Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.01.19, 18:51   #80
Cimcimecik
Uzman Üye

Cimcimecik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2018
Konular: 57
Mesajlar: 2,169
Ettiği Teşekkür: 752
Aldığı Teşekkür: 2837
Rep Derecesi : Cimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türkçe Yazım Kuralları

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Livan Mesajı göster
Hey Allah'ım ya. Deli etcek beni ha.

Yukarıda bağlaç dediniz, düzelttik onu. Bağlaç değil. Bu sefer edat diyosunuz. Edat da değil. Ordaki ki ektir efendim ek.

Tekrar açıklıyorum bakın. Bağlaç olsaydı bitişik değil, ayrı yazmak zorundaydınız. Bitişik yazılması galatı meşhur falan değil. (galat'ı meşru demişsiniz, bunu da düzeltelim, galat'ı meşhur. Meşru başka bir şey. Meşhur, yaygın, tanınan, şöhret kökünden geliyo.)

Başka bir nedeni de var bağlaç olmadığının. Bağlaçları cümleden atabilirsiniz, anlam değişmez. Örneğin, 'ama' bir bağlaçtır. 'Koştum ama yetişemedim.' Şimdi 'ama'sız söyleyelim, koştum yetişemedim. Bakın, anlam değişmedi, sadece biraz zayıfladı. Şimdi 'ki'nin olmadığı, sadece 'çün'le eski Türkçe'den bir cümle:

Hak Teala çün yarattı ademi
Kıldı ademle müzeyyen alemi
(Süleyman Çelebi)

(Çünkü, insanoğlunu Allah yarattı ve alemi (dünyayı) insanla süsledi.)

Şimdi, 'ki' edat da değildir. Çünkü edatlar cümleden çıkarılamazlar. Çıkarıldığında cümle bozulur. Örneğin, 'gibi' edattır. Kullanalım. 'Senin gibisini görmedim.' Çıkaralım 'gibi'yi; 'senin görmedim.' Bakın cümle bozuldu.

Çünkü'nün kü'sü veya ki'si ne edattır, ne de bağlaçtır. Neden, sebep içinde olma anlamında zarf ekidir.

Çünkü'nün çünki olmamasının nedeni de zaten 'büyük sesli uyumu'na uymadığı içindir.
Edat değil, bağlaç diye biliyorum ben "ki"yi. Çok aklımda tutamam öyle isimleri ama bence bağlaç. Neyse bakıp öğrenilir doğrusu.

"Çünki" veya "çünkü"deki ki-kü ek değil. Bunu da kontrol ettim. Ama neyse önemli değil dedim ya. Bu konuda çok ısrarcı değilim. Doğrusu "çünkü" olabilir veya olmasa bile ben de "çünkü" diyebilirim.

Evet, dalgınlıkla yanlış yazmışım; doğrusu "galat-ı meşhur"dur.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Livan Mesajı göster
Tam aksini söyleseydiniz doğru olacaktı. Şöyle ki; yazım, kurallı olmak zorundadır. Okunuş veya teleffuzda fonetik akıcılığı sağlamak için kuralsızlık olabilir.

Örneğin;

Rüzgar, Yıldız ve Poyraz'dan üç ila (ile) beş kilometre hızla esi(e)cek.

Anlaşmaya varılabili(e)cek.

Çünkü, çünki'yi de bu anlamda değerlendirebiliriz.
Burada anlamamışsın sanırım. Yazarken doğrusunu yazmak gerekir. Doğrusu da "bugünki"dir. Söylerken "bugünkü" diye söyleyebiliriz.

Konuşurken "gelicem" diyebiliriz, ama yazarken "geleceğim" diye yazmalıyız. Tabii bir edebî eserde yerel ağızları aktarmıyorsak.
__________________
"Ne kadar az bilirseniz, o kadar şiddetle savunursunuz."

Bertrand Russell
Cimcimecik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla