Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.01.19, 23:10   #47
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 9684
Ettiği Teşekkür: 107668
Aldığı Teşekkür: 166985
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türkçe Yazım Kuralları

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
Doğru diyorsunuz. Bunu biliyorum, ama bu yanlıştır diyorum. TDK bu kararı 30!lu, 40'lı yıllarda hayata geçirdi ama bu yanlış oldu.

Şimdi artık yumuşak ünsüzlerde bile -ten/-tan yazılıyor. Mesela Allah'dan değil, Allah'tan diye yazılıyor. Yahut Sivas'da değil, Sivas'ta diye yazılıyor. Oysa bunlar çok yanlış ve kötü.
Yumuşak ünsüzlerde ten-tan yazılmasını ben de yanlış buluyorum. Kötü demiyeceğim ama, söylerken bile zorlanıyor insan Türkçe'deki ses uyumu kuralı gibi. Sivas'tan mı, yoksa, Sivas'dan mı daha kolay söyleniyor.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ekrem Sencer Mesajı göster
Maalesef, Türkçemiz'de yazım ve gramer kuralları tespit edilirken, bu kuralları tâvizsiz uygulamak icâp ettiği halde pek çok kural adı altında istisnâ getirilerek, kuralların belirleniş amacına aykırı bir tutum sergileniyor.
Sevgili Ekrem Sencer, burada kullandığın taviz, icap ve istisna kelimelerindeki inceltme (şapka) işaretinin olmaması gerektiğini düşünüyorum ben