Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk > Atatürk Kimdir?

Atatürk Kimdir? Ulu önderimizin hayatı, ilkeleri, devrimleri ve hakkında söylenilenler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 31.05.11, 00:44   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8055
Mesajlar: 29,799
Ettiği Teşekkür: 108664
Aldığı Teşekkür: 157589
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Atatürk'ün Sanata ve Sanatçıya Verdiği Önem


Atatürk'ün, Sanata ve Sanatç
ılara Verdiği Önem

Atatürk, sanati seven, sanatçilara deger veren ve onlari destekleyen bir devlet adamidir. Çocuklugundan itibaren sanata ilgi duymus ve sanatin bazi dallariyla çok yakindan ilgilenmistir. Gençliginde siir ve edebiyata yakinlik duymus, Namik Kemal'in siirlerini okumus ve ondan etkilenmistir.

Atatürk'ün kaleme aldigi ve 1927 yilinda Türkiye Büyük Millet Meclisinde okudugu "Nutuk" adli eseri, Atatürk'ün en büyük edebî eseridir. Yazmis oldugu "Oguz Ogullari" adli siir de Atatürk'ün siir konusundaki yetenegini sergileyen ve her Türk'ün okumasi gereken bir eserdir.  • Atatürk ve Müzik
Atatürk, siir ve edebiyat disinda müzige de büyük bir ilgi duymustur. Sarki ve türküleri dinlemekten büyük bir zevk alan Atatürk, zaman zaman okunan sarkilara eslik etmis, oynanan halk oyunlarina katilmistir. Bazi Rumeli türküleri, onun sesinden notalara dökülmüs ve müzik repertuarimizda yer almistir.Bursa'da Dar'ül Elhan (Ist. BelediyeKonservatuvari) ögretmen ve ögrencilerinin verdigi konserden sonra bayan sanatçilarla, 29 Mayis 1926


Atatürk, askerî atase olarak Sofyada görevli bulundugu dönemde çok sesli müzige ilgi duymaya baslamistir. Klâsik müzik konserlerine ve operalara giderek bu müzik türlerini tanima firsati bulmustur. Cumhuriyetin ilânindan sonra, ülkemizde bu müzik türlerinin sevilmesini ve müzik kültürümüzde yer almasini saglamak amaciyla yapilan çalismalara önderlik etmistir. Ülkemizde müzik sanatinin gelismesi için bütün olanaktan kullanmistir.

Atatürkün zamaninda yapilmis bazi binalarin güzelligi, ülkemizdeki çagdaslasma hareketini ifade edebilecek nitelik tasimaktadir. Ayrica mimarî eserlerin korunmasina verdigi önem de Atatürkün mimarîye olan ilgisinin önemli kanitlarindandir.

Atatürkün, tiyatro, bale, edebiyat, heykeltiraslik, mimarî, resim, müzik gibi sanat dallariyla ve sanatçilarla ilgilenmesi, onlari desteklemesi Atatürkün sanatla çok yakin bir iliski içinde oldugunun göstergesidir. Atatürk,sanatla ilgili düsüncelerini,Türkiye Büyük Millet Meclisindeki konusmalarinda, Çankaya Köskünde sanatçilarla yaptigi sohbet ve tartismalarda belirtmistir. Atatürkün bu konusma ve tartismalarda dile getirdigi sanatla ilgili düsünceleri, Türk halkina ileti niteligi de tasimaktadir.

Atatürk, sanatin tanimini su sözlerle açiklamistir: "Sanat güzelligin ifadesidir. Bu anlatim sözle olursa siir, ezgi ile olursa müzik, resim ile olursa ressamlik, oyma ile olursa heykeltiraslik, bina ile olursa mimarlik olur."Sanatin, bir toplumun ilerlemesindeki öneminin ve vazgeçilmezliginin bilincinde olan Atatürk, bu düsüncesini su sözlerle ifade edilistir: "Sanatsiz kalan bir milletin hayat damarlarindan biri kopmus demektir," "Bir millet sanata önem vermedikçe büyük bir felâkete mahkûmdur," "Dünyada medenî, ileri ve gelismis olmak isteyen herhangi bir millet, mutlaka heykel yapacak ve heykeltiras yetistirecektir." Atatürkün bu sözleri, sanalla ilgili temel düsüncelerini ifade etmesi bakimindan önemlidir.

Atatürkün sanatçilarla ilgili düsüncelerini ifade ettigi sözleri ise sunlardir: "Sanatçi, toplumda uzun çalisma ve ugraslardan sonra alninda isigi ilk hisseden insandir." "Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz; hatta Cumhurbaskani olabilirsiniz, fakat sanatkâr olamazsiniz."

"Adimiz Andimizdir" adli sarkiyi ögrenelim. Sarkiyi, sinifimizda seslendirelim.

Büyük bir sanatsever olan Atatürkün gönlünde, müzigin ayri bir yeri vardi. Bu nedenle millî kültürümüzde önemli bir yer tutan güzel sanatlar içinde müzige ayri bir önem vermistir. Müzigin önemiyle ilgili düsüncelerini, su sözleriyle ifade etmistir: "Hayatta müzik gerekli degildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varliklar, insan degildirler.

Atatürk, 14 Ekim 1925te Izmir Kiz Ögretmen Okulunu ziyaretlerinde ögrencilerin "Hayatta musiki lazim midir? sorusuna su cevabi vermisti :

-"Hayatta musiki lazim degildir. Çünkü hayat musikidir. Musiki ile alakasi olmayan mahlukat insan degildir. Eger mevzuu bahs olan hayat insan hayati ise, musiki behemehal vardir. Musikisiz hayat zaten mevcut olamaz. Musiki hayatin nesesi, ruhu, süruru ve her seyidir. Yalniz musikinin nevi sayan-i mütalaadir."

Buna göre Atatürk müzigin insan hayatinin vazgeçilmez bir yasam kaynagi oldugunu, Müzik olmadan bir insanin insani özelliklerden uzak olacagini ima etmistirIlk devlet resim ve heykel müzesini gezerken

Ibrahim Çalli'dan bilgi aliyor. 20 Eylül 1937
*****Atatürk'ün Sanat Görüşü

"Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdigi seyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur." (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, Cilt II, s. 67)Ankara'da açılan bir sergideki heykeli incelerken.(1934).

"Güzel sanatlarin hepsinde, ulus gençliginin ne türlü ilerletilmesini istediginizi bilirim. Bu yapilmaktadir. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk musikisidir. Bir ulusun yeni degisikliginde ölçü, musikide degisikligi alabilmesi, kavrayabilmesidir." (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, Cilt I, s. 378)1930-Antalya'da Aspendos Antik Tiyatrosu'nda incelemede

"Güzel sanatlara da alakanizi yeniden canlandirmak isterim. Ankara'da bir Konservatuvar ve Temsil Akademisi kurulmakta olmasini zikretmek, benim için bir hazdir. Güzel Sanatlarin her subesi için Kamutay'in gösterecegi alaka ve emek, milletin insani ve medeni hayati ve çaliskanlik veriminin artmasi için çok etkilidir." (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, Cilt I, s. 387)

Bunu da beyan edeyim ki Türk milletinin son senelerde gösterdigi harikalarin, yaptigi siyasi ve sosyal inkilaplarin hakiki sahibi kendisidir. Sizsiniz. Milletimizde bu istidat ve tekamül mevcut olmasaydi, onu yaratmaya hiçbir kuvvet ve kudret yetemezdi."
Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, Cilt II, s.214

*****

Sanatcıların Haklarında Düşünceleri


* Sanatkar asla el öpmez, sanatkarin eli öpülür demistir.

* Sanatçiçilarimiz esasli kültür sahibi olmali ve tarihimizi çok iyi bilmelidirler.

*_ Sanatsiz kalan bir milletin, hayat damarlarindan biri kopmus demektir dedi.

* Aydin ve dindar olan milletimiz, ilerlemenin sebeplerinden biri olan heykeltirasligi en üst derecede ilerleterek ve memleketimizin her kösesinde atalarimizin ve bunlardan sonra yetisecek evlatlarimizin hatiralarini güzel heykellerle dünyaya ilan edecektirler.

*_ Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan bile olabilirsiniz. Hatta cumhurbaskani da olabilirsiniz. Fakat sanatkar olamazsiniz demistir.

* Yüksek bir insan toplulugu olan Türk Milleti’nin tarihi bir özelligi de, güzel sanatlari sevmek ve onda yükselmektir dedigini hatirlayalim.

*_ Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkilaplarda basariya ulasmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazik ki, medeniyet alaninda yüksek insanlik sifatiyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardir.

* Bir milletin sanat yetenegi güzel sanatlara verdigi degerlerle ölçülür.

* Insanlarda bir takim ince, yüksek ve asil duygular vardir ki insanoglu onlarla yasar. Iste o ince yüksek, derin ve asil duygulari en çok duyabilen ve diger insanlara duyurabilen sairlerdir.

* Bir milletin yenilesmesindeki ölçü, musikide degisikligi alabilmesi, kavrayabilmesidir.

*Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa, tam bir hayata sahip olamaz. Böyle bir millet bir ayagi topal, bir kolu çolak, sakat ve aciz bir kimse gibidir.

* Hayatlarini büyük bir sanata vakfeden bu çocuklari (sanata gönül verenler)sevelim.

* Dünyada medeni olmak, ilerlemek ve olgunlasmak isteyen herhangi bir millet, mutlaka heykeller yapacak ve heykeltiras yetistirecektir.

* Güzel sanatlarin her dali için, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gösterecegi ilgi ve emek, milletin insani ve medeni hayati ve çaliskanlik veriminin artmasi için çok etkilidir.

* Insanlar olgunlasmak için bazi seylere muhtaçtir. Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdigi seyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.

* Güzel sanatlarin hepsinde, ulus gençliginin ne türlü ilerletilmesini istediginizi bilirim, bu zaten yapilmaktadir. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk musikisidir. Bir ulusun yeni degisikliginde ölçü, musikide degisikligi alabilmesi, kavrayabilmesidir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
17 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.05.11, 19:25   #2
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2663
Mesajlar: 31,234
Ettiği Teşekkür: 171960
Aldığı Teşekkür: 185689
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk'ün sanata ve sanatciya verdigi önem

Ellerine sağlık, teşekkürler Canan..
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.05.11, 20:53   #3
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,430
Ettiği Teşekkür: 87856
Aldığı Teşekkür: 126311
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Atatürk'ün sanata ve sanatciya verdigi önem

Alıntı:
* Sanatkar asla el öpmez, sanatkarin eli öpülür demistir.

Tıpkı bugünkilerin düşündüğü gibi


Teşekkürler Canan.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.05.11, 23:13   #4
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8055
Mesajlar: 29,799
Ettiği Teşekkür: 108664
Aldığı Teşekkür: 157589
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Atatürk'ün sanata ve sanatciya verdigi önem

Daha gecen gün, sanatcimizin biri, "Allah sizleri basimizdan eksik etmesin" demisti bakanin birine.
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.11.11, 19:04   #5
Müdavim

Öykü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2010
Konular: 20
Mesajlar: 3,426
Ettiği Teşekkür: 48864
Aldığı Teşekkür: 15665
Rep Derecesi : Öykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Atatürk'ün sanata ve sanatciya verdigi önem

Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan bile olabilirsiniz. Hatta cumhurbaskani da olabilirsiniz. Fakat sanatkar olamazsiniz demistir. Teşekkürler canan.
__________________
Öykü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Öykü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.11.11, 21:49   #6
Uzman Üye

Gece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 70
Mesajlar: 1,089
Ettiği Teşekkür: 5605
Aldığı Teşekkür: 6837
Rep Derecesi : Gece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Atatürk'ün Sanata ve Sanatçıya Verdigi Önem

Paylaşım için teşekkürler.
emeğinize sağlık..
__________________
"Aşk nasıl da kırılgan, sus dedim ama olmadı
Kalbimden ismin geçti , kimseler duymadı"
Gece isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Gece'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.11.11, 22:19   #7
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 35
Konular: 1601
Mesajlar: 8,043
Ettiği Teşekkür: 29726
Aldığı Teşekkür: 35233
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Atatürk'ün Sanata ve Sanatçıya Verdigi Önem

Birde "ucube" diyen biri var buralarda....
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.10.12, 22:58   #8
Yasaklı Üye

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,656
Ettiği Teşekkür: 79416
Aldığı Teşekkür: 37494
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Cevap: Atatürk'ün Sanata ve Sanatçıya Verdigi Önem

Alıntı:
Sanatsiz kalan bir milletin, hayat damarlarindan biri kopmus demektir dedi.
Ellerine yüreğine sağlık teşekkürler Canan. Atamız çok şey bırakmış bizede şu yok edicilerde olmasa torunlarımızada kalacak.
CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.11.12, 16:06   #9
Hotantu Kabilesinden

CadII - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 230
Mesajlar: 5,070
Ettiği Teşekkür: 17725
Aldığı Teşekkür: 26842
Rep Derecesi : CadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzel
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Atatürk'ün Sanata ve Sanatçıya Verdigi Önem

Çok güzel konu. Keşke bugünün siyasetçileri de ucundan kıyısından sanata ilgi duysaydı. Biraz incelirlerdi belki. Kürsüde yaptıkları o çok düzeyli düella sonrası, ben de kalkıp "bahtsız bedeviyle kutup ayısı" fıkrasını öğrenmek için çaba harcamaz, daha nitelikli şeyler öğrenirdim...

DipNot: Fotoğrafların hiçbiri görünmüyoorr
__________________
Bu güzel ülkede elbette özgürlük türküleri söylenecektir. Ve yine kardeşçe paylaşım olacaktır. Görsek de, görmesek de...

H.
CadII isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.12.12, 12:18   #10
alemdekral16
Ziyaretçi
alemdekral16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Cevap: Atatürk'ün Sanata ve Sanatçıya Verdigi Önem

Teşekkürler paylaşım için...
  Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz 'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
atatürkün, Önem, sanata, sanatçıya, verdiği


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Atatürk'ün Fikir ve Düşünceleri Kartal Atatürk Kimdir? 25 30.06.16 02:22
Sabiha Gökçen (1913 - 2001) Smyrna Türk Tarihinde Yer Alanlar 17 22.03.16 13:58
Atatürk'ün Yakınları DAMLA Atatürk'e Ait Fotoğraf, Resim ve Özel Eşyalar 7 20.09.15 00:08
Evliya ÇELEBİ Ve Anadolu Ağızları / Hasan EREN oneyouu Türk Edebiyatı 0 27.01.09 03:51
Ermeni Sorunu, İddialar, Gerçekler Kartal Türk Tarihi 29 26.01.09 04:21


WEZ Format +3. Şuan Saat: 12:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.