Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Atatürk Kimdir? (http://www.forumgercek.com/ataturk-kimdir/)
-   -   Atatürk'ün İzmir'i (http://www.forumgercek.com/ataturk-kimdir/67195-ataturkun-izmiri.html)

ReaL 27.08.10 22:09

Atatürk'ün İzmir'i
 
Atatürk'ün İzmir'i


Ev taşımam esnasında onlarca kitap arasından gözüme Hakan Tartan'ın kaleme aldığı "Atatürk'ün İzmir'i" isimli 104 adet çeşitli kaynaktan yararlanılan 318 sayfalık bir kitap gözüme çarptı...


O kargaşalık sırasında birkaç sayfasına hızlı hızlı göz attım, hoşuma gitti... Bu kitaptan vakit buldukça pasajlar alıntı yapacağım...

Öncelikle kitabın 3. sayfasında yazılanları aktarayım...
Bu kitabın hazırlanmasına maddi ve manevi katkılarıyla destek sağlayan;
  • Başbakan Sayın Bülent Ecevit'e,
  • Başbakan Yardımcısı Sayın Dr.Devlet Bahçeli'ye
  • Kültür Bakanı Sayın İstemihan Talay'a teşekkür ederiz. TÜLOV

http://a.imageshack.us/img821/3842/saatkulesi2.jpg


http://www.forumgercek.com/images/ataturk/ayrac4.png

Ö n s ö z
Atatürk'ü ve Milli mücadeleyi değişik açılardan inceleyen kitapların sayısı ne kadar çoğalırsa yakın tarihimiz o kadar aydınlatılmış ve anlaşılmış olur.

Milli mücadele yılları, bugünkü toplumsal yaşamımızın temellerinin atıldığı günlerdir.

Cehalatten, bilgisizlikten, karanlıktan güç alanlar, karanlıktan beslenenler, bu aydınlanma yıllarının yanlış anlaşılması ve çarpıtılması için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığı ve bütünlüğü bu doğrultuda bilgi ve kültür üretilmesi ile güçlenir. Eğitimle temellenir.

Atatürk'ün "Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür." düşüncesinin doğru ve iyi anlaşılması ve bu düşüncenin gereğinin yapılması toplumumuzun ve devletimizin geleceği için yaşamsal önemdedir.

Bütün yurttaşlarımızı ve gelecek kuşakları birbirine bağlayacak ortak kültürün temel öğesi ve kaynağı milli mücadele yıllarıdır. Buradan doğan kültür anlayışı ile geçmişi değerlendirip bugüne taşımak, bugünün kültürünü yaratırken geleceğin temellerini atmak ortak toplumsal kültür yolumuzdur.

SayIn Hakan Tartan'ın bu çalışması milli mücadele yıllarının odaklaştığı Atatürk ve İzmir'i anlatmaktadır. Atatürk'ün İzmir'le ilgisi, İzmir'le ilgili yılları, bu yıllarda gelişen ve yaşanan olaylar kitabın konularını oluşturmaktadır.

Milli Mücadelenin anlaşılması, o yıllardan doğan yurt ve ulus sevgisinin kökleşmesinde bu kitabın önemli katkıları olacağına inanıyorum.
Kültür Bakanı İstemihan Talay

http://www.forumgercek.com/images/ataturk/ayrac4.png

Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı

Kısa adı TÜLOV olan Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı, 2002 yılında kuruldu. Vakfın kurucu üyeleri arasında; ekonomist – yazar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski bakanı Hakan Tartan, Gazi Üniversitesi İngiliz dili ve eğitimi bölümü öğretim üyesi Dr. Dilek Kangal, İzmir Devlet Opera ve Balesi dramaturgu Erdoğan Öztürk, eğitimci Emel Kadıoğlu, gazeteci ve sendikacı Hüseyin Aslan, gazeteci, TV Yapımcısı Nebil Özgentürk, ve TURMOB yönetim kurulu üyesi, mali müşavir Rıfat Nalbantoğlu gibi isimler vardı. TÜLOV'un İzmir'de bir şubesi bulunmaktadır.

Amacı

TÜLOV, amaçlarını;
  • Yurt dışında bilimsel ve kültürel araştırmalar dayalı olarak Türkiye’yi tanıtmak, Türkiye aleyhine lobi faaliyetlerini etkisiz kılmak için ilgili kişi ve kuruluşlara bilimsel ve kültürel araştırmalara dayalı bilgi üretip sunmak, Türkiye lobisi yapmak
  • Türkiye’nin ulusal birliği, bölünmez bütünlüğü, ilke ve hedefleri doğrultusunda bilimsel, kültürel, sanatsal, turistik, ekonomik alanlarda ülke ve dünya halklarının bilgilendirilmesine, ülkemizin doğal, kültürel, tarihsel zenginliklerinin değerlendirilmesine ve korunmasına katkıda bulunmak, Türkiye’nin doğru olarak tanıtılmasına yardımcı olmak, olumlu bir imaj yaratılmasına etki edebilecek gelişmeleri sürekli hale getirmek
  • Bilimsel ve kültürel esaslara dayalı faaliyetlerle Türkiye’nin tanıtımını yapmak, Türkiye’ye karşı yürütülen lobi faaliyetlerine karşı ilgili makamlar ve kişiler için bilgi üretmek, araştırma yapmak Türkiye için lobi faaliyetlerinde bulunmak, Türkiye’nin tezlerini dünya kamuoyunda daha doğru ve yaygın bir şekilde yansıtmak, Türkiye’nin sahip olduğu doğal, kültürel, tarihsel ve sanatsal zenginliklerin etkin tanımını yapmak ve bu amaç doğrultusunda demokrasi ve çağdaş değerlerle uyumlu, dayanışmanın, insanı insan kılan, toplumda sevgi, güven ve hoşgörünün kaynağı, temel bir ilke olduğu bilinciyle bu anlayışın gereği olarak dostluğun, sevginin, hoşgörünün, yardımlaşmanın, dayanışmanın uygulanması ve yaygınlaşması için çalışmalar yapmak
  • Demokrasi ve laiklik anlayışı temelinde araştırmalar yapmak, yapılan araştırmaları desteklemek, bu amaçla bilimsel kültürel faaliyetlerde bulunmak
  • Sağlık hizmetleri vermek, sağlık tesisleri kurmak, vakfın mali kaynakları ölçüsünde bu tesisleri geliştirmek şeklinde açıklamaktadır.

ReaL 27.08.10 22:10

Cevap: Atatürk'ün İzmir'i
 
İzmir Suikastı

Mustafa Kemal, İzmir Bütünleşmesinde bir de İzmir suikasti sancısı vardır. 20 Haziran 1926'da Mustafa Kemal, suikast girişimi sanığı, eski milletvekili Ziya Hurşit'e sitem eder:
-Ziya Hurşit Bey, uzun bir zaman, bir gaye uğrunda birlikte çalışmadık mı?

- Evet Paşam.

-Nedir bu suikast? Hem de şebekenin elebaşı, ruhu imişsiniz öyle mi?

- Öyle, doğrudur. Suikast yapmaya geldim. Amma niyette kaldı, gerçekleşemedi.

-Sizden bunu beklemezdim.

-Dünya beklenmedik şeylerle doludur Paşam. Ne yapayım ki, karşınızda bu durumda suçlu olarak bulunuyorum. Ne diyebilirim?

Mustafa Kemal'den Sitem

Kılıç Ali anlatımı ileİzmir suiskastı girişimi ise şöyledir.

Gazi İzmir'e gelir gelmez, Ziya Hurşit'le olaya diğer karışanları karşısına alıp sorguya çekmiş. ZiyaHurşit, bütün alçaklıklarını söylediği zaman Gazi:

- "Ziya Hurşit! Seninle hayli arkadaşlık ettik. Canıma kıyacak kadar ileri gitmende neden ne idi? Bana acımadın mı?"

Dediği zaman, yüzünü aşağıya eğis susmuş , bir tek kelime karşılak vermemiş.

Gazi bir aralık önünde bir yılan gibi kıvranan Gürcü Yusuf'a:

- Bana atabilecek miydin?diye sormuş.

