Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.06.19, 15:17   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8711
Mesajlar: 30,498
Ettiği Teşekkür: 104269
Aldığı Teşekkür: 160910
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Postacı Ferdinand Fernando Cheval'in Sıradışı Mimarlığı


Postman Cheval’s Ideal Palace


(Ferdinand Fernando Cheval)

(19 Nisan 1836 - 19 Ağustos 1924)
Ferdinand Cheval 19 Nisan 1836'da Fransa'nın Drôme bölümünde Charmes -sur - l'Herbasse'de doğdu ve Châteauneuf - de - Galaure'de yaşadı. Fırıncı çırağı olmak için 13 yaşında okulu bıraktı, ancak sonunda bir postacı oldu. Kendisi, yaşamının otuzüç yılını Hauterives'te Ideal Palace'ı inşa etmekle geçirdi. İnşa ettiği saray, naif sanat mimarisinin olağanüstü bir örneği olarak kabul edilir.

Postman Cheval’s Ideal PalacePalais ideal

Dünya tarihinde benzerine az rastlanacak özelliklere sahip Palais Ideal du Facteur Cheval, bir postacının, taşa takılıp düşmesiyle ateşlenen hayal gücüyle ortaya çıkıyor.
1879’da başlayan binanın inşası tam tamına 33 sene sürüyor ve gündüzleri sıradan bir postacı, geceleri ise süper güçleri olan bir mimara dönüşen Ferdinand Cheval tarafından tek başına tamamlanıyor.


Rüyalarda Başlayan Bir Serüven


Palais Ideal du Facteur Cheval Mısır'dan Uzakdoğu'ya, Latin Amerika'dan Hindistan'a birçok farklı kültürün izlerini taşıyor. İnce işlemeleri ve muazzam detayları ile gerçekten "ideal saray" olabilecek bu mimari yapıyı hayata geçiren Ferdinand Cheval'in 13 yaşında eğitim hayatını sonlandıran ve mimari hiçbir geçmişi bulunmayan biri olması da ayrıca dikkat çekiyorSaray inşası macerası yaşadığı dönemde de oldukça ilgi çeken ve hatta taş biriktirme çabaları sonucu köyün delisi olarak ismi çıkan Cheval, çevresindekilere bu saraya başlama sebebi olarak bir rüyayı gösteriyor.


Gizli mimar saraya başlamadan önceki 15 yıl boyunca mağaralar ve kuğular yaptığı bir rüyayı aralıklı olarak görüyor. Sıradan bir postacı olarak yürüdüğü sırada ayağının bir taşa takılması sonucu düşen Cheval, taşa bakınca büyüleniyor.

The starting point: The unusually-shaped stone that Cheval tripped over (Başlangıç noktası: Cheval'in takıldığı alışılmadık şekilli taş)

Gündüz Postacı Gece Dahi Mimar

Taşın ilginç şekli ondaki mimarlık aşkını ortaya çıkartıyor ve postacılık yaptığı sırada dolaştığı tüm yerlerden farklı boyutlarda taş toplamaya başlıyor. Bir yerden sonra o kadar çok taş toplama isteğiyle doluyor ki mektup dağıtmaya el arabasıyla çıkar oluyor. Gün içerisinde yaklaşık 30 km yürüyerek posta dağıtımı yapan sanatçı, geceleri kandil ışığında bu harika sarayı yapmak için emek harcıyor.


12 metre yüksekliğinde ve 26 metre uzunluğundaki yapının ortaya çıkmasına ilham veren taş, sarayın kapısına yerleştiriliyor. 33 sene boyunca yapıya yeni heykeller, oymalar ve bölmeler ekleyen sanatçı, son olarak kendisine bir mezar bölmesi hazırlıyor. Ne yazık ki Fransız hükümeti 1924'te hayatını kaybeden Cheval'in, Plais Ideal du Facteur Cheval içine gömülmesine izin vermiyor.


Grabmal auf dem Friedhof von Hauterives (Hauterives Mezarlığındaki mezarı)

İlham Veren Bir Sanat Eseri


Bu ilginç yapının aralarında Pablo Picasso, Andre Breton, Max Ernst gibi isimlerin yer aldığı birçok ünlü sanatçıya ilham verdiği söyleniyor. Sanatçının duvarlarına birçok felsefi yazı kazıdığı bu eşsiz eserin, birçok kıtadan farklı kültürlerin eskisinin altında olması ise Chavel'in mesleği ile açıklanıyor. Her gün onlarca kartpostal teslimi yapan postacı, kartpostalları sahiplerine vermeden önce uzun uzun inceleyerek eserine farklı açılardan yaklaşıyor.
1969 yılında koruma altına alınan bu zarif yapı, Lyon'un 80 km güneyindeki Houterives kasabasında yer alıyor.
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.