Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Bir Adımda Dünya Turu > Afrika


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 05.10.13, 12:08   #1
Gerçek Üye

MyStery - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2011
Konular: 180
Mesajlar: 713
Ettiği Teşekkür: 2975
Aldığı Teşekkür: 3782
Rep Derecesi : MyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Büyük Şaşırtmaca ve Ölümcül Son | Natron Gölü | Tanzanya

Natron Gölü | TanzanyaNatron gölü, Kuzey Tanzanya ile Doğu Kenya ve Doğu Afrika Rift arasında kalan tuz oranı yüksek olan bir gölettir. Bu Göl Güney Ewaso Ng'iro Nehri ve mineral bakımından zengin kaplıca tarafından beslenir. Sığ bir yapıya sahip olan gölün derinliği az üç metre (9.8 ft) dir. Göl buharlaşmanın yüksek düzeyde olması nedeli ile bu orana da değişmeler olur ve geriye sadece tuz, mineraller karışımı bırakır. Buharlaşmaya bağlı olarak ta su seviyesi ve su seviyesine bağlı genişliği değişir. Çevredeki ülkeler kuru ve düzensiz mevsimlik yağış alır. Gölün adından da anlaşılacağı gibi tabi sodyum karbonat, soda veya sodyum hidroksid” içermektedir.Genelde kızıl pembe parlayan Natron gölü ılımlı ve büyüktür. 64 kilometre uzunluğunda ve 16 kilometre enindedir. Ancak aşın sıcak, düşen yağmurdan çok daha fazla suyun göllerden buharlaşmasına yol açar. Öğle üzeri sıcaklığın artı 65 dereceyi vurabildiği bu ortamda, ağartıcı soda, gölün kenarlarını vıcık vıcık çamur yaparak bölgeyi aşılmaz kılar.


Gölün rengi buharlaşma oranına göre çeşitlilik gösterir ve bu da narton gölünün en büyük özelliğinden biridir. Yadsıma yapan bu gölet büyük bir soydum karbonat kaynağıdır. Kuru sezonunda ise su buharlaşır ve tuzluluk oranı daha da artar bu da tuz seven ve içindeki emilimini sağlayan mikro organizmaların gelişmek başlamasını sağlar. Bu organizmaların bazıları şunlardır: siyanob akteri kendi yemek yapmak fotosentez bitkileri ve halofil gibi bir soda cichlidi olan Alcolapia alcalica‘dır. Siyanobakteri pigment fotosentez kırmızı aksesuar gölün açık su derin kırmızılar, ve gölün sığ parçaların turuncu renk üretir. Alkali göl yüzeyinde tuz kabuğu da genellikle renkli tuz seven ile kırmızı ya da pembe mikroorganizmalar orada yaşamaktadır.


Bu Göle benzer olan bir çok doğu Afrika göletleri yani soda göllerinde, volkanik kayalar tarafından ısıtılan sıcak su ve buhar kaynaklarının sergilediği büyüleyici manzarayı seyretmek keyifli olabilir, ama uzaktan yakından ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Bir araştırma için 1950'lerde gelen bir İngiliz doğa bilimcisi, aynı zamanda da Kenya'da Ziraat Ofisi'nin müdürü olan Leslie Brown, havadan izledikleri flamingoların üreyip üremediklerini anlamak için Natron Gölü'ne bir keşif gezisi yaptı. Kuşları gözlemleyebilecek kadar yakma gelebilmek için 11 kilometreden fazla yürümek zorunda kalan Brown, şafakta kampından yola çıkarak gölün kıyılarına, soda kabuğuna doğru ilerlemeye başlardı. Başlangıçta her şeyin yolunda gibi görünmesine karşın bir süre sonra, ayaklarının atandaki yüzey çökmeye, yumuşak, kötü kokulu balçık onu içine almaya başladı. Yürüyüş artık zorlu bir mücadeleye dönüşmüş ve her bir adım için giderek daha fazla enerji tüketmek zorunda kalmıştı.


Çamurda boğuşurken, bir de su matarasının soda tozuyla dolması, duruma tuz biber ekti. Brown, güçlü yapısına ve vahşi doğada deneyimli bir kuş gözlemcisi olmasına karşın, keşif gezisi umutsuz bir hal alınca geriye dönmeye karar verdi. Boğucu sıcakta yorgunluktan tükenmiş ve susuzluktan kurumuş durumda olan bu gayretli gözlemcinin dönüş yolculuğu da neredeyse ölümcül oldu. Balçıktan kurtulup sağlam topraklara ulaştığında, içine soda kristalleri dolmuş botlarını çıkardı. Çok kötü su toplamış olan ayaklan havayla temas eder etmez siyahlaştı. Son bir çabayla kampına yaptığı uzun yürüyüşün ardından da, çöktü. Brown, yarı bilinçli bir şekilde üç hafta hastanede kaldı. Ayaklarına yapılan deri naklinden sonra iyileşmesi ve eski durumuna dönmesi ise altı haftayı alacaktı.

MyStery isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
17 Üyemiz MyStery'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.10.13, 12:09   #2
Gerçek Üye

MyStery - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2011
Konular: 180
Mesajlar: 713
Ettiği Teşekkür: 2975
Aldığı Teşekkür: 3782
Rep Derecesi : MyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Büyük Şaşırtmaca ve Ölümcül Son | Natron Gölü | Tanzanya

Kuzey Tanzanya da bulunan Natron Gölüne giden Fotoğrafçı Nick Brandt şöyle anlatıyor;

Kuzey Tanzanya’da bulunan Natron gölü, Doğu Afrika’nın Büyük Rift Vadisinin güneyine kırık bir bilezik gibi dizilmiş bir kaç soda gölünden bir tanesidir. Göl, Ewaso Ng’iro nehri ve ayrıca sıcak kaynak sularınca beslenmektedir.3 metreden daha az derinliği ile sığ olmasına karşın, değişen buharlaşma oranları nedeniyle oldukça değişken genişliğe sahiptir.


“Gölün kıyısında bir kısmının içine sökmesi sonucunda hasar gören ama hala heykel gibi sert olarak yatan, zamansız ölümle yüzleşen bu kuşlar ve yarasalar yahut çeşitli ceset kalsifiye edildi.

Bu ürkütücü bir manzara ile karşı karşıya olan ölümcül suların onlar cazip geldiğini ve gölün yüzeyinin aşırı yansıtıcılığı sonunda konmaları ile içinde bulunan sodyum klorid ve sodyum sülfat gibi maddeler içeren göl 9-10.5 arasındaki Ph derecesiyle canlılar için ölümcül olabileceğini”


Brandt şunları da ekliyor Perişan Kara karşısında . "Su sodalı. Birkaç saniye içinde benim Kodak Film kutuları kapalı mürekkepleri ve yazıları kaybolup gitti, inanılmazdı, o kadar yüksek bir derece yüksek soda ve tuz içeriği var ki, bu yaratıkların taşlaşmasına ve mükemmel mumyalanmasına sebep olmuş ve çökmeleri karşısında bile korumuş."

Göl “natron” ismini kelimenin anlamından da anlaşılacağı gibi “Tabii sodyum karbonat, soda veya sodyum hidroksid” içeriğinden almaktadır. Na2CO3·10H2O (sodyum karbonat) ve ayrıca yüzde 17 oranında da NaHCO3 (sodyum bikarbonat) içeren göl ayrıca farklı miktarlarda da sodyum klorid ve sodyum sülfat da içermektedir. Bütün bu özelliklerinin yanı sıra bir de 60°C’ye varan su sıcaklığı ve 9-10.5 arasında değişken Ph’i da eklendiği düşünülürse, pek de canlıların geneli için uygun bir habitat olmadığı anlaşılabilir.


Ancak her habitat gibi, bu habitatda da can bulun kimi canlılar bulunmakta, bunların en bilinenleri bir soda cichlidi olan Alcolapia alcalica‘dır. Bunun haricinde flamingolara ve bir takım endemik alglere de ev sahipliği yapar bu göl.


Natron gölü’nün tüm özelliklerinin aksine, dikkat çeken bir başka yapısı ise kimi canlıları şaşırtan doğa üstü yüzey güzelliği.

Mükemmel yansıtıcı özelliği nedeniyle zaman zaman canlıların şaşırmasını ve onları ölümcül bir sona yönlendiren göl yüzeyi, fotoğrafçılar için harika görüntüler oluşturuyor.

Birçok fotoğrafçı tarafından defalarca yakalanan bu karelere son dönemlerde Nick Brandt tarafından bambaşka bir bakış daha eklendi. Gölün sunduğu bu yansımaların büyük tuzaklara dönüşmesi ve ölümcül sonlarla sonuçlanması da bu şekilde fark edilmiş olmalı.


Nasıl öldüğü tam olarak bilinmeyen bir çok canlı, muhtemelen gölü fark edemeyerek yaşamları son bulan bir çok canlı, Natron gölü’nün kıyısına vurmuş. Ve gölün sodalı özelliğinden ötürü, kuruyan, sertleşen ve kireçleşen canlılar birer doğal heykele dönüşmüşler, tek farkları gerçek birer bedene sahip olmaları. Bu ürkütücü güzellikleri, gerçek yaşam alanlarına taşıyıp fotoğraflayan Nick Brandt, birçoklarının uykusunu kaçırabilecek şahane kareler yakalamış.

Bir de nesli tükenmekte olan Lesser Flamingo için bir üreme alanı olarak ve yosun ve bakteri belirli tür bir ev olarak hizmet dışında, Natron gölü hayata soğuk olduğunu başka canlıların da barınamayacağını kitabında yer vermiştir.

New Scientist göre de, içinde yaşayan bakteriler kan-kırmızı, tuz gölü ile, sıcak buhar olup 140 derece Fahrenheit kadar ulaşabilir sıcaklıklar olduğunu bildiriyor.


Her dokunanı taş yapan göl hikayesi masallardan fırlamış gibi görünüyorsa da Tanzanya'da yer alan bu göl son derece gerçek olduğunu dile getiren Nick Brandt yeni kitabında taş hayvanlar dışında da yine Afrika'da çektiği inanılmaz fotoğraflarda yer veriyor. Taş hayvanların fotoğraflarını uygun yerlere taşıyarak ve doğru pozu vererek hayal üstü, bir o kadar da korkutucu, ürkütücü kareler elde ettiğini bildiriyor.


Kitabında şu şekilde yazıya; "Canlı gibi tekrar pozisyonlarda yer bir zamanlar yaşadığı yerde ölü hayvanlar, portreleri de bu kavramı göz ardı etmek gibi çok zorlayıcı oldu" Brandt hayvanlar fotoğraf kararını dedi. "Ben olduğu gibi, kıyıda bulunan bu yaratıklar alıp ve ardından 'yaşayan' pozisyonlarda yerleştirerek 'hayatı' onlara geri getirmek için yeniden animasyon ile canlı ölümü" aktarıyor.

55 sıcaktan cızırdayan bir soda gölü zinciri Büyük Rift Vadisinin güney ucuna dizilmiştir. Açık yeşil, pembe ya da kör edici bir beyazlık... Doğu Afrika'nın sığ soda gölleri, Rift Vadisi'nin güney ucuna kırık bir bilezik gibi dağılır. Ekvatoral güneşin ışığında bazıları ışıl ışıl parlar; kavurucu sıcakta pişen sodaları, gölün kenarlarında sert kabuğa dönüşür. Diğerleri,sodalı Göller gibi kıyılarındaki sıcak su kaynaklan üzerinden fokurdayarak etrafa buhar yayarlar.


Soda göllerinin renklerim, suyun içindeki mikroskobik bitki ve hayvanlar verir. Pembe ya da yeşil olması ise, onların çokluğuna ya da azlığına, aynı zamanda da ortamın koşullarına göre değişir. Milyarlarca algin [çok küçük su yosunu) yanı sıra, karides gibi minik hayvanlar da öylesine boldur ki, göller, onların oluşturduğu hava baloncuklarıyla sürekli köpürür durur.

Sadece flamingolar, algler ve alcolapia acalica bu gölde yaşayabilir. Sodalı göllerin yansıtma özelliğe sahip olması sebebiyle birçok hayvanın yanılmasına ve gölde ölmesine sebep olur.
MyStery isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
19 Üyemiz MyStery'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.10.13, 11:15   #3
Gerçek Üye

MyStery - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2011
Konular: 180
Mesajlar: 713
Ettiği Teşekkür: 2975
Aldığı Teşekkür: 3782
Rep Derecesi : MyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Büyük Şaşırtmaca ve Ölümcül Son | Natron Gölü | Tanzanya

__________________
MyStery isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
18 Üyemiz MyStery'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.10.13, 11:52   #4
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,410
Ettiği Teşekkür: 37276
Aldığı Teşekkür: 38718
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Cevap: Büyük Şaşırtmaca ve Ölümcül Son | Natron Gölü | Tanzanya

Göl görüntü olarak harika. Yansıma gerçekten hoş karelere neden oluyor ama Leslie Brown'un başına gelenler ve Nick Brandt'ın karelerine bakarsak; ürkütücü.
__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
15 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.10.13, 13:43   #5
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 6345
Mesajlar: 26,675
Ettiği Teşekkür: 102498
Aldığı Teşekkür: 144278
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Büyük Şaşırtmaca ve Ölümcül Son | Natron Gölü | Tanzanya

Kan gölü görümünde bir göl... Neden ölümcülmüş diye okuduğum zaman, aşırı derecede tuz ve sodanın oluşturduğu bir felaket olduğunu öğrendim.

Fotoğraflardaki canlıların ne hale geldiği ve araştırmacı Brown'ın başına gelenler ise, tehlikenin önemini belirtmeye yetiyor.
Alıntı:
Balçıktan kurtulup sağlam topraklara ulaştığında, içine soda kristalleri dolmuş botlarını çıkardı. Çok kötü su toplamış olan ayaklan havayla temas eder etmez siyahlaştı. Son bir çabayla kampına yaptığı uzun yürüyüşün ardından da, çöktü. Brown, yarı bilinçli bir şekilde üç hafta hastanede kaldı. Ayaklarına yapılan deri naklinden sonra iyileşmesi ve eski durumuna dönmesi ise altı haftayı alacaktı.
Konu için teşekkürler Mystery...
__________________


Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
14 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.10.13, 13:56   #6
« Gün Batımı »

Cansuyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Konular: 1857
Mesajlar: 7,735
Ettiği Teşekkür: 20106
Aldığı Teşekkür: 34612
Rep Derecesi : Cansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Neseli
Standart Cevap: Büyük Şaşırtmaca ve Ölümcül Son | Natron Gölü | Tanzanya

Şaşırtıcı ve bir o kadar da korkutucu görüntüler teşekkürler @Mystery.
__________________
“Gittin mi büyük gideceksin!
Ayrılık bile gurur duyacak seninle..
”


Cansuyu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
13 Üyemiz Cansuyu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.10.13, 14:29   #7
Huysuz ve Tatlı Kadın

Duayen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 198
Mesajlar: 4,292
Ettiği Teşekkür: 53768
Aldığı Teşekkür: 26104
Rep Derecesi : Duayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisi
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Büyük Şaşırtmaca ve Ölümcül Son | Natron Gölü | Tanzanya

Doğa olayları akıl alır gibi değil..Ölümcül olan bu yerde çekilen fotoğraflarda ölümsüz olmuş.
Fotoğrafçının verdiği zorlu mücadeleye değmiş..

Emek verip bizlerle paylaştığınız için teşekkürler
Duayen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Duayen'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.10.13, 15:25   #8
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,877
Ettiği Teşekkür: 88861
Aldığı Teşekkür: 128200
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Büyük Şaşırtmaca ve Ölümcül Son | Natron Gölü | Tanzanya

Teşekkürler paylaşım için Mystery.


Konu çevirisi sana mı ait? Verdiğin kaynak linkleri İngilizce olarak verilmiş.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.10.13, 16:40   #9
Gerçek Üye

MyStery - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2011
Konular: 180
Mesajlar: 713
Ettiği Teşekkür: 2975
Aldığı Teşekkür: 3782
Rep Derecesi : MyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Büyük Şaşırtmaca ve Ölümcül Son | Natron Gölü | Tanzanya

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
Teşekkürler paylaşım için Mystery.


Konu çevirisi sana mı ait? Verdiğin kaynak linkleri İngilizce olarak verilmiş.
Evet bir çoğu bana ait (Google yardımıyla) ama birkaç yerden bulduğum eklemeler de var.
__________________
MyStery isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz MyStery'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.10.13, 16:43   #10
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,877
Ettiği Teşekkür: 88861
Aldığı Teşekkür: 128200
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Büyük Şaşırtmaca ve Ölümcül Son | Natron Gölü | Tanzanya

Kaynakta kendi çevirilerimizi ve ana kaynak liklerimizin hepsini mutlaka belirtmemiz gerekiyor Mystery.

Olası bir yanlış bilgilendirmede en azından orjinal kaynakta böyleydi, diyebilmemiz için
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
büyük, gölü, natron, ölümcül, tanzanya, şaşırtmaca


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Atatürk ve Spor - Atatürk'ün İlgilendiği Spor Dalları Kartal Atatürk Kimdir? 13 16.06.16 14:12
Atatürk Hakkında Dünya Basınının Yazdıkları Kartal Atatürk Kimdir? 4 29.01.15 15:12
Tarihte Bugün | Atatürk Günlüğü OkyanusunKalbi Atatürk Kimdir? 434 07.02.13 15:55
Konu başlıklarında dikkat edilmesi gereken hususlar... ReaL Duyurular 44 12.03.11 13:54
Türk Dilbilgisi | Kuralları OkyanusunKalbi Türkçe'miz 34 27.10.09 01:58


WEZ Format +3. Şuan Saat: 08:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.