Oysa ben ellerim aşağıda yaklaşırım. Gardımı almaya gerek görmem.

"Özçekim yapalım" demek de olmaz. Bu da çok itici ve kulak tırmalayıcı. Algı bozucu hatta. Pasta yapılır, ama fotoğraf yapılmaz. Bizim dilimizde fotoğraf, çekilir.

Zaten gerek yok bir karşılık bulmaya. Dünyanın tüm dillerine başka dillerden kelimeler girer. Tabii Amazon dili değilse. Bu kelime alışverişine karşı çıkmak gereksiz. Selfie deyince başka milletlerden insanlarla da anlaşabiliyoruz. Dillerin amacı anlaşmak değil mi?

Selfie'yi gündelik hayat bulup çıkardı. Ama özçekim'i birileri masabaşında türetti. İlkinin doğal, ikincisinin yapay durması bundan.
Otobüste kavga edenler sizce dilde anlaşamamaktan mı tartışıyor? Yer kavgası yapıyordur onlar, siz yanlış anlamışsınızdır. Şakası bir yana; insanlar konuşma dilinde gayet iyi anlaşır yazı dilinde anlaşmak çok daha zordur. Yazı dilinde her şey yanlış anlamaya gayet müsaittir çünkü. Bizim kısır ünlem konumuz gibi.

Eğitim sistemi yanlış evet ama şu an yanlış. Ben doğru olduğu senelerde okudum. (Burdan da başka bir konu çıkmasın şimdi. )

Dil konusuna gelirsek; dili yabancı kelimeleri kullanarak bozmaya, yozlaştırmaya ne gerek var? Şu an kullandığımız birçok kelime evet yabancı kökenli örnek verdiğiniz farsça kelimeler gibi. Ama bizler artık bugünün insanları olarak verdiğiniz örneklere duyarak ve konuşarak alıştık. Kaldı ki o kelimeleri bile kendi dilimize ve mantığımıza uyarladık. Ama selfie öyle değil. Son zamanların özellikle gençler arasında popüler kelimesi. Selfie kelimesini o dilin uzlaşımcıları, konuşurları çıkardı, bizde bize ait olmayan bir dilin uzlaşımcılarının kullandığı kelimeyi dilimize yerleştirmeye çalışıyoruz. Türkçenin öneminin gittikçe arttığı şu zamanlarda bence elimizden geldiği kadar yabancı kelimelerden kaçınmalıyız. Dünyada ki en eski dillerden biri Türkçedir onu selfie ya da mousepad gibi kelimeleri günlük kullanıma alarak yoketmemeliyiz.

Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.