Tekil Mesaj gösterimi
Eski 05.03.19, 11:41   #1
aysedegisik10
Yasaklı Üye

aysedegisik10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2018
Yaş: 29
Konular: 21
Mesajlar: 16
Ettiği Teşekkür: 2
Aldığı Teşekkür: 54
Rep Derecesi : aysedegisik10 işlenmemiş cevheraysedegisik10 işlenmemiş cevheraysedegisik10 işlenmemiş cevheraysedegisik10 işlenmemiş cevheraysedegisik10 işlenmemiş cevheraysedegisik10 işlenmemiş cevheraysedegisik10 işlenmemiş cevheraysedegisik10 işlenmemiş cevheraysedegisik10 işlenmemiş cevheraysedegisik10 işlenmemiş cevheraysedegisik10 işlenmemiş cevher
Ruh Halim: none
Standart İşçinin Fazla Mesai Hakkı

İşçinin Fazla Mesai Hakkı
İş Kanununda normal haftalık çalışma saatini aşan çalışmalar iki başlık halinde düzenlenmiş

Fazla çalışma ve Fazla sürelerle çalışmadır. Fazla çalışma kanunda yazılı koşullar çerçevesinde Haftalık 45 saati aşan çalışmalardır. Fazla sürelerle çalışma ise, iş sözleşmesinde işçinin çalışma süresinin haftalık 45 saatten az olması durumunda söz konusu olabilecektir. İş sözleşmesi ile işçinin çalışma süresi 45 saatin altında belirlenmiş ise ve işçinin çalışma süresi ile toplam çalışma saati 45 saate kadar ise(45 saati aşmamak koşulu) bu durumda fazla sürelerle çalışma durumu oluşacaktır.

Fazla süreli çalışma İş Kanunu madde 41.

İş Kanunu 41. Maddede işçinin fazla çalışma nedenleri düzenlenmiştir.

Fazla çalışma ücretiKanun maddesinde de görüldüğü üzere fazla çalışmanın yapılması birçok nedene dayanabileceği için sınırlı sayma yoluna gidilmediği için geniş bir nitelik taşımaktadır.

Ancak kapsamın geniş olması noktasında hakları korunmaya muhtaç olan işçinin mağdur edilmemesi adına fazla çalışmada işçinin onayının alınması şartı konulmuştur.

Fazla sürelerle çalışma yaptırılabilmesi için işçinin onayının alınması şarttır ve bu onay yazılı bir biçimde alınmalıdır. Bu onay her yıl başlarında işveren tarafınca alınacak olup işçinin özlük dosyasında yıl boyunca saklanır.

Ayda Kaç Saat Fazla Mesai Yapılabilir?

İş Kanunu 41. Maddede fazla çalışma süresinin azami sınırı belirlenmiştir.

İş Kanunu

Kanun maddesinde de öngörüldüğü üzere bir işçinin fazla çalışma süresi yılda en fazla iki yüz yetmiş saat olabilecektir. Hükümde fazla çalışma saati haftalık ya da aylık olarak belirlenmemiştir.

Ancak fazla çalışma süresinin haftalık ya da aylık gibi daha kısa zaman dilimleri bazında belirlenmeyip yıl bazında belirlenmesi işçi aleyhine bazı durumların oluşmasına sebebiyet vermektedir. Kuşkusuz belirlenen bu zaman dilimi iş güvenliği ve işçinin sağlığı açısından koruma ilkesine aykırı düşmektedir.

Kaynak
aysedegisik10 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz aysedegisik10'in Mesajına Teşekkür Etti.