Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Maksat Muhabbet Olsun > Astroloji | Mitoloji

Astroloji | Mitoloji Burçlar, fallar ve rüya tabirleri


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 31.05.12, 21:26   #1
Rukia
« En Akıllı Bızdık »

Rukia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 177
Mesajlar: 2,029
Ettiği Teşekkür: 8504
Aldığı Teşekkür: 14777
Rep Derecesi : Rukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Mitolojide Tanrılar | Yunan Mitolojisi

Mitolojide Tanrılar | Yunan MitolojisiTanrılar ve Tanrıçalar
 • İlk tanrılar ve Titanlar
 • Zeus ve Olimposlu tanrılar
 • Pan ve Nympheler
 • Apollo ve Dionysos
 • Deniz tanrıları ve Toprak tanrıları
Kahramanlar
 • Herakles ve onun oniki görevi
 • Akhilleus ve Truva savaşı
 • Odysseus ve Odyssey
 • İason ve Altın post
 • Perseus ve Gorgon
 • Oedipus ve Thebes
 • Theseus ve Minotauros
 • Triptolemus
 • Ikarus ve DaidalusYunan mitolojisi, Yunan tanrıları, tanrıçaları ve kahramanları hakkındaki hikâyelerden oluşan sözlü edebiyatla yaratılmış ve yaygınlaşmış bir mitolojidir. Günümüzde, bu mitoloji hakkındaki bilgilerimizi bu sözlü edebiyatın yazılı hallerinden alıyoruz. Tarihçiler, mitoloji hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için de bazen zamanın sanatındaki ipuçlarını bile toplar.
Genel olarak Yunan mitolojisi Yakın Doğu ve birçok Avrupa mitolojosini etkilemiştir. Yunan Tanrılarının herbiri Romalılar tarafından kabul görmüş ve farklı isimler kullanılmıştır. Roma mitolojisi nerdeyse tamamen Yunan mitolojisini baz almıştır. Yunan mitolojisindeki efsanelerde çoğu eski Yunan tanrıları insan şeklindedir.


 • Yunan Tanrılarının Yaratılış Hikâyeleri
Seçilmiş 12 tanrı (ki bu 12 tanrı, 5 kadın ve 7 erkekten oluşur) Olimpos Dağı'nda otururlar. Bunlara Oniki Olimposlular ya da sadece Olimposlular (Olimpiyan) denir. Yunan Mitolojisinde Dünya'nın yöneticileri olan tanrılar grubudur.

"Tanrıların Kralı" sıfatıyla Zeus, Olimposluların lideridir. Kraliçe sıfatı ise Zeus'un eşi Hera'ya aittir. Olimpos adı Yunanistan'ın en yüksek dağı olan Olimpos Dağı'ndan gelir. Tanrıların dağın zirvesinde bulutların arasında sarayları olduğuna inanılır. Oniki sayısı ise karşımıza bir çok mitte çıkan bir rakamdır; Yahudilikte Oniki İsrail kabilesi, Hristiyanlıkta İsa'ın 12 Havarisi; Alevilikte Oniki İmam gibi. Sayıya yüklenen bu bakış açısından dolayı Yunan tanrılarıda 12 tanedir ve 13 sayısının uğursuzluğuna inanılır. Örneğin İskandinav mitolojisinde tanrıların yemek masasına oturan 13. tanrı Loki, iyilik tanrısı Balder'in ölümüne neden olur. Bu açıdan önceden Oniki Olimposlu arasında gösterilen Hestia, Dionysos Olimpos'a gelince 13 tanrı olmasın diye yerini ona bırakıp insanların arasına karışır. Bu 12 sayısı hiç bozulmaz, bir tanrı eklenirse bir başkası bu listeden çıkar.

Oniki Olimposlular kendilerinden önceki tanrı grubu olan Titanları, Titanlar Savaşında yenerek yönetimi ele geçirmişlerdir. Savaştan sonra Titanlar cezalandırılır. Gaia, Khaos (Khaos zaten Titanlar tarafından yok edillmişti), Phoebe ve Kronos gibi Titanlar Tartarus a gönderilir (Tartoros bir titan fakat Tartarus sonsuzluğa kadar giden bir yeraltı yeridir). Titanalar, Olympos Tanrıları tarafından Tartarus'ta sonsuza kadar süren bir cezaya bırakılır. Yerküreyi taşımak ile cezalandırılan Atlas gibi, Titanlardan Olymposluların yanına geçen Titan tanrıları da vardır. Prometheus'da bunlardan biridir.

Şimşeklerin efendisi Zeus nice savaşlar vererek yönetimi babası Kronos ve onun yardakçıları titanların elinden almış, 3 erkek kardeşiyle dünyayı bölüşmüştür. Çekilen kuraya göre gökyüzü Zeus'a, denizler Poseidon'a, yeraltı da Hades'e düşer. Herkes görev dağılımından sonra Olympos'a çıkar ve dünyayı yönetmeye başlarlar.

Hades'in yeraltında, Poseidon'un denizin altında olmak üzere Olimpos dışında da sarayları vardır. Ayrıca Demeter ve Hestia örneklerinde olduğu gibi tanrılar isterlerse Olimpos'tan tamamiyle ayrılabilirler yada Herkül gibi yeni tanrılar yada Ganymedes gibi ölümlülerde Olimpos'a kabul edilebilir.

Olimpos tanrıları başlıca iki gruba ayrılır. Birinci kuşak denilen ilk doğanlar, Titan soyundan gelir. İkinci kuşak tabir edilen sonradan doğanlarsa tamamiyle baştanrı Zeus'un çocuklarıdır. Bu durum yalnız iki istisnası vardır. Kimi kaynaklar, Afrodit'i, titan Kronos'un babası Uranos'un denize düşen cinsel organından doğduğunu, titan soyundan geldiğini öne sürer. Diğeride Hephaistos'tur; bazılarına göre tanrıça Hera, Hephaistos'u tek başına doğurmuştur.

Mısır MitolojisiRoma Mitolojisi
Rukia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Rukia'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.05.12, 21:37   #2
Rukia
« En Akıllı Bızdık »

Rukia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 177
Mesajlar: 2,029
Ettiği Teşekkür: 8504
Aldığı Teşekkür: 14777
Rep Derecesi : Rukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Mitolojide Tanrılar | Yunan Mitolojisi

Oniki Olimposlu, kimi kaynaklarda farklı farklı gözükür. Aşağıdaki istede as olan 11 tanrı ve 12. tanrı olarak adları geçen tanrılar yer almaktadır;Eski yunan mitolojisinde olympos dağının tek sahibidir. Şimşek ve gökgürültüsü tanrısıdır. Rhea zeusu doğurur fakat zeusun titanlara düşman olacağını önceden bilen annesi gaia zeusu öldürme emrini 2.oğlu kronos’a verir. Rhea zeusu titanlara vereceğine söz verir. Fakat zeus doğduktan sonra annesi rhea sözünden vazgeçer, zeusu kartala emanet eder. Kronos gelincede bebeğe benziyen taş parçası verir. Kronos taşı farketmez ve yutar gider gaia olayı öğrenir oğlu kronosu yok eder.

Zeus bir mağarada büyür gücü kuvveti yerine geldiğinde annesini ve kardeşleri hades ve poseidon’u esir eden gaianın elinden kurtarır. Titanların ruhlarını yakalayarak esir eder en büyük titan olan atlas duyunca savaş alanına gider. Gaia ve 4 kardeşi esir olacakken onları kurtarır. Zeus ise atlas’ın ruhunu yakalar sonsuza dek dünyaya taşımaya mahkum eder. Diğer titanlar ise yer altında güvenli şekilde yaşamaya başlarlar ve anne titan gaia zeus’dan intikam almak için oğlu prometheus’u olympos dağındaki hayat ateşini çalmak için oraya gönder ve çalmayı başarır.

Gaia bu ateşle insanoğlunu yaratır zeus’a düşman etmek için çok uğraşır ama insanlar zeusun tanrı olduğuna inanmıştır ve hep ona taparlar. Gaianın bu planıda boşa gitmiştir. Çok uzun zaman geçer zeusun 2 tane çocuğu olur.Ares ve Athena adlı 2 savaş tanrısı olympos dağının yeni üyeleri olurlar. Athena titanlar ile dost olur. Bunun öğrenen hades babası zeusa bunu söyler zeus ise athena’ya bır daha yeryüzüne inmeme cezası verir. Athena ile ares düşman olurlar.

Ares’in ordusunu athena yok eder. Aresde karşılık atinayı yıkmak ister fakat ares atinaya giremez. Ares Barbarlar ile spartalıların savaşını izler. Yenilen sparta ordusundan geriye 1 kişi kalır oda sparta ordusunun komutanı kratostur. Kratos düşmanını yok etmesi karşılığında hayatını ares’e satar. Aresin eline fırsat geçer. Kratos’a Kaos bıçaklarını verir bu bıçaklar üç metrelik bir zincire bağlıdır. Bu zincirler kraos’un eline yapışır. Kratos artık bir tanrı gücüne kavuşmuştur. Ares kratos’dan kartos’un köyündeki herkesi öldürmesini ister ve kratos herkesi öldürür ve geriye bir tek kızı ve karısı kalır. Ares Kratos’un iredesini alır ve karısını ve kızını öldürür. Kratos artık Ares’ten nefret etmektedir.

Zeus’un eşi ve ablası olan tanrıçadır. Babası titandır ismi kronus annesi Rheiadır. Olympos tanrıları arasında kraliçedir. Eski yunancada evliliklerin koruyucusudur. Mitolojide güçlü, cesur ve en güzel tanrıça olarak kabul edilir hatta afroditten bile güzeldir. Simgeleri nar, zambak, inek ve önemlisi tavus kuşudur. Çok kıskançtır. Zeusla ilişkisi olduğunu bildiği kallisto’u ayı io’yu ise ineğe çevirmiştir. Zeus baştanrı, Hera ise baştanrıça olarak bilinir. Hera çok yönlüdür baharla ilişkilendirilir. Aynı zamanda zeus’u kutsal evliliğe ikna etmiştir. Çetin ceviz diye bahsedilir. Ayrıca heusha adında çocukları vardır. Zeus herayı aldatınca cezalandırır boğaya çevirir. Ama zeusu etkilemediği aşikardır.Mitolojide Zeus ve Heranın’nın oğludur. Savaş tanrısıdır. Roma mitolojisinde adı Mars’tır. Akbaba ve Köpe kutsal hayvanlarıdır. Yardımcıları: Deimos , Phobos (Korku Tanrısı), Enyalios (Dövüş Tanrısı), Eros (Aşk Tanrısi) ve Harmonia (Birlik Beraberlik Tanrısı)Ares, athenanın aksine savaşları akıl ve mantık yoluyla değil, kaba kuvvet ve güçlü askerlerle kazanılabileceğini savunur. Homeros’a göre, son derece katı yürekli, kinci bir Tanrıdır.

Arkadaşları olan Deimos ‘korku’, Enyo ‘Felaket’; Phobos ‘Dehşet’; Eris ‘Kavga’ ve ölüm Tanrıları Kerler ile Ares’in yanından hiç ayrılmazdı. Yunanlılar Ares’i pek sevmezler ve bu nedenle onun tapınağına rastlamak imkansızdır. Romalılara göre ise Mars üstün, soylu bir görünüşü olan hiç yenilmeyen bir Tanrıydı. Kuşlardan akbaba, hayvanlardan köpek Ares’e aittir. Ares mitolojide tanındığı gibi savaş tanrısıdır asla yenilgi ve af bilmeyen bu tanrı yunan mitolijisine göre eski adı SYHMRNA olan İzmir’de yaşayan halk tarafından fazla sevilmemiştir. Çünkü geldiği her yere ölüm ve zulüm getirmektedir. Herşeye rağmen güç ve Hakimiyeti simgeler…Çallı şarap tanrısı. Şarabın sadece sarhoş ediciliğini değil, sosyal ve faydalı etkilerini de temsil eder. Medeniyetin destekçisi ve barış aşığıdır. On iki Olympos tanrısından biri olan Dionysos Zeus ile Semele’nin oğludur. Doğuş efsanesi şöyle anlatılmaktadır. Zeus Semele’ye aşık olur ama karısı Hera onu kıskanır. Hera yaşlı bir kadın kılığına girer ve Semele’ye Zeus’un ona güçlerini göstermesini söylemesini söyler. Zeus gücünü gösterirken Semele yanar ve karnındaki yedi aylık bebeğini düşürür. Zeus bebeği kurtarır ve baldırında saklar.

Daha sonra Tanrı Dionysos Zeus’un baldırından doğarÇal yöresinde yaşamıştır. Hellen pantheon’una aykırı dusen bir tanrıdır.Butun efsaneleri bir tek motif ustune kuruludur: tepki ve direnç.Sembolü olan asma ağacı gibi ölüp yeniden doğar, haz ve acı arasında iki uçta gider gelir. Bu yüzden psikiyatride manik depresif duygu durumunu temsil eder. Genel olarak Zeus ve Semele’nin oğlu olarak geçse de farklı biçimlerde Zeus ile Persephone’nin oğlu olarak da geçmiştir. Dionysos kültünün, Hristıyanlık dinini de doğrudan etkilediği iddia edilmektedir.
Yunan mitolojisinde denizler, depremler ve atlar tanrısı. Kronosile Rheia’nın oğlu. Zeus ile Hadesin kardeşi. Roma mitolojisinde`nde neptün olarak bilinir. En önemli silahı üç dişli bir yabadır ve bu yabayı yere vurduğunda depremler meydana gelir. Posedon hırs ve gücü temsil eder. Posedon’un hırsı Atlantis’in yok olmasına sebep olmuştur. Bunun nedeni ise dünyanın en mükemmel şehrini inşa etme arzusudur. Poseidon Dor’ların göçlerinden önce Peloponnesos ile Boiotia’da saygı görürdü.

Üç dişli yabası ile denizleri allak bullak eder, karaları sarsar, depremler yollardı. Bunun için Poseidon’a Enosikhthon ile Gaeiokhos (yerin altında yürüyen) de denir. Ayrıca atların da tanrısıydı; En eski efsanelerde sık sık at şeklinde tasvir edilir. Pegasus, Poseidon ile zorla sahip olduğu Medusa nın çocuğudur. Poseidon Şerefine tertiplenen araba yarışları içinde, Korinthos’ta yapılan yarışarı en meşhurlarıdır. ‘da ki Erekhteion’da, Posedon’la Athena arasında ki yarışın izleri görülür; Posedon, üç dişli asasını vurunca kaya da koca bir yarık açılmıştır.Zevsin kızı olan Athenaya Atinada yenilmiştir.

Rukia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Rukia'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.05.12, 21:44   #3
Rukia
« En Akıllı Bızdık »

Rukia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 177
Mesajlar: 2,029
Ettiği Teşekkür: 8504
Aldığı Teşekkür: 14777
Rep Derecesi : Rukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Mitolojide Tanrılar | Yunan Mitolojisi

Roma’daki adı Diana, Zeus ile Leto’nun kızı. Phoebe olarak da bilinir. Apollon’unikiz kız kardeşi, vahşi doğa tanrıçası. Ares’in dostudur. Kardeşinden bir gün önce doğup Apollon’un doğumu sırasında annesine yardım etmiştir. Annesinin çektiği acıyı gören Artemis evlenmemeye ve bakire kalmaya yemin etmiştir. Fakat rivayete göre Nenflerden oluşan hizmetçileriyle ormanda avlandığı bir gün karşısına çıkan Orion’a aşık olmuştur ve onunla evlenmek istemiştir.

Kardeşini kıskanan Apollon, bir gün Orion denizde yüzerken kıyıdan uzaklaşıp, kafasının bir nokta gibi göründüğü anda Artemis’i çağırıp o noktaya kadar ok atıp atamayacağını sormuş, Artemis oku fırlatmış ve bilmeden sevdiği adamı öldürmüştür. Bu olaydan sonra ışığını kaybeden Artemis babası Zeus’tan Orion’ubir takımyıldızı olarak gökyüzüne çıkarmasını istemiş, Zeus da kızının bu isteğini yerine getirmiştir. Artemis yunan ev ve orman tanrıçası
.Mitolojide müziğin, sanatların ve şiirin tanrısıdır. Ayrıca kehanet yapan, bilici tanrıdır. Zeus ve letonun oğlu, Artemis’in ikiz kardeşidir. Altın bir lir çalar. Gümüş yayıyla oku en uzağa o atabilir; okların tanrısıdır. Tıbbı insanlara o öğretmiştir; hekimliğin tanrısıdır. Asla yalan söylemez; ışığın ve gerçeğin tanrısıdır. Kutsal ağacı defne, hayvanları yunus, atmaca, kuğu ve kargadır. Lakapları “okçu”, “Likya’lı” ve Latince’de yırtıcı kuşlara ilişkin olarak kullanılan, “yırtıcı” anlamına gelen “Vulturus”dur.

Olymposluları altın liriyle eğlendiren, çok uzaklara ok atabilen, hastaları iyileştiren, iyileştirme sanatını hastalara ilk öğreten gümüş yayın efendisi okçu Tanrı olarak Yunan şiirlerine geçmiştir. Aynı güneş ışınları gibi Apollon’un okları da hem hasta edici hem de iyileştiricidir. Bu yüzden güneşle de özdeşleştirilmiştir.Kutsal ağacının defne olmasının nedeni, nehir perisinin kızı Daphne’dir. Apollon Daphne adlı nympheye hayrandır. Fakat Daphne, bakire kalmaya yemin etmiştir. Peşine düşen Apollon’dan kaçabilmek için Artemis’ten kendisini saklamasını ister ve orada bir defne ağacına dönüştürülür.

Orfe öğretisinde sezgi, ilham ve vicdanın sembolü olan Apollon’dan Yunan mitolojisinde sık sık “Lykya’lı olarak söz edilir. (Likyalı sıfatının kökeni luvi dilinde ışık anlamına gelen, kurt anlamındaki “lyk” sözcüğüdür ki, sözcük Latincede lux biçimine dönüşmüştür. Apollon adının aslı, bir iddiaya göre, Etrüsk dilinde bir ilahı belirtmek üzere kullanılan Aplu, Apulu, ya da Aplum adıdır.)


Yunan mitolojisinde Apollon’un yaptığı sayısız işlerden bazıları şunlardır:
- Apollon, adını Pythia adlı kahinelere verecek olan Pyhton ejderini bir mağarada ya da yeraltı yarığında öldürür ve öldürdüğü yerde Trakyalı Orfe delf inisiyasyonunu başlatır.

- Zagreus’un kemiklerini Apollon Delf’e gömer: Zeus’un buyruğu üzerine musaların (müzler) yardımıyla Zagreus’un parçalarını bir araya getirir. dünya’nın merkezi yakınına gömer.

- Hermes’e sihirli bir altın asa verir. Hermes ateş çıkartabildiği bu asa sayesinde habercilerin efendisi olur.

- Üç uçlu yabayla yaptığı bir hareketle yunusu göğe bir takımyıldız olarak yerleştirir.

Aşk ve güzellik tanrıçası olan Aphrodite’in üzerine iki efsane vardır. Hesiodos Theogonia’da bu tanrıçanın denizin köpüklü dalgalarından doğduğunu sölerken, Homeros tanrıçanın Zeus ile Okenos kızı Dione’den doğduğunu söyler Aphrodite altın sıfatıyla çoğu yerde karşımıza çıkar. Tanrıça için çoğunlukla kulanılan sıfatlar işveli, cilveli ve gönül alıcıdır. Sevgiyi, sevişmeyi simgeleyen tanrıça, çoğu yerde oğlu Eros ile görünmektedir.

Ancak Eros,Hediosa göre oğlu değildir ve Aphrodite’nin alayına daha sonra katılmıştır. Bunun yanı sıra tanrıçanın alayında güzelliği, zerafeti ve bereketi simgeleyen Khraitler Horalar Hymenıous yer almaktadır. Birçok efsanede yer alan Aphrodite’nin kocası Hephaistos’tur ve tanrıça kocasını Ares ile aldatır. Ayrıca Hermes ile sevişmesinden Hermapdotridos doğar. Bunun yanı sıra Adonis ve Ankhises ile ilişkileri vardır. Ayrıca İda dağın’daki üç güzeller efsanesinde çoban Paris tarafından seçilen tanrıçadır. Roma Döneminde kullanılan adı ise Venüs’tür.


Yunan mitolojisinde akıl, sanat, strateji, barış ve savaşın tanrıçası. Roma mitolojisinde minerva diye anılır. Babası Tanrıların başı Zeus, annesi ise zeus’un ilk karısı olan Hikmet Tanrıçası Metis’ tir. Sembolleri, kalkan,mızrak zeytin dalı ve baykuştur.

Mızrak savaşı, zeytin dalı barışı, baykuş da bilgeliği temsil eder. Athena, Atina kentinin baş tanrıçası ve koruyucusudur, kent ismini de ondan almıştır. Athena ve sembolize ettiği karekterler birçok kültürde benzer formlarda bulunur. Athena ayrıca Troya savaşında akhaların yardımına koşup tahta atın yapılmasına yardım etmiştir. Athena özel bir kalkan taşır. Bu kalkan Aegis olarak isimlendirilmiştir.

Kalkanın üzerinde, değişik süslemelerle birlikte medusa’nın başının resmi bulunur. Bu kalkanın önünde en güçlü ordular bile bozguna uğrar. Temel özellikleri kentle ilgili olan Athena birçok bakımdan Kır tanrıçası artemisin karşıtıdır. Athena’nın yunan uygarlığı öncesinden gelen bir tanrıça olduğu ve daha sonra Yunanlılarca benimsendiği sanılır. Ama Yunan ekonomisi,Minos uygarlığından farklı olarak önemli ölçüde askerî temele dayandığı için, Athena başlangıçtaki evcil işlevlerini korumakla birlikte giderek bir Savaş Tanrıçası’na dönüşmüştür.

Yunan mitolojisinde zeus ve heranın oğlu ve Afrodit ve Kharis’in eşidir. Ateş ve volkanların tanrısı idi. Tanrılar ve kahramanlar için demircilik , zanaat ile uğraşarak silahve zırh üretirdi. Latince vulcan da denir.

Hephaistos, zanaatkarlar tarafından Athena ile birlikte mesleklerin piri ve koruyucusu olarak kabul edilen bir ateş tanrısıdır. Tarımı, uygarlığı ve şehir hayatını korur. Anadolu kökenli tanrılardan biri olan Hephaistos, özellikle sönmüş bir yanardağ olarak saygı görmüş, sonraları yanardağların içinde çalıştığına inanılmaya başlamıştır.

Zeus’la Hera’nın oğlu olarak bilinmesine rağmen, Zeus’un Athena’yı başından doğurmasına karşılık Hera’nın da Hephaistos’u tek başına doğurduğu da söylenmektedir.

Hephaistos, tanrılar arasında en çirkinidir. İki ayağı da topaldır. Homeros’un İlyadası’nda bunun sebebi iki şekilde açıklanır. Birinciye göre babası Zeus, Hera ile kavga ederken Hephaistos annesinin tarafını tutmuş, buna kızan Zeus oğlunu Lemnos adasına fırlatmış ve Hephaistos bu yüzden sakat kalmıştır. İkinci efsaneye göre Hephaistos sakat doğmuş, bu durumdan utanan annesi onu Olympos’tan aşağı fırlatmış ve Hephaistos’u nereidler büyütmüştür. Hephaistos’la Hera hiçbir zaman birbirlerini sevmemişlerdir.


Tanrıların arasında en çirkin olan olmasına rağmen, hem onlar hem de insanlar arasında en sevilen tanrıdır. Olympos’taki görkemli saraylar onun elinden çıkmıştır. Tanrılar ve kahramanlar için en güzel silahları yapmıştır. Zeus’un emriyle insanları cezalandırmak için gönderilen ilk kadın Pandora onun eseridir. Hephaistos, İlyada’da Kharis (Zerafet, neşe ve sevinci temsil eden tanrıçalardan biri) ile evlidir, Odysseia’da ise Aphrodite ile evlidir.


Rukia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Rukia'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.06.12, 08:42   #4
Rukia
« En Akıllı Bızdık »

Rukia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 177
Mesajlar: 2,029
Ettiği Teşekkür: 8504
Aldığı Teşekkür: 14777
Rep Derecesi : Rukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Mitolojide Tanrılar | Yunan Mitolojisi

Zeus’un habercisidir. Tanrıların en kurnazı sayılır. Tanrıların en hızlısıdır. Bir de büyülü değnek taşır. Üstün nitelikleri olan Hermes, efsaneye göre daha bir günlükken ayağa kalkar, beşiğinden çıkar, kaplumbağa kabuğundan yaptığı bir liri çalıp ondan çıkan seslerle eğlenir. Bir gün kırlarda dolaşırken tanrı Apollon’un koruması altındaki inekleri çalar.

Apollon olayı öğrenince çok kızar; cezalandırılması için Hermes’i kolundan tutup Zeus’a götürür. Ne var ki, Hermes’in lirinden çıkan sesler Zeus’u da ve Apollon’u da büyüler. Zeus, cezalandırcağı yerde Hermes’e kanatlı bir başlıkla bir çift ayakkabı vererek onu tanrıların habercisi yapar. Haberci Hermes ölülerin ruhlarını yeraltına götürür; çobanlarla, yolunu şaşıran yolculara kılavuzluk eder. Yaşlı Kral Priamos’u, Hektor’un ölüsünü almak için Aşil’in barınağına götüren de odur.

Hermes’in İo efsanesinde de önemli bir görev üstlendiği görülür. Zeus’un karısı Hera, İo adlı bir rahibeyi kıskandığı için onu ineğe dönüştürür, başına da bekçi olarak 100 gözlü canavar argos’u diker. Argos uyurken en fazla iki gözünü yumduğundan ona yanaşmak çok tehlikelidir. İo’nun kurtarılması için Zeus, Hermes’i görevlendirir. Hermes canavarın yanına oturarak eline lirini alıp tatlı tatlı çalmaya başlar. Bu hoş müzikle Argos’un gözlerinin tümü ağır ağır kapanır, giderek derin bir uykuya dalar. Hermes de uyuyan canavarın kafasını keser.


Çevik haberci Hermes tüm atletlerin koruyucusu olduğu gibi akıllı ve kurnaz olduğu için hırsızların, kumarbazların ve tüccarların da koruyucusudur. liri, kavalı, notaları, astronomiyi , ölçü birimlerini ve sporu icat etmiştir.
Mitolojistlerce eril öğenin temsilcisi olarak kabul edilir. Çocukları, Pan, Eros, Hermaphroditus, Priapus, Tyche, Abderus ve Autolcys’dur.Yunan mitolojsinde ölülere hükmeden yeraltı tanrısıdır. Zeus’un kardeşidir. İnananlarının ölüm sayısını artırmak için delice uğraşan, açgözlü bir tanrıdır. Ziyaretçi bakımından zengindir, sonuçta her ölümlü oraya gider. erneys’ler onun değerli misafirleridir. Hades, kendisini ziyarete gelenlerin yeraltı dünyasını terk etmeleri konusunda oldukça isteksizdir. Kendisi de yeraltı dünyasından pek ayrılmaz zaten.

Kelime anlamı olarak “Hades” görünmez manasına gelmektedir. Onu görünmez yapan bir miğferi vardır. Yeraltı zenginliklerinin sahibidir, yerden çıkan değerli metaller onu bolluk çokluk ve servet tanrısı yapmıştır. Acımasız ve hatta korkunçtur; ama sözünden dönmez ve birçok tanrının aksine kaprisli bir tanrı değildir. Mitolojik öykülerde adı çokça yer almamaktadır. Bilinen en önemli öyküsü karısı Persephoneyi kaçırması ile ilgili olandır. Ancak Hades’in en önemli sıfatı, ölümün tanrısıdır. (Ölüm de başlıbaşına bir tanrıdır: Thanatos)

Hades aynı zamanda ölüler ülkesinin de adıdır. Hades ülkesi Tartaros ve Ebaros olarak ikiye ayrılır. Zeus ve yandaşları, yendikleri bütün titan ve müttefiklerini dipsiz Tartaros’a atmışlardır. Ölen insanlar ise önce Erabos’a, oradan da Tartaros’a geçer. Ölüleri Erabus’tan Tartaros’a götüren kayıkçıya bu taşımanın bedeli olarak iki sikke altın verilir. Bu sebepten dolayı, Antik Yunan’da ölenlerin gözlerine iki altın para konulur.

Enteresandır ki, Hades’in yeraltı ülkesine yaşayanlar da ölmeden geçebilmektedir. Ancak diyarın girişini üç kafalı şeytani bir köpek olan Cerberus korur. Herkes o köpeğin dehşetinden korkar ve kimse o kapıyı geçemez. Herkül bir macerasında bu köpekle yüzleşmeye gider.

Hades her ne kadar birçok zenginliğe sahip olsa da ortalıklarda pek gezinmez, övünmez, konuşmaz, kendi yeraltı ülkesinde oturmayı tercih eder. Çünkü sahibi olduğu yeraltı ülkesi o kadar çirkin bir ülkedir ki, efendisi sürekli saklanır. Bir keresinde Poseidon, Hades’i utandırmak için üç başlı mızrağını yere saplar ve yeryüzü boydan boya yarılarak Hades’in çirkin yeraltı ülkesi meydana çıkar. Az utanıp sinirlenmemiştir Hades.ve ayrıca hades tanrilar arasinda en korkulani ve sevilmeyeniydi, diger tanrilar bile ondan cekinirdi. insanlar dikkatini cekmemek icin adini anmaktan kacinirlardi ve onu yatistirmak icin kara koyunlar kurban ederek koyunlarin kanlarini derin cukurlara yada yerdeki yariklara akitirlardi ve ona dua ederken de baslarini yere vururlardi.Tarım ve bereket tanrıçası. Homesros’un destanlarında, “güzel saçlı kraliçe” ya da “güzel örgülü Demeter” diye geçer. Insanlara toprağı ekip biçmesini öğreten bu tanrıçadır. Ekinleri, özellikle de buğdayı simgeler. Hesiodos’a göre Kronos’la Rheia’nın kızı, ikinci tanrı kuşagındandır. Tanrılar tanrısı Zeus’un dördüncü evliliğini onunla yaptığı söylenir. Bu evlilikten de yeryüzü ecesi Persephone doğmuştur.

Demeter, heykellerinde baygın bakışlı, sarı saçları omzuna dökülen, güzel bir kadın olarak gösterilirdi. Sağ elinde bir buğday başağı, sol elinde de yanan bir meşale tutardı. Roma mitolojisinde ona Ceres denilirdi.Efsaneye göre, bir gün Persephone arkadasları ile tarlada çiçek toplarken çayır birden ikiye yarilir ve yeraltı tanrısı Hades, yeryüzüne çıkar. Aşık olduğu Persephone’u yeraltına kaçırır ve ona orada nar yedirir.

Inanışa göre ölüler ülkesinde bir şey yiyen bir daha oradan çıkamaz. Demeter kızını aramak için yollara düşer ancak onu hicbiryerde bulamaz. Üzüntüsü öyle büyük olur ki hayata küser. Sonunda her şeyi gören ve bilen güneş tanrısı Helios ona kızının yer altına kaçırıldığını söyler. Bunun üzerine Demeter Olympos’tan kaçar, yüreği sızlayarak ıssız bir yere çekilir. Onun küsmesiyle toprağın bereketi kalmaz, insanlar kıtlık tehlikesine uğrarlar. Zeus onu barıştırmaya çalışır, Hades’ten kızı geri vermesine.. Ancak Tanrı kadın yalvarmalara kulak vermez.

Bütün yalvarmalarının boşa gittiğini gören Zeus, en sonunda Persephone’nin yılın üçte ikisini yani çiçek açma ve meyve zamanını, anası Demeter’in, geri kalan üçte birini, yani kışı da kocası Hades’in yanında geçirmesini kararlaştırır. Böylelikle toprağa yeniden bereket gelir. Persephone her yeryüzüne çıktığında, Demeter, yeryüzüne baharı getirir.

Rheia ile kronosun kızı olan Hestia, zeus’un en büyük kız kardeşidir. Olemp’deki tanrıların en kibarı olarak bilinen Hestia, ocak (ateşi) tanrıçasıdır, bu yüzden de günlük ev hayatında önemli bir yere sahiptir. Hiçbir mitolojik anlatımda yer almadığı gibi, antik yunan’da ona adanan tapınakları da olmamıştır. Ama, olemp’de yanan kutsal ateş ve dünyadaki yanan her ocak onun kutsal mekanı sayılır.Hestia aynı zamanda “metropolis”i simgelerdi. Bu nedendir ki kolonilerdekurulan yeni şehirlere metropolisde yanan ateşten getirilir, böylece metropolisin bir parçası koloni şehirlerinde yanmaya devam eder.Roma mitolojisinde Hestia’ya vesta denirdi, forumda ona adanmış bir tapınak bulunurdu.

 • Tanrılar Hakkında Kısa Bilgiler
Zeus: Tanrıların kralı, en büyük tanrı, Olimpos’un ve tanrılar da dahil olmak üzere her şeyin yöneticisi.

Hera:Zeus’un karısı, evliliğin tanrıçası.

Poseidon;Okyanusların, denizler aleminin tanrısı. Zeus’dan sonra gelen 2 büyük tanrıdan biri (diğeri Hades).

Athena: Zekâ, sanat, eğitim ve savaş tanrıçası.

Hades: Yer altının ve ahiretin tanrısı, ölen insanların ruhlarıyla o ilgilenir, Zeus’dan sonraki en büyük 2 tanrıdandır (diğeri Poseidon).

Dionisos:Sarhoşluğun ve şarabın tanrısı.

Demeter: Doğanın, tarımın ve bereketin tanrıçası.

Afrodit:Aşkın, cinselliğin ve fiziki güzelliğin tanrıçası

Hermes: Hırsızların ve yolcuların tanrısı

Artemis:Avcılığın ve hayvanların tanrıçası.

Apollo:Müzik, sağlık ve şifa tanrısı.

Hephaistos:Ateşin ve demirciliğin tanrısı. Tanrıların demircisidir.

Ares:Savaş ve kahramanların tanrısı.

Kaynak : Vikipedia ve Derleme.
Rukia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Rukia'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.06.12, 16:13   #5
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 19,663
Ettiği Teşekkür: 80424
Aldığı Teşekkür: 119036
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Mitolojide Tanrılar | Yunan Mitolojisi

Izlemeyenlere Titanlarin Öfkesi'ni izlemelerini tavsiye ederim.
Tesekkürler Rukia, ellerine saglik.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.06.12, 23:10   #6
DarkAngeL
...:: HüsoMeL::...

DarkAngeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Yaş: 37
Konular: 1381
Mesajlar: 3,845
Ettiği Teşekkür: 18687
Aldığı Teşekkür: 18725
Rep Derecesi : DarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Mitolojide Tanrılar | Yunan Mitolojisi

Alıntı:
.Roma mitolojisinde Hestia’ya vesta denirdi, forumda ona adanmış bir tapınak bulunurdu..

Vestel de burdan ilham almış herhalde

Hollywood sağolsun hepsini tanıdık

Ellerine sağlık Rukiacım

__________________
DarkAngeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz DarkAngeL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.06.12, 09:53   #7
SuLTaN
Fosforlu

SuLTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 708
Mesajlar: 3,939
Ettiği Teşekkür: 33678
Aldığı Teşekkür: 22459
Rep Derecesi : SuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Mitolojide Tanrılar | Yunan Mitolojisi

En sevdiğim Apollon. Sanatçım barışçılım benim.

Teşekkürler Rukiacığım.
__________________
"Dostlar bizi hatırlasın..."
SuLTaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz SuLTaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.06.12, 09:57   #8
Melodram
Bir Umuttur Yaşamak

Melodram - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 11
Mesajlar: 317
Ettiği Teşekkür: 2318
Aldığı Teşekkür: 1760
Rep Derecesi : Melodram Karimasını arttırmak için doğru yerdeMelodram Karimasını arttırmak için doğru yerdeMelodram Karimasını arttırmak için doğru yerdeMelodram Karimasını arttırmak için doğru yerdeMelodram Karimasını arttırmak için doğru yerdeMelodram Karimasını arttırmak için doğru yerdeMelodram Karimasını arttırmak için doğru yerdeMelodram Karimasını arttırmak için doğru yerdeMelodram Karimasını arttırmak için doğru yerdeMelodram Karimasını arttırmak için doğru yerdeMelodram Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Mitolojide Tanrılar | Yunan Mitolojisi

''Tanrılar''
Güzel bilgi teşekkür ederim.
__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
Melodram isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Melodram'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.02.14, 00:39   #9
gudubet
Yeni Üye
gudubet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2014
Konular: 0
Mesajlar: 1
Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 1
Rep Derecesi : gudubet kendisini henüz tanıyamadık
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Mitolojide Tanrılar | Yunan Mitolojisi

Teşekkür ettim,mitolojiye meraklı/yeni yeni yönelen arkadaşlar adına çok iyi bir çalışma
__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
gudubet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
gudubet'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 11.07.14, 20:45   #10
DarkStar
Yeni Üye

DarkStar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2014
Yaş: 25
Konular: 1
Mesajlar: 15
Ettiği Teşekkür: 12
Aldığı Teşekkür: 49
Rep Derecesi : DarkStar Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Mitolojide Tanrılar | Yunan Mitolojisi

Mitoloji meraklılarına Percy Jackson ve Olimposlular serisini okumasını öneririm.İçinde maceralar ve mitoloji hakkında hemen hemen her şey var.Eğlenerek öğreniyorsun.Mitoloji meraklısı olmayanlara da öneririm olurlar
__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
DarkStar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
DarkStar'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
apollo, ares, artemis, athena, bereket tanrıçası, çallı şarap tanrısı, demeter, dionisos, gaia, hades, hephaistos, hera, hermes, hesiodos, kronos, mitolojiler, olemp, oniki olimpuslu, phoebe, poseidon, savaş tanrıçası, üç başlı mızrak, yunan mitolojisi, zeus


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim

İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hitit Uygarlığı oneyouu Dünya Tarihi 10 11.04.20 12:26
Kıbrıs'la İlgili Bütün Belgeler, Bütün Gerçekler Kartal Türk Tarihi 8 03.02.14 12:03
Tiyatro Türleri oneyouu Tiyatro Haberleri 0 24.01.09 03:38


WEZ Format +3. Şuan Saat: 17:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2021 www.forumgercek.com
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.