Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Atatürk Kimdir? (http://www.forumgercek.com/ataturk-kimdir/)
-   -   Dünya Ülkelerinde Atatürk | Atatürk Heykelleri (http://www.forumgercek.com/ataturk-kimdir/89949-dunya-ulkelerinde-ataturk-ataturk-heykelleri.html)

Smyrna 27.01.09 09:10

Yurtdışındaki Atatürk Anıtları
 
Şili'nin başkenti Santiago'da belediye, kentte yasayan kişilerin örnek alması için bir parka, Atatürk‘ün sözlerinin yer aldığı rölyefini yaptırdığı bildirildi.

Söz konusu rölyef Aynur Kasabalı'nın seyahatlerden birinde ortaya çıkmış.

Geçen yıl bir Güney Amerika ülkesi olan Şili'ye yaptığı seyahate ilişkin izlenimlerini, şöyle anlatıyor:
“Şili'nin başkenti Santiago kentinin Belediye Başkanının, kentte yaşayan kişilerin örnek alması için Apoguindo Caddesi'ndeki Novigod Parkı'na, Atatürk‘ün, üzerinde bazı sözlerinin de yer aldığı rölyefini yaptırdığını fark ettim. O an kendim ve Türklüğümle gurur duydum. O anı kelimelere dökmem imkansız. Zamanım kısıtlı olduğu için Belediye Başkanı ile görüşemedim. Ancak tercümanım aracılığıyla yetkililere sorduğumda, Atatürk‘ün kentte örnek alındığı, herkesin örnek alması için de bir parka Atatürk rölyefinin konulduğunu öğrendim.“Yazının Tercümesi


Rölyef ve rölyefin bulunduğu anıt duvarın üzerindeki yazının ise kendisini daha da şaşırttığını ifade eden Kasabalı, yazıda İspanyolca;

"Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, vatanının fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali...

Bütün hayatını Türk Milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meşale olarak yaşamaktadır"
sözlerinin yazılı olduğunu belirtti.
Çanakkale Muharebeleri'nde şehit düşen Türk ve Anzak askerlerinin anısını yaşatmak için, iki ülke arasındaki görüşmeler sonucu, Avustralya'da bir Atatürk Anıtı açılmasına karar verilmiştir.

Ayrıca, Atatürk Anıt Bahçesi, Atatürk Kıyısı, Atatürk Girişi adı altında Avustralya'da bazı yerlerin adı değiştirilmiştir.


Tarihte ilk defa bir savaş iki ülke arasında dostluk bağının kurulmasına sebep olmuştur. Atatürk Anıtı ile ilgili olan bu makalede, Anzaklar‘ın ve Türk tarafının önerileri, yapılan görüşmeler, anıtların dikilmesi, iki ülke arasındaki ilişkilere değinilmiştir.

http://imageshack.com/a/img537/8070/135d9b.png


Havana'daki Atatürk Anıtı (Küba)


http://imageshack.com/a/img745/1935/9c04c5.jpg

Küba’daki tek yabancı devlet adamı heykeli Atatürk’e ait. Bu da büyük bir istisna olarak dikkat çekiyor. İlk Atatürk heykelinin altında Türkçe ve İspanyolca olarak ‘’Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu- Yurtta Barış, dünyada barış’’ yazıyor.
Küba devlet yetkililerinin isteği üzerine heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından yapılmıştır.

http://imageshack.com/a/img901/8866/327b45.jpg

“Sizin Atatürk gibi bir önderiniz var! Ona sıkıca sarılmak, onun yaşamınıza soktuğu değerlere sahip çıkmak ve korumak sizin bir çok sorununuzu çözecektir!”

Fidel Castro
http://imageshack.com/a/img537/8070/135d9b.png


Bükreş'deki Atatürk Büstü (Romanya)

http://imageshack.com/a/img661/3888/e318bc.jpg

Romanya’daki ''Atatürk Meydanı'',Bükreş'te ufak bir meydandır. Bir Atatürk büstü de bulunur. Meydanda ki, bir Türk tarafından işletilen ve satın alınan otelcilerin girişimiyle bu ad verilmiş.

Mexico City’de dünyanın önde gelen liderlerinin hemen hepsinin heykelleri bulunmaktadır. Adeta açık hava müzesi görünümündeki bu kentte Atatürk Anıtının açılmasıyla, Atatürk gibi bir önderin dünya liderleri arasındaki saygın yerini alması hedeflenmiştir.

ReaL 06.10.09 14:41

Cevap: Yurtdışındaki Atatürk Anıtları
 
Teşekkürler Smyrna...

Ellerine sağlık... :zgd:

SanaL 06.10.09 14:50

Cevap: Yurtdışındaki Atatürk Anıtları
 
Teşekkürler smyrna, bir çoğunu bilmiyordum ben :)

OkyanusunKalbi 06.10.09 17:41

Cevap: Yurtdışındaki Atatürk Anıtları
 
Atamıza verilen deger Türk insanına verilen değerdir.:aykis:
Teşekkürler smy..:zgd:

OkyanusunKalbi 17.10.09 19:25

Cevap: Bazıları; resmi dairelerdeki fotolarını indirmek, heykellerini kaldı
 
Bazı kişiler Atamızın büstünün oluşunu bile hazmedemiyorken, yabancılar Atamızın kıymetini bilip, saygı duyuyor...:zno:

LaLe 14.10.12 22:33

Dünya Ülkelerinde Atatürk | Atatürk Heykelleri
 
Emekli Cumhuriyet Savcısı Gündüz Akgül tarafından paylaşılan bu güzel yazıya rastlayınca, ben de sizlerle paylaşmak istedim.

Yazıda emeği geçenlere çok teşekkürler...

* * * * * *

Kurtuluş savaşımızın büyük komutanı, kuruluş aşamasının eşsiz devrimcisi Mustafa Kemal Atatürk, Tüm dünya milletlerince 20. ve 21. Yüzyılın lideri olarak kabul edilmesine karşın ne yazık ki ülkesinde unutturulmaya, devrimleri küçümsenmeye çalışılıyor.


Sayın Semra Bayraktar tarafından derlenen ve bir dostum tarafından bana ileti (mesaj) ile gönderilen, büyük önderin yabancı ülkeler tarafından nasıl takdir edildiğini bildiren bilgiyi, okuyucularla paylaşmayı, günün koşulları karşısında zorunlu görüyorum.İşte o ileti ve Dünyada ATATÜRK;

1-BELÇİKA:
Belçika’nın Almanya sınırı yakınındaki Vise kentine bağlı Cheratte kasabasında Atatürk adını taşıyan Meydan bulunmaktadır. (PLACE ATATÜRK)


2-Dhaka / BANGLEDEDESH- KEMAL ATATÜRK AVENEU (cadde)

3-İslamabad / PAKİSTAN- THE ATATÜRK AVENEU (cadde)

4-Mexico City / MEKSİKA- ATATÜRK STATUE (heykel)

5-Santo Domingo / DOMİNİCAN REPUBLİC- MUSTAFA KEMAL ATATÜRK STREET (Sokak)


6-Be’er Sheva / ISRAEL- ATATÜRK STATUE
Bu heykel levhasında “Yurtta barış, dünyada barış Mustafa Kemal Atatürk 1881-1938 Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu” yazısı bulunmaktadır.7-Amsterdam / HOLLANDA - ATATÜRK MONUMENT (Anıt) Bu anıtta, “Burada Atatürk yurdu vardı, bu yurtta Türkler yaşardı. Birlik ve beraberlik mutluluk verdi, hatırlanmaları için bu anıt dikildi” yazısı bulunmaktadır.

8-
Yine Hollanda’nın Rotterdam ve Pa Utrecht şehirlerinde, ATATÜRKSTRAAT-3066 VS Rotterdam, KEMAL ATATÜRKSTRAAT 3573 Pa Utrecht adında iki sokak bulunmaktadır.9-Wellington / YENİZELANDA - ATATÜRK anıtı (the Atatürk memorıal) Bu anıt Gelibolu’ya benzediği için Cook boğazına bakacak şekilde dikilmiştir.


10-Caracas / VENEZUELA Bir parkta dikili tam boy heykelin altında “modern Türk devletinin kurucusu Kemal Atatürk” yazısı bulunmaktadır.


11-Havana / KÜBA –
ATATÜRK büstü. Bu büstün kaidesindeki levhada “Mustafa kemal Atatürk 19.5.1919-10.11.1938 yurtta sulh cihanda sulh” yazısı bulunmaktadır.


Küba’da başka hiçbir yabancı devlet adamının heykeli bulunmamaktadır.


12-Canberra / AVUSTRALYA – Anzac savaş anıtının karşısına Atatürk anıtı dikilmiştir.
13-Albany / BATI AVUSTRALYA- Heykelin altında “Kemal Atatürk’ün 1881-1938 Anısına” ve“ANZAC günü 25 Nisan 1985” yazısı, bulunmaktadır.


14-Bükreş / ROMANYA-
Büstün kaidesinde “Statuia lui Mustafa Kemal Atatürk” yazısı bulunmaktadır.15-Santiago / ŞİLİ- Şili’nin başkenti Santiago’da Apoguindo Caddesi Novigod Parkındaki Atatürk anıtının kaidesindeki levhada “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, vatanın fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali. Bütün hayatını Türk Milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meşale olarak yaşamaktadır.” yazısı bulunmaktadır.


LaLe 17.10.12 20:59

Cevap: Dünya Ülkelerinde Atatürk
 
16-Kuşimoto / JAPONYA- Statue of Mustafa Kemal ATATÜRK (Mustafa Kemal ATATÜRK heykeli) Ata binmiş muhteşem bir heykel.


17-Yenidelhi / HİNDİSTAN- MUSTAFA KEMAL ATATÜRK MARG
adında bircadde bulunmaktadır.
18-Roma / İTALYA- LARGO MUSTAFA KEMAL ATATÜRK


Buraya kadar belirtilen yerler fotoğraflanmıştır. Derlemeci aşağıdaki yerlerde ise fotoğraf bulamadığını, ancak maps.google.com Atatürk’le ilgili adların caddelerde bulunabileceğini belirtmektedir.19-Ashgabat / TÜRKMENİSTAN- ATATÜRK SQUARE
(meydan)
20-Bakü / AZERBEYCAN – ATATÜRK AVENUE
(Cadde)
21-Tashkent / ÖZBEKİSTAN- MUSTAFA KEMAL ATATÜRK STREET
(Sokak)


22-ABD / ATATÜRK WAY (Yol) LORTON VA 22079

İleti burada bitiyor. Bu harika derleme için Semra Bayraktar hanımefendiye sonsuz teşekkürler.

Emek verilerek hazırlanan bu araştırmaya, Sayın İlknur G. Kalıpçı’nın derlemelerinden bir anıyı eklemek istiyorum.
Norveç'te çok sık kullanılan bir deyim vardır. Bir problemi çözmekte zorluk çektiklerinde “birde ATATÜRK gibi düşün” diyorlarmış.

Ayrıca Çin okullarında 70 yıldır ATATÜRK öğretildiğini bilgi olarak sunmak istiyorum.

İŞTE BÖYLE “EY TÜRK GENÇLİĞİ”.

Türkiye Cumhuriyetini sizlere emanet eden büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, iki çağa damgasını vurmuş tüm dünya tarafından liderliği kabul edilmiş tartışmasız bir antiemperyalist devrimcidir
Büyük öndere ve onun devrimlerine, aydın geleceğiniz için sahip çıkınız, kimsenin gücü yetmemekle birlikte onun unutturulmasına, devrimlerinin yok sayılamasına izin vermeyiniz.

Tıpkı, kutlanması yasaklanan 19 Mayıs “Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramında” alanlarda coştuğunuz gibi.

Yasaklarla ATATÜRK sevgisinin Türk halkının kalbinden silinmeyeceğini kanıtlayınız.

Çünkü ATATÜRK aydınlanması sizin geleceğinizdir.
Geleceğinizi kararttırmayınız.

Yaşasın Mustafa Kemal ATATÜRK,

Yaşasın laik Türkiye CUMHURİYETİ.

(NOT: Heykel, büst, cadde ve sokaklarda bulunan yazılar yabancı dilde olduğundan tarafımdan google çeviri motoru kullanılarak Türkçeye çevrilmiştir. G.A.)

Gündüz AKGÜL
Emekli Cumhuriyet Savcısı

Kaynak
Resimler: Çeşitli sitelerden alınmıştır

CeMKaN 17.10.12 21:08

Cevap: Yurtdışındaki Atatürk Anıtları
 
Dünya Atamızın ilkelerini benimsemişken memlekette bazılarını neden rahatsız ediyor. Umarım o kesimde çok geç olmadan Bu büyük insan olan Atatürk'ün değerini anlarlar. Teşekkürler Smyrna

ReaL 17.10.12 21:56

Cevap: Dünya Ülkelerinde Atatürk | Atatürk Heykelleri
 
Dünya kadir kıymet biliyor da, içimizdeki bazı kuş beyinliler hala en büyük değerinin farkında olmadığı gibi, küfür etmekten de geri kalmıyor...

Paylaşım için teşekkürler LaLe.. :zgd:

Banemin 17.10.12 22:04

Cevap: Dünya Ülkelerinde Atatürk | Atatürk Heykelleri
 
Tezata bakın!..

Çin'de 7o yıldır öğrencilere derslerde okutulan, savaştığı düşmanları tarafından bile heykeli dikilen bir önderimiz var ama ülkesinde heykellerine dayanamayan, ders kitaplarından çıkarmaya çalışan bir iktidarımız var...

Ayrıca Küba'daki heykeli olan tek yabancı olması ilginç bir anekdotmuş...

Teşekkürler Lale...
WEZ Format +3. Şuan Saat: 05:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker