Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Alternatif Tıp

Alternatif Tıp Şifalı Bitkiler ve Besinler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 28.09.12, 19:02   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 6235
Mesajlar: 26,375
Ettiği Teşekkür: 101873
Aldığı Teşekkür: 143181
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Hangi Bitki Suyu, Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Hangi Bitki Suyu Hangi Hastalığa iyi Gelir


Hayıt suyu
İçeriğinde uçucu yağlar, tanen, sineol ve glikozitler içerir. M.Ö. 450′de hayıttan ilk olarak bahseden tıbbın babası kabul edilen Hipokrat’tır.

Yüksek ateş, başağrısı, gazlanma ve idrar arttırma için ama en önemlisi günümüzde de devam eden şekliyle” kadın hastalıkları” için tavsiye etmişlerdir. Adet düzensizliklerinin giderilmesinde etkilidir. Adet gecikmesi, göğüs ağrısı, sancı, kramp ve depresyon, kalp ağrıları gibi semptomların giderilmesinde veya azaltılmasında etkilidir. Hayıt meyvesi içerisindeki eterli uçucu yağların ve diğer sinerjetik bileşiklerin hipofiz bezi üzerinde pozitif etkileri vardır. Bilindiği gibi hipofiz bezi pek çok vücut hormonunun dengesinden sorumludur. Hayıt meyvesinin adet öncesi gerginlik semptomlarına faydası en az 2 hafta içinde kendini açıkça belli eder. Fakat, en iyi sonuç için hayıt meyvesi en az 3 ay süre ile alınmalıdır.Adet öncesi sendromlarda, adet kanamalarındaki spazmlarda, menopozla ilgili bazı şikayetlerde ve süt veren kadınlarda süt eksikliğinde, adet dönemlerinde endokrin düzensizliklerinden kaynaklanan sinir ve cilt problemlerinde ve akne tedavisinde kullanılır.


***


Kekik suyuBileşimindeki timoldan dolayı antiparaziter olan kekik suyu içildiğinde bağırsaktaki her türlü parazitin düşürülmesini sağlar. Kan dolaşımında uyarıcı etki yaparak organizmanın düzenli çalışmasını sağlar. Bedeni kuvvetlendirir, cinsel güce olumlu katkı yapar. Midevi özelliğinden dolayı hazmı kolaylaştırır, mide, karın ve baş ağrılarını giderir. Vücuttaki kolestrolün düşürülmesinde etkili olan kekik suyu; böbrek kum ve taşlarının düşürülmesinde de iyi sonuçlar vermektedir. Pankreas üzerinde uyarıcı etki yaparak şekerin düşürülmesine yardımcı olur. Antiseptik özelliğinden dolayı ağız, diş, bademcik iltihaplarında gargara yapıldığında iyileştirici katkı sağlar. Bağırsak iltihaplarında da kullanılır. Düzenli içildiğinde vücuttaki yağları eritir ve kilo vermeye yardımcı olur. Balgam söktürücü özelliğinden dolayı bronşit hastalarında ve soğuk algınlığında kullanılır. Kadınların aybaşı kanamalarını düzene sokar. Cilt temizliğinde kullanılır.

***


Okaliptus yaprağı suyu
Sıtma ve sağlık ağacı olarak da bilinen okaliptus yaprağından damıtma yoluyla elde edilen okaliptus yaprağı suyu, içindeki uçucu yağın antiseptik etkisinden dolayı halk tıbbında asırlarca öksürük kesici, balgam söktürücü ve terletici olarak kullanılmıştır. Astım ve nefes darlığı
rahatsızlıklarında ilk akla gelen bir doğal tedavi ürünüdür. Günümüzün modern tıbbında okaliptus yaprağından elde
edilen etkin maddeler bir çok ilacın bileşiminde yer almakta ve özellikle deri ve üst solunum sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır.


***


Papatya suyu
Bileşimindeki uçucu yağ ve etkin maddelerden dolayı modern tıpta ve halk tababetinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ateş düşürücü, spazm çözücü, terletici, sinir yatıştırıcı ve sırt ağrılarını giderici özelliği vardır. Bağırsakların düzenli i çalışmasını sağlar. Karın ağrısına da iyi gelen papatya suyunun kuvvet verici özelliği vardır. Mide fonksiyonunu düzenleyici, gaz ve safra söktürücüdür. Ağrılı hemoroidlerde, pamukla yapılacak kompresin rahatlatıcı etkisi vardır.

***


Isırgan otu suyu
Bileşimindeki vitamin C, organik asitler, potasyum tuzları, histamin asetitkolin gibi etkin maddeler içeren ısırgan otu suyu halk tıbbında asırlardır kullanılmaktadır. Kan temizleyici özelliği olan ısırgan otu suyu vücuttaki düzensiz çıbanların giderilmesine yardımcı olur. Dalak rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon tedavisinde olumlu faydaları görülmektedir. Şekerin yükselmesini önlemede yardımcı olur. Kadınların adet düzeninin sağlanmasında etkilidir.

***


Filiskin suyu
İçeriğinde Mentol,azulen, puleson, diosmin, glikozit, ekusaponir bulunmaktadır.

Ekti ve Kullanışı:
Mide üşütmesinde, soğuk algınlığında, nezle ve grip hastalıklarında, hazmettirici, balgam ve safra söktürücü, adet getirici, kalp rahatlatıcı, mesane yollarını temizleyici, vücuda kuvvet verici, idrar söktürücü, kan temizleyici etkilere sahiptir.


***


Karabaş (lavanta) suyu
İçeriğinde Glikozit, saporinler ve uçucu yağlar içermektedir. Ağrı kesici, antiseptik, yara iyileştirici, yatıştırıcı (sara ve astımda), balgam söktürücü, idrar yolları iltihapları iyileştirici, sinir sistemi ve kalp kuvvetlendirici gibi faydaları nedeni ile geniş kullanım alanı bulmuştur.
Kalp damar açıcı, asabilik ve sinir bozukluklarında etkilidir. Kanserin ilerlemesini önler. Sinüzit ve migrende çok etkilidir. Böbrek ve mesane kumlarını düşürür. Karabaş otuna kafa süpürgesi de denir.


***


Funda suyu
İçeriğinde arbutin, enzimler, tanen, saponin, mineraller, silikasid, ericolin, karotin, flavonglikositler içermektedir. Şişmanlık rahatsızlıklarında kullanılan funda suyu çok etkili bir zayıflatıcıdır. Ayrıca iltihabı, romatizma ve ağrı kesici olarak da kullanılmaktadır.

Funda suyu idrar yolları dezenfektanı, idrar söktürücü ve kabızlığı giderici etkilere sahiptir. Altına ıslatan çocuklarda faydalıdır.

***


Defne yaprağı suyu
Bileşiminde, tanen ve uçucu yağlar bulunur. Uçucu yağlar içerisinde bilhassa Sineol (%35-50) bulunur. Terletici antiseptik ve midevi etkilere sahiptir. Doğum kolaylaştırıcı (Hamilenin son haftası) ağrı kesici, grip, nezle, ateş düşürücü ve saç bakımında kullanılır, idrar arttırıcı olarak
ve romatizmaya karşı kullanılır. Yemeklerde sos olarak da kullanılır. Doğum kolaylaştırıcı etkisi olduğu için hamileliğin son haftası dışında kullanılmamalıdır.


***


Mersin yaprağı suyu
Akdeniz ve Ege bölgesi dağlarında yetişen mersin ağacı yapraklarının kendine özgü hoş bir kokusu vardır. Tanen,uçucu yağ ve acı maddeler içerir. Antiseptik özelliğinden dolayı mikrop öldürücüdür. Bu nedenle gögüs hastalıkları ve idrar yolu rahatsızlıklarında mükemmel sonuçlar vermektedir. Kan dindirici etkisi vardır. Haricen yaralara sürüldüğünde iyileştirici etkisi vardır. İştah açıcı ve kabız yapıcı özelliği olan mersin yaprağı suyu, saçlara sürüldüğünde besleyici ve gürleştirici etkisi görülmektedir.


***


Melissa suyu
Bileşiminde, Tanen ve uçucu yağlar içermektedir. Sinir teskin edici, kalp rahatsızlıklarında, baş ağrısı, uykusuzluk, kan temizleyici, bitkinlik,

yorgunluk, iştahsızlık, mide problemlerinde, bulantı ve kusmayı önleyici nefes darlığı astım rahatsızlıklarında kullanılır. Damar açıcı özelliği vardır.


***


Böğürtlen kökü suyu
Ülkemizde yaygın şekilde yetişmekte olan böğürtlen bitkisinin taze köklerinden damıtma yoluyla elde edilir. Tanen,organik asitler ve şekerler içermektedir. İçme ve gargara şeklinde kullanılabilir. İçerek kullanıldığında idrar söktürücü, kuvvet verici, yüksek tansiyonu düzenleyici ve
şeker düşürücüdür. Fazla kullanıldığında kabız etkisi görülebilir. Gözlerdeki zafiyet, ayaktaki şişlikler için faydalıdır. Mesane taşlarının düşmesine yardımcı olur. Gargara yapılarak içilmesi halinde ağız, dil, dişeti ve bademcik iltihaplarının giderilmesinde yardımcı olur. Ayrıca kadınlardaki beyaz akıntının önlenmesinde etkilidir.

***

Çakşır kökü suyu
Yüksek rakımlı dağlarda yetişen lifli kökleri olan bir bitkidir. Dişi ve erkeği olmak üzere iki türü mevcuttur. Amerikalı ve Alman bilim adamlarınca birçok kez yetiştiği bölgelerde incelenmiş olan bu bitki ile beslenen özellikle keçilerin ikiz hatta üçüz doğurdukları gözlenmiş ve bu
doğrultuda yapılan araştırmalarda bitki köklerinde bulunan etkin maddelerin cinsel gücü artırıcı olduğu görülmüştür.


***


Andız kökü suyu
Andız kökü suyu, kalp rahatsızlıklarına neden olan damar tıkanıklıklarının giderilmesinde ve kolestrolün düşürülmesinde kullanılmaktadır. Karaciğer yetersizliği ile dalak rahatsızlıklarında çok faydalı olan andız kökü suyu, kadınların ay hali düzensizlikleri, migrenden kaynaklanan yarım baş ağrıları, romatizmal rahatsızlıklar, sırt ağrıları ve altını ıslatan çocuklar içinde denenmiş olarak kullanılmaktadır. Andız ağacı ve meyvelerinin taşıdığı şekerler ve vitaminler nedeniyle kuvvet verici ve cinsel gücü artırıcı olarak da kullanılmaktadır.


***
Keçi boynuzu suyu
Akdeniz ve Kuzey Afrika da doğal olarak yetişen harnup meyveleri, bileşiminde karbonhidratlar, şekerler, selüloz, azotlu bileşikler, tanen ve sabit yağlar taşımaktadır. Boynuz biçiminde olan meyveler özel kokulu ve tatlı lezzetlidir. Harnup suyu, taze meyvelerin parçalandıktan sonra
distilasyonu ile elde edilmektedir. Harnup suyu doğal beslenmede önemli bir destekleyicidir.


***

Biberiye suyu
Bileşiminde Tanen (%8) ve uçucu yağlar (% 1-2) bulunur. Dahilen zayıflatıcı özelliği vardır.Kabız, hazım sistemi uyarıcı, safra arttırıcı ve idrar söktürücü olarak haricen de cerrahi yaraların tedavisinde kullanılır. Adet söktürücü, ağrı kesici, bronşit, öksürük, astım, sarılık, gaz söktürücü, böbrek ve mesane kumlarını döktürücü, akciğer - dalak tıkanıklıkları, hazımsızlık, uykusuzluk, sinir yatıştırıcı olarak faydaları var.

Alıntı.Lütfen Dikkat:
Biz Forum Gerçek olarak sadece sağlık hakkında daha geniş ve doğru bilgilenmenizi sağlamaya çalışıyoruz. Eğer ki Alternatif Tıp'tan faydalanmak gibi bir durumunuz söz konusu olursa, sağlık problemlerinizde kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmadan önce, lütfen gecikmeden doktorunuza başvurunuz!
__________________


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bitki, gelir


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Halk Ozanları Burada oneyouu Ülkemiz Grup ve Müzik Adamları 11 29.11.16 00:57
Alfabetik Bitki Listesi - Genel Kartal Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç 1 26.10.15 15:35
Hangi Sabun Neye İyi Gelir Cansuyu Alternatif Tıp 3 24.03.15 17:55
Sera ve Seracılık -Detaylı Her Türlü Bilgi Kartal Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç 4 28.04.13 10:50
Aromaterapi | Hangi Hallerde Aromaterapiden Faydalanırız? Kartal Alternatif Tıp 4 09.04.12 14:45


WEZ Format +3. Şuan Saat: 03:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.