Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Atatürk Kimdir? (http://www.forumgercek.com/ataturk-kimdir/)
-   -   Atatürk ve Köpek Sevgisi (http://www.forumgercek.com/ataturk-kimdir/42263-ataturk-ve-kopek-sevgisi.html)

Kartal 27.01.09 07:29

Atatürk ve Köpek Sevgisi
 Atatürk ve Köpek Sevgisi

‘‘...Mustafa Kemal'in 1. Dünya Savaşı yıllarında doğu cephesinde savaşırken ‘‘Alp’’ adında bir köpeğinin olduğu ve bu köpeğin onun yatak odasının kapısında beklediği ve Atatürk'ün izni olmadan hiç kimseyi içeri bırakmadığı anlatılır...’’

‘‘...Ulusal kurtuluş savaşımız sırasında ele geçirilen Yunan komutanlarından birisinin köpeği olan ‘‘Alber’’ adında bir köpeği daha vardır. Beyaz-sarı renklerde bir av köpeği olan Alber'i çok seven Atatürk, onun ölümünden derin üzüntü duymuştur...’’

‘‘...Ancak Mustafa Kemal'in yaşamında en önemli hayvan, hiç şüphesiz ‘‘Foks’’ adındaki köpeğidir. Seyyar fotoğrafçılık yapan Hasan Efendi adındaki birisinden 50 lira gibi abartılı ve yüksek fiyata satın aldığı Foks, aslında bir sokak köpeğidir. Foks, Atatürk'ün en sevdiği hayvan olarak Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde her zaman el üzerinde tutulmuş, ona her zaman büyük özen gösterilmiştir.Atatürk nerede, o orada. Atatürk'ün yatak odasında, karyolasının ayak ucunda kendisi için özel olarak diktirilen bir minderde yaşarmış. En önemli görüşmelerinde bile hep onun yanında olurmuş.Atatürk'ün Foks'a düşkünlüğünü bilen bazı kimseler, sofrada çok zaman onun bahsini açarlar, sadakatinden, büyüklüğünden dem vurup neslini üreterek memlekete yaymayı teklif ederlerdi. Dalkavukluğuyla dikkati çekenler, Foks'un asil kandan geldiğini söyleyecek kadar ileri gidip 'Köpek değil, adeta insan. İnsandan da akıllı' derlerdi..."

‘‘....Atatürk, Foks'un ne yiyip ne içtiğinden, ne zaman çiftleşeceğine kadar hemen her şeyiyle yakından ilgilenirdi. Ama gün gelir, Foks'la yolları ayrılır. Köşke ikinci bir köpek gelmesini kıskanan Foks, bir gün kendisini kaldırmak isteyen Atatürk'ün elini ısırır.Ancak (yaşamı boyunca hayvanların öldürülmesine karşı çıkan, başıboş kedi ve köpeklerin Hayvanseverler Derneği aracılığıyla sahip edinmelerini sağlayan) Gazi, Foks'un davranışına hiç sinirlenmemiş, eli pansuman edilirken şöyle demiştir:

- Fenalık yapmak için ısırmadı...’’

‘‘...Ama yakınları "Sahibini ısıran köpekten hayır gelmez" diyerek, ilaçla sonsuza dek uyutulması için Atatürk'e ısrar ederler. İzin verdi mi vermedi mi bilinmez ama Foks o günlerde öldürülür.
Foks'un ölümü Atatürk'ü adeta yıkar. Günlerce yüzü gülmez olur. Artık Foks'un konusu her açıldığında, gözleri acıyla dolar...’’

‘‘...Bu arada Atatürk Orman Çiftliği'nin veterinerleri, Foks'un ölüsünü gömmezler. Herhalde Atatürk'ün köpeği olduğu için, derisini yüzüp içini doldurarak bir vitrine yerleştirirler. Amaçları Atatürk'e bir sürpriz yapmaktır...’’

‘‘...Bir gün Atatürk'ün yolu çiftliğe düşer. İçeri girip Foks'un doldurulmuş bedeni ve donuk gözleriyle karşılaşınca donakalır. Gazi, gördüğü manzara karşısında çok ıstırap çekmiştir. Bir ara öfkelenir gibi olur, ama veterinerlerin şaşkın bakışları arasında çiftliği terk eder...Foks'un doldurulmuş cansız bedeni, ertesi gün hemen kaldırılır. Uzun yıllar Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nda muhafaza edilen Foks, Anıtkabir'de Genel Kurmay Başkanlığı tarafından düzenlenen ve 26 Ağustos 2002'de Cumhurbaşkanı Sezer tarafından açılan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'nde sergilenir. Hâlâ orada...’

Kaynaklar :
Dr. Altan Armutak / Performans
Bekir Coşkun / HürriyetLaLe 16.03.13 13:57

Cevap: Atatürk ve Köpek Sevgisi
 
Köpek dosttur. Sahibine alıştı mı, ondan ne kopar ne de paylaşmak ister.

Fox'un Atatürk'ün elini ısırması bence ani bir reaksiyorn sonucu olan birşey. Ben de köpeğimiz uyuduğunda aniden yanına yaklaştığımda, birden kafasını kaldırıp beni sanki ısıracak gibi irkiliyor.

Öldürülmesi de üzücü olmuş.


Teşekkürler paylaşım için Kartal.

Muradyum 16.03.13 14:03

Cevap: Atatürk ve Köpek Sevgisi
 
Elbette ki Atatürk'e saldıran her köpeğin öldürülmesi ağır bir ceza.

Ama yine de saldıran köpeklere tasma filan takmak,durdurmak da şart hani..
:kapris:
*

ReaL 16.03.13 16:10

Cevap: Atatürk ve Köpek Sevgisi
 
Köpekler evcil hayvan olarak tabir edilir. Ama bazı cinsleri evcil değil.. Evcil olmasına rağmen aralarından saldırgan çıkması da eğitim ile alakalı.. Ya da o köpekte psikolojik bir rahatsızlık vardır..

Biz bile yemek yerken bilmeyerek hiç mi dilimizi ısırmadık?

Köpeklerin alayını severim.. Masum onlar masum..
İnsanların yaptıklarını görünce köpeklerin çok daha masum olduğunu görmek zor değil..

* * *

Dalkavuklar her çağda var. Atatürk'ün o kadar yoğunluğu arasında "Fox" isimli köpeği ile enine boyuna ilgilene bilmesi zaten mümkün değil. İşgüzarlar durumdan vaziyet çıkarmış.

Bir de içini doldurmuşlar. :@Aristo 16.03.13 16:16

Cevap: Atatürk ve Köpek Sevgisi
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi Muradyum (Mesaj 584862)
Elbette ki Atatürk'e saldıran her köpeğin öldürülmesi ağır bir ceza.

Ama yine de saldıran köpeklere tasma filan takmak,durdurmak da şart hani..:kapris:
*

Aynen! :sm_smile:

Apple 17.03.13 18:45

Cevap: Atatürk ve Köpek Sevgisi
 
Köpek gibi masum hayvana nasıl kıyar da öldürürler anlamıyorum. Zaten hayvanların sevmediği,yaklaşmadığı insandan korkacaksın. Ne kadar tuhaf olsa da onlar bizden daha iyi hisseder. Şimdi bir köpeği ısırdı diye öldürmek niye?

Ata`m da istememiş zaten.. Bir de ünlü bir düşünür "En vahşi hayvan insandır" söylemişti. Şimdi bakıyorum da insanların saçma-sapan çıkarları uğruna nasıl da hayvancığazlara eziyet ediliyor, öldürülüyor. Ne kadar inanmasam da bu söz çok çok doğruymuş..

Yunus Emre 17.03.13 19:23

Cevap: Atatürk ve Köpek Sevgisi
 
Atatürkün engel olmak istemsi çok güzel.onada bu yakışır.

Duayen 17.03.13 20:19

Cevap: Atatürk ve Köpek Sevgisi
 
Bu yazıyı daha önce okumuştum bir başka yerde,o zamanda çok etkilenmiştim. Şimdide okuyunca yine tüylerim diken diken oldu..Ulu önderimiz yine büyük bir olgunluk göstermiş, ben olsam köpeğimi o hale getiren insanlara ciddi bir ceza verirdim.
Nasıl bir cüret, nasıl bir vicdansızlıktır hayvanın yüzüp içini doldurmak!

Çengelli İğne 06.11.15 12:43

Cevap: Atatürk ve Köpek Sevgisi
 

Ayyyy ya ne kadar gaddarlık.

Köpeğin ölmesine mi üzüleyim yoksa içinin doldurulmasına mı?:(

Teşekkürler.


WEZ Format +3. Şuan Saat: 05:33.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker