Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk > Atatürk Kimdir?

Atatürk Kimdir? Ulu önderimizin hayatı, ilkeleri, devrimleri ve hakkında söylenilenler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 11.11.12, 22:55   #11
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,374
Ettiği Teşekkür: 85347
Aldığı Teşekkür: 83059
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Yaşanacak Devirlere de Işık Olmuş Adam, Büyük ATATÜRK’ü Anarken!…

Mustafa Kemal Atatürk
’ün , “(……) bütün hayatı boyunca , sarsılmaz ve içli bir samimilikle bağlı kaldığı ana ilke ; devrin şart ve gereklerine göre mümkün olan yol ve araçlarla milletin nabzını yoklayarak , gerçek dileklerini meydana çıkarmak ve iradesine uymak olmuştur.”(63)

İngiltere’nin eski Ankara Büyükelçisi Sir Percy Lorene’in dediği gibi , ”Atatürk ; sevk ve idare için yaratılmış , Radyum’dan bir insan parçasıdır.”(64)

“Gerçekten , Mustafa Kemal ; Şef Mizacı ve Liderlik Dehasıyle doğmuştu.”(65)

Bu nitelikleri ile “Atatürk ; Milli Tarihte , Granit Bir Şahika gibi yükselmektedir.”(66)

Yeryüzündeki 150’yi aşkın ülkenin , üyesi bulunduğu UNESCO’nun ( Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü ) 20. Genel Konferansı ; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün , doğumunun Yüzüncü Yılı dolayısıyla , 1981’in , tüm dünyada “ATATÜRK YILI” olarak kutlanması kararını alırken , şu gerekçelere dayanmıştı : “Uluslararası Anlayış , İşbirliği ve Barış Yolunda çaba göstermiş ÜSTÜN KİŞİLERİN, gelecek kuşaklar için örnek olacakları inancı ile UNESCO’nun üzerinde çalıştığı tüm alanlarda , OLAĞANÜSTÜ BİR DEVRİMCİ OLDUĞUNU göz önünde tutarak , Özellikle , SÖMÜRGECİLİK VE EMPERYALİZME KARŞI AÇILAN SAVAŞLARIN İLK LİDERİ OLDUĞU inancı ile , DÜNYA ULUSLARI ARASINDA KARŞILIKLI ANLAYIŞIN , SÜREKLİ BARIŞIN , DEĞERLİ ÖNCÜLÜĞÜNÜ YAPMIŞ olduğunu ; tüm yaşamı boyunca İNSANLAR ARASINDA , HİÇ BİR RENK , DİN, IRK AYRIMI GÖZETMEYEN BİR UYUM VE İŞBİRLİĞİ ÇAĞIININ DOĞACAĞINA İNANDIĞINI hatırlayarak…..”(67)

“Cihan Tarihini araştıracak olursak ; sözü ile işi , birbirine onun ki kadar uyan hiç bir Devlet Adamı bulamayız. Siyasi Kemal Atatürk’ün sözleri ve yaptıkları , daha iyi bir Cihan İstikbaline doğru göz kamaştırıcı bir meşale gibi parlıyor.Öyle bir İstikbale doğru ki ; biz , onun ufuklarını görmeğe bile muktedir değilizdir.”(68)

“Atatürk’ün Nutukları ; zamanımızın Tarihi ve Hadiseleri ile o kadar canlı olarak tefsir edilmiştir ki , biz onları okurken , “ bu nutuklarda , gerek zamanımızda sabit olan ve gerekse , doğrulukları istikbalde tahakkuk edecek derin hakikatler vardır ” demekten , kendimizi alamıyoruz.”(69)

Dr. Orhan Koloğlu’nun, “Mazlum Milletler Devrimleri ve Türk Devrimi”, 1. Kitap ta belirttiği üzere, Kemalist Devrim’in Türkiye’ye kazandırdığı büyük saygınlık konusunda bir değerlendirme yapmadan önce,“(….) Atatürk’ünkinden başka türlü davranışla, nereye varılabileceği sorusu , akıllara gelmiştir.Buna, en akla uygun yanıtı, Osmanlıdan kalan mirasın niteliğini en iyi bilen, Balkanlı bir yazar vermiştir.“Atatürk , daha az geniş görüşlü, daha az kararlı (….) biri olsaydı , ne olurdu.? Türkiye, sadece, ünlü Islahat ( Reform ) Öyküsü’nün yeni bir bölümünü açmış olurdu. Bunlar, yüz yıldan beri, sonu gelmez yabancı el atmalarının bahanesi ve savaşların nedeni olmuşlardır…( unutmamalı ki ) , Osmanlı Devletinin durumu, başkalarında, savaş eğilimi yaratıyordu.(70)

Böylesine, herkes’te, bir parçasını kopartmak iştahı yaratan Türkiye, 1938’de ise, ” o kadar güçlüdür ki, “Hasta Adam” Deyimi , tümüyle eski , köhne bir söz olarak kalmıştır.”(71)

Bu güç öyledir ki, İtalyanlar, “16 Milyon nüfuslu bir devletin sahip olabileceği önemin üstünde bir saygınlık (72) diye nitelemiştir.

____________

(63) Yavuz Abadan, a.g.yz.
(64) Ali Fuat Erdem, a.g.yz.

(65) a.g.yz.

(66) a.g.yz.

(67) Orhan Koloğlu, “Mazlum Milletler Devrimleri ve Türk Devrimi Atatürk’ün Açıklamalarıyla”, 1.Kitap,

(68) Herbert Melzig, “Atatürk’ün Başlıca Nutukları, 1920-1938 ”, Ülkü Matbaası, İstanbul 1942

(69) a.g.e.

(70) Messager d’ Athenes, Atina, 11.11.1938

(71) Dagbladet , Norveç , 11.11.; hemen hemen aynı sözleri Danimarka’nın ocial Democraten(11.11.) Gazetesinde degörüyoruz.

(72) Corriera della Sera, Milano, 11.11.1938Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.11.12, 22:57   #12
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,374
Ettiği Teşekkür: 85347
Aldığı Teşekkür: 83059
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Yaşanacak Devirlere de Işık Olmuş Adam, Büyük ATATÜRK’ü Anarken!…

Ünlü İngiliz Gazetesi The Times ise ; başyazısında , çok kimsenin paylaştığı şu görüşü ileri sürmüştür : “Hasta Adam ; başucunda , sık sık Cenaze Dualarını okuyan Avrupalı yetkililerin çabalarının aksini ispatladı. Bunlar , Türk Halkında ; ortaya çıkmak ve devleti yeniden yaşatmak için , sadece bir liderin asasının dokunmasını bekleyen gizli dinamizmin kaynaklarının bulunduğunu unutmuşlardı. Türkiye’nin , zafere ulaşarak Çağdaşlaşması ve Laikleşmesi, tüm eleştiricileri şaşırtmıştır.”(73)

“Oluşum , öylesine inanılmazdır ki ; kimisi , “bu devrimler o derece büyüktür ki , bunların kapsamı karşısında dünya şaşkındır.” (74)

Kimisi de ; “dünya , hiç bir zaman , Türkiye’nin , Batı Zihniyeti içinde yeniden kurulması gibi heyecanlı bir drama asla tanık olmamıştır.”(75) demek gereğini duymuşlardır.

Türk Devrimi’nin Türk İnsanına kazandırdığı kişilik , güven ve saygınlık , her çevrenin dikkatini çekmiştir. Bu niteliklerdir ki ; devrimin insanının ve kadrosunun oluşmasını sağlamış , yaşama gücünü artırmıştır. Yazar Adnan Cemgil , Mustafa Kemal için , “O ; Birinci Dünya Savaşı yıllarında , İttihatçıların ; körü körüne alet oldukları Alman Emperyalizminin , amaçlarını ; bazen Pantürkizm , bazen Panturanizm yaftasıyla maskelediklerini biliyordu.” diye yazmıştı.(76)

Bu nedenle de ; her zaman , bu iki siyasi akım’ın da karşısında olmuştu. O ; ayrıca , emperyalizm’in aleti olan Panislamizm’in de , her zaman karşısında olmuştu. Ezilen Uluslara çok uygulanan , “Yeteneksizliğine inandırılarak Sömürgeleştirme” Yöntemini iflas ettiren bu başarıyı , Atatürk Döneminde Fransa’nın Ankara Elçiliğini yapan Mr. Kammerer , şöyle özetliyor : “Türkler konusunda , geçmiş dönemlerde yayılmış bulunan aşağılayıcı tüm düşüncelerin , yanlış olduğunu ispatladı.”(77)

Yunanlı Tarihçi A.V. Daskalavis de ; bu oluşumu , çok daha açık bir şekilde yansıtmıştır: “(Atatürk , Türklerin eski köklerini araştırıyordu. ) Türkler ; kökleri konusunda , Yabancı Tarihçilerin olumlu olumsuz teorileri karşısında heyecana kapılıp , etkilenmesinler. Kemal Atatürk ; kendilerine , dünyadaki bütün ulusların kıskanabileceği nitelikte Soyluluk Payı vermiştir. Onun dönemi ; ecdatlarıyla öğünmek için , gelecek Türk Kuşaklarına yetecektir.”(78)

“Ulusal Egemenliğe büyük değer veren , Demokrasinin , gerçekten aşığı olan Atatürk ; Ulusal Egemenliğin gereği olan hoşgörüyü , Gericilere karşı asla göstermemiştir. Çünkü , biliyordu ki bu alanda gösterilecek en küçük bir zayıflık , Demokrasinin , büsbütün yıkılıp , Saltanatla Halifeliğin ve onun doğal sonucu olan Ortaçağ Karanlığının , bu memleket üstüne , yeniden çökmesine yol açacaktı.”(79)

Tuğgeneral Faruk Güventürk ; Atatürk hakkında yazdığı kitabında , onun , şu sözlerine yer vermektedir : “MİLLETE DOST GÖRÜNÜP TE , İLK FIRSATTA İKTİDAR MEVKİİNE GEÇTİKTEN SONRA ; ONUN HAKİKİ İHTİYAÇLARINI DÜŞÜNECEK YERDE , MEMLEKETİ , KENDİ İSTEDİĞİ YOLDA GÖTÜREN , LAF ANLAMAYAN , SELAHİYETLİLERİN İRŞATLARINA KULAK ASMAYAN , MİLLETTE MEVCUT KUVVETLERİ ŞAHSINA BAĞLAMAYA ÇALIŞAN İNSANLARDAN ÇOK ZARAR ÇEKİLDİ. HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP TA , MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE ISKAT ETMEZSE ; BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE İŞTİRAK ETMİŞ DEMEKTİR. MİLLETİMİZ İÇİN DAHİLİ VE DAİMİ DÜŞMAN OLAN FERDİ SALTANAT VE ONUN TEMSİL ETTİĞİ BİR İDARE ŞEKLİNE ÇEVRİLMİŞ BİR SİLAH , MUKADDESTİR.”(80)

____________

(73) The Times, 11.11.1938; Japonya Times, 13.11.1938 Tarihli Başyazısında, “Daha 1923 de Türkiye , öyle güçlü
olmuştu ki , gerçekte , Barış Antlaşmasının Koşullarını , kendisi dikte etti.” diyor.
(74) Le Soir, Brüksel, 11.11.1938
(75) Social Democraten, Stokholm, 11.11.1938
(76) Adnan Cemgil , “Atatürkçü Demokrasi” (Öncü’den) , Atatürk ve Gençlik Dergisi , Ayyıldız Matbaası , Ankara 1963
(77) Excelsior, Paris
(78) Ethnos, 11.11.1938, Neue Zürcher Zeitung’da (22.11.), “Bir halkta,pek ender olarak vazgeçebileceği, kendine güvenmeinancını, yeniden yarattı.
(79) Yaşar Nabi Nayır, Varlık, 609, 1.Kasım. 1963
(80) Tuğg. Faruk Güventürk, a.g.e.
Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.11.12, 22:59   #13
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,374
Ettiği Teşekkür: 85347
Aldığı Teşekkür: 83059
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Yaşanacak Devirlere de Işık Olmuş Adam, Büyük ATATÜRK’ü Anarken!…
Mustafa Kemal Atatürk ; yukarıda belirtilen ömür kavsi içinde , daha , “Devrim”in başlangıcından itibaren , “daima daha güçlü , daima daha refahlı ve tam bağımsız bir millet” olarak varlığımızın kurulmasının ve yükseltilmesinin mücadelesini yürütmüş ve bu mücadeleyi , ”TÜRK MİLLETİNİN DİNAMİK İDEALİ” olarak belirlemiş , bu idealin gerçekleşmesinin ; ancak , süreli bir plan ve akılcı çalışma ile mümkün olabileceğine inanmış ve ”EKONOMİK KALKINMA” yı , işte bu Dinamik İdealin Belkemiği olarak görmüştü.

Bir “ULUSAL DEMOKRATİK DEVRİM” olan “TÜRK DEVRİMİ” veya “KEMALİST DEVRİM” ; işte bu “Dinamik İdeali” gerçekleştirme amacına yönelik olarak , Mustafa Kemal tarafından , “Tam Bağımsızlık” ve “Kayıtsız ve Şartsız Ulusal Egemenlik” temel esasları üzerinde düşünülmüş , planlanmış ve 19 Mayıs 1919 tarihinde uygulamaya geçirilmiş olup , önce , İhtilal ve Harp ( Ulusal Bağımsızlık Savaşı ) Aşamasında Yeni ve Çağdaş Bir Ulus-devlet kurulmuş ; ardından gelen İnkılap Aşamasında ise , atılan büyük İnkılap Adımları ile yukarıdaki temel esaslar üzerinde yükselen ve “ATATÜRK İLKELERİ” dediğimiz CUMHURİYETÇİLİK , HALKÇILIK , DEVRİMCİLİK , MİLLİYETÇİLİK , DEVLETÇİLİK ve LAİKLİK İlkeleri ile bu yeni devletin inşası gerçekleştirilmeye çalışılmıştır.

O , kazanılan başarının ; ulusun , güçlerini birleştirmesinden ileri geldiği tarihi gerçeğine dayanılarak , her zaman bu yolda yürünmesini istemiş, Tam Bağımsızlığı zedeler gerekçesiyle ; Kapitülasyonlar gibi , Yabancı Sermaye’ye verilecek imtiyazların ve bu sermayenin , devleti kontrolünün de her zaman karşısında olmuş, kurduğu Çağdaş Ulus-devletin Ekonomik Bağımsızlığına büyük bir önem vermiştir.

Daha ; 17 Şubat 1923 tarihinde İzmir de yapılan Türkiye İktisat Kongresinde, Osmanlı Devletinin ve Hükümetinin , Yabancı Sermaye karşısındaki konumuna değinerek, ”Mazide ve bilhassa Tanzimat Devrinden sonra , Ecnebi Sermayesi , memlekette , müstesna bir mevkie malik oldu. İlmi manasıyla denilebilir ki ; DEVLET VE HÜKÜMET , ECNEBİ SERMAYESİNİN JANDARMALIĞI’ndan başka bir şey yapmamıştır.

Artık , her Medeni Devlet gibi , Millet gibi , YENİ TÜRKİYE dahi , BUNA MUVAFAKAT EDEMEZ. BURASINI ESİR ÜLKESİ YAPTIRAMAZ.”diyordu.

İşte bu nedenlerle , Büyük Önderimiz ; yine bu ömür kavsi içinde , Yeni ve Çağdaş Ulus-devleti kurması ile birlikte , ekonomi-politika olarak ”MİLLİ İKTİSAT” Sistemini uygulamış ve ulusa dayanan siyasal egemenliğin , ekonomik egemenlik ile sağlamlaştırılmasına çalışmıştır.Bu itibarla ; onun ekonomi-politikası hakkında , “İktisadi İstiklalimizi tamamlamak ve iktisadi Kalkınmamızı , Karma Bir Ekonomi fakat İçtimai (sosyal) Adalet ilkelerine dayanan bir temel üstünde süratle düzenlemek için , devletin iktisadi hayata müdahalesi yahut Atatürk Devletçiliği dediğimiz sosyal düzen , Atatürk İnkılaplarının , keza , ayrılmaz bir prensibidir.”(81) diyebiliriz.

Büyük Önderimiz ; aynı ömür kavsi içinde, Yeni ve Çağdaş Ulus-devleti kurması ile birlikte , iç ve dış politika da , devletin iç teşkilatlanmasına uygun bir “MİLLİ SİYASET” izlemiştir .

Kısaca ; “Milli Sınırlar içinde , her şeyden önce kendi gücümüze dayanarak varlığımızı korumak ve ülkenin kalkınmasına , ulusun mutluluğuna çalışmak” olarak ifade edilebilecek olan bu Milli Siyaset Anlayışını ; kendisi , Prof. Dr. A. Afet İnan’ın anlatımıyla ;

“Milli Hudutlarımız içinde , her şeyden evvel kendi kuvvetlerimize dayanarak mevcudiyetimizi muhafaza etmek , millet ve memleketin hakiki saadet ve umranına çalışmak , alelıtlak tulu emeller peşinde milleti işgal ve iğfal etmemek , medeni cihandan medeni ve insani muameleye ve mukabil dostluğa intizar etmek.” olaraktanımlamaktadır.

____________

(81) Şevket Süreyya Aydemir , ”Atatürk Devrimi”, Atatürkçülük Ne dir?, 4.B., İstanbul 1973
Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.11.12, 23:01   #14
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,374
Ettiği Teşekkür: 85347
Aldığı Teşekkür: 83059
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Yaşanacak Devirlere de Işık Olmuş Adam, Büyük ATATÜRK’ü Anarken!…
Ulusun geleceği ile hiç bir zaman kumar oynamayan ve oynanmasına da izin vermeyen Atatürk ; büyük bir gerçekçilikle , gelişigüzel maceralara hiç bir zaman iltifat etmemiş , kazandığı zaferin etkisi ile istila hırslarına ve hislerine hiç bir zaman kapılmamış , Ulusun ; bu şekilde hayaller , fetihler ve cihangirlikler gibi aşırı emellerle oyalanarak , büyük zararlara sokulmasının ve mahvedilmesinin , çok büyük bir yanlış , çok büyük bir zarar ve acı bir hata olduğunun bilincini her zaman taşıyarak , yukarıda belirtildiği gibi Pantürkizm , Pan-Turanizm ve Pan- İslamizm gibi akımların karşısında ve “Yurtta ve Cihan’da Sulh” ten yana ; Ulusal çıkarları korumak için , ülke gelişmesinin , Ulusal Sınırlara ( Misak-ı Milli Sınırları ) ve “Çağdaş Uygarlık Düzeyi”ne uygun olarak gerçekleştirilmesinden yana olmuştu.

Daha , Erzurum Kongresi günlerinde söylediği ve uygulamaya koyduğu “Milli Hudut dahilinde vatan bir küldür ( bütündür ).” ( Vatan Bütünlüğü ) ifadesini , Ulus Birliğinin ( Ulusal Birlik ) yanı sıra , en temel prensiplerinden biri olarak , Milli Siyaseti’nin çıkış noktaları ve temel eksenleri yapmıştı.

Bununla birlikte ; Atatürk’ün , siyasi hayatta bir taraf olarak daima aradığı ve arayacağı temel ; LAİK CUMHURİYET esasında beraberlik olmuştu. Konuyla ilgili olarak , çeşitli yerlerde yaptığı açıklamalardan birisini de , Bursa‘da , Arapça Ezan lehinde çıkarılan bir olay hakkında 7.2.1933 tarihinde Anadolu Ajansına yapmış olup , bu açıklamasında , ”Bu hadiseye dikkatimizi çevirmemizin sebebi , DİNİ ; SİYASET VE HERHANGİ BİR TAHRİKE VESİLE ETMEYE , ASLA MÜSAMAHA ETMEYECEĞİMİZ’ in , bir daha anlaşılmasıdır.” demişti.

O , “Çağdaş Uygarlık Düzeyi”ne yükselmenin yolunun ; Dogmatik Değerler Sisteminin reddinden ve Akılcı ve İnsancı Değerler Sisteminin yerleştirilmesinden geçtiğinin bilincindeydi.

Bu bilinçledir ki ; Osmanlı Devletinin , bu değerler sisteminin yerleşmesine imkan tanımayan eski TEOKRATİK DEVLET VE TOPLUM DÜZENİ’ni yıkarak , yukarıdaki değerlerin yerleştirilip geliştirilebileceği bir LAİK DEVLET VE TOPLUM DÜZENİ kurmuştu.

“Çünkü , Laik bir devlet ; ancak , Laik Düşüncenin hakim olduğu bir toplumda emniyettedir. Laik Düşüncenin hakim olduğu toplumda ; din siyasete , sanata , fikre , ilme karışmadığı gibi , ferdin toplumla münasebetleri üzerinde de müessir olamaz ; devlet adamı , bilgin , aydın , alelade insan hareketlerinin hesabını , toplumun huzurunda eski , yani dini ve dogmatik esaslara dayanan değerler sistemi çerçevesinde vermek , veremeyince de , bu zihniyete tavizde bulunmak zorunda kalmaz.”(82)

Laiklik ; hiç bir zaman , din düşmanlığı anlamını taşımamış ve taşımamakta olup ; fikir ve vicdan hürriyetini , bilimsel ve toplumsal gelişmeyi engelleyen Teokratik Düzenin yıkılması anlamını taşıdığı kadar ; dinin , kişisel ve siyasal yararlar sağlamak amacıyla bir sömürü aracı olarak kullanılmasının önlenmesi anlamını da taşımaktadır.

“Atatürk’ü büyük yapan ve onu muvaffak kılan iki unsur mevcuttur : 1.Vatan mefhumu ( kavramı ) 2.Millet sevgisi” (83) dir.

Eski İçişleri Bakanlarından Şükrü Kaya , onun millet sevgisi ile ilgili olarak , “Hiç kimse , Atatürk kadar ulusunu sevmemiş , hiç bir insanın vicdanı ulusuna karşı , Atatürk’ün ki kadar şefkat ve sevgiyle dolu olmamıştır. Öfkenin şimşekleri çaktığı söylenen gözlerinde , ben , kaç kereler , ulus sevgisinin şefkat gözyaşlarını gördüm.” (84) demektedir.

O ; “Savaşta kumandan , devlet kurmada siyasi bir şahsiyet , inkılap hareketlerinde ise devrimci bir fikir adamı olarak karşımıza çıkıyor. Söylediği sözler , yalnız o günün düşünce ve siyaseti için değil , ileri bir görüşün ifadesi olarak da yer alır.”(85)


____________

(82) Suat Sinanoğlu , “Türk İnkılabının Üniversal Değeri , “Atatürkçülük Nedir?, 4.B. , İstanbul 1973
(83) Afet İnan , ”Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler”, 4.B. , Türk Tarih Kurumu Basımevi , Ankara 1984
(84) Şükrü Kaya , ”Hürriyet” , 10 Kasım 1950
(85) Afet İnan , a.g.e.Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.11.12, 23:03   #15
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,374
Ettiği Teşekkür: 85347
Aldığı Teşekkür: 83059
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Yaşanacak Devirlere de Işık Olmuş Adam, Büyük ATATÜRK’ü Anarken!…
“Tarihte ; çok defa , büyük bir millet ve büyük bir devir , kendilerine uygun büyük adamı bulamazlar ve felakete sürüklenirler veyahut büyük adam ; kendisine bir faaliyet sahası arz eden bir millete ve bir devre rastlamayıp , beyhude savaşır ve söner. Kemal Atatürk’ün şahsındaki Büyük Adam ; milletini ve bu büyük millet , adamını bulmuştur.”(86)

“Atatürk’ün kişiliğini tartışanlar ; onunla , tarihin büyük isimleri arasında benzetmeler yapmaktan da geri kalmadılar.(…..) Alp Arslan , Kılıç Arslan , Cengiz Han , Timurlenk , Fatih , Yavuz , Kanuni ; parlak zaferlerini – ilk hızlarını Asya’nın göbeğinden alan – devletlerinin yükseliş devrinde kazandılar. Mustafa Kemal ise ; yıkılmış , parçalanmış , idam hükmü giymiş bir devleti , Tam Bağımsız olarak yeniden kurdu ve mahvolmuş bir orduyu , mahrumiyetler ve yoksulluklar içinde yeniden teşkil ederek, kesin zafere ulaştırdı.”(87)

“Ancak , asıl önemlisi ; gününün , toplumları alt üst etmiş liderleriyle ( Hitler , Mussolini , Lenin , Troçki , Roosevelt ) karşılaştırılmasıdır. Hepsi de Türk olmayan bu kişiler tarafından yapılan bu karşılaştırmaların , hemen hemen yüzde yüze yakınında , değerlendirme ; onun lehine olmuştur. Gerekçe olarak ; ”devraldığı mirasın , hiç birininkiyle karşılaştırılamayacak kadar kötü ve başardığı işin , hepsininkinden daha kapsamlı ve sonuçta , sağlıklı olması ileri sürülmüştür.”(88) “Atatürk ; mukaddes vatan topraklarının üzerinde yaşayan milletin sevgisiyle iş başarma yolunu tutmuştur. O ; bu sevgiyi , şu sözleriyle izah ediyor du : “Millet Sevgisi kadar büyük sevgi yoktur.İstiklal Harbinde , benim de , milletime ettiğim birtakım hizmetler olmuştur zannederim. Fakat , bunlardan hiç birini kendime mal etmedim. Yapılanın hepsi , milletin eseridir dedim. Aranacak olursa , doğrusu da bu dur. Mazide sayısız medeniyet kurmuş bir ırkın ve milletin çocukları olduğumuzu ispat etmek için , yapmamız lazım gelen şeylerin hepsini yaptığımızı ileri süremeyiz. Bugüne ve yarına bırakılmış , daha , bir çok büyük işlerimiz vardır. İlmi Araştırmalar da , bunlar arasındadır. Benim , arkadaşlarıma tavsiyem şu dur ; şahsınız için değil , fakat , mensup olduğumuz millet için elbirliği ile çalışalım. Çalışmaların en büyüğü bu dur.”(89)

“M. Kemal ; bir kumandan olarak , Birinci Cihan Harbinden sonraki devirde , Türkiye’yi istiladan kurtarma hareketinin başında bulunmuştur. Aynı zamanda o ; Birinci Cihan Harbi neticesinde devletler arasında akdedilen muahedelerden , Osmanlı Devletinin kabul ettiği “Sevr” Muahedesi’ni ( 10 Ağustos 1920 ) tatbik mevkiine koydurmadan , üç senelik bir harp devrinden sonra , Türkiye’yi galip bir duruma getirmiş , Lozan Muahedesi ( 23 Temmuz 1923 ) ile Yeni Türkiye Devletini , cihana tanıtmıştır. Atatürk ; yıkılan bir imparatorluğun içinden ; bölünmez müstakil bir vatan hududu içinde , demokratik nizama bağlı Cumhuriyet Rejimi kuran bir devlet adamı olmuştur.”(90)

“Yarım asırlık ömründe ; Türkiye’yi kurtarmış muzaffer bir başkumandan , Türkiye Cumhuriyetini kurmuş bir devlet reisi , milletine birçok inkılaplar hediye eden ve nihayet , dünya milletleri tarafından “büyük adam” tanınan bir Türk olarak tarihe kaydedilmiştir.”(91)

Ebediyete doğru yürüyeceği dakikalarda yanında bulunanlardan , yakın arkadaşı Kılıç Ali ; anılarında , bu büyük tarihi anı , şöyle anlatıyordu ; ”(….) Hasan Rıza , dayanamayarak , büyük bir teessür içinde bana ; -“Kılıç , bak , ’KOCA BİR TARİH GÖÇÜYOR’ dedi. Saat , tam dokuzu beş geçiyordu. ” Ve zelzelesi ; sadece Türkiye’de değil , dünyanın , tam dört bir köşesinde duyulmuştur.

____________

(86) Herbert Melzig , ”Atatürk Dedi ki” , Sümer Matbaası , Ankara 1942
(87) Ali Fuat Erdem , a.g.yz.
(88) Orhan Koloğlu , ”Mazlum Milletler Devrimleri ve Türk Devrimi”.
(89) Afet İnan , a.g.e.
(90) Afet İnan , a.g.e.
(91) Afet İnan , a.g.e.


Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.11.12, 23:04   #16
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,374
Ettiği Teşekkür: 85347
Aldığı Teşekkür: 83059
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Yaşanacak Devirlere de Işık Olmuş Adam, Büyük ATATÜRK’ü Anarken!…
O günlerde , bir Fin Gazetesi ise ; onunla ilgili olarak şu yorumu yapıyor : ”ÇELİK MAVİ GÖZLERİNİ , TABİATIN GÜZEL AYDINLIĞINA YUMMUŞ OLAN İNSAN ; TABİATIN NE KADAR ÜSTÜNDE İDİ.” diyordu.
“Atatürk derdi ki ; ‘Göz yaşları , zaaf alametidir.’ Fakat , bu zaafın , insan hislerinin bir gösterisi olduğuna kim şüphe edebilir? Çünkü , Atatürk de , bu insani zaafa boyun eğmiş ve hayatında , sevinç ve keder gözyaşları dökmüştür. Hayata veda eden Atatürk için ise ; bütün bir millet çoğunluğu acı duymuş ve gözyaşları dökmüştür.” (92)

Atatürk’ün ebediyete intikalinden birkaç gün sonra , yine o günlerde , 21 Kasım 1938 tarihi ile ilgili olarak , Falih Rıfkı Atay , şunları söylüyordu :”Atatürk’ün Azameti önünden , Milletin Asil Büyüklüğünün geçtiği günlerdi ve biz ; bizden olana , bizim için çalışana ve uğraşana ağlıyorduk

Yine , Atay ; 28 Mayıs 1964 tarihinde ise , Dünya Gazetesinde , şunları söyleyecekti : ”İç ve Dış Politikada , 1938 Kasımı’ndan beri , Atatürk Yolu’nun neresinden bir adım saptıksa , başımızı belaya soktuk. Hele Laisizm’den sapış ; bizi , yeniden dağılma , çökme ve göçme tehlikesine doğru yöneltmiştir.”

Osmanlı Devletini yıkarak , onun yerine kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile ilgili olarak , Atatürk , şunları söylüyor , aradaki farkı ; yine de anlayamayanlar için , kesin şekilde belirtiyordu : “Türkiye Devleti ; bir Halk Devletidir , Halkın Devletidir. Geçmişteki kurumlar ise , bir Şahıs Devleti idi , Şahısların Devleti idi.”(93)

“Onun ebediyete intikali dolayısıyla ; yalnız , ulusunun kurtarıcısına ve devrimcisine değil ; yalnız , büyük devlet adamına ve askere değil , aynı ölçüde , bilimin de , anlayışlı bir dostuna , öncüsüne yas tutuyoruz”(94)

Ebediyete yürüyüşü üzerine ; Macar Basını’nda çıkan bir yazıda , ”iktidarı , azmi ve bahadırlığı ile , aman bilmeyen galiplerin uygulamaya kalkıştıkları “PRANGA SİYASETİNİ KIRAN” yönteminden söz edilmiştir.

“Ölüm ; Yenilmezi yendi , hakim bakışlı Madeni Mavi Gözleri kapandı. Fakat , muazzam eser bakii dir ve Türk Cumhuriyetinin Mazisi , gelecek için teminattır.”(95)

“(….) anlayışlardaki ayrılık her ne olursa olsun , anlama hususundaki emekler bir noktada birleşecek ; Türk Milleti ve İnsanlık var oldukça , her zaman , değişmez kalacaktır: Atatürk’ün büyüklüğüne inanmak.”(96)

“Bugün , Atatürk ; sadece bir milli kahraman değil , bir mefhumdur. Kemalisasyon ; bugünün ansiklopedilerinde , galip istilacılara ve müstemlekecilere karşı , bir milletin başkaldırması anlamına gelmektedir.” (97)

Diğer bir deyiş ile ifade edersek ; “Emperyalizme ve sömürgeciliğe karşı Türk Ulusu’nun başkaldırması “ diyebiliriz.


____________

(92) Afet İnan , a.g.e.
(93) Orhan Koloğlu , “Mazlum Milletler Devrimleri ve Türk Devrimi”
(94) Arkeolog Dr. B. Bittel , ( Belleten , 1939, Sayı 10 )
(95) Bir Fransız Gazetesi , (Ali Fuat Erdem, a.g.yz.)
(96) Hasan Ali Yücel , a.k.
(97) Sadi Irmak , ”Atatürk’ün Hayat Kavsi” , a.k. ( Sadi Irmak , “Atatürk’ün Hayat Kavsi” (Kemalizm’den )

Büyük Önderimiz “Mustafa Kemal ; demokrasiye inanan , otokratik yaratılışlı bir liderdi. İktidar dizginlerini sınırsız yetkilerle tutması , amaçları hakkında beslenen kuşkuyu tahrik ediyordu. Muhalifleri ; sonuna dek iktidarı bırakmayacağını ileri sürüyorlardı.” (98)