- "Seni gördükten sonra atamazdım!"

Diye karşılık vermiş. Bir aralık Ziya Hurşit, Gazi'ye sığınmak istemiş, fakat Gazi buna karşılık:

-"Ben şahsen kin güden bir adam değilim. Fakat iş mahkemeye intikal etmiştir. Bunun sonucunu beklemek gerek. Karışmaya hakkım yoktur" demiş.


Mathematician 27.08.10 23:38

Cevap: Atatürk'ün İzmir'i
 
Eminim o kitapta daha ne anılar vardır. Paylaşım için teşekkürler Real :zgd:

LaLe 27.08.10 23:50

Cevap: Atatürk'ün İzmir'i
 
Sevgili ReaL.

Atatürk'ü ve Milli Mücadeleyi yanlis anlatimlardan ve carptirarak aktarimlardan uzak bir kaynaktan bize aktarman ve emegin icin cok tesekkürler.

Paylasimlarinin devamini bekliyor, ellerine saglik diyorum:)

€zgÎ 27.08.10 23:55

Cevap: Atatürk'ün İzmir'i
 
Gerçekten çok yararlı bir paylaşım ellerine sağlık Lale'ye katılıyoruz devamını bekliyoruz.. :))


ReaL 28.08.10 00:05

Cevap: Atatürk'ün İzmir'i
 
Emin olun devam ederim..

O zaman bana dua edin sağlığım bozulmasın.. :kiki:

Smyrna 28.08.10 00:30

Cevap: Atatürk'ün İzmir'i
 
Çok değerli bir kitapmış elindeki. Bizlerle paylaştığın için teşekkürler Real. :zgd:

OkyanusunKalbi 28.08.10 00:39

Cevap: Atatürk'ün İzmir'i
 
Güzel paylaşım Real..
Atamızla ilgili doğru kaynaklardan bilgi almak çok önemli...:zgd:


**EMEL** 28.08.10 03:06

Cevap: Atatürk'ün İzmir'i
 
:aykis:

Bu demek oluyorki elinle çala klavye yazıyorsun, bu alkışlanır işte ...

copy-paste değil ne kadar kıymetli bu bizim için bir bilsen ...

Sık sık yazamazsın tabii ama Allaha emanetsin aman haa, sen iyi olda arasırada yazsan olur, kolay değil öyle bir kitabı elle yazarak nete aktarmak...

Eline, emeğine, Atatürk sevgisiyle dolu olan yüreğine sağlık...

Teşekkürler ReaL:zgd:

ReaL 31.08.10 11:31

Cevap: Atatürk'ün İzmir'i
 
Yazıdan Esinlenerek Harf Devrimi YaptıÖteden beri Latin harflerinin dilimize kabulü yanlısı olan Hüseyin Cahit Bey; Gazi’nin bu konuda ne düşündüğünü sordu.

Gazi, bunun çok derin değişiklikleri gerektireceğini söyledi.

Görülüyor ki, o tarihte harf devrimini yapmaya karar vermemişti. Birinci Dünya Savaşı içinde Enver Paşa’nın bitişik olmayan harfler denemesinin sonuçlarını hatırlıyordu.

Cumhurbaşkanı M.Kemal, birkaç yıl sonra Ahmet Cevat (Emre) Beyin bu konuda Vakit gazetesinde çıkan bir dizi makalesinden sonra Harf Devrimine karar verecekti.

Gazi’nin o gece gazetecilerle görüşmesi üç saten fazla sürdü.

Gecenin konuklarından Ahmet Emin Yalman şöyle yazar:
… Konuşmamız üç saat tatlı, anlayışlı, hoş bir hava içinde devam etti. Ben, kendi hesabıma Gazi’nin düşünce gücüne derin bir hayranlık ve sevgi duydum. Bütün arkadaşlarım da bu duyguları paylaşmış görünüyorlardı. En olumsuz yanı temsil eden Hüseyin Cahit Bey’in de uyuma katıldığını anlıyorduk.
WEZ Format +3. Şuan Saat: 04:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker