Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Alternatif Tıp

Alternatif Tıp Şifalı Bitkiler ve Besinler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 21.07.09, 02:02   #1
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,431
Ettiği Teşekkür: 87860
Aldığı Teşekkür: 126292
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Ginseng Nedir? Ginseng Tarihi


Ginseng Nedir? / Ginseng Tarihi


Ginseng bitkisi latince ismi “Panax” olan bir bitki cinsinin türlerinden birisidir. “Panax” kelimesi eski Yunanca’da tam iyileşme anlamına gelen “panacea” kelimesinden türetilmiştir. Sırf bu anlamdan bile Panax Ginseng bitkisinin geçmişte yaşamış veya şu an yaşayan insanlar arasında ne kadar meşhur bir bitki olduğunu çıkarabiliriz. 2000 yıldan fazla bir zamandır Çin ve diğer Uzak Doğu ülkeleri arasında başlıca iyileştirici bitkilerden biri olarak sayılan Panax Ginseng‘e doğal yaşam alanlarında artık rastlamak zorlaşmıştır. Fakat yine de ginseng bitkisi birçok ülke ve bazı wellness şirketleri tarafından rahatlatıcı ve iyileştirici etkileri sebebiyle ginseng ürünlerinde kullanılmak üzere üretilmektedir. Üretildikleri ülkelere göre de Kore Ginseng, Amerikan Ginseng, Sibirya Ginseng, Asya Ginseng gibi çeşitli isimler almaktadır.

Ginseng Çeşitleri


Panax Ginseng çeşitleri yetiştirildikleri yere göre Kore Ginseng, Amerikan Ginseng, Sibirya Ginseng gibi ya da kökünün rengine göre kırmızı ginseng veya beyaz ginseng gibi isimlerle anılır.


Kore Ginseng

1 – Kore Ginseng

Kore Ginsengi, ginseng çeşitleri içinde en önemlisidir diyebiliriz. Çünkü yüzyıllardır kullanılan ve içinde asıl adaptogen denilen strese karşı vücut direncini artıran maddeleri bulunduran Kore Ginsengi dediğimiz türdür. Bu bitki özellikle Çin kaynaklarında bol miktarda geçmektedir. Kore Ginsengi‘nin faydalarından daha sonra bahsedeğim.

Amerikan Ginseng’i


2 – Amerikan Ginseng

Amerikan ginsengi olarak bilinen gingseng türü asıl tür olan kore ginsengine çok benzer özellikler göstermekle beraber asıl yaşam alanı olan Uzak Doğu’da yetiştirilmediği için iki bitki arasında farklar mevcuttur. Fakat yine de bir ginseng türü olduğu için faydaları bulunmaktadır.

Sibirya Ginseng’i
3 – Sibirya Ginseng

Sibirya ginsengi diye bilinen bitki ise asıl panax ginseng bitkisiyle bir alakası olmayan, ticari kaygılar sebebiyle ginseng ismi verilmiş tamamen farklı bir bitki türüdür. Ginsengin asıl etkisini göstermesine yarayan adaptogen maddeler sibirya ginsenginde çok az bulunur. Bu sebeple ginseng ürünleri arıyorsanız sibirya ginsengi olmamasına dikkat ediniz.
Kırmızı Ginseng – Kore Ginseng’i


4 – Kırmızı Ginseng

Köklerinin yoğun kırmızı rengi sebebiyle kırmızı ginseng ismini alan bu bitki aslında biraz önce bahsettiğimiz Kore ginsenginden başka bişey değildir. Güney Kore’de ve bazı uzak doğu ülkelerinde üretimi yapılır ve tüm dünyaya bu ülkeler tarafından ihraç edilir. Bunun dışında kökünün rengi sebebiyle beyaz ginseng denilen bir tür de mevcuttur.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.07.09, 02:22   #2
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,431
Ettiği Teşekkür: 87860
Aldığı Teşekkür: 126292
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Ginseng Nedir? ve Ginseng Tarihi

Kırmızı Ginseng Faydaları

Halk arasında kırmızı ginseng olarak da bilinen kore ginsenginin faydalarının vücudun çok çeşitli bölgelerinde görülebildiğinden bahsedilmektedir. Ağız yoluyla kullanımı yaygındır ve genel olarak adaptojen (strese karşı etkili), afrodizyak ve rahatlatıcı etkileri sebebiyle halk arasında yaygınlaşmıştır.

Erkeklerde üreme bozukluklarında ve tip 2 diyabet hastalarında kullanımının yaygın olduğu bilinmektedir.
Bununla birlikte enerji içeceklerinin birçoğunda içindekiler kısmını okursak ginsengi görebiliriz.

Çin kaynaklarına göre kırmızı ginsengin etkileri karaciğer, sindirim sistemi organları, kalp, akciğer, böbrek üzerinde ciddi biçimde hissedilir. Bunlarla birlikte yatıştırıcı, rahatlatıcı, sinir sistemini koruyucu ve sinirsel bozuklukları önleyici, ruhsal ve akılsal sağlığı ve dengeyi sağlayıcı, anlama kabiliyetini güçlendirici etkileri olduğu da Çin kaynaklarında bulunabilir.
Eski Çin kaynaklarının yanında birçokbilimsel araştırmaya da konu olan kore ginsengi hakkında araştırmalar sürmektedir.


Şimdi tek tek ginsengin vücuttaki etkilerine göz atalım

1. Ginsengin Kalp ve Damar Sistemine Etkileri
Ginsengin kalp ve damar sistemine faydaları en çok antioksidan özelliği sebebiyle olur. Antioksidan özelliği sebebiyle birçok kalp rahatsızlığına engel olur. Ayrıca kolestrol, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ve beyin dokusunda oksidasyonu azalttığı için de damar sağlığı bakımından önemlidir.

Kırmızı ginseng kalp ve damar sisteminde düzenleyici olarak rol alır ve hem kalbin hem de damarların fiziksel yapılarının korunmasına yardım eder. Damar sertliği veya hiper veya hipo tansiyon olmasını engeller. Varis, hemoroid gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.
2.
Diyabet ve Ginseng
Bilimsel araştırmalarda göre kırmızı ginsengin ve amerikan ginseginin özellikle diyabet hastalarında kan şekeri – glukoz seviyesini düşürmeye yardımcı olabileceği görülmüştür. Özellikle de ginseng kan şekerini çok tehlikeli derecelere düşürmediği için riski de az olmaktadır. Bun

dan sonra yapılan çalışmalarda diyabet hastalarında uzun vadede ne gibi değişiklikler olduğu gözlenecektir.
3.
Ginseng ve Sinir Sistemi

Sinir bozuklukları ve depresyon gibi rahatsızlıkları engellediği bilinen kırmızı ginseng genel olarak sağlam bir sinir sistemi yapısı oluşmasını sağlar. Akli fonksiyonların daha etkili çalışmasını sağladığı düşünülmekle beraber konsantrasyon eksikliği yaşayan insanlarda (ADHD gibi) rahatlatıcı bir etki yarattığı bilinmektedir. Bunun yanında hafıza sorunları, kronik yorgunluk, bitkinlik, huzursuzluk gibi konuların çözümünde yardımcıdır.
4.
Ginseng ve Erkekler

Kore ginsengin erkek üreme sistemi üzerindeki etkisi ve afrodizyak özelliği halk arasında çok meşhur bir bitki olmasını sağlamıştır. Genel olarak da bu konunun doğru olduğu bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır. İktidar sorunları çeken erkeklerde ginseng kullanımı yaygındır ve olumlu sonuçlar alındığı bilinmektedir. Erkek sperm hücrelerinin gelişimine ve damar yollarının açılmasına yardım ettiği için cinsel gücü artırıcı bir etki yarattığı gerçektir. Bunun yanında erkeklik hormonu testesteron salgısını artırır.
Ginsengin kadınlar üzerinde de özellikle beyindeki hafıza merkezlerinin uyarılmasına yardım ettiğisonyıllarda açıklanmıştır. Çinlilerin ginseng faydaları üzerine birçok metninden biri de M.S. 1. yüzyıldan kalma bir belgedir ve bu belgede ginsengin yararları zihni geliştiren, bilgeliği artıran en şifalı bitki olarak yazılmıştır.


Amerikan Ginseng’i
Ginseng Nasıl Kullanılır?

Ginsengin kullanım önerimi genel olarak en az 3 hafta ve en fazla 2-3 ay olarak tavsiye edilmektedir. Bazı uzmanlar 3 hafta kullandıktan sonra birkaç hafta kullanıma ara verip daha sonra yine başlanabileceğini belirmektedirler.

Kırmızı ginseng ve amerikan ginseng, ginseng tablet olarak satılmaktadır. Bu tip ginseng kapsül ürünleri alırken dikkat etmeniz gereken gerekli onaylarını almış güenilir firmalardan almanız gerekmesidir. Her ginseng tabletini almanızı tavsiye etmeyiz.

Ginsengin günlük dozu
500 mg ile 1 gr olarak alınması önerilmektedir.

Ginseng kullanım biçimleri : Ginseng ürünleri genel olarak ginseng kapsül, ginseng çayı, ginseng yağı, ginseng hapı olarak eczanelerden ve doğal ürün marketlerinden temin edilebilir.Sibirya Ginseng’i
Kore Ginseng’i

Amerikan Ginseng’i

Amerikan Ginseng’i

Amerikan Ginseng kökü

Çin’in Guangzhou şehrinde 250.000 Dolara (1.88 milyon Yuan) açık arttırmada satılan 100 yıllık Ginseng.

Çin’in Jilin şehrinde Changbai dağlarında(Changbaishan) bulunan 300 yıllık bu vahşi Ginseng (366 gram) açık arttırmada 1. Temmuz 2007 de 400.000 Dolara (3 milyon Yuan) alıcı bulmuş.

Ginseng tarlası
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.07.09, 03:01   #3
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2661
Mesajlar: 31,149
Ettiği Teşekkür: 171471
Aldığı Teşekkür: 185136
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Ginseng Nedir? ve Ginseng Tarihi

Adını ilk kez duyuyorum.. Ginseng... İlginç...


Teşekkürler LaLe...
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 21.07.09, 03:02   #4
Gerçek Üye

denise - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 93
Mesajlar: 931
Ettiği Teşekkür: 1336
Aldığı Teşekkür: 2887
Rep Derecesi : denise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ginseng Nedir? ve Ginseng Tarihi

Cok yararli oldugu bir gercek ama genleriyle oynanmamis cinsi bulmak hayli guc..
__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
denise isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz denise'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.04.18, 11:10   #5
Üye

dacar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2016
Konular: 5
Mesajlar: 113
Ettiği Teşekkür: 5
Aldığı Teşekkür: 262
Rep Derecesi : dacar muhteşem bir gelişmededacar muhteşem bir gelişmededacar muhteşem bir gelişmededacar muhteşem bir gelişmededacar muhteşem bir gelişmededacar muhteşem bir gelişmededacar muhteşem bir gelişmededacar muhteşem bir gelişmededacar muhteşem bir gelişmededacar muhteşem bir gelişmededacar muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Bitkin
Standart Cevap: Ginseng Nedir? ve Ginseng Tarihi

Ginseng Nedir?

Botanik ismi Panax olan bitkinin türüne göre Latinceleri farklı isimlendirilmiştir. Amerikan ginsengi Panax quinquefolius olarak bilinirken, Kore ginsengi Panax ginseng olarak bilinmektedir. Panax kelimesinin Yunanca anlamı tam iyileşmedir. Bitki insan şekline benzediği için insan bitkisi olarak anılmaktadır. Bitki oldukça büyük, kazık köklü ve çok yıllık bir türdür. Ortalama 7 yaşındaki bitkinin kökleri çap olarak yaklaşık 10 cm’yi bulabilir.

Kök rengi beyaz ya da kırmızı olabilir. Köklerin etli ve çatallı görünümü de dikkat çeker. Bu kökler ilaç olarak kullanılan kısımlardır. Bitkinin yabani yetişmesinin yanı sıra artık kültür yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Bir bitki türü olan ginsengi son yıllarda ilaç olarak da duymaktayız. Bu bitkiden elde edilen bitkisel ilaca da ginseng adı verilmektedir.

Ginsengin Faydaları Nelerdir?

Bitkinin kökleri bulantı, kusma, hazımsızlık, ishal gibi sindirim sistemi sorunlarına faydalı olmaktadır. Bunun dışında stresle başa çıkmak konusunda oldukça başarılıdır. Bitki ayrıca yorgunluk, şeker hastalığı, jinjivit gibi diş eti hastalıklarında da faydalıdır. Afrodizyak etkisi ile cinsel performansı artırmaktadır. Aynı zamanda üreme hormonlarının üretimine de katkı sağlar.

Bitkinin fiziksel faydalar dışında sinirlilik, depresyon gibi psikolojik anlamda faydaları da bulunmaktadır. Bitki doğru kullanıldığında bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır ve hafızaya da iyi gelir. Kolesterolü düşürür, gözlere parlaklık ve canlılık verir, vücudu dinlendirir. Buradan ginseng hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.
__________________
dacar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz dacar'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.04.18, 19:33   #6
Üye

Nefertari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2011
Konular: 2
Mesajlar: 153
Ettiği Teşekkür: 126
Aldığı Teşekkür: 740
Rep Derecesi : Nefertari has a spectacular aura aboutNefertari has a spectacular aura aboutNefertari has a spectacular aura aboutNefertari has a spectacular aura aboutNefertari has a spectacular aura aboutNefertari has a spectacular aura aboutNefertari has a spectacular aura aboutNefertari has a spectacular aura aboutNefertari has a spectacular aura aboutNefertari has a spectacular aura aboutNefertari has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ginseng Nedir? Ginseng Tarihi

Reklamlarda çıkar bol bol ginseng etkili şampuanlar falan diye.
Rahatlatıcı etkisi var sanırım, pek bilgim yok ama duyduğumu yazıverdim (:
Nefertari isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Nefertari'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 14.04.18, 22:59   #7
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1491
Mesajlar: 14,311
Ettiği Teşekkür: 59429
Aldığı Teşekkür: 51086
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Ginseng Nedir? Ginseng Tarihi

Ginseng' in Kore cinsi en faydalı bitkilerden biridir.

Çiğ yenirse acı bir tadı vardır.

Soyup rendeledikten sonra sıcak çağınıza bir çay kaşığı kadar atın ve çayı içtikten sonra ginseng tanelerini de yiyin.

Büyük marketlerde bulunuyor zaten.

__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
afrodizyak, cinselliğe, erkekler, ginseng, nedir, rahatlatıcı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Heykel Nedir? Heykelin Tarihçesi ReaL Heykeltıraşların Biyografileri 2 12.03.18 11:58
Kemençe Nedir? Özellikleri Nelerdir? Tarihi Ne Zamana Dayanır? Suzim Müzik Kültürü ve Tarihi 3 02.11.17 16:26
Türkiye'nin Tarihi Köprüleri Basakca Buram Buram Türkiye'm 22 27.01.16 21:52
İstanbul'da Tarihi Değiştirecek Buluş ReaL Bilimsel Çalışmalar ve Haberler 9 11.06.12 20:55
Ermeni Sorunu, İddialar, Gerçekler Kartal Türk Tarihi 29 26.01.09 03:21


WEZ Format +3. Şuan Saat: 03:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.