Ama ; yukarıda belirtilen bu konu ile ilgili gerçekler , hiç de , amaçları hakkında böyle kuşku besleyen ve onu , çok haksız bir itham ile “diktatör” olmaya doğru gitmekle veya “diktatör” olmakla suçlayan muhaliflerinin söyledikleri gibi değildi. Çünkü , bir görüşe göre , Mustafa Kemal “Atatürk ; yurdunu , sahip olduğu bütün sevgi gücüyle severdi. İktidarı; hayal gücünün tutuşturduğu üstün yaradılışının ve bükülmez iradesinin sürüklediği bir hırsla isterdi. Ama , yalnızca , milletine en yararlı olan şeyi , kendi zihninde tasarlayıp kararlaştırdığı biçimde sağlayabilmek için .”
Bu itibarla o ; bilindiği üzere , “Kendi ayakları üzerinde durabileceği ve yolu öğrendiği zamana dek , halkımı , elinden tutup ben götüreceğim. Ancak ondan sonra , kendileri için iyi olanı seçebilirler ve kendi kendilerini yönetebilirler. O zaman , eserim tamamlanmış olacaktır.”(99) diyordu.

____________

(98) Feridun Ergin , “K. Atatürk” , Duran Ofset Matbaacılık , İstanbul 1978
(99) H . C. Armstrong “ Bozkurt”,5.B. , Çev: Gül Çağalı Güven , Yaylacık Matbaası , İstanbul 1997Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.11.12, 00:39   #17
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,374
Ettiği Teşekkür: 85347
Aldığı Teşekkür: 83059
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Yaşanacak Devirlere de Işık Olmuş Adam, Büyük ATATÜRK’ü Anarken!…

Büyük Atatürk !…

“Tarihi ; yaşadığımız gibi yazdık , fakat , GELECEĞİ ; CUMHURİYETE İNANANLARLA , ONU KORUYANLARA VE YAŞATACAKLARA EMANET ETMEK LAZIMDIR.” diyordun.

Ona inanan , koruyan ve yaşatacak olan bizlere emanet ettiğin Cumhuriyet için , “Türk Milleti’nin Dinamik İdeali”ne ulaşma yolunda , başladığın İnkılabın ( Devrim ) ; bir an bile durmayacağını , durdurulamayacağını ve geri döndürülemeyeceğini , büyük bir inanç ve kararlılık ile sürdürüleceğini , bu konuda , dinlenmemek üzere yürümeye karar verdiğimizi ; Devrim ve İlkelerinışığında , onların yılmaz savunucusu ve yaşatıcısı olarak , “Türk İstiklal ve Cumhuriyetini muhafaza ve müdafaa”edeceğimizi ,En büyük eserin olan Yeni , Çağdaş , Anti-emperyalist , Laik ve Üniter bir Ulus-devlet olan Türkiye Cumhuriyeti ’ nin ; mesut , muzaffer ve muvaffak olması için , senin fikir kumandan altında çalışacağımızı ve Devrim ve İlkelerin temellerinden kaydırılmasına , asla ve hiç bir zaman müsamaha göstermeyeceğimizi ve buna hiç bir zaman izin vermeyeceğimizi , yüksek manevi huzurunda söylemek istiyorum.

Dünya durdukça ebediyen yaşayacak olan Türkiye Cumhuriyetinde ; XX.Yüzyılın en büyük komutanı , devrimcisi ve devlet adamı olan mümtaz şahsiyetini bir kez daha en derin sevgi , minnet ve şükran duygularıyla anarken , aziz hatıran önünde saygı ile eğiliyorum.

Emanetin için müsterih uyu !…A. Sami SezerBasakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.11.12, 08:46   #18
...> Ata'm İzindeyiz <...

Türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 16
Mesajlar: 3,220
Ettiği Teşekkür: 31204
Aldığı Teşekkür: 18924
Rep Derecesi : Türkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Yaşanacak Devirlere de Işık Olmuş Adam, Büyük ATATÜRK’ü Anarken!…

Eşsiz insan Atatürk için hazırladığın bilgi hazinesi çocuklarımıza hatta ve hatta bizlere, zorluklarla kazandığımız Türkiye Cumhuriyeti'ne ne kadar çok sahip çıkmamız gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

Ulu Önderimiz Atatürk ve nezdinde tüm silah arkadaşlarını saygılarımla anıyorum. Tüm benliğiyle Ata'mızın izinden yürüyenlerede selam olsun.

Teşekkürler Başakca
__________________
Türkü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Türkü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
devirlere


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Atatürk ve Spor - Atatürk'ün İlgilendiği Spor Dalları Kartal Atatürk Kimdir? 13 16.06.16 14:12
İngiliz Sömürge Stratejileri - İngiltere'nin Sömürgecilik Tarihi Kartal Dünya Tarihi 1 20.01.16 18:20
Atatürk Hakkında Dünya Basınının Yazdıkları Kartal Atatürk Kimdir? 4 29.01.15 15:12
Dünya'nın Büyük Aşkları DAMLA Duygularımız 4 25.01.12 23:18
Büyük Patlama oneyouu Bilimsel Çalışmalar ve Haberler 0 28.01.09 22:38


WEZ Format +3. Şuan Saat: 15:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.