Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.01.19, 00:57   #58
Ekrem Sencer
Tam Üye

Ekrem Sencer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 30
Ettiği Teşekkür: 1688
Aldığı Teşekkür: 1166
Rep Derecesi : Ekrem Sencer şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkrem Sencer şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkrem Sencer şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkrem Sencer şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkrem Sencer şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkrem Sencer şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkrem Sencer şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkrem Sencer şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkrem Sencer şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkrem Sencer şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkrem Sencer şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türkçe Yazım Kuralları

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
Yumuşak ünsüzlerde ten-tan yazılmasını ben de yanlış buluyorum. Kötü demiyeceğim ama, söylerken bile zorlanıyor insan Türkçe'deki ses uyumu kuralı gibi. Sivas'tan mı, yoksa, Sivas'dan mı daha kolay söyleniyor.
Sevgili Ekrem Sencer, burada kullandığın taviz, icap ve istisna kelimelerindeki inceltme (şapka) işaretinin olmaması gerektiğini düşünüyorum ben

Türk Dil Kurumu'nun inceltme işaretini kaldırdığına dair yaygın bir kanaat var idiyse de bunun doğru olmadığını 2016 yılında TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin'in açıkladığını hatırlıyorum. Ancak daha sonra yasaklandı ise bundan doğrusunu isterseniz benim de haberim yoktur. Türk Dil Kurumu, inceltme işaretinin hangi durumlarda kullanılacağı hususunu şöyle belirtmişti:
''Yazılışları bir, anlamları ve söylenişleri ayrı olan kelimeleri ayırt etmek için okunuşları uzun olan ünlülerin üzerine ko­nur,
Arapça ve Farsçadan dilimize giren birtakım kelimelerle özel adlarda bulunan ince g, k ünsüzlerinden sonra gelen a ve u ünlüleri üzerine konur,
Nispet ekinin, belirtme durumu ve iyelik ekiyle karışmasını önlemek için kullanılır.''
Dolayısıyla kullandığım inceltme işaretleri Arapça menşeli kelimelerin ''a' ünlülerinin üzerine konulduğu için yanlış bir kullanım olmadığı düşüncesindeyim.