Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk > Atatürk Kimdir?

Atatürk Kimdir? Ulu önderimizin hayatı, ilkeleri, devrimleri ve hakkında söylenilenler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 27.01.09, 08:27   #1
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1439
Mesajlar: 5,976
Ettiği Teşekkür: 19938
Aldığı Teşekkür: 26250
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Atatürk'ün Vatandaşlıktan Çıkarılmak İstenilmesi

Atatürk'ün Vatandaşlıktan Çıkarılmak İstenilmesi
TBMM' 2 Aralık 1922 tarihli toplantısında Mustafa Kemal'in millet vekili seçilme hakkı elinden alınmak istenmiştir. Üç milletvekili yeniden hazırlanmakta olan seçim yasasına eklenmesi için TBMM başkanlığına bir önerge vererek M. KEMAL 'in milletvekili olarak meclise girmesi engelleme girişiminde bulunmuştur.
Seçim yasasına eklenmesi için önerdikleri amacı belli bir maddede bu milletvekilleri " milletvekili seçilebilmesi için kişinin Türkiye sınırları içerisinde doğmuş olması" koşulunu getirmişler. Doğum yeri Türkiye sınırları dışında olan büyük kurtarıcıyı kendi kurduğu TBMM' nin dışında tutmaya kalkışmışlar.

Amaçları belli bu üç millet vekili TBMM 'nin özgür ikliminden yararlanarak giriştikleri bu saldırı karşısında yine bu özgür iklimden yararlanarak karşı saldırıya geçen Mustafa Kemal'i bulmuşlar:

O gün TBMM’nin 2 Aralık 1922 Cumartesi o unutulmaması gereken oturumuna dr Adnan Adıvar başkanlık ediyordu.

Oturumu şu sözlerle açtı.

"efendim milletvekili seçim kanununun değiştirilmesi hakkındaki kanun önergesinin görüşmeye değer olduğuna ilişkin onaylanmamış meclis tutanak tasarısı var..."

Bu sırada meclisteki sıralardan "okunsun! okunsun'" sesleri yükseldi. Ali Rıza Bey oturduğu yerden yüksek sesle bağırdı "önemi var okunmasını teklif ediyorum" onu Isparta milletvekili Hüseyin Hüsnü bey takip etti "izin verirseniz okunmasını bende öneriyorum" der. Meclisteki sesler bir anda karıştı. Milletvekillerinin en belirgin ortak isteği şu cümle ile özetlendi "bir kere okunsun da ne olduğunu anlayalım"

Başkan ise önergenin genel kurula gelmeden meclise havale edilmesinden yanaydı. O anda bir milletvekili ayağa fırladı söz istedi "efendim bu kanun önerisi özel bir maksadı içeriyor ve bu özel maksat doğruca şahsımla ilgili olduğundan izin verirseniz bir kaç kelime ile düşüncemi arz etmek istiyorum"

Söz isteyen milletvekili Mustafa Kemal’di. Gerekçesini şöyle özetledi" Erzurum millet vekili Süleyman Necati, Mersin milletvekili Selahattin ve Samsun milletvekili Emin Beyefendiler tarafından önerilen bu kanun tasarısı doğrudan doğruya benim şahsımı vatandaşlık hukukundan düşürmek görüşüne yöneliktir".
bu sözler üzerine meclis bir anda karıştı. "haşa, haşa olmaz öyle şey" sözleri yankılanmaya başladı.

Gürültüler arasında Bitlis milletvekili Yusuf Ziya Bey "hatıra gelmez öyle bir şey" dedi. Erzurum milletvekili Selahattin Efendi de sesini yükselterek "şahsın çok parlaktır. Olmaz öyle şey" Mustafa Kemal gürültünün dinmesini bekledi ve kaldığı yerden devam etti."14. maddeyi gözden geçirirseniz orada deniyor ki; Büyük Millet Meclisine seçilebilmek için Türkiye’nin bu günkü sınırları içerisindeki yerlerden oturanlardan olmak zorunluluktur. Yada seçim çevresinde oturmak zorunluluktur. Ondan sonra göç ederek gelenlerden Türk ve Kürtler iskân tarihinden itibaren 5 yıl geçmişse seçilebilirler"."ne yazık ki benim doğum yerim bu günkü sınırlar dışında kalmış ve hiçbir seçim bölgesinde 5 yıl kalmadım. Fakat bu böyle ise bunda katiyen benim kasıt ve kabahatim yoktur".

Salondan yine "haşa haşa hazretleri, haşa " sesleri yükseldi. Mustafa Kemal konuşmasına devam etti.

"bunun nedeni bütün ülkemizi ve ulusumuzu yok etmek isteyen düşmanların harekâtında başarılı olmaktan kısmen men edilmiş olmasıdır. Eğer düşmanlar tamamen maksatlarına ermiş olsalardı, Allah korusun bu gün buraya imza koyan efendilerin doğdukları yerlerde sınırlarımız dışında kalabilirdi. Bundan başka bu maddenin istediği koşula sahip değilsem yani sesçim çevresinde 5 yıl kalmamışsam o da vatana yaptığım hizmetler yüzündendir.

Eğer bu maddenin talep ettiği koşulu kazanmaya çalışsaydım İstanbul’u kazandırmaktan ibaret olan Arıburnu ve Anafartalar savunmalarını yapmamam gerekirdi.eğer bir yerde 5 yıl oturmaya mahkum olsa idim muş ve bitlisi aldıktan sonra Diyarbakır yönünde genişleyen düşmanın önüne çıkmamam gerekirdi.eğer bu efendilerin taleplerini kabul etseydim Suriye’yi terk eden orduların enkazından bir ordu kurup halepte savunma yapmamam gerekirdi. ulusal sınır dediğimiz bu sınırları fiilen belirlememem gerekirdi." başarılarını ilk kez dile getiren Mustafa Kemal'in sinirlendiği sadece sözlerinden değil giderek artan ses tonundan da anlaşılabiliyordu ve aynı gerginlikle sürdürdü konuşmasını."sanırım ki ondan sonraki işlerimi herkes bilir. Hiç bir yerde 5 yıl oturmayacak kadar iş gerçekleştirdim. Ben sanırım ki bu hizmetlerimden dolayı ulusumun sevgi ve saygısını kazandım. Belki bütün İslam dünyasının sevgi saygı ve onuruna sahibim. Dolayısı ile bu yönelmelere karşılık vatandaşlık hukukundan düşürüleceğimi hatıra getirmezdim. Tahmin ediyor ve diyordum ki düşmanlar suikast yoluyla benim ülkeme hizmet etmemi engelleyecekler. Fakat hiç bir zaman hatıra getirmezdim ki yüce mecliste isterse üç kişi olsun aynı zihniyette bulunsun. Dolayısı ile ben şunu öğrenmek istiyorum: bu efendiler seçim çevreleri halkının....."

Mustafa Kemal' in giderek artan sinirliliğinin kırgınlık ve üzüntüye döndüğünü gören Osmaniye milletvekili İhsan Bey yerinden fırladı ve gür bir sesle" üç kişinin ifade yanlışlığı bütün meclise ait olabilir mi paşam " der.

Mustafa Kemal bu sözü duymazdan geldi" buraya imza koyan efendilere söylüyorum" diye sürdürdü sözlerini "bilmek istiyorum ki bu efendiler seçim çevresi halkının ciddi olarak düşüncelerinin tercümanı mıdırlar? yine bu efendilere söylüyorum millet vekili olmak itibari ile doğal kapsamlı bir sıfatı toplamış bulunuyorlar. Dolayısı ile soruyorum ulus bu efendilerle aynı düşüncede midirler?"millet vekillerinden" haşa, katiyen, asla " sesleri yükseldi.

Mustafa Kemal'in biraz önceki kırgın ve üzgün ifadesi şimdi düşmanı karşısındaki bir ifadeye dönüşmüştü.

"ikinci olarak efendiler benim vatandaşlık hukukundan düşürülme hakkım bu kişilere nerden verildi? Kimler tarafından verildi?" diyerek kükredi." bu kürsüden resmen yüksek heyetinize bu efendilerin seçim çevresi halkına bütün ulusuma soruyorum." Osmaniye milletvekili İhsan Bey var gücüyle bağırarak ilk yanıtı verdi "siz ulusu kurtaran ve devleti yenileyensiniz" O’nu Erzurum milletvekili Hüseyin Avni Bey izledi ağı ağır ve sakin bir tavırla "efendiler ortada bir kanun teklifi vardır. Her fikir saygıdeğer ve yücedir. Herkes ülkenin selamet ve saadeti için arzu ettiğini teklif eder. Paşa hazretlerinin bu işten istisna edecek ve zatlarını vatandaşlık hukukundan düşürecek bir mana anlamlarına hayret ediyorum. Paşa hazretlerini Türk milleti kendilerinim timsali yaptıktan sonra paşanın vatanı her yerdir milletin kalbidir. Fakat paşa hazretleri bu kalplere hürmet etmelidir ki, rica ederim Türkiye de artık Arnavut, Arap milletvekili bulunmayacaktır. Paşam vatandaşlıkta başkalarıyla kıyas ederseniz bu hususta affınıza mağruren arz ediyorum ki pekala yanlış düşünüyorsunuz. Siz kalbimize girmiş tarihi temsil etmek mevkiinde dururken başkalarının menfaati devletlilerin şahsını ileri sürmenizi ülkenin çıkarları ile bağdaşır göremiyoruz."

Mustafa Kemal dayanamadı hemen cevap verdi."Hüseyin Bey madde açıktır. yoruma hacet yoktur. Salon ayaktaydı .tüm millet vekilleri Mustafa Kemal'in üzüntüsünü gidermeye çalışıyordu. Hüseyin Avni bey oturmamış sözlerine devam ediyordu."bu arkadaşlarımdan hassaten istirham ediyorum kendileri de benim taşıdığım histen başka bir his taşıma imkanları yoktur. Paşa hazretlerinden istirham ediyorum bu yanlış anlamaya son verelim bu görüşmeyi kapatalım. Milletin hürmeti size sonsuzdur."
Mustafa Kemal yeniden konuşmaya devam etti."Hüseyin Avni beyin söylediklerine bu madde tercüman olmuyor. Beyefendinin söyledikleri başka şeylerdir. Beyazıt milletvekili Mustafa Kemal'i sakinleştirmek için şunları söylerdi."siz müstesnasınız paşa hazretleri.

Yaşamı boyunca hukukun üstünlüğüne inanan Mustafa Kemal Şevket Bey’in konuşmasını önledi ve gürleyerek "benim müstesna olduğuma dair bir kanun yoktur ve ben müstesna olamam". Mecliste son nokta konmuştu ve başkan milletvekillerinin oylarına başvurdu." Meclisteki görüşmeleri yeterli bulanlar el kaldırsın, çoğunluk el kaldırdı. Teklifi esasi encümene havale ediyorum."

Daha sonra bu olay basına yansıyınca halk gösteriler yapmış bu üç milletvekilinin kendi görüşlerini savunmadığını bildirmiş. Meclise telgraflar çekilmiş, bu üç milletvekili ile aynı düşünceleri paylaşanların kendi sancakları altında yerleri olmadığını belirtmişlerdir.

