Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Anketler

Anketler Her konuda anketler


Anket Sonucunu Göster: Ramazan Davulu Yasaklansın mı?
Evet 13 39.39%
Hayır 18 54.55%
Kararsızım 2 6.06%
Katılımcı sayısı: 33. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Konu Kapatılmıştır
 
LinkBack Seçenekler
Eski 22.07.12, 13:23   #71
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 791
Mesajlar: 6,514
Ettiği Teşekkür: 29088
Aldığı Teşekkür: 34482
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: Ramazan Davulu Yasaklansın mı?

[QUOTE=Mediter;502094]

Lale Hanım, sizce sert olarak adledilen, davul çalınmasını, düğünlerde havaya ateş eden magandalar ile özdeşleştiren yazım sizi hedef alınarak yazılmış değildi,
Foruma, siyasi-dini konularda yazılar yazmaya başlamamla birlikte, tahminime göre (yaşam şekli ile kafasındaki düşünceleri çelişen) her yorumuma kimi zaman açıktan kimi zaman, iğnelemelerle gizliden muhalefet eden, Subutay'ın aşağıdaki, seviyesiz saldırısınaydı,Kültürün , tüm toplumun ortak değerlerinden oluştuğunu bilemeyecek kadar saplantıya kapılmış, ülkemizdeki milyonlarca alevi ve başka dinden vatandaşların oruç tutmadıklarını göz ardı edip, sanki davul çalmak onlarında ortak paydasıymışçasına , davul çalmayı kültür olarak iddia etmesi, (Sanırım köy düğünlerinde çalınan davul- zurna ile karıştırıyor.)

Köy düğününün davul-zurnası kültürdür, ramazan davulu değil.
İster alışkanlık, isterse kültür varsayalım, Demokrasilerde, hiçbir özgürlük bir başkasının özgürlük alanını ihlal edemez.
Hiçbir bireyin veya topluluğun (tek bir kişi bile olsa) bir başkasını rahatsız etme hakkı-özgürlüğü olamaz.


Subutay’ın:
Benim Atatürk'ün izinde baş koyduğum, bu uğurda kelle koltukta yorumlar yazdığım Laik bir ülkede, laikleri ve başka inançta olanları (bizleri) azınlıklar olarak görmesi, toplumun bir kesiminin dini eylemlerini, ortak kültür olarak empoze etmeye kalkması bir felakettir.
Asıl ondan özür dilemesini istemenizi beklerdim.
Hele hele,
Kültürün ortak değerler olduğunu bile bilmeden, sırf bana saldırabilmek için, beni kültürsüzlükle suçlaması,

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Subutay Mesajı göster
O zaman toplumun çoğunluğunun geçmişinden gelen bir adeti yerine getirmesine saygıyla bakamamak sadece kendi kültürüsüzlüğüdür kişilerin.[/QUOTE

Evet Lale Hanım, asıl ben sizden,
başta yanıldığınızı, derinlemesine düşünüp empati kurmadığınız için başkalarının rahatsız olacağını bile bile davul çalınmasına taraftar olmanızın, yanlış olduğunu sonradan farkettiğinizi söylemenizi beklerdim.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Subutay Mesajı göster


Neyse, ben daha önceki forumumda da bir çok kıran kırana tartışmalara katıldım, Kızanlarım çok olduğu gibi, sevenlerim takip edenlerim de vardı.
O forum, Forum Gerçek kadar Atatürkçü bir çizgide olmamasına rağmen 2011 yılının en kültürlüsü seçilmiş olan benim, Sabutay tarafından kültürsüz ilan edilmiş olmam, bana yapılabilecek en büyük hakarettir.

Asıl onun üslubuna tepki göstermenizi beklerdim, hasta, yaşlı, çocuk, bebeklerin uyku hakkını savunan bana değil.
Sizin tepkiniz, beni daha çok üzdü…

Bu nedenle,Şu Ellerin Taşı Bana Hiç Değmez,
İllede Dostun Bir Tek Gülü Yaralar Beni Beni
Can Beni Beni Beni Dost Beni Beni Beni.

