Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Alternatif Tıp

Alternatif Tıp Şifalı Bitkiler ve Besinler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 07.09.16, 14:34   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8268
Mesajlar: 30,317
Ettiği Teşekkür: 109541
Aldığı Teşekkür: 159207
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Acı Biberin Faydaları ve İçerdiği Vitaminler

Acı Biberin Faydaları ve İçerdiği Vitaminler

Bugün neredeyse tüm dünya mutfaklarında kullanılan acı biberin tarihi bundan 9 bin yıl önceye dayanır. Arkeolojik kazılarda Meksika’da bulunan Tehuacan Vadisi’nde bin yıllık acı biber tohumlarına rastlanmıştır (1). Yani acı biberin anavatanı Amerika Kıtası’dır.

Aztek ve Maya uygarlıkları acı biberi hem yemeklerinde hem de ilaç yapımında kullanmışlardır (2). Kristof Kolomb acı biber tohumlarını Karayip Adaları’ndan Avrupa’ya getirmiştir.

Avrupa’da ilk başta süs bitkisi olarak yetiştirilen acı biber, kısa zamanda tüm dünyaya yayılarak yemeklerde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde de vazgeçilmez hale geldiği söylenebilir.

İnsanoğlu için damak tadı göreceli kavramların başında gelir. Kiminin ağzına bile koymadığı yiyecekleri kimileri bayıla bayıla yiyebilir. İşte acı biber de bu damak tadı farklılıklarına verilebilecek en iyi örnekler arasında, ilk sırada yer alır. Öyle ki yemeğinde acı olmayan, yemeğin yanında bir tabak dolusu acı biber görmeyen bazı kişiler için o yemek yavan, iştah kabartmayan, tabiri caizse tatsız tuzsuzdur.

Acı biber, dünyanın hemen her ikliminde kolayca yetişme özelliği gösteren, iklim seçmeyen bir bitki türüdür. Bu nedenle de her mevsim hemen ulaşabileceğiniz bir bitkidir.

Acı biberi yemeklerde kullanmak için pişirme sırasında yemeğe katabileceğiniz gibi yemek piştikten sonra üzerine ekleme yolunu da tercih edebilirsiniz. Bu tamamen kişisel bir tercihtir ve her iki durumda da acı biber aynı etkisini korumaktadır. Acı biber damak tadına dair bir ayrıntı olmanın yanında vücut için bir nimet sayılacak faydalara sahiptir. • Acı Biberde Bulunan Vitaminler
1 adet büyük (45 gr) acı biber;
 • 18 kalori,
 • 530IU A vitamini (günlük ihtiyacın %11’i)
 • 109 mg C vitamini (günlük ihtiyacın yaklaşık 2 katı)
 • 0.3 mg E vitamini (günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 6.4 mcg K vitamini (günlük ihtiyacın %8’i)
 • 10.4 mcg folat (günlük ihtiyacın %3’ü) içerir (4).

1- Acı biber içerdiği vitaminlerle tam bir sağlık dostudur. Eski uygarlıklarda ilaç yapımında da kullanılan acı biber, özellikle C, E, K ve A vitamini açısından zengindir.

2- E vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği ile yaşlanmaya karşı cildi koruyan önemli vitaminlerin başında gelir. Bağışıklık sistemini ciddi oranda güçlendirir. Böylelikle kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı vücudu korur. Alzheimer hastalığının da ilerlemesini önler. Ayrıca göz sağlığı için olmazsa olmazdır. Göz sağlığımızı koruyarak göz bozukluklarını engeller.

3- A vitamini tam bir göz dostudur. Gece görmemizi A vitaminine borçluyuz. Tavukkarası denilen gece körlüğünün baş düşmanıdır. Kemiklerin, dişlerin, saçların ve tırnakların sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Cildi güzelleştiren A vitamini aynı zamanda ülser hastalığının da doğal tedavi edicisidir. Hamilelerin bebeklerinin sağlıklı gelişimi için mutlaka A vitamini almaları gerekir.

4- Acı biberde ayrıca kan pıhtılaşmasında etkin olan K vitamini de bol miktarda vardır. B2, B3 ve B6 vitaminleri de acı biberde bulunan diğer vitaminlerdir. Ayrıca taze, acı kırmızı biberde limondan 7 kat daha fazla C vitamini bulunur. 100 gram biberde yaklaşık 240 mg C vitamini vardır ki bu ortalama insan vücudunun ihtiyacının dört katıdır.
5- Tüm bu içerdiği vitaminlerle acı biber vitamin deposu olarak sağlımızı korumadaki en önemli yardımcılarımızdan biridir.
 • Acı Biberin İçerdiği Mineraller
1- İçerdiği vitaminler kadar mineral açısından da çok zengin olan acı biber vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok minerali karşılar. Özellikle demir ve manganez açısından çok zengin olan acı biber sodyum, potasyum, demir, fosfor, selenyum gibi mineralleri içerir.

2- Manganez, sindirime yardımcı olarak besinlerden enerji elde edilmesinde görev alır. Bunun yanı sıra kemik gelişiminde de etkindir. En önemli yararı ise cinsel gücü arttırır. Kısırlık sorununa da faydalı bir mineraldir. 100 gram acı biberde bulunan 0.2 mg manganez sayesinde günlük ihtiyacımızın %12’sini karşılarız.

3- Kansızlık hastalığının temel nedeni olan kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarlar) eksikliğinin temel nedeni demir eksikliğidir. Acı biber tam anlamıyla demir deposudur. 100 gram acı biberde bulunan 1.2 mg demir günlük ihtiyacımızın %7’sini karşılar. Kansızlık hastalığının da doğal tedavi yardımcılarından biri acı biberdir demek yanlış olmaz.

100 gram acı biberde:

 • 18 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 1.2 mg demir (günlük ihtiyacın %7’si)
 • 25 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %6’sı)
 • 46 mg fosfor (günlük ihtiyacın %5’i)
 • 340 mg potasyum (günlük ihtiyacın %10’u)
 • 0.3 mg çinko (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 0.2 mg manganez (günlük ihtiyacın %12’si)
 • 0.5 mcg selenyum (günlük ihtiyacın %1’i) bulunur
 • Acı Biberdeki Lif Miktarı
1- Lifli (posalı) yiyecekler sindirim dostudur. Bağırsakların sağlıklı çalışmasını sağlar. Kabızlık sorunu çekenlere en iyi ilaçtır. Diyet listelerinde de bol bol lifli yiyecekler bulunur. Acı biberde de bol miktarda lif bulunur.

2- 100 gram acı biberde yaklaşık olarak 2 gram lif vardır. Bu da önemli bir rakamdır. Yani onca faydasıyla acı biber aynı zamanda lif deposu olarak da sağlığımızı korur.

3- Ancak ülser hastaları için acı biber tüketilmemesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır.
Acı Biberin İçerdiği Antioksidanlar

4- Acı biber antioksidan içeren yiyeceklerin başında gelir. Özellikle kansere yakalanma riskini azaltan acı biberdeki antioksidanlar aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek bizi birçok hastalıktan korur (7).

5- Göz sağlığı için çok faydaları olan acı biber içerdiği antioksidanlar sayesinde katarakt hastalığına yakalanma riskini çok azaltır.

6- Artı olarak da solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde acı biber önemli bir göreve sahiptir. • Acı Biberin Vücut İçin Bilinen Faydaları
1- Acı biberin içinde bol miktarda “kapsaisin” adlı madde bulunur. Bu madde vücut için terapatik etki gösterir. Peki, nedir terapatik etki? Vücudun hassas, duyarlı ya da daha ileri boyutta hasta olan bölgeleri için sakinleştirici, iyileştirici etki göstermesi anlamına gelir.

2- Acı biber kapsaisin maddesinin iyileştirici etkisi nedeniyle vücuttaki hastalıkların tedavisinde sıkça kullanılan bir bitkidir. Özellikle kanser hücrelerinin ortadan kaldırılması adına etkilerinin olumlu yönde olduğu bilinmektedir . Yapılan araştırmalar kapsaisin adlı maddenin hasta olan hücreleri “apoptosis evresi”nde öldürdüğünü ortaya çıkarmıştır. Özellikle bağırsak, akciğer kanserlerinde ve kan kanserlerinde etkili olmaktadır.

3- Acı biber, kan dolaşımını hızlandırır. Bu yönüyle tansiyonu dengelemekte, tansiyon ve kan dolaşımının normal seyrettiği vücutlarda hipertansiyonu kontrol altında tutmaktadır. İşte bu sayede acı biber, tansiyon değerlerini normal seviyelerde tutmaya yardımcı olmaktadır.

4- Acı biber, vücut ısısını arttırır. Kış aylarında yenen acı biber, fazla üşümeyi önler. Özellikle elleri ve ayakları ısınmayanlara acı biber yemeleri tavsiye edilir.

5- Bu biber türü eklem iltihabı sorununda olumlu etkilere sahiptir. Eklem iltihabının neden olduğu ağrıları azaltır. Buna ek olarak zona hastalığından sonra oluşan ağrıları hafifletmektedir.

6- Acı biberin metabolik hızı arttırdığı bilinmektedir. Hızlı metabolizma ise kalori yakmayı destekleyerek zayıflamaya yardımcı olur.

7- Kırmızı acı biber bir C Vitamini deposudur. Öyle ki içinde bulunan C Vitamini limonda bulunan C Vitamininden çok daha fazladır.

8- Acı biber, başta E vitamini olmak üzere içerdiği antioksidanlarla bağışıklık sistemini güçlendirme etkisine sahiptir. Bağışıklık sistemi güçlü bir vücut, hastalıklara karşı çok daha dirençlidir. Bu anlamda acı biber vücudu hastalıklara karşı dirençli kılar.

9- Tip 2 Diyabet oluşumuna karşı koruyucudur (11). Koruyucu olmasının yanında diyabetik nöropati tedavisinde kullanılmaktadır.
Kaynak

__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.09.16, 14:40   #2
Yasaklı Üye

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,655
Ettiği Teşekkür: 79412
Aldığı Teşekkür: 37508
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Cevap: Acı Biberin Faydaları ve İçerdiği Vitaminler

Aciyi cok seven birisi olarak bu kadar faydasi oldugunu bilmiyordum. Öylesine yemisim bu zamana kadar. Tesekkürler Canan ellerine saglik...
CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.09.16, 14:40   #3
Müdavim

Tura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2012
Konular: 86
Mesajlar: 6,045
Ettiği Teşekkür: 27642
Aldığı Teşekkür: 30712
Rep Derecesi : Tura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Acı Biberin Faydaları ve İçerdiği Vitaminler

Acı biberi, Kurufasulye ve Et güveci haricinde bilerek yemem.
Bahçeye diktiğim sivri biberlerin yüzde 80 ni acı çıktı...
__________________
Tura Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Tura'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.09.16, 18:50   #4
Ne Mutlu Türküm Diyene

NaNaNe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2016
Yaş: 52
Konular: 1355
Mesajlar: 9,447
Ettiği Teşekkür: 33974
Aldığı Teşekkür: 29462
Rep Derecesi : NaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Mutlu
Standart Cevap: Acı Biberin Faydaları ve İçerdiği Vitaminler

Eşim acıyı çok sever sabah kahvaltıda bile yer.
Bende yiyorum ama okadar çok değil,yinede soframızdan hiç eksik olmaz.

Çok sevdiği için yeni bahçemizde (süs biber) yetiştiriyor eşim,bu sene baya mahsülümüz oldu
Bütün yaz yedik,
2 kavanoz turşusunu kurduk,iplere de astık kurutmak üzere.

Bu faydalı bilgiler için teşekkürler
Ellerine sağlık @Canan
__________________

NaNaNe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.09.16, 21:04   #5
"Her Şey Güzel Oldu"

Redwine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 3756
Mesajlar: 17,519
Ettiği Teşekkür: 73482
Aldığı Teşekkür: 67826
Rep Derecesi : Redwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Acı Biberin Faydaları ve İçerdiği Vitaminler

Son bir senedir iyice acı yemeye başladım ve alıştımda... Şimdi acı olmadan hiç tat alamıyorum...

Faydalarını az biraz biliyordum ama bu kadarını değil...

Ellerine sağlık Canancığım...

Teşekkürler...
__________________
Redwine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Redwine'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.09.16, 22:18   #6
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8268
Mesajlar: 30,317
Ettiği Teşekkür: 109541
Aldığı Teşekkür: 159207
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Acı Biberin Faydaları ve İçerdiği Vitaminler

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı göster
Acı biberi, Kurufasulye ve Et güveci haricinde bilerek yemem.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı göster
Bahçeye diktiğim sivri biberlerin yüzde 80 ni acı çıktı...


Neden yemiyorsun? Dokunuyor mu
Tura, acı olmayan biber de biber mi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi NaNaNe Mesajı göster
Eşim acıyı çok sever sabah kahvaltıda bile yer.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi NaNaNe Mesajı göster
Bende yiyorum ama okadar çok değil,yinede soframızdan hiç eksik olmaz.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi NaNaNe Mesajı göster

Çok sevdiği için yeni bahçemizde (süs biber) yetiştiriyor eşim,bu sene baya mahsülümüz oldu
Bütün yaz yedik,
2 kavanoz turşusunu kurduk,iplere de astık kurutmak üzere.

Bu faydalı bilgiler için teşekkürler
Ellerine sağlık @Canan


Daha iki gün önce çekip incelttim. Zehir mi zehir
Biraz tatlı pul biber ile karıştırdım, koca bir kavanoz oldu


Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Redwine Mesajı göster
Son bir senedir iyice acı yemeye başladım ve alıştımda... Şimdi acı olmadan hiç tat alamıyorum...

Faydalarını az biraz biliyordum ama bu kadarını değil...

Ellerine sağlık Canancığım...

Teşekkürler...


Ben de canım.
Acı bibersiz sofram yoktur. Hatta, eşim bazan, tatlı yerken de biberliği uzatır bana
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.09.16, 23:26   #7
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1709
Mesajlar: 10,001
Ettiği Teşekkür: 59096
Aldığı Teşekkür: 37303
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Acı Biberin Faydaları ve İçerdiği Vitaminler

Acı biberin vücudumuz için bayağı bir faydası varmış.Bilgiler için teşekkürler ellerine sağlık Canan.
__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.09.16, 23:41   #8
Müdavim

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 431
Mesajlar: 3,712
Ettiği Teşekkür: 18773
Aldığı Teşekkür: 20534
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: Acı Biberin Faydaları ve İçerdiği VitaminlerAcı biberin içinde vitamin mineral vs yararlı maddeler olduğunu biliyordum da, bu kadar ayrıntılı değil.

Bilgiler için teşekkür ederim Devgili Canan..

....

Acı biberi çok severim.

Midem hassas olmasına rağmen, kuru fasulye, nohut ya da kapıska olduğunda acısız yapamam asla..

Bahçem saksı biberle dolu.

Millet saksılara ekiyor ben bahçeye

O derece yani...
....

Ve inanır mısınız, şu an acılı domates şeysi yiyorum, rakının yanında..

Meze olarak sadece domates şeysi...

Neysiydi beaa?

Bundan işte..

Bu akşam yeni aldım 1 kiloluk kavanozda..

Bu kadar kaldı..__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.09.16, 23:53   #9
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8268
Mesajlar: 30,317
Ettiği Teşekkür: 109541
Aldığı Teşekkür: 159207
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Acı Biberin Faydaları ve İçerdiği Vitaminler

Türkiye'dekiler ona, acılı sos diyorlar Balıkçı Moderatör


Hadi afiyet olsun
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.09.16, 02:13   #10
Uzman Üye

nurideniz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Konular: 707
Mesajlar: 3,696
Ettiği Teşekkür: 58107
Aldığı Teşekkür: 8877
Rep Derecesi : nurideniz34 isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: Acı Biberin Faydaları ve İçerdiği Vitaminler

Sayın Yöneticim;
Bu güzel bilğiler için teşekkürler...
__________________
....................................
nurideniz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz nurideniz34'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
acä±, ä°ã§erdiäŸi, biberin, faydaları, faydaları, vitaminler, İçerdiği


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 10:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.