İçinde bulunduğumuz bu yıl TBMM de "baş vermeye kalkışılırken, başı ezilen "yüz kızartıcı bir olayın 86. yılıdır anımsamak ve anımsatmak istediğimden değil unutmamak ve unutturmayacağımızı kanıtlamak için 86 yıl sonrada olsa yine aynı zihniyetteki insanların halen mecliste Atatürk ile uğraşmalarını devlet dairelerinden, özel okullardan resimlerinin kaldırılmaya çalışılması, fikir ve düşüncelerinin genç beyinlere yeterince iyi anlatılmadığı, laik Türkiye Cumhuriyeti'nin altının her gün biraz daha oyulduğu günümüzde nasıl ki 86 yıl önceki olayı hatırlatıyorsak gelecekte de bu kişilerin yaptığı bu yüz kızartıcı işleri ve bu kişileri tarih yazacak.

Alıntıdır.
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.02.12, 01:38   #2
Yasaklı Üye

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,656
Ettiği Teşekkür: 79416
Aldığı Teşekkür: 37509
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Cevap: Atatürk'ün Vatandaşlıktan Çıkarılmak İstenilmesi

Alıntı:
Yaşamı boyunca hukukun üstünlüğüne inanan Mustafa Kemal Şevket Bey’in konuşmasını önledi ve gürleyerek "benim müstesna olduğuma dair bir kanun yoktur ve ben müstesna olamam". Mecliste son nokta konmuştu ve başkan milletvekillerinin oylarına başvurdu." Meclisteki görüşmeleri yeterli bulanlar el kaldırsın, çoğunluk el kaldırdı. Teklifi esasi encümene havale ediyorum."

Daha sonra bu olay basına yansıyınca halk gösteriler yapmış bu üç milletvekilinin kendi görüşlerini savunmadığını bildirmiş. Meclise telgraflar çekilmiş, bu üç milletvekili ile aynı düşünceleri paylaşanların kendi sancakları altında yerleri olmadığını belirtmişlerdir.

Şimdikilerde o zamandan kalmalar galiba, şimdide Atatürk'ten kalma herşeyi yok etmeye çalışıyorlar. Daha çok çalışırlar. Teşekkürler Kartal34..
CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.02.12, 01:51   #3
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 327
Mesajlar: 1,716
Ettiği Teşekkür: 1947
Aldığı Teşekkür: 8875
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Atatürk'ün Vatandaşlıktan Çıkarılmak İstenilmesi

Bu türden rezil çakallıklar o günler de vardı. Bugünlerde de bunların devamı sayılabilecek karaktersiz insanlar "yine o günlerde olduğu gibi" bir tek kendilerini tarih bilir ve zeki zannettikleri için, karakterlerine uygun her türden düşüklüğü gösteriyorlar.
__________________
Karagöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Karagöz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.04.18, 14:09   #4
Yasaklı Üye

Umut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2017
Konular: 850
Mesajlar: 3,057
Ettiği Teşekkür: 23363
Aldığı Teşekkür: 9095
Rep Derecesi : Umut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Atatürk'ün Vatandaşlıktan Çıkarılmak İstenilmesi

O zamanin kirintilari simdi ayni taktikle Atamizin eserlerini ortadan kaldiricagiz söz ve hareketleriyle devam etme cabasindalar..
Umut isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Umut'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
atatürkün, Çıkarılmak, istenilmesi, vatandaşlıktan, İstenilmesi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Atatürk'ün Fikir ve Düşünceleri Kartal Atatürk Kimdir? 25 30.06.16 02:22
Atatürk'ün Manevi Çocukları Smyrna Atatürk Kimdir? 13 30.06.16 02:21
Sabiha Gökçen (1913 - 2001) Smyrna Türk Tarihinde Yer Alanlar 17 22.03.16 13:58
Atatürk'ün Yakınları DAMLA Atatürk'e Ait Fotoğraf, Resim ve Özel Eşyalar 7 20.09.15 00:08
Ermeni Sorunu, İddialar, Gerçekler Kartal Türk Tarihi 29 26.01.09 04:21


WEZ Format +3. Şuan Saat: 16:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.