Pir Sultan Abdal


Diyorum ve yorumlarıma bir süre (belki de tamamen) ara veriyorum…


Mediter

Sayın Mediter,

LaLe'nin yazdıkları baştan aşağı doğru ve yerindedir. Yazınız sadece LaLe'yi değil beni de hedef alan ve davul yasaklanmasın , çalınsın diyen herkesi hedef alan bir yazıydı. Evet bu kültürün bir parçası olduğunu düşünüyoruz -veya başka nedenlerle- bunun yasaklanmasına gerek yok. Bu fikri yüzünden düğünlerde sağa sola ateş eden magandalarla aynı kefeye konmak hiç kimsenin hoşuna gitmez. Alacağınız tepkinin bu olacağını düşünüp yazmalıydınız.


Şimdi yorumlarıma bir süre ara veriyorum ( veya belki tamamen ) diyerek alınganlık yapmanıza hiç gerek yoktu.


Burada herkes fikrini saygı çerçevesinde ve diğer kişileri incitmeyecek şekilde belirtmekte özgürdür unutmayalım lütfen.


Diğer üye ( Subutay ) konusuna gelirsek; çocuk gibi, o da böyle yaptı ondan da özür bekleyin demek hoş bir davranış olmasa gerek.


Bir ramazan davulu konusunun
bu kadar uzaması ise gerçekten gereksiz.
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
6 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.07.12, 14:33   #72
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128167
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Ramazan Davulu Yasaklansın mı?

Sevgili Mediter...

Yurt dışındayım ve netle ilgili sıkıntılarım olduğu için yazılanları anında takip edemiyorum. Subutay'ın yazısına teşekkür etmişim ama doğru dürüst okumamıştım ve senin dikkat çekmenden sonra o yazıyı gördüm.

Sen de cevap yazarken ima yoluyla üstü kapalı değil de, direk o kişiye hitaben yazmış olsaydın sanırım bu sorunu hiç yaşamazdık. Çünkü davul taraftarı olarak o zaman bunu üzerime alınmaz ve mesajımı o şekilde yazmazdım. Forumda çok sıklıkta dile getirdiğim şeydir, ima olarak yazılar yazılmasının yanlış anlaşılmalara sebep olacağı.

Hem her konuda anlaşacağız diye bir kaide olmadığını sen de en az benim kadar biliyorsundur. Amacım seni kırmak değildi. Sadece o yazıyı üzerime alındım ve tepkimi koydum

Geldiğin günden beri yazılarını ilgiyle takip ediyor ve yorumlarını zevkle okuyorum. Seni kırmak gibi bir düşüncemin asla olamayacağını biliyorsundur umarım.

Pire için yorgan yakmak gibi bir tutuma girdiğini düşünüyorum ve bu tavrın en çok beni üzüyor. Çünkü bir şekilde bana kırılarak yazdın o yazıyı ve seni kırmayı asla istemezdim.

Umarım bu tepkin kalıcı olmaz ve beni daha fazla üzmezsin..


Selamlar
Gurbet ellerdeki Lale
Not: (Genele)

Konuyu kilitleme yoluna gitmiyorum. Lütfen yorumlarımızla kişileri hedef almadan ve kırıcı sözler sarfetmeden yanıtlarımızı yazalım. Yazdıklarımız ne kadar art niyet taşımasa da, yorum yazarken birbirimizin ifadesini karşılıklı görmediğimizden, bazen yazılanlar yanlış anlaşılmaya sebebiyet veriyor.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.07.12, 15:26   #73
Eflamor

Subutay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 166
Mesajlar: 2,717
Ettiği Teşekkür: 30889
Aldığı Teşekkür: 14586
Rep Derecesi : Subutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ramazan Davulu Yasaklansın mı?

Adımın geçmesine istinaden cevap hakkımı kullanıyorum.

Alıntı:
Foruma, siyasi-dini konularda yazılar yazmaya başlamamla birlikte, tahminime göre (yaşam şekli ile kafasındaki düşünceleri çelişen) her yorumuma kimi zaman açıktan kimi zaman, iğnelemelerle gizliden muhalefet eden, Subutay'ın aşağıdaki, seviyesiz saldırısınaydı,

Mediter; Benimle beraberimi yaşıyorsun? Aynı sofrada yemek yiyip aynı evde mi kalıyoruz? Yoksa ben senle bütün düşüncelerimi paylaşıyor muyum? Benim yaşam şeklim bu başlığın konusu mudur? Benim yaşam şeklime ve düşüncelerime (Buraya yazdıklarım hariç) dil uzatmak senin haddine midir?


Alıntı:
Kültürün , tüm toplumun ortak değerlerinden oluştuğunu bilemeyecek kadar saplantıya kapılmış, ülkemizdeki milyonlarca alevi ve başka dinden vatandaşların oruç tutmadıklarını göz ardı edip, sanki davul çalmak onlarında ortak paydasıymışçasına , davul çalmayı kültür olarak iddia etmesi, (Sanırım köy düğünlerinde çalınan davul- zurna ile karıştırıyor.)
Köy düğününün davul-zurnası kültürdür, ramazan davulu değil.
Köy düğünü ile karıştırmıyorum, ama gene de açıklayayım.
Benim bildiğim en az bir asırdır devam eden, ve artık günümüz de ramazan denilince pidesinden, teravih namazına kadar alışılagelmiş olan sahur vakti davul çalınması geleneksel bir hale gelmiş demektir. Gelenekselleşen bir eylemin saf kültür sayılmasa da kültürel bir etkinlik olarak kabul edilmesinden daha doğal hiçbir şey yoktur. Bu toplumda geri kalan gayri Müslimlerin göz ardı edildiği demek değildir.


Alıntı:
İster alışkanlık, isterse kültür varsayalım, Demokrasilerde, hiçbir özgürlük bir başkasının özgürlük alanını ihlal edemez.
Hiçbir bireyin veya topluluğun (tek bir kişi bile olsa) bir başkasını rahatsız etme hakkı-özgürlüğü olamaz.
Empati eksilikliğinden dem vurmuşsun ya senin bakış açından bakarsak muhakkak vardır ezandan rahatsız olan o zaman ezanda mı yasaklanacak? Hatta kiliselerden rahatsız olanlarda vardır, cem evlerinden, Hatta dönercilerden de rahatsız olan vejetaryenler vardır. Özgürlük sakız gibi isteyenin istediği yöne çekeceği bir kavram değildir. Olmayacaktır da.


Alıntı:
Subutay’ın:
Benim Atatürk'ün izinde baş koyduğum, bu uğurda kelle koltukta yorumlar yazdığım Laik bir ülkede,
Kendini senin kadar öven bir insan görmedim hayatımda, ama bu cümleden Subutay’ın yani benim atamın izinde gitmediğim sonucunu çıkarıyorum.

Alıntı:
laikleri ve başka inançta olanları (bizleri) azınlıklar olarak görmesi, toplumun bir kesiminin dini eylemlerini, ortak kültür olarak empoze etmeye kalkması bir felakettir.
Asıl ondan özür dilemesini istemenizi beklerdim.
Laikler azınlıktır dediğim bir noktayı göster! Artık yeter sözler bu kadar çarpıtılır… Ben ramazan davulcusu kültürün bir parçasıdır dedim laiklere ne zaman dil uzattım? Ben laikliği savunuyorum zaten ne saçmalıyorsun sen?
Konuyu laikliğe getirmek kendi düşüncelerini Atatürkçü değerlerin arkasına sığınarak haklı çıkarma çabasıdır. Daha doğrusu acizliktir!!!


Alıntı:
Neyse, ben daha önceki forumumda da bir çok kıran kırana tartışmalara katıldım, Kızanlarım çok olduğu gibi, sevenlerim takip edenlerim de vardı.
O forum, Forum Gerçek kadar Atatürkçü bir çizgide olmamasına rağmen 2011 yılının en kültürlüsü seçilmiş olan benim, Sabutay tarafından kültürsüz ilan edilmiş olmam, bana yapılabilecek en büyük hakarettir.

Söz arkadaşım bende MIss Turkey’e katılıp derece yapıcam burayada aynen şunun yazıcam “Ben Türkiye’nin en yakışıklı erkeği seçildim, buradaki bütün kızlar beni beğenmek zorundadır”
Hayırdır komik mi geldi? Ne güzel senin yukarıda ki sitemin de bana komik geldi. Senin kültür, eğitim seviyeni, ben istediğim kadar eleştiriyim verdiğin cevapla insanlar zaten senin hakkında fikir sahibi olacaklardır. Ama velakin sen pohpohlanmaya iyi alışmışsın olmayınca çok içerliyorsun. Sana daha açıkta söyleyebilirim ki ben cevap yazmaktan çekinmediğimden en çok beni görüyorsun karşında.
Dipnot : Alevileri gayri müslimler ile aynı kefeye koymadığımdan o konuya cevap vermiyorum.
__________________
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.


la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
Subutay isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
9 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.07.12, 16:58   #74
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128167
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Ramazan Davulu Yasaklansın mı?

Sevgili Subutay,

bir kişiyi "kültürsüz" diye yaftalarken, topun sana döneceğini de düşünmen gerekirdi.


Umarım bundan sonra yazılacak olan yorumlar kişisel saldırı tarzında olmaz.

Subutay'a cevap hakkı doğduğundan onun yorumunu bırakıyorum. Bundan sonra yazılacak olan yorumların sadece anket çizgisinde olmasını rica ediyorum, aksi halde ilgisiz yorumlar silinecektir.

Kişisel yazışmaların da genele değil, özel mesajla yapılması çok daha doğru olacaktır.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
10 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.07.12, 19:41   #75
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2629
Mesajlar: 30,722
Ettiği Teşekkür: 165921
Aldığı Teşekkür: 181247
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Ramazan Davulu Yasaklansın mı?

Lale gerekeni söylemiş, söylemiş dee.. yorumların son kısımlarını okurken yarım bıraktım...

Olmuyor böyle.. Lanet olsun ramazan davuluna, insanların birbirini kırmasına değer mi?

Birbirimize hakaret etmeyi tartışma sanıyorsak, hiç bir tartışma konusa açmayalım o halde...

Ben bu forumda çokça vakit geçiren her kişiyi arkadaşım olarak görürüm.. Bir insan arkadaşına böyle kırıcı sözler nasıl sarfede bilir?

* * *

Konu sadece Mediter'e açık... İstediği zaman geldiğinde cevap hakkını kullanır, yorum yapar, yaptıktan sonra da konu ya kapanır, ya da kaldırılır... Konuya daha önceden müdahil olmuş kişinin bundan böyle yapacağı yorum silinecektir..
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
10 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.08.12, 18:47   #76
Yeni Üye
ikircikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2012
Konular: 1
Mesajlar: 4
Ettiği Teşekkür: 2
Aldığı Teşekkür: 32
Rep Derecesi : ikircikli Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ramazan Davulu Yasaklansın mı?

Hiç bir gerekçe bir başkasını gece yarısı rahatsız etmemelidir.
Malatyadaki oruç tutmadığı için evinin önünde davul çalınmasını istemeyen alevi aileye yapılan çirkin saldırı bunun en güzel örneğidir. http://www.ekonomistturk.com/haber/y...igi/14032.html

Çalınsın oylarının bu derece yüksek olması son derece üzücüdür.

Olayı protesto eden topluluğa Eskişehir'de de tepki gösterilmesi baskının ne derece arttığını bir kıvılcımla geçmiş dinci katliamlara dönüşmesinin hiçde uzak olmadığı kolayca anlaşılabilir.
http://www.haberler.com/malatya-daki...830997-haberi/
__________________
Forum Gerçek Türkiyeli'nin Resmi Forumu
ikircikli isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
3 Üyemiz ikircikli'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.08.12, 21:14   #77
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 295
Mesajlar: 2,410
Ettiği Teşekkür: 34724
Aldığı Teşekkür: 14833
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ramazan Davulu Yasaklansın mı?

Epey sakinleştiğim için sert (iğneli) yazmamaya çalışarak ufaktan tartışmaya değinecek olursam,

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Jazz Mesajı göster
Laik olanlar - Olmayanlar... Ne alaka?...

Hoşgeldin padişah efendi...

Konunun gidişat yönünden hoşlanmamaya başladım...

Evet arkadaşım Bir topluluktaki bireylerin dini inançlarını veya inançsızlıklarını sorgulamanın, saymanın, (hele hele) bir dini inança mensupların sayıca fazla olduklarını ‘’%99 diyerek’’ (ileri sürerek) fazla sayıda olan inançların, diğer azınlıkta kalanları (rahatsız etme pahasına) tek taraflı davranabileceklerini savunmak laikliğe aykırıdır.
(laiklik ve demokrasi ayrılmaz bir bütündür, birisi olmadan, diğeri var olamaz.)
Bu nedenle demokratik ve laik, çağdaş ülkelerde, insanların dini inançları, inançsızlıkları sayılmaz, nüfus cüzdanlarına yazılmaz.
Bir vatandaşın dini inancının sorulması, çeşitli yollarla açıklanmaya zorlanması (seçmeli din dersi vb) demokrasiye ve laikliğe aykırıdır.
Çünkü demokratik ve çağdaş devletler ve bireyler, karşısındakine, İnsan olarak bakar, değer verir.
Karşısındaki kişinin dini inancı, inançsızlığı, ırkı,, rengi ne demokratik devleti, ne de demokratik bireyi zerre kadar ilgilendirmez.

Bu nedenle beni eleştiren arkadaşın ‘’Halkın %99 gibi çoğunluğu Müslüman , diğerleri azınlık… gibi’’ konuşmaları demokrasiye de laikliğe de aykırıdır.
Ama ülkemizde laiklik düşmanı güçler sık sık:
‘’Türkiye Müslüman bir ülkedir!’’
‘’Türk halkının %99’u Müslüman’dır!’’ gibi sözcüklerle, Türkiye laik bir ülke değilmiş te, Müslümanların çoğunlukta olduğu bir İslam ülkesiymiş ve bu nedenle İslama uygun yaşamı empoze etmek normalmiş gibi bir hava yaratırlar, yaratmışlardır…
Oysa demokratik,laik bir ülkede bir inançta olan milyarlarca kişi ile,karşı inançta olan bir kişi eşittir, aynı haklara sahiptir. Sayıca azınlıkta olması onun hiçe sayılmasını, temel haklarından mahrum bırakılmasını gerektirmez.

Bu tür ''%99'u gibi müslümandır gibi) söylemler ve davranışlar, (artık her geçen gün çıkarılan yeni bir yasa veya yasakla laiklik ortadan kaldırılarak dini bir rejime doğru kayılsa bile) hala Anayasamızın değişmez maddelerinden birisi olarak var olan Laikliğe aykırıdır.
Üstelik din bir düşünce ,inanç ve benimseme kavramıdır.
Anne babası bir dine inanıyor diye, daha doğar doğmaz bir bebeğin nüfus cüzdanına anne babasının dini yazılabilecek kavramlar değildir.
Üstelik bu yolla bireyin dini inancını belli etmek demokrasiye de aykırıdır.
Sinan Işık isimli vatandaşımızın, din ibaresi olarak ‘’alevi’’ yazılması isteği Türk mahkemeleri tarafından reddedilince, Avrupa İnsan hakları mahkemesine başvurmuş , Avrupa insan hakları mahkemesi, ‘’ Türkiye’nin AİHS'nin din ve vicdan özgürlüğüyle ilgili 9. maddesinin ihlal edildiğine hükmederek, nüfus cüzdanlarından din ibarelerinin çıkarılmasını istemiştir.’’ KAYNAK


Avrupa birliği anlaşmalarına gör; Bir ülke yasaları ile AİHM yasaları çelişirse asıl olan AİHM yasalarıdır.
Yani AİHM kararları kararları ülke yasalarının üstündedir ve Türkiye (demokratik bir ülke olduğu iddiasıyla) bu kararı imzalamıştır. KAYNAK

Ama, AİHM karşı ‘’Tamam!’’ derken, diğer taraftan 2010 yılında alınan bu karara rağmen hala en küçük bir adım dahi atmamaktadır.

Tekrar özetlersem, Demokratik, laik olduğu iddia edilen bir ülkede inançların ve inançsızların sayılması, ‘’Çoğunluğuz! Biz nasıl istersek öyle olur!’’ edebiyatı yapılması laikliğe ve demokrasiye aykırıdır.Davul konusuna gelirsek;
Konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum ama, yukarıdaki (İkircikli) nikli arkadaşın verdiği Malatya ve Eskişehir’ deki olaylar ne kadar haklı olduğumu ortaya koymaktadır.
Hiçbir dini inancın, geleneğin veya zevkin bir başkasını rahatsız etme, baskı altına alma hakkı yoktur, olamaz.
Var olduğunu varsayarsanız ya diğer inançta veya inançsızlıkta olanların baskı altına alınmasına (azınlık muamelesi görmesine),
Veyahut da iç savaşa kadar uzanabilecek katliamlara yol açmış olursunuz.Gelelim Özür konusuna,
Davul çalınmasını savunanları, düğün derneklerde silah atanların (magandaların) davranışlarıyla benzeştirmem,
(başta hiç kırmak istemediğim, on parmağında on marifet, elinde sihirli süpürgesi olan Lale’yi çok fazla kırdığını, rencide ettiğini görüyorum.
İstemeden de olsa kırdığım (başta Lale olmak üzere) tüm arkadaşlardan özür diliyorum.
Sanılmasın ki sözümün arkasında durmuyorum.
Tekrar diyorum ki,
Gecenin bir yarısında davul çalınması, düğün derneklerde silah atılmasıyla eş değerdir.

Subutay’ın yazdıklarına ise tartışmayı daha fazla uzatmak istemediğim için yanıt vermeyeceğim.

Not: Konuyu (cevap hakkı doğurması nedeniyle) bana özel açık bırakan Real’e de sonsuz teşekkürler…

Ne kadar sert yazsam da, tartışmada ayrı saflara düşsek te,

hiçbir üyemizin, Hele hele gurbet (eller de ki) bir hemşerimin kalbini kırmayı hiçbir zaman düşünemem…

Her ne kadar sürçü lisan etmişsem affola…
__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
6 Üyemiz Mediter'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.08.12, 21:26   #78
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 491
Mesajlar: 11,787
Ettiği Teşekkür: 44713
Aldığı Teşekkür: 76211
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ramazan Davulu Yasaklansın mı?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster

Konu sadece Mediter'e açık... İstediği zaman geldiğinde cevap hakkını kullanır, yorum yapar, yaptıktan sonra da konu ya kapanır, ya da kaldırılır... Konuya daha önceden müdahil olmuş kişilerin bundan böyle yapacağı yorumlar silinecektir..Bu uyarı bu andan itibaren geçerlidir.
__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
6 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Konu Kapatılmıştır

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
davulu, yasaklansin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ramazan Pidesi Kartal Börek | Çörek 20 09.07.12 01:11
Ramazan Revanisi Kartal Hamur Tatlıları 0 25.01.09 06:00


WEZ Format +3. Şuan Saat: 05:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.