Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.05.19, 11:49   #1
Doğa_Sevdalısı
Üye

Doğa_Sevdalısı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2019
Yaş: 28
Konular: 52
Mesajlar: 100
Ettiği Teşekkür: 95
Aldığı Teşekkür: 248
Rep Derecesi : Doğa_Sevdalısı Karimasını arttırmak için doğru yerdeDoğa_Sevdalısı Karimasını arttırmak için doğru yerdeDoğa_Sevdalısı Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Palandöken Dağı


PALANDÖKEN DAĞI

Palandöken Dağı, Doğu Anadolu Bölgesinde, Erzurum'da bulunan, 3125 metre rakımlı, tektonik bir dağdır. Sadece Palandöken'e özgü bir çiçek olan Palandökenensis Mayıs ayında bulunabilmektedir. Başköy mevkiinde bir kayak merkezi bulunur.

Palandöken Dağı

Palandöken Dağı, Erzurum`da bulunan, 3271 metre rakımlı, tektonik bir dağdır. Başköy mevkiinde bir kayak merkezi bulunur.

Erzurum şehrinin 10 km. kadar güneyinde bulunan zirvesiyle çevrenin en yüksek noktasıdır. Erzurum şehir merkezinin 1950 metreyi bulan yüksekliğinden ve kütle olarak bir sıradağ olmasından dolayı ülkemizin 3000 metrenin üzerindeki diğer dağları gibi heybetli görünmez. Ancak mitolojide bilhassa da Anadolu`da ki birçok efsanede ismi geçer.

Palandöken, kış mevsiminde kuzey yamacında barındırdığı kar miktarı, kalitesi ve Türkiye`nin en uzun pistine sahip olan kayak merkezi ile en gözde kayak merkezi unvanına sahiptir. Dağın ismi hakkında pek çok rivayet vardır. Bunlardan en kabul göreni, pala deviren, dayandırmayan anlamında paladöken isminin zaman içinde Palandöken`e dönüşmesiyle meydana gelmiş olanıdır.

Teknik tırmanış açısından herhangi bir zorluğa sahip olmamasına rağmen kış mevsiminde diğer 3000`liklerde de olduğu gibi her türlü olasılık göz önünde bulundurularak, o şekilde teknik malzeme ile tırmanılmalıdır. Dağın bazı dik parkurları, yöresel olarak kışların aşırı sert geçmesinden dolayı tehlikeli olabilir. Erzurum şehir merkezinden 3271m.lik zirveye giden en iyi ve en rahat yol kayak merkezinden geçer.

Erzurum şehir merkezine yaklaşık 4 km. uzaklıkta olan 2100m. rakımdaki oteller mevkiinde her türlü ihtiyaç giderilebilecek imkanlar bulunmaktadır. Güvenlik açısından jandarma 24 saat görev yapmaktadır. Kamp için de bu mevkii idealdir. Devam eden karayolu ile daha yukarıda bulunan oteller mevkiine ulaşılır. Burası ise 2450 m. yüksekliktedir ve bu seviyeden sonra telesiyej hattı takip edilerek sırt üzerinden zirveye ulaşılır. Diğer yol ise dağın güney yamacında bulunan Başköy köyünden zirveye ulaşılan yoldur. Bu rota da teknik bir tırmanış zorluğu içermez.

Palandöken Dağları`nın en yüksek noktası Büyükejder Tepesi olarak isimlendirilir. Burada, iletişim vericileri ve özel bir işletmeye ait kafeterya bulunmaktadır ve kayak sezonunda telesiyej vasıtasıyla da zirveye ulaşılabilmektedir. Zirveden inen hat üzerinde, 2500 metre irtifada Ejder Lifti`nin bitiminde de özel bir kafeterya bulunmaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi
Palandöken Kayak Merkezi Erzurum'un güneyinde yer alır ve doğu-batı yönünde uzanır ve zirve yüksekliği 3185 metredir. Erzurum Türkiye'nin en yüksek ve soğuk illerinden biridir. Kış aylarında 4-5 ay boyunca karla örtülüdür. Palandöken kayak merkezinde normal kış koşullarında kar yüksekliği 2-3 metreyi bulmaktadır.
__________________
DOĞA SEVDALISI
Doğa_Sevdalısı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla