Tekil Mesaj gösterimi
Eski 08.02.19, 21:26   #51
Livan
Gerçek Üye

Livan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2015
Yaş: 50
Konular: 1
Mesajlar: 939
Ettiği Teşekkür: 789
Aldığı Teşekkür: 3531
Rep Derecesi : Livan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dilimize Yerleşmiş Yabancı Kelimelerin Türkçe Karşılıkları

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster

Yüzlerce yıldır dilimizde yerleşik hayat, hatırlamak, cevap, mümkün, muhtemel gibi kelimelere üvey evlat muamelesi yapıp onları küstürdük.

"Mektep" demeyi ayıp görüp ne idüğü belirsiz "okul"u uydurduk. Dilimizi takır tukur bir dile döndürdük. Belki de bu spoiler, selfie vb akımı bize o yaptıklarımızın karma alanındaki karşılığıdır. Belki cezasını çekiyoruzdur o çılgınlık yıllarının. Belki değil bu, bence öyle.
Hımm anlıyorum.

Evet, 'üvey evlat muamelesi' yaptık, doğru. Mektepleri kapattık, okulları açtık. Çocukları mektepte 'terbiye' etmiyoruz artık. Okulda 'eğit'iyoruz. Terbiyesiz demiyoruz kimseye artık, eğitimsiz diyoruz.

Çok çok uzun bir mesele aslında. Nerden başlarız, nelerden bahsederiz, nereye varırız, nerede dururuz? Kolay değil tabi.

Varlıklıydık aslında. Öyle gariban falan değildik. İmparatorluğumuz vardı. Maceradan maceraya koşardık. Milletlerimiz vardı, halklarımız vardı, azınlıklarımız, çoğunluklarımız vardı. Topumuz tüfeğimiz, denizcimiz, karacımız vardı. Ulemamız, ilmimiz, irfanımız, mektebimiz mederesemiz vardı. Maddemiz manamız vardı.

Vardı var olmasına da. Bir şeylerimiz yoktu. Cumhuriyetimiz yoktu. Demokrasimiz yoktuı. Seçmek ve seçilmek çok cazip bir duyguydu. İnsan olma şerefi ve haysiyetiydi. İnsan hakkı hukuku vardı ellerde. Bizim yok muydu? Bizim de vardı. İnsanın olmasa da kulun hakkı vardı. Var olmasına vardı da, ekilip biçilen, sulanan, bakılan gözetilen bir şey değildi. Kendi gelen bir şeydi.

Bizim kadınlarımız vardı. Hakkımı verin, hakkımı isterim dedi, Hakkı'nın karısı.

Çocuklarımız vardı. Büyümüş de küçülmüşler, hak istiyorlardı. Bakmayın boyumuza posumuza, biz de insanız diyorlardı.

Amelelerimiz vardı. Yol yaptırıyorduk, kervansaraylar yaptırıyorduk, camiler minareler yaptırıyorduk. Ücretleri alınlarının teri kurumadan verilsin istiyorlardı. Biz işçi olmak istiyoruz diyorlardı. Bıktık usandık amelelikten diyorlardı.

Fetvalarla, icazetlerle günü kurtarmaya çalışıyorduk. Eksiklerimiz vardı. İşler iyi değildi. Kendi içimizde ne kavgalara girdik, öldük dirildik. Ama olmadı işte.

Sonra bir tercih yaptık. Yenilendik. Yeni şeyler vardı artık. Mektepte öğrenemiyorsak, okula gidecektik. Okullu olduk. Mektepler gibi okullarımız da bizi terkediyo. e okul'a gidiyoruz.

Daha gidilecek yerlerimiz var. Şu sohbetinizi dinler gideriz. Coştukça şarkılar türküler sazlar. Rakı mı şarap mı içer gideriz. ))
__________________
Livan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla