Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk > Atatürk Kimdir?

Atatürk Kimdir? Ulu önderimizin hayatı, ilkeleri, devrimleri ve hakkında söylenilenler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 26.02.10, 02:30   #1
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,430
Ettiği Teşekkür: 87856
Aldığı Teşekkür: 126330
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Lightbulb Geldikleri gibi giderler!


1918 Sonbaharı... Birinci Dünya Savaşı’nın sonu... İttifak cephesi yenilmiş... Emperyalizm Osmanlı Devleti’nin paylaşılmasını gizli anlaşmalara bağlamış. İngiltere "Türkiye'yi mahvedinceye" değin savaşı sürdürmeye kararlı. ABD Başkanı Wilson’a göre "Türkiye haritadan silinmeli.” Irak, Hicaz, Yemen ordularımız teslim olmuş.


Mondros Mütarekesi imzalanıyor. Osmanlı başkenti işgal altında... İngilizler İstanbul ve Çanakkale boğazlarını tutmuş. Fransızlar Senegalli zencileri Galata’ya yerleştiriyor. İtalyanlar Beyoğlu’nu ele geçirmiş, demiryollarına el koymuşlar.

Devleti yönetenler ise, düşman başına!...

Padişah ve Halife Vahdettin; İttifak cephesi çöktüğü halde, ordu ve donanmaya “Savaşa devam” diye bildiri yayınlayacak denli şaşkın. Damat Ferit gibi bir mecnunu en kritik bir dönemde beş kez sadrazamlığa getirecek kadar sorumsuz. Koca bir ulusu “koyun sürüsü” olarak görüyor. Tatlı canının ve sevgili tahtının kaygısında... “Umudunu Allah’dan sonra, İngiltere’ye” bağlamış. İlerde, Damadı Ferit ve şeyhülislamı ile birlikte İngilizseverler Cemiyeti’ne katılacak.

Damat Ferit Paşa; dünyadan habersiz, kara cahil, akılsız bir adam. Günü gelince İngilizlerle işbirliği yapacak. Emperyalist güçlere "Yunan gitsin, sizler gelin" diye yalvaracak kadar onursuz. Ahmet İzzet Paşa, düşmanın “âlicenaplığına ve iyi niyetine” güveniyor.

Enver Paşa; iyi yetişmemiş, acımasız bir megaloman... Yenilgiden daha bir hafta önce bile, savaşı kazanacaklarını söyleyebiliyor. Talat Paşa şaşkınlık içinde... En yakın gelecekten bile habersiz... Yeni askerî birlikler kurarak, müttefikleri kurtarmaktan (!) söz edebiliyor. Cemal Paşa; “Mısır fatihi olacağım” diye, Türk askerlerini Arap çöllerinde eritiyor. Bu son üçlü; bir Alman gemisiyle yurt dışına kaçacak (Daha sonra, Vahdettin de bir İngiliz gemisiyle!..)

Aydınlar!... Kimisi “her şeyin bittiğini, artık yapılacak tek şeyin bir geçim yolu bulmak olduğunu” düşünüyor. Kimisi, İstanbul'un "yurtsever ve milliyetçi" sayılan aydınları, varını yoğunu yitirip tükenmiş bir ülkenin, İtilâf devletlerinin muazzam ordu ve donanmaları karşısında hiçbir şey yapamayacağı düşüncesinde.

Umut yok!.. Bir ulus tarih sahnesinden silinmek üzere...

Kasım ayının 13. günü... Bir özel tren, homurdanarak girer Haydarpaşa Garı’na. Bıyıklarından hâlâ barut tüten, güneş başlı bir kumandan iner o trenden... Rıhtıma çıkar çıkmaz, karşı kıyılardan kulaklarına kiliselerin çan sesleri, azınlıkların sevinç çığlıkları çarpar. Başını çevirir, gördüğü manzara şudur: Düşman zırhlıları, zafer bayraklarını açmış, Boğaziçi’ne giriyor; bordalarındaki topları birer birer Yıldız Sarayı’na, Bâbıali’ye, Türk semtlerine çevirmekte...

Genç kumandan, Mustafa Kemal Paşa, bir süre bakar; kılı kıpırdamaz, yalnızca şu tümce dökülür ağzından: “Geldikleri gibi giderler!”

Bu söz büyük.., bu söz derin.., bu söz anlam yüklü...

Hemen herkes boyun eğmiş; kimi aman dilemiş, kimi sinmiş, kimi köşesine çekilmiş. Yalnız biri, İngiliz ordularını Toros dağlarında durdurmuş, otuzyedisinde bir general; alnı dik, başı yüce, meydan okuyor: “Geldikleri gibi giderler!”

Nasıl olur? Nasıl böylesine kesin konuşur? Geleceği de görür, aynen gerçekleşir söylediği!...

Evet, bu sözün ardındaki giz nedir?

Yanıt zor değil!.. O giz, bir sentez... Yüreği ve aklı tek bir insanda kaynaştıran eşsiz bir sentez!.. Bu sözü söyleyen farklı... Bu sözü söyleyen, -F.R. Atay’ın dediği gibi- yalnız bir “vatan adamı değil, aynı zamanda bir bilim adamı!..”

Evet, bu sözü ancak katıksız bir yurtsever -yaşamını, her şeyini feda edecek derecede- ülke sorunlarıyla ilgilenen, onların üzerinde kafa yoran, onlara çözüm arayan söyler. Bu sözü ancak, can çekişen ulusunu düşünmekten gözleri uyku görmeyen,“Tarih benden görev bekliyor... Neden bir Mustafa Kemal çıkmasın” diyebilen; her koşul altında, cephelerde bile dünyada ve yurdunda olup bitenleri izleyen, ülkesinin geleceğini düşünüp kestirmeye çalışan; atacağı adımları, yapacağı hizmetleri önceden tartıp planlayabilen söyler.

Eğer biri “sorun biz değiliz, sorun vatandır... Şahsımız için değil, ulusumuz için çalışalım” diyebiliyorsa; halkın ve devletin çıkarlarını her şeyin üstünde tutuyorsa; sorumluluk yükünü ölümden de ağır buluyor, görev duygusuyla yatıp görev duygusuyla kalkıyorsa, bu sözü söylemek onun için elbette bir çocuk oyuncağıdır.

Ne var ki yalnızca yurtseverlik bu yükü kaldırmaya yetmez; onun yanı sıra akıl, bilgi ve deneyim sahibi olmak gerekir. Yurtsever olan dışa, topluma döner; hedefini sezer ve özveriyle benimser. Buna karşılık bilgili olan, hedefi ve ona ulaşma yollarını görür. Gerçekçi çözümler, politikalar üretir. Geleceği kurgulayabilir. Görüşündeki kesinlik de bilgiden ileri gelir. Bütün birikimini hedefe yoğunlaştırır; çünkü yurtseverdir.

Ayrıca bilgiyi, bilimsel verileri hedef yönünde organize etmek, sıraya dizmek, karşılaştırmak, sınamak, doğru ve uygun olanları seçmek gerekir. Bu da akılla olur. Öte yandan, bilimsel bilgiden, kendine güven doğar. Çünkü bilimsel birikim; yurtsevere, insanı, toplumu, dünyayı tanıtır; sorunların kaynaklarını, çıkış yollarını, halkını, çalışma arkadaşlarını, onlarda işleyebileceği cevheri, dayanabileceği gücü gösterir. Niyetin eyleme dönüşmesi, bulunan çözümlerin somutlaşması ise, nesnel dayanaklar, güç ve makam gerektirir. Bu nedenledir ki bu sözü ancak akıllı olan, kendine güvenen, yükselme tutkusu olan söyleyebilir.

Tarihin Türk ulusuna ne büyük bir cömertliğidir ki, tam yerinde ve tam zamanında, bir kişide, Mustafa Kemal Paşa’da bütün bu özellikler bir araya gelmiştir: O daha Harbiye’de iken, çok çalışkan, kendini yetiştirme tutkusuyla yanıp tutuşan bir gençtir. Geniş kavrayışlıdır; keskin bir zekâ sahibidir. Beyni “dur durak bilmeden” çalışır. Şaşırtıcı bir belleği vardır. Yaşam kılavuzu daima akıl ve bilim olmuştur. Çok okuduğu, olup bitenleri izlediği ve ülkesinin nereye doğru gittiğini bildiği için kaderci değildir. Hiçbir işi rastlantıya bırakmaz. Olaylara ve koşullara boyun eğmez; bilimsel birikimiyle onları yoğurur, yeniden kurar. “Ufkun ötesini” görür. Elbette tutkusuna da sınır yoktur. Çünkü ne denli büyük görevler alırsa, ulusuna o denli büyük hizmetler yapacağını bilir. Kimsenin göze alamadığı görevleri “Ben yaparım” diyerek üstlenir. Çünkü kendisine güvenir! Adana treninden inerken de Millî Misak’ın ilkeleri, altı ay sonra başlatacağı Bağımsızlık Savaşı’nın planları beynindedir! Her olayı derinliğiyle kavrar, çıkar yolu görüp anında harekete geçebilir.

Bu ona otoritenin yolunu açar. Ulusa hizmet için hedeflediği ilk makam harbiye nazırlığı, o olmayınca 3.Ordu müfettişliğidir. Daha sonra Meclis başkanlığı ve başkumandanlık, en sonra cumhurbaşkanlığıdır!

Bu sözü ancak, işte böyle bir insan söyler.


Yöneticiler?.. Düşman başına!..

Sanki yine umut yok!.. Sanki Türkiye yine yok olmakla karşı karşıya...

Tek noksan o.., tek noksan o ses:

Geldikleri gibi giderler!..
Alıntıdır
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.02.10, 02:43   #2
Gerçek Üye

Isilti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 36
Mesajlar: 520
Ettiği Teşekkür: 1804
Aldığı Teşekkür: 1703
Rep Derecesi : Isilti Karimasını arttırmak için doğru yerdeIsilti Karimasını arttırmak için doğru yerdeIsilti Karimasını arttırmak için doğru yerdeIsilti Karimasını arttırmak için doğru yerdeIsilti Karimasını arttırmak için doğru yerdeIsilti Karimasını arttırmak için doğru yerdeIsilti Karimasını arttırmak için doğru yerdeIsilti Karimasını arttırmak için doğru yerdeIsilti Karimasını arttırmak için doğru yerdeIsilti Karimasını arttırmak için doğru yerdeIsilti Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Geldikleri gibi giderler!

Geldikleri gibi giderler!”

Öylede olacaktir...!!! Yeterki dolduruslara gelmeyelim.
Umudumuzu yitirmeyelim.
Kahni, kamiyonu yener, yürekler birlesirse.
Tesekkürler Lalecigim, paylasimin icin.
__________________
Isilti isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Isilti'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.02.10, 02:43   #3
Müdavim

**EMEL** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2009
Konular: 404
Mesajlar: 3,940
Ettiği Teşekkür: 13257
Aldığı Teşekkür: 14485
Rep Derecesi : **EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor
Ruh Halim: Pisman
Standart Cevap: Geldikleri gibi giderler!

Ben diyorum işte, göreceksiniz; geldikleri gibi gidecekler içinizi ferah tutun

Amacım Atatürkçülük oynamak değil ama onun içinde barındırdığı umudu bende barındırıyorum ve GİDECEKLER biliyorum ...

Teşekkürler Lale...

Ona sevgimde saygımda her okuduğum yeni yazıyla dahada artıyor ...
__________________
Hayat dediğiniz 1 çay
İnsan ise sadece 1 şeker
Karıştırdıkça hayattan tat aldığını sanırsın
Oysaki;
Hayatın seni erittiğini çay bitince anlarsın..
**EMEL** isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz **EMEL**'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.02.10, 02:57   #4
Gerçek Üye

phoenix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Yaş: 35
Konular: 10
Mesajlar: 772
Ettiği Teşekkür: 1111
Aldığı Teşekkür: 1809
Rep Derecesi : phoenix Karimasını arttırmak için doğru yerdephoenix Karimasını arttırmak için doğru yerdephoenix Karimasını arttırmak için doğru yerdephoenix Karimasını arttırmak için doğru yerdephoenix Karimasını arttırmak için doğru yerdephoenix Karimasını arttırmak için doğru yerdephoenix Karimasını arttırmak için doğru yerdephoenix Karimasını arttırmak için doğru yerdephoenix Karimasını arttırmak için doğru yerdephoenix Karimasını arttırmak için doğru yerdephoenix Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Geldikleri gibi giderler!

Alıntı:
Eğer biri “sorun biz değiliz, sorun vatandır... Şahsımız için değil, ulusumuz için çalışalım” diyebiliyorsa; halkın ve devletin çıkarlarını her şeyin üstünde tutuyorsa; sorumluluk yükünü ölümden de ağır buluyor, görev duygusuyla yatıp görev duygusuyla kalkıyorsa, bu sözü söylemek onun için elbette bir çocuk oyuncağıdır.
Teşekkürler Lale.
__________________
nefret'i sevgi'den daha çok severim dedi şeytan, çünkü;
nefret'in sahtesi olmaz
phoenix isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz phoenix'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.02.10, 16:36   #5
Üye

vicdan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2010
Yaş: 52
Konular: 0
Mesajlar: 20
Ettiği Teşekkür: 84
Aldığı Teşekkür: 101
Rep Derecesi : vicdan Karimasını arttırmak için doğru yerdevicdan Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Geldikleri gibi giderler!

Teşekkürler lale.
__________________
ışığı yansıttığın hayatı aydınlattığın kadar varsın.
vicdan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz vicdan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.02.10, 19:14   #6
Kroniköğrencideğilartık:D

Mathematician - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 298
Mesajlar: 3,143
Ettiği Teşekkür: 12772
Aldığı Teşekkür: 17401
Rep Derecesi : Mathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Geldikleri gibi giderler!

Acaba o sesi tekrar duyabilecek miyiz? Acaba tarih bir kez daha bize o cömertliği gösterecek mi? Kim bilir belki de bu kez tarihten ders almayı deneriz.

Teşekkürler Lale, güzel bir yazıymış.
__________________
Mathematician isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mathematician'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.03.10, 16:31   #7
Müdavim

Öykü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2010
Konular: 20
Mesajlar: 3,426
Ettiği Teşekkür: 48864
Aldığı Teşekkür: 15666
Rep Derecesi : Öykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Geldikleri gibi giderler!

Ne mutlu bize onun evlatlarıyız ve olmayada devam edecegiz. Teşekkürler.
__________________
Öykü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Öykü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
geldikleri, gibi, giderler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 06:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.