Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Alternatif Tıp

Alternatif Tıp Şifalı Bitkiler ve Besinler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 16.06.15, 03:13   #1
Müdavim

Suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 1199
Mesajlar: 6,703
Ettiği Teşekkür: 15539
Aldığı Teşekkür: 22134
Rep Derecesi : Suzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Yeşil çayın böbreklere etkisi - Parkinson için - Yeşil çayın yan etkileri

Yeşil çayın böbreklere etkisi - Parkinson için - Yeşil çayın yan etkileri

Yeşil çayın böbreklere etkisi - Parkinson için - Yeşil çayın yan etkileri-lm6i.jpgKANSER İLAÇLARININ OLUMSUZ YAN ETKİLERİNİ AZALTIR:


Kanser ile mücadelede yeşil çay polifenolleri, kanser öldürücü ilaçlara karşı bir takım oyunu sergilerler. Cancer Letters Ağustos 2004 sayısında yeşil çaydaki bir amino asit bileşik olan Theanine maddesinin karaciğer ve kalp gibi organlarda vücudun çoğu önemli antioksidanlarının miktarını artırarak, doxorubicin maddesinin olumsuz yan etkisini azalttığını belirtmişlerdir.

Çayda bulunan ve bir kateşin olan ECGC maddesi siyah çaya oranla 5 kat daha fazladır. ECGC, kanser hücrelerinin büyümesi için gerekli olan dihidrofolat redüktaz(DHFR) enzimini inhibe eder.

BÖBREK HASTALIĞINA KARŞI KORUMA:

Pharmacological Research Ocak 2005 sayısındaki yapılan bir araştırmaya göre böbrek yetmezliği görülen hastalarda bunun önlenmesi içi hastaları çok güçlü immunsupresif ilaçlar verilmelidir. Siklosporin ilaçları bunlardan bir tanesidir. Siklosporin güçlü bir immünosupresandır ama böbrek için toksik olan serbest radikallerin üretimini yükseltmektedir. Siklosporin ile birlikte içme suyu olarak yeşil çay verilen farelerin böbrek fonksiyonlarının daha anlamlı olduğu görüldü.

KEMİK OLUŞUMU:


Tokyo Üniversitesi’ndeki bir araştırmaya göre yeşil çay içmek kemik yoğunluğunu önemli miktarda artırmaktadır. Kalsiyum yada egzersiz gibi kemik için yararlı bir takviyedir. Avursturalyalı araştırıcılara göre yeşil çay içenlerin mineral yoğunluğu içmeyenlere göre %2,8 daha fazla olduğu belirlendi.

Yeşil çayda bulunan 4 birincil polifenol (epigallocatechin gallate(EGCG), epigallocatechin, epikateşin gallat ve epikateşin) oluşumdan sorumlu olduğu tespit edildi. Yeşil çay %30-40 arasında polifenol içerirken siyah çay %3-10 arasında değişmektedir. Yeşil çaydaki flavonoidlerin yeni kemik oluşumundan sorumlu hücreleri uyardıkları düşünülmektedir.

OSTEOPOROZ VE DİŞETİ HASTALIKLARI:


Aşırı kemik kaybı anlamına gelen osteoporoz, genelde yaşlandıkça ortaya çıkan bir durumdur. Ayrıca, aşırı kemik kaybı diş eti hastalıklarının(periodontal) oluşumuna da davetiye çıkarır. Yeşil çay, kemik ve dişlerin serbest radikaller tarafından tahrip edilmesini önleyen kemik yapımından sorumlu olan osteoblastların oluşumuna teşvik eder. Buna ek olarak kemik parçalayan hücrelerin(osteoklastlar) oluşumunu engeller.

Bunlara ilaveten kısa dönemde yeşil çay, bir diş eti hastalığı olan Porphyromonas gingivalis türüne neden olan zararlı bakterileri yok eder.

KARACİĞERİ KORUR:


Yeşil çay alkol ve zararlı diğer kimyasalların tahrip edici etkisinden karaciğeri korur. Alkol ****bolizması karaciğere hasar veren serbest radikallerin oluşumu ile meydana gelir. Alkol verilip sarhoş edilen farelere verildiğinde karaciğerin zarar görmesinin engellendiği belirlendi. Diğer hayvanlarla yapılan deneylerde ise yeşil çayda yer alan ECGC’nin zehirli bir kimyasal çözücü olan karbon tetra klorüre maruz bırakıldığında karaciğeri koruduğunu göstermektedir.

YAĞ KAYBI:

Yeşil çay özellikle karın boşluğu astarı, bağırsağı çevreleyen dokular hatta iç organlar biriken yağların kaybına destek verir. kateşinler, kafein ve theanine maddeleri yağ kaybını teşvik eden önemli 3 maddedir. Yeşil çaydaki maddeler vücudun yağ depolamadan sorumlu olan mide ve pankreas lipaz enzimlerini inhibe etmektedir.

Yeşil çay içenlerin kan trigliserid düzeylerinde de azalma görüldüğü belirlenmiştir.

EGZERSİZE DAYANIKLILIĞI ARTIRIR:


Yeşil çay ekstratları fareler üzerinde 10 hafta denenmiş. Sonuç olarak ise yüzmelerinin %24 oranında daha uzadığı belirlenmiştir. Yani bitkinlik süresinin uzadığı saptanmıştır. Yeşil çaydaki kateşinler karaciğer ve kaslardaki yağların kullanımını teşvik etmektedir. Böylece yağlar karbonhidratlara dönüştürülerek kasın daha uzun süre egzersiz yapmaya izin vermesi sağlanmaktadır. Ayrıca bu zamanla kilo vermeye de yardımcı olur. Egzersiz öncesi bir fincan çay içilmesi egzersizdeki verimliliği artıracaktır.

PARKİNSON VE ALZHEİMER HASTALIĞI:


Beyin alanında demir birikimi ve serbest radikallerin birikimi bu iki hastalığa neden olan iki faktördür. Yeşil çayda yer alan ECGC maddesi serbest radikallerin üretimine önemli miktarda engel olmakta, demir bağlanmasını engellemekte ve demirin kaldırılmasına destek olmaktadır. ECGC maddesi, serbest radikallerin verdiği hasarı azaltan iki önemli antioksidan enzimin(superoxide dismutase ve catalase) aktivitesini artırır.

Diğer aktif bileşen ise epicatechin (EC)’dir. Bu madde amyloid-beta adı verilen bir proteinin oluşumunu azaltır. Bu madde Alzheimer hastalığının belirleyici bir özelliliğidir.

Ayrıca, araştırmacılar yeşil çayda bulunan epigallocatechin gallate ve epikateşin gallat maddelerin sinir hücreleri için koruyucu rol oynadıklarını tespit etmişlerdir. Özleri sinir hücrelerinin ölümünü bloke etmektedir.

Yeşil çay bellek azalması ve bilişsel bozukluklarda da yardımcı bir içecektir. Haftada en az üç bardak içilmesi yaşa bağlı bellek kaybında %54 düşüş meydana geldiğini göstermiştir.

YEŞİL ÇAY VE GRİP:

Griple mücadelede birebirdir. Bir fincan yeşil çay grip süresini azaltmaya yardımcı olabilir. Antiviral Research Kasım 2005 sayısında influenza virüsünün tüm kültürlerinde virüs replikasyonunu(RNA sentezini engeller) inhibe ettiği test edilmiştir.

YEŞİL ÇAY İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ


içeriğindeki tanenler emilimi azaltabilir ve böylece Atropin, Cardec DM, kodein, efedrin ve psödoefedrin, Lomotil, Lonox, theoplylline, aminofilin, ve warfarin gibi bazı ilaçların etkinliği azalabilir.

İçeriğindeki kafein Efedrin ve psödoefedrin, teofilin, aminofilin gibi ilaçlarla kullanımı tehlikeli olabilir.

YEŞİL ÇAY VE DEMİR EMİLİMİ
Yeşil çay da dahil olmak üzere yüksek tanen içeriği nedeniyle demir emilimini engellemektedir. Bu etkisi çok fazla demiri olan kişilerde yararlı olsa da, çok sık tüketilmesi demir eksikliği olan yada demir eksikliğine duyarlı olan kişiler için iyi bir fikir olmayabilir

NE KADAR İÇİLMELİ


Öncelikle birçok kişi yeşil çayı gün içerisinde ne kadar içmesi gerektiğini merak etmektedir. Bu konuyu daha önceden tüketenler veya ilk içecekler olarak iki şekilde inceleyebiliriz. Hayatında daha önce hiç yeşil çay içmemiş olan kişiler için ideal olanı günde en az bir bardaktır. Diğer taraftan zaman zaman yeşil çay tüketmiş olan kişilerin ise günde en az iki – üç bardak tüketmeleri sağlıklarını olumlu yönde etkileyecektir. Fakat her şeyin aşırısının zararlı olduğunu unutmamalıyız, gün içerisinde beş veya beşten fazla tüketeceğiniz çay sağlığınıza zarar verebilir.

Çeşitli yeşil çay satan firmaların piyasada ürünlerini daha çok satabilmek için günde 12 fincan yeşil çay içebilirsiniz demesine rağbet etmeyiniz çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi günde beş bardaktan fazlası demir eksikliği gibi problemlere kaynak teşkil edebileceğinden sağlığa zararlı olabilmektedir.


YEŞİL ÇAYIN YAN ETKİLERİBugüne kadar, sadece negatif yan etkisi yeşil çay, kafein içerdiği gerçeği nedeniyle uykusuzluk yapabilmektedir. Ancak, bu ürün kahveden daha az kafein içerir. Kafein içerdiğinden dolayı kafeine duyarlılığı olanların kullanmamalarını öneriyoruz. Kalp, böbrek ve psikolojik rahatsızlıklar gibi spesifik rahatsızlıkları olanlar, emzikli anneler ve gebeler kullanmadan önce bir doktoru ziyaret etmelerinde fayda mülahaza ediyoruz.

alıntı
Eklenen Resim Ön İzlemesi
Dosya tipi: jpg lm6i.jpg (13.8 KB (Kilobyte), 0x kez indirilmiştir)
__________________
''Türkiye, Atatürk'ü Allah'a borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
Suzim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Suzim'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 16.06.15, 03:17   #2
Müdavim

Suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 1199
Mesajlar: 6,703
Ettiği Teşekkür: 15539
Aldığı Teşekkür: 22134
Rep Derecesi : Suzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Yeşil çayın böbreklere etkisi - Parkinson için - Yeşil çayın yan etk

İNME SONRASI:
İnme sonrası beyin hasarını en aza indirir. EGCG bu işlev için adeta bir uzmandır. Uzmanlar yeşil çayda yer alan EGCG’nin beyin dokusundaki serbest radikallerin oluşumunu azaltmada çok etkili olduğunu belirtmişlerdir. Düzenli olarak günlük içilmesi yada kateşinlerin alınması serebral iskemi ve nörolojik yetersizlikler nedeni ile beyindeki geri dönüşümsüz zarardan etkin bir biçimde korur.
TANSİYON:
Yeşil çay tansiyonu düşürür ve hipertansiyonu önlemeye yardımcı olur. Archives of Internal Medicine Temmuz 2004 sayısında yayınlanan bir çalışmada en az bir yıl boyunca 1-2 bardak içenlerde yüksek kan basıncı oluşma riski %46 daha düşük olduğu belirlenmiştir.
ATEROSKLEROZ VE KANSER GELİŞİMİ:
Kanserde hücre büyümesi ve çoğalması hastalık sürecinin merkezidir. Aterosklerozda ise damar içindeki plaklar astar oluşturarak kan akışını engeller ve damarın daha az elastik olmasına neden olur. Kanserde hücre çoğalması engellenemez. Yeşil çay anormal hücre çoğalmasını engellemek için yardımcı olabilir. Kateşinler ateroskleroz ve kanserin büyüme faktörlerine mesaj gönderen istasyonları kapatır. Bu istasyonlar(trozin kinaz reseptörleri) trombosit kaynaklı büyüme faktörü, insülin benzeri büyüme faktörü, epidermal büyüme faktörü, fibroblast büyüme faktörü ve vasküler endotelyal büyüme faktörü tarafından gönderilen mesaj iletimi için gereklidir. Bu iletimin önlenmesi hastalık süreçlerinin durdurulması bakımından önemlidir. Damarlarımızı döşeyen hücrelerin hızla çoğalmasından sorumlu iki zararlı faktör AGE(glikasyon ürünleri) ve MAPK(mitojen-aktive protein kinaz)dır. Yeşil çay bu iki zararlı maddenin artmasını önlemektedir.
KANSER:
Yeşil çay kansere karşı korur. kanser önleyici etkileri son 10 yıl içinde epidemiyolojik, hücre kültürü, hayvan ve klinik çalışmalarla yaygın olarak desteklenmiştir. yapısındaki güçlü polifenoller sayesinde normal hücreleri değil kanser hücrelerini intihara zorlamaktadır. Yeşil çayın bu antikanser eylemleri kateşinler, güçlü bir antioksidan olan epigallocatechin-3-gallat(EGCG) molekülüne bağlanmıştır. Kasım 2004’ te Mutation Research’ta yayınlanan bir çalışmada, ECGC’nin C vitamininden %120 daha güçlü olduğu tespit edilmiştir.
Kanser konusunda yeşil çayın bir diğer faydası da kanser hücrelerini besleyen yeni kan damarlarının oluşumuna(anjiyogenez) engel olmasıdır. Kanser hücrelerinin sürekli bölünebilme talebi düşünüldüğünde yeşil çayın önemli bir görev üstlendiğini anlayabiliriz. EGCG maddesi ayrıca kanser hücrelerinin bölünmesini kontrol eden genleri inhibe eder. Bu da genetik düzeyde çalıştığının bir göstergesidir.
PROSTAT KANSERİ:
EGCG, prostat kanserini önleyen bir maddedir. International Journal of Cancer dergisinin Aralık 2004 yayınındaki bir çalışmada prostat spesifik antijen (PSA) üretiminin prostat kanseri riski için bir işaret olduğu ve ECGC sayesinde daha düşük PSA seviyelerinin gözlendiği ve düşük PSA düzeyinden yola çıkarak ECGC’nin prostat kanserine karşı koruyuculuğu desteklemiştir.
Aynı yılda yapılan (Cancer Research’ün Aralık 2004) diğer bir araştırmaya göre ise yeşil çay, prostat tümörü hücrelerinin çoğalmasını ve onları besleyen kan damarlarının çoğalmasını inhibe ederken, buna ilaveten kanserin yayılmasını önlediği belirlenmiştir.
Düzenli olarak yeşil çay içen, karotenoid ve likopen açısından zengin besinler seçen erkek bireylerin prostat kanserine yakalanma olasılığı çok düşük olabilir.( Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition (Jian L, Lee AH, et al.)
OVARYUM KANSERİ:
Yeşil çay tüketimi, yumurtalık kanseri olan kadınların hayatta kalma oranını artırdığını göstermiştir. Uluslararası Kanser Dergisi’nin Kasım 2004 sayısında yayınlanan bir çalışmada, günde en az 1 bardak içen ve yumurtalık kanseri olan kadınların içmeyenlere oranla 3 yıl içinde ölüm riskinin % 56 oranında düştüğü tespit edilmiştir. Yeşil çayda yer alan ECGC (Gynecologic Oncology Eylül 2004) yumurtalık kanseri hücrelerinin büyümesini engeller, aynı zamanda çok sayıda protein ve geni etkileyerek hücre intiharını(apoptozis) indükler.
Günde bir bardak çay içen kadınların içmeyenlere göre %18 oranında yumurtalık kanserinden korundukları tespit edilen bulgular arasında yer almaktadır. (Archives of Internal Medicine Aralık 2005)
ÇOCUKLARDA BEYİN TÜMÖRLERİ:
Yeşil çaydaki telomeraz inhibe etme yeteneği, çocuklarda en sık rastlana tümörler olan primitif nöroektodermal tümörler konusunda çocuklara yardımcı olur. Neuro-oncology Ocak 2004’teki bir yayınında araştırıcılar telomeraz aktivitesinin normal çocuklara göre tümörlü çocuklarda 5 daha fazla olduğunu belirtmektedir. Yeşil çaydaki ECGC molekülü güçlü bir şekilde telomeraz aktivitesini inhibe eder.
KOLOREKTAL KANSER:
Yeşil çay aynı zamanda yüksek yağlı diyet alımından kaynaklanan kolon kanseri riskini azaltabilir. 2003 yılında Nutrition and Cancer dergisinde yayınlanan hayvanlarla ilgili bir çalışmada y. çay ile birlikte omega-6 yağ oranı yüksek bir diyet verildiğinde kolonda üretilen pro-inflamatuar bileşiklerin miktarı önemli oranda düşük bulundu. Bu da prekanseröz hücrelerin az olması anlamına geliyordu. Yeşil çay tüketimi yapan hayvanlarda kontrol grubuna göre üretilen abdominal yağ miktarının da azaldığı belirlenmiştir.
SAFRA KESESİ TAŞLARI VE SAFRA YOLLARI:
Yeşil çay safra taşları ve safra yolları kanseri riskini azaltır. Haziran 2006 yılında yayınlanan International Journal of Cancer’ de yayınlanan araştırmaya göre kadınların yaş, eğitim ve vücut ağırlıkları dikkate alınmış ve en az 6 ay boyunca her gün bir fincan çay verilmiş. Safra taşlarının %27 oranında, %44 oranında ise safra kesesi kanserine yakanma riskinin azaldığı belirlenmiştir. Sigara içen erkeklerde dahi yeşil çay içenlerin kansere yakalanma risklerinin düşük olduğu tespit edildi.
AKCİĞER KANSERİ: Sigara içmenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. 2004 Kasım, Molecular Nutrition and Food Research’ daki bir araştırmaya göre yeşil çayın düzenli kullanımının, akciğer kanserine karşı koruyucu olduğu bildirilmiştir. Araştırmaya göre yeşil çay içildiğinde, sigaranın verdiği DNA hasar azalır, hücre büyümesi inhibe olur ve anormal olan hücrelerde hücre intiharının tetiklendiği belirlenmiştir.
MESANE KANSERİ: Yeşil çay benzer şekilde mesane kanserinde de benzer etkilere sahiptir. Yeşil çay ekstratları kullanılan bireylerde sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücreler hedef alınarak mesane kanserinin küçülmesine destek verdiği tespit edilmiştir.
alıntı
__________________
''Türkiye, Atatürk'ü Allah'a borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
Suzim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Suzim'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
böbreklere, çayın, etkileri, etkisi, için, parkinson, yeşil


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 04:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.