Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk > Atatürk Kimdir?

Atatürk Kimdir? Ulu önderimizin hayatı, ilkeleri, devrimleri ve hakkında söylenilenler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 14.08.16, 08:08   #1
Yasaklı Üye

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,655
Ettiği Teşekkür: 79412
Aldığı Teşekkür: 37508
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Kemalizm Anadolu’nun İşgaliyle Başlar

Kemalizm Anadolu’nun İşgaliyle BaşlarEmperyalizmin temel siyaseti Türkleri bu vatan topraklarından sürmektir. Gerici çevrelerce dillendirilen Kemalizm karşıtı görüşler ve sistemli bir saldırganlık emperyalizmin Kemalizm karşıtlığıyla birleşmektedir.

Gazetecilik mesleğimin gereği gençlik yıllarından beri siyasi hayatını da bildiğim, öteki siyasileri izlediğim gibi siyasi sürecini de izlediğim Doğu ******** aynı zamanda Aydınlık gazetesinde “belgelere dayalı” yazıları ile bir bakıma “yazarlık” kimliğini de sürdürmektedir. ********’in 2 Temmuz 2016 günü Aydınlık gazetesindeki köşesinde yayımladığı New York Times ve Frankfurder Allgemeine’nin “Şaşı bakışları” başlıklı yazısındaki “ABD ve Alman gazeteleri Kemalist Devrimi ve milli devlet kuruculuğunu hedef tahtasına koyuyorlar” tespitleri önemlinin de ötesinde bir görüş ve bir gerçek olarak gündemdeki yerini almıştır.

 • Kemalizm Karşıtlığı
TSK’nin içindeki bir grubun “ayaklaması, maskara darbecilik” hareketinin temelinde görülen şudur: 1-Türk ordusunun sistemli bir şekilde Kemalizm’den koparılış hareketleri, 2-Cumhuriyet ordusu kimliğinin sistemli bir şekilde uzaklaştırılmaya çalışılması, 3-TSK’nin yapısına “müreteciliğe de” dayanan Fetullaştırma gibi sızmalar.

 • Emperyalist Saldırı
Eğer dikkat edilmişse zaman zaman kimi mahfillerde ve çevrelerde kimi ekranlara da taşan Kemalizm karşıtı görüşler ve sistemli bir saldırganlık, aslında zaten geçmişten gelen emperyalizmin Kemalizm karşıtlığı da bu karşıtlıklarla birleşmektedir.

Peki Kemalizm’in “doğuş başlangıcı” ne zamandır?
Teslimiyete Hayır

 • Teslimiyete Hayır
1964 yılında Dünya gazetesinin haber müdürü olduğum zamanlarda meslekte ustalarımdan gazetenin başyazarı Falih Rıfkı Atay ustam bana şöyle demişti: “İleride yazar olduğunda yazılarını belgelere dayalı olarak yazmalısın.” Bu öğüde uyarak bir gazeteci olarak 1906’dan 1938’e kadar olan zamanı o dönemi yaşamış olanlarla konuşarak 6 ciltlik tek kaynak olan belgesellerimi hazırlamıştım.

 • 7-8 Kasım 1918
Mondros Teslimiyet Anlaşması 30 Ekim 1918 günü imzalanmıştı. O günlerde Mustafa Kemal Paşa Adana’da Yıldırım Orduları Grubu Komutanı’dır. Zamanın Sadrazamı Ahmet İzzet Paşa “Teslimiyet Anlaşmasını” bütün ordu komutanlarına olduğu gibi Mustafa Kemal Paşa’ya da şifrelemiştir.

Şimdi dikkat: 7-8 Kasım 1918 günü gecesi Mustafa Kemal Paşa’nın yanında emrindeki o zaman albay olan ve belgeselini yazdığım Fahrettin Altay Paşa (İmparatorluktan Cumhuriyete belgeselim) ile emrindeki Ali Fuat Paşa da vardır. Mustafa Kemal Paşa, Sadrazam Ahmet İzzet Paşa’ya şu şifreyi göndermiştir: “Bu mütareke ahkamında (şartlarına) uymayacağım, kendi karekterime uyanı yapacağım. Sahile çıkacak İngiliz kuvvetlerine atış açılması için orduma emir verdim...”

Bu şifre İstanbul’da Sadrazamlık’ta, Saray’da emperyalist işgal devletleri yüksek komiserlerinde sanki bir deprem yaratılmıştır. Ve ertesi sabah gelen bir şifrede Sadrazam Ahmet İzzet Paşa şöyle demiştir: “Ordunuz dağıtılmıştır İstanbul’a dönünüz.”
 • Altay Paşa
Belgeselini yazdığım Altay Paşa bana o gece için şöyle demişti: “O şifre yazdırılırken Ali Fuat Paşa ile ben heyecandan koltuklarımıza gömülmüştük. O gece tarihi bir gecedir. Mustafa Kemal Paşa şifreyi yazdırdıktan sonra bize dönerek: ‘Başka çaresi yok.’ demişti. Ve aslında işte o gece Milli Mücadele’ye karar vermişti.”

(Mustafa Kemal’in İstanbul’daki altı aylık dönemi yaşananlar, gizli karargah çalışmaları teşkilatlanması Mütareke Dönemi ve Bekirağa Bölüğü belgeselimde tek kaynak olarak vardır.)

 • Ve Kemalizmin Doğuşu
İşte Mustafa Kemal Paşa’nın Anadolu’ya geçip “dünyanın dördüncü büyük devrimi olan Milli Mücadele ve Anadolu İhtilali’ni başlatması ile” “Kemalizmin” doğuşu da başlamıştı. Mustafa Kemal Paşa’nın 3 Temmuz 1920 günü kendisi ile görüşen yabancı gazetecilere “Milletimizin isteği istiklaldir” demişti. Ve açıklamaları sürmektedir: “Türkiye’nin bugünkü mücadelesi yalnız kendi nam ve hesabına değildir. Sadece kendi nam ve hesabına olsaydı daha az kanlı olur, daha çabuk biterdi. Çünkü savunduğumuz dava bütün esir milletler adınadır” da diyordu.
 • 22 Mart 1921
Mustafa Kemal’in yaptığı açıklamalar ve Milli Mücadele ve Anadolu İhtilali başlarında, 22 Mart 1921 günü Batı dünyasının önde gelen yayın organlarında Daily Mail’in büyük manşeti ve yorum haberi şöyledir: “22 Mart 1921’de Kemalistlere karşı büyük başarı ile sürdürülen askeri harekat ile Türklerin Küçük Asya’dan sürülmekte olduğu haberleri gelmektedir. Sevr Türklere kabul ettirilecektir.”
Emperyalizmin temel siyasetinin Türkleri bu vatan topraklarından sürmek olduğu bu belge ile sabittir.

 • Menfaatlerimize Aykırı
Şimdi dikkat: Milli Mücadele ve Anadolu İhtilali sürerken, emperyalizmin İstanbul’daki yüksek komiserleri Monsenier Ledoulkx-Ryan ve Galli merkezlerine şu şifreyi göndermişlerdi: “Kemalistler siyasi ve iktisadi tam bağımsızlık istemektedirler. Bu da bizim siyasi ve iktisadi menfaatlerimize aykırıdır.”

Emperyalizmin bir öfkesi de bundandır. Ve hala siyasi ve iktisadi tam bağımsızlığımızın da önüne engeller çıkarmıyorlar mı?

 • İşbirlikçiler
Anadolu’da Milli Mücadele ve Anadolu İhtilali sürerken işgal devletleri yüksek komiserleri, Vahdettin’in eniştesi Sadrazam Damat Ferit bir sansür heyeti kurmuşlardı. Zamanın İttihat ve Terakki Partisi’ne karşı kurulmuş olan Hürriyet ve İtilaf Fırkası (Partisi) mensupları da emperyalist işgal devletleri ile işbirliği içindeydiler.
 • Bir Belge
Bakınız Milli Mücadele ve Anadolu İhtilali yanlısı olan İkdam Gazetesi İdare Memuru Mahmut Bey anlatmıştı: “Birgün başlarında komutanları olduğu halde bir İngiliz askeri birliği baskın yapar gibi matbaaya geldiler. Bozuk bir Türkçe ile yazılmış sansür kararını tebliğ ettiler, sansür kararında şöyle yazılmıştı: Millicilik propagandasına son verilecektir. Anadolu’daki Kemalistlerden, (Kuvvayı Milliye’yi de kastederek) Kemalist çetelerden söz edilmeyecek, halkın huzurunu bozan böyle haberler verilmeyecektir”

 • Üçlü Sansür
Ve yine bir belge daha: İstanbuldaki işgal devletleri yüksek komiserlerinden J. de Roberc-A. de France-Maissa matbuata (gazetelere) bir sansür emri yayınlamışlardı. Bu sansür emrinde şöyle denilmekteydi: “Kemalizmden, Anadolu’daki millici harekatlardan, Kemalist çetelerden söz etmek yasaklanmıştır. Mustafa Kemal Paşa ve Milli harekat denilen çetecilikten söz etmek yasaktır ve bunlar takbih (karşı durmak) edilecektir.”
 • Amerika, Avrupa Kızar
Bütün vatan toprakları işgal altındadır. Anadolu’da Milli Mücadele ve Anadolu İhtilali sürmektedir. Ve daha Milli Mücadele ve Anadolu İhtilali başlatıldığında Padişah Vahdettin’in eniştesi Sadrazam Damat Ferit hükümet adına bir beyanname yayımlamıştı. Beyannamede şöyle denilmişti: “Artık sulh olmuştur. Ama bir takımları kendi hırsları ile Anadolu’da fitne ve fesat çıkarmışlardır. Bu fitne ve fesat Amerika ve Avrupa efkari umumiyesinde bize karşı kızgınlıklar yaratacaktır. Bu harekat derhal durdurulmalıdır.”

İhanetin belgelerinden sadece birisi budur. Yorumu ve şimdiki kimi zamanları siz düşünün...

 • Çanakkale Olmasın
Bakınız Milli Mücadele ve Anadolu İhtilali sürerken emperyalist siyasetçilerden Foincare-Curzon-Schanzer yayımladıkları bir deklarasyonda şöyle demişlerdi: “1914 ve daha sonrası senelerde Çanakkale Boğazı’nın kapatılması yüzünden Avrupa’nın göze almaya mecbur kaldıkları tehlikeler ve fedakarlıklara bir daha hiçbir zaman maruz kalmamaları elzem bulunduğundan müttefikler (işgal devletleri) bunun için icap eden tedbirleri almaktadırlar.”

Belgeselini yazdığım Altay Paşa Çanakkale Savaşı sırasında cephe komutanlarından Esat Paşa’nın kurmay başkanı idi. Bu konuda bana şunları söylemişti: “Emperyalistler Çanakkale’de karşılarında Mustafa Kemal Paşa’yı bulmuşlar, mağlup olmuşlardı. Eğer Çanakkale’yi geçebilselerdi Anadolu’yu işgal edip Rusya üzerine yürüyeceklerdi. Onlar, emperyalistler Milli Mücadele ve Anadolu İhtilali’nde de karşılarında Mustafa Kemal Paşa’yı bulmuş ve mağlup olmuşlardı.”

 • İktisadi Devrim
Batı dünyasında son zamanlarda “Kemalizm” aşlıklı araştırmalar yapılmaktadır. Mesela İtalyan Üniversitesi profesörlerinden Mana Korda “Kemalizm” başlıklı araştırmasında şöyle demektedir: “Kemalizm fikir özeti olarak bir çağdaşlaşma ve sanayileşme hareketidir de. Bu hareketin geri kalmışlıktan kurtulma çağını açmış olması itibariyle dünya üzerinde etkisi büyük olmuştur. Çünkü bu tez orijinaldir gerçekten. Kemalizm mevcut bir doktrine bağlı değildir.”

 • Tevkifatlar
30 Ekim 1918 Mondros Teslimiyet Anlaşması ardından emperyalistlerin yüksek komiserleri, Vahdettin’in damadı Sadrazam Damat Ferit, Nemrut Paşa Harp Divanı’nı kurdurmuşlardı.

O harp divanı önde gelen bazı komutanları, aydınları, millici yazarları, İttihat ve Terakki mensuplarını, aydın siyasetçileri, Cumhuriyet döneminde bakan olacak isimleri ve hatta Kut’ülamare Komutanı Halil Paşa’yı da tevkif etmişti. Yunus Nadi, Hüseyin Cahit, Ziya Gökalp de tevkif edilenlerdendi.

Mustafa Kemal, Anadolu’ya geçmeden önce Halil Paşa’yı oradan kaçırtıp Rusya ve Azerbaycan’a silah temini için göndermişti.

 • Şimdiki Zaman
Ahh sen zaman... Şimdiki zamanda da sahte belgelerle tevkif eilen TSK komutanları, aydınlar, siyasetçiler, yazarlar tutuklanıp Silivri Hapishanesi’ne konmadılar mı? Ahh sen zaman... Mürteci Gülen ve hempaları baş organizatörlerdi. Ve yine şimdiki zamanda kimileri ekranda bilmeden Kemalizmi hedefe koymaktalar. Ve ********’in belgeli yazısında sözünü ettiği gibi emperyalizmin bazı merkezleri Kemalizme karşı “panik atak hastalıklarını” ve siyasalarını sürdürmektedirler...

Kemalizme karşı laf edenlerin önce Kemalizmi bilmeleri gerekmez mi? Ve tabii Cumhuriyet’in kuruluş felsefelerini de iyi öğrenmeli sonra konuşmalılar. Ama zaten kimilerinin Cumhuriyet’in kuruluş felsefesine şaşı baktıkları da malumdur...

Kaynak
CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.08.16, 13:08   #2
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 561
Mesajlar: 2,606
Ettiği Teşekkür: 21015
Aldığı Teşekkür: 11279
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Kemalizm Anadolu’nun işgaliyle başlar.

Paylaşım için teşekkürler.. Emeğinize sağlık sn.CeMKaN.
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
anadolu’nun, başlar, işgaliyle, kemalizm


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 04:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.