Tekil Mesaj gösterimi
Eski 17.10.20, 16:24   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9713
Mesajlar: 32,816
Ettiği Teşekkür: 107770
Aldığı Teşekkür: 167178
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Erken Teşhise Pandemi Engeli

Erken Teşhise Pandemi Engeli


Pandemi meme kanserinde erken tanı oranlarını düşürdü. Ülkede 6 aylık salgın süresince mamografi taramaları yüzde 70-75 oranında azaldı. Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Çelik, kadınların taramalarını geciktirmemesi gerektiğinin altını çizdi


Pandeminin ilk döneminde meme kanseri tarama merkezleri birçok ülkede çalışmalarını askıya aldı. Bu nedenle de erken tanı oranları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de düştü. Araştırmalar, 6 aylık meme kanseri taramasındaki durmanın önümüzdeki 10 yıl boyunca meme kanserinden ölümleri yüz binde 2 ila 2,4 arasında artıracağını öngördü.

Geçtiğimiz 6 aylık pandemi süresince mamografi taramalarında ise yüzde 70-75 oranında bir azalma meydana geldi. Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Çelik, konunun ciddi boyutlara ulaşmadan ele alınması gerektiğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Çelik, pandemi nedeniyle erken tanı oranlarının Türkiye'de ve tüm dünyada düşüş eğiliminde olduğunu söyledi: “Pandemiye bağlı tarama ve tanı gecikmeleri nedeniyle ABD'de önümüzdeki 10 yıl da meme kanserinden ölümlerin 10 bin kişi artacağı hesaplanmakta. Zamanında taramaya koronavirüs korkusu veya sistemin durması nedeniyle başvurmayanların meme kanseri taramaları için merkezlere başvurmasını öneriyoruz.”

40 YAŞINDAN SONRA DÜZENLİ MAMOGRAFİ

Her 7-8 kadından birinin meme kanseri ile karşılaştığını vurgulayan Prof. Dr. Çelik, “Kadın olmak meme kanseri için en önemli risk. Birinci derece akrabasında meme kanseri olan bir kadının ise meme kanseri ile tanışma ihtimali yüzde 20'lere çıkmakta. Bu noktada erken teşhis için en temel yöntem kadınlarımızın 40 yaşından sonra düzenli olarak tarama mamografilerini çektirmeleri” diye konuştu.

KAYNAK
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Canan'in Mesajına Teşekkür Etti