Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk > Atatürk Kimdir?

Atatürk Kimdir? Ulu önderimizin hayatı, ilkeleri, devrimleri ve hakkında söylenilenler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 17.01.13, 00:49   #1
--- Ata'm İzindeyiz ---

Mavigöl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2012
Konular: 16
Mesajlar: 216
Ettiği Teşekkür: 357
Aldığı Teşekkür: 1211
Rep Derecesi : Mavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerdeMavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerdeMavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerdeMavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerdeMavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerdeMavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerdeMavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerdeMavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerdeMavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerdeMavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerdeMavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Neseli
Standart Atatürk'ün İslam Dinine Yaptığı Hizmetler

Kur’an Meali, Kur’an Tefsiri Ve Hadis Kitapları Yayını


Kur’an- ı Kerim ilk kez Türkçeye 1338(1922) yılında Çağatay Lehçesiyle çevrilmişti; ancak, bu çeviri Osmanlı Türklerinin ihtiyacını karşılamaktan oldukça uzaktı. Cumhuriyet dönemine kadar gerçek anlamda bir kur’an tercümesi yapılamadı. Osmanlı Devleti döneminde, Kur’an çevirisi yanında uzun süre Kur’an tefsiri de yapılmamıştı. Türk toplumunun bilimsel bir bakışla gerçekleştirilecek Kur’an tefsir ve tercümesine olan ihtiyacını gören Atatürk, bu konuda hiçbir dönemde olmadığı kadar ciddi çalışmalar başlattı.

1924 ve 1926 yıllarında yapılan Kur’an tercümeleri yeterli görülmedi. 1927 yılında İsmail Hakkı İzmirli’nin tercümesi daha fazla beğenilmiş yaygınlaşmıştı.

Cumhuriyetin ilk Kur’an tefsiri, Atatürk’ün isteğiyle hazırlatılan, Konyalı Mehmet Vehbi Efendi’nin: "Hülassatü’l Beyan F: Tefsir’i Kur’an" adı eseriydi. Ayrıca, yine Atatürk’ün isteğiyle Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır’ın "Hak dini Kur’an Dili" adlı eser, 1924 yılında meclis kararından sonra hazırlanmaya başlanmış ve 1936 yılında basılmıştı. Bu eser, 8 ciltlik 6433 sayfalık dev bir eserdi. Bu eser, o dönemin Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye’nin her yerine ücretsiz olarak dağıtılmıştı.
Yukarıda adı geçen eserler başta olmak üzere, Cumhuriyet’in ilk 15 yılında Kur’an-ı Kerim’in tefsir ve tercümesi ile ilgili 9 eserin yazılıp yayımlandığı görülmektedir.

Atatürk’ün İslam’ın temel kaynağı Kur’an-ı Kerim’i Türkçeye tercüme ettirmiş olması, Kur’an’ın mantığına da uygundur. Atatürk Kur’an’ı Türkçeye tercüme ettirerek, yüzyıllardır ihmal edilmiş bir Kur’an hükmünü ("Biz onu anlaşılsın diye… indirdik"), uygulanmıştır. Üstelik O, bu konunun ne kadar önemli olduğunu bilerek Kur’an tefsir ve tercüme görevini Elmalılı Hamdi’ye vermiştir. Ve Elmalılı’nın yaptığı Kur’an tefsiri bugün bile aşılamamış, mükemmel bir tefsirdir. Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk bu konuda şu değerlendirmeleri yapmaktadır:

"Cumhuriyet’i kuran irade (Atatürk) İmparatorluğu içerden kemirerek yıkan hurafenin ( Kur’an dışı uydurma dincilik) tabelalarını devirdikten sonra; en güzel dinin esasını kitleye tanıtmanın ilk ve önemli adımını hayranlık verici bir basiret ve dirayetle atmıştır. O adım, çağın en büyük müfessiri(yorumcusu) Elmalılı Hamdi Yazır’a, TBMM’nin karar ve isteğiyle hazırlatılan Kur’an tercüme ve tefsiridir. Yani 9 ciltlik o aşılamamış Elmalılı tefsiri.

Atatürk, hep görmezden gelinen, ama temel çözümün hareket noktası olan bu icraatında, sadece aklının değil, gönlünün de işin içinde olduğunu vurgulamak için, tefsirin finansmanına (para olarak) bizzat katkıda bulunmuştur…

Türkiye’de İslam konusunun her seviyede en güvenilir, en değerli başvuru kaynağı hala Elmalılı Tefsiri’dir. 50 yılı aşkındır, amansız bir din sömürüsü ile ülkenin anasını ağlatan politikalar ve din ticareti, sövüp durdukları devir ve kişilerin vücuda getirdiği, o, 9 ciltlik eserin değil yerine, yanına bile koyabileceğimiz bir şey henüz üretilememiştir."


Atatürk, Türk toplumunun İslam dinini daha iyi anlayabilmesi için Kur’an yanında sağlam bir Hadis kaynağına olan ihtiyacı da görmüş ve bu konudaki çalışmalarla ise Ahmet Naim Efendi’yi görevlendirmişti. Ahmet Naim Efendi de titiz çalışma sonunda Buharı’nın Hadis kaynağını Türkçeye tercüme etmiştir. İlk üç ciltten sonra eser, Kamil Miras tarafından tamamlanmıştır. 1932 yılında bastırılan bu eser, Türkiye’nin her yanına yine ücretsiz olarak dağıtılmıştı.


Atatürk, İslam’ın temel kaynaklarını Türkçeye çevirtmekte kalmamış, bunları bastırarak geniş halk kitlelerine ulaştırılmasını da sağlamıştır. O, Türkiye’de dinsel aydınlanma başlatmıştır. 1924 yılından 1950 yılına kadar, 352.000 takım dini kitap bastırılmış ve bunlar Atatürk döneminden başlayarak yurdun en ücra köşesine kadar dağıtılmıştı.

Bu kitapların dağılımı şöyledir :
1- 45 bin adet Kur’an-ı Kerim Tercüme ve tefsiri (19 ar cilt)
2- 60 bin adet Buhari hadisler Tercüme ve izahı ( 12 şer cilt)
3- 247 bin adet din kültürü eserleri.

Bütün bu rakamlar Atatürk döneminde Türkiye Cumhuriyeti’nin dine karşı kayıtsız kaldığını. ‘negatif’ (olumsuz) yaklaşmalar sergilediğini ileri sürenlere, anlamlı bir cevap niteliğindedir.

Atatürk döneminde Osmanlı Devletine göre (1400 – 1730 yılları arasında toplam 99 eser yazılmıştı) bu konuda şüphesiz çok daha büyük işler yapılmıştır.

İslam dinini gerçekten bilen pek çok yerli ve yabancı bilim adamına göre Atatürk, Hz. Muhammed’ten Sonra İslamiyete En Büyük Hizmetleri Yapan Kişidir.


Atatrük’ün İslam dinine yaptığı hizmetleri özet olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

1 – Kur’an- ı ilk kez Türkçe’ye çevirtti, bastırdı ve ücretsiz dağıttırdı. " ben müslümanım diyen Türk insanı nı anlamaya başladı. (1927, İsmail Hakkı İzmirli’nin çevirisi)

2 – Kur’an‘ın bilimsel tefsirini yaptırdı, bastırdı ve ücretsiz dağıttırdı. ("Hak dini Kur’an dili" İsmi ile 1936 da Elmalı lı Hamdi Yazır)

3 – İmam Buhari’nin sağlam hadislerinin çevirisi yaptırdı ve aynı şekilde halka ulaşmasını sağladı. (1932, Ahmet Nazım, Kamil Miras)

4 – Arapça okunan, dinleyenin anlamadığı, hutbe okuma işini Türkçe’ye dönüştürdü (1932)

5 – Ezan’ı Türkçeleştirdi (1933)

6 – Camilerin din görevlisi ihtiyacını karşılamak için imam hatip okulları açtı. (A. Güler, Sarı Paşa İnsan Atatürk, Berikan Yayınları, Ankara, 2007, s.248-252. Bu son madde için kaynak.)(1)

Kaynak

__________________
Mavigöl isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 17.01.13, 12:15   #2
Üye

Güneşinoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Konular: 6
Mesajlar: 70
Ettiği Teşekkür: 187
Aldığı Teşekkür: 363
Rep Derecesi : Güneşinoğlu Karimasını arttırmak için doğru yerdeGüneşinoğlu Karimasını arttırmak için doğru yerdeGüneşinoğlu Karimasını arttırmak için doğru yerdeGüneşinoğlu Karimasını arttırmak için doğru yerdeGüneşinoğlu Karimasını arttırmak için doğru yerdeGüneşinoğlu Karimasını arttırmak için doğru yerdeGüneşinoğlu Karimasını arttırmak için doğru yerdeGüneşinoğlu Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Atatürk' ün İslam Dinine Yaptığı Hizmetler

Yüreğinize sağlık,güzel konu.
Atamın islam dinine hizmeri büyükdür.
__________________Güneşinoğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Güneşinoğlu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.14, 03:28   #3
Üye

ToReBeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2014
Yaş: 34
Konular: 1
Mesajlar: 37
Ettiği Teşekkür: 7
Aldığı Teşekkür: 92
Rep Derecesi : ToReBeL Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk' ün İslam Dinine Yaptığı Hizmetler

Kur’an- ı ilk kez Türkçe’ye çevirtti.

Bu söz yanlış söylenmiş. Çünkü Türkçe'ye çevirtmedi. Türkçe yorumlattı. Arapçada bir harfin uzatılması ile bile anlam değişir. Türkçe Kuran diye bir şey yoktur. Kuran'ın tek dili vardır. Yorumlaması sadece Türkçe olabilir. Yani Türkçe'ye çevirdi diyemeyiz.

İslam dinini gerçekten bilen pek çok yerli ve yabancı bilim adamına göre Atatürk, Hz. Muhammed’ten Sonra İslamiyete En Büyük Hizmetleri Yapan Kişidir.

Şu sözde , ifadede tamamen yalan olmuş. Atatürk dört büyük halifeden daha fazla bu islama hizmet etmedi. Ya da Yavuz Sultan Selim'den yada bir Kanuni Sultan Süleyman'dan.

Osmanlı döneminde de Kuran okumasını bilmeyen insan sayısı çok nadirdi. Ve İslam adaleti uygulanıyordu. Yani Osmanlı zamanından daha fazlada islama hizmet etmedi.

Atatürk'ü her konuda iyi göstermeye kalkmanız da yanlış. Atatürk her konuda mükemmel biri değildi. Yaptığı yanlışlıklar da vardı hatalarda vardı. Her konuda mükemmelmiş gibi göstererek Atatürk'ü putlaştırıyosunuz. Ve onun üzerine de Atatürk gibi biri daha çıkmaz diyorsunuz. Atatürk'ün anılması gereken özellikleri aklı, ileri görüşlüğü, savaşçılığı, taktiksel yetenekleri, matematiği, edebiyatı v.b. Her konuda mükemmel gibi anılmasıda yapılan en büyük hatadır.
__________________
ToReBeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz ToReBeL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.14, 03:38   #4
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2663
Mesajlar: 31,274
Ettiği Teşekkür: 172170
Aldığı Teşekkür: 185912
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk' ün İslam Dinine Yaptığı Hizmetler

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ToReBeL Mesajı göster
Osmanlı döneminde de Kuran okumasını bilmeyen insan sayısı çok nadirdi. Ve İslam adaleti uygulanıyordu.
Padişahlar kendi kardeşlerini boğazlayarak mı?
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ToReBeL Mesajı göster
Atatürk'ü her konuda iyi göstermeye kalkmanız da yanlış. Atatürk her konuda mükemmel biri değildi. Yaptığı yanlışlıklar da vardı hatalarda vardı. Her konuda mükemmelmiş gibi göstererek Atatürk'ü putlaştırıyosunuz.

Ve onun üzerine de Atatürk gibi biri daha çıkmaz diyorsunuz. Atatürk'ün anılması gereken özellikleri aklı, ileri görüşlüğü, savaşçılığı, taktiksel yetenekleri, matematiği, edebiyatı v.b. Her konuda mükemmel gibi anılmasıda yapılan en büyük hatadır.
Atatürk'ün özel hayatı kimseyi ilgilendirmez..

Oldu olacak, kestirmeden gidip, iki ayyaştan biriydi de olsun bitsin..

Atatürk Savanora yatına taşınırken iki sandık dolusu kitap ile taşındığını biliyor musun? Ya yazdığı kitaplar?

Tüm dünya bir dahi olarak görürken, bunları neye dayanarak söylüyorsun?


Hadi şimdi söyle.. Çanakkale'de 1 milyon asker boşuna şehit oldu de, bağla..

Bazı zihniyetteki kişiler bunu rahat rahat söylüyor zaten.

__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.14, 03:41   #5
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2663
Mesajlar: 31,274
Ettiği Teşekkür: 172170
Aldığı Teşekkür: 185912
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk' ün İslam Dinine Yaptığı Hizmetler

Bir de bu konuya bak..
Atatürk'ün Mal Varlığı Konusundaki Yalanlara Yanıt
O yalanlara bir tane de sen ekleyebilirsin. Ama hepsinin de yanıtı var...

Yalandan kim ölmüş. At yalanı, yiyen yer.

__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.14, 03:46   #6
Üye

ToReBeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2014
Yaş: 34
Konular: 1
Mesajlar: 37
Ettiği Teşekkür: 7
Aldığı Teşekkür: 92
Rep Derecesi : ToReBeL Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk' ün İslam Dinine Yaptığı Hizmetler

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Padişahlar kardeşlerini boğazlayarak mı?
Ben yazıdaki hataları söylüyorum Real. Ona bakılırsa Kuran kurslarıda Atatürk zamanında kapatıldı. Bektaşi tarikatı dururken. Musevilik tarikatı dururken.

Ben tartışma olsun diye yazmadım. Burada dini vaaz verecek halimde yok. Bende saymaya Atatürk'ün dinde yaptığı yanlışlık çok sayarım.

Kısa ve özetle yazdığım yazı benim düşüncem ve bana göre Atatürk Bir Kanuniden bir Yavuz Sultan Selim'den daha fazla islama hizmet etmedi.
__________________
ToReBeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 19.01.14, 03:51   #7
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2663
Mesajlar: 31,274
Ettiği Teşekkür: 172170
Aldığı Teşekkür: 185912
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk' ün İslam Dinine Yaptığı Hizmetler

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ToReBeL Mesajı göster
Ben yazıdaki hataları söylüyorum Real. Ona bakılırsa Kuran kurslarıda Atatürk zamanında kapatıldı. Bektaşi tarikatı dururken. Musevilik tarikatı dururken.

Ben tartışma olsun diye yazmadım. Burada dini vaaz verecek halimde yok. Bende saymaya Atatürk'ün dinde yaptığı yanlışlık çok sayarım.

Kısa ve özetle yazdığım yazı benim düşüncem ve bana göre Atatürk Bir Kanuniden bir Yavuz Sultan Selim'den daha fazla islama hizmet etmedi.
Tabi aldığın eğitim buna endeksli olursa sayarsın.. Bu yalanlara da yanıt olmadığını sanma..

Yıllarca; camileri yıktığını, bazılarını ahır yaptığı yalanları yazıldı çizildi.. Tabi bunları da gerçek sanan ahmaklar da var bu ülkede..

Amaç başka olunca...

* * *

Denetimsiz kur'an kursları akp gelinceye kadar yasaktı. Neden yasaklandığı da malum..

İşte bak sen de eteğine çamurları doldurmuşsun, atmaya çalışıyorsun..

Yanlış yerdesin, yanlış..


__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.14, 03:54   #8
Üye

ToReBeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2014
Yaş: 34
Konular: 1
Mesajlar: 37
Ettiği Teşekkür: 7
Aldığı Teşekkür: 92
Rep Derecesi : ToReBeL Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk' ün İslam Dinine Yaptığı Hizmetler

Atatürk'ün özel hayatı kimseyi ilgilendirmez..

Özel hayatıyla ilgili bir şey yazmadım zaten.

Oldu olacak, kestirmeden gidip, iki ayyaştan biriydi de olsun bitsin..

Böyle bir ifade de kullanmadım. Hatta en sevdiğim iki şairde Neyzen Tevfik ve Ömer Hayyamdır.

Atatürk Savanora yatına taşınırken iki sandık dolusu kitap ile taşındığını biliyor musun? Ya yazdığı kitaplar?

Atatürkün edebiyatınada birşey demedim. Yazdığım yazının sonunda edebiyatıylada anılması gerektiği yazıyor.

Tüm dünya bir dahi olarak görürken, bunları neye dayanarak söylüyorsun?

Dahiliğinede birşey dediğim yok ama her dahinin üstün olduğu bir alan vardır. Her alanda üstün olan bir dahi dünyada yoktur.

Hadi şimdi söyle.. Çanakkale'de 1 milyon asker boşuna şehit oldu de, bağla..

Böyle bir ifade kullanmamışken gelip bunu söylemende saçma olmuş.

Bazı zihniyetteki kişiler bunu rahat rahat söylüyor zaten.

Bu ülkeye eleştiri hakkını getiren kişi Atatürk'tür. Ve kendisinide eleştirilmesi gerektiğini söyleyen kişide kendisidir. Bence Atatürk hakkında biraz araştırma yap.

Yazdığım yazıda hiçbir sorun bile yokken gelipte böyle davranmanda garip. benim yerime düşünmeyi bırak istersen. Ya da insanların eleştiri yapma hakkına saygısızlık yapacaksan söyle eleştiri yapabileceğimiz yerlere gidelim. kolay gelsin size iyi akşamlar.
__________________
ToReBeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 19.01.14, 03:57   #9
Dost Nâzım

Efruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 82
Mesajlar: 2,295
Ettiği Teşekkür: 33649
Aldığı Teşekkür: 11804
Rep Derecesi : Efruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: Atatürk' ün İslam Dinine Yaptığı Hizmetler

Bana yetki verilse ben camilerin çoğunu gözümü kırpmadan yıktırırdım. Her mahallede en az 5 cami var. Mesela bizin evin önünde var, iki durak aşağıda bir tane daha var. Ne gerek var bu kadara?

5 cami yapacağına 1 tane yap. Diğer dördüne gidecek parayla sokakta kalanlar için kalacak yer inşa et.

Cami de cami. Herkesin ağzına sakız olmuş.
__________________Bırak olmasın mezar taşımız,
bir okul bahçesine gömsünler bizi
çocuklar koşsun üzerimizde.

Efruz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.14, 04:02   #10
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2663
Mesajlar: 31,274
Ettiği Teşekkür: 172170
Aldığı Teşekkür: 185912
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk' ün İslam Dinine Yaptığı Hizmetler

Demişsin de;
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ToReBeL Mesajı göster
Kuran kurslarıda Atatürk zamanında kapatıldı. Bektaşi tarikatı dururken. Musevilik tarikatı dururken.
Yukarıdaki alıntına bakıldığında, bunu da sen ilave ediyorsun.. Konu da böyle birşey geçiyor mu?

Alıntı yaptığım cümle aslında birçok şeyi anlatıyor.

Şimdi serbest oldu da iyi mi oldu? Denetim yok, ne öğretildiği bile meçhul. O zamanlarda kapatılan Kur'an kurslarını dile getirdiğinde zaten düşüncen ortaya çıkıyor..

Neden kapatıldığını bile irdelememişsin.. Neye inanmak istiyorsan öyle inanmışsın..

Böyle mi okuyup bilgileniyorsun???


__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
atatürk, atatürkün, dinine, hizmetler, islam, kur’an, tercüme, yaptığı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Atatürk'ün Fikir ve Düşünceleri Kartal Atatürk Kimdir? 25 30.06.16 02:22
Atatürk'ün Yakınları DAMLA Atatürk'e Ait Fotoğraf, Resim ve Özel Eşyalar 7 20.09.15 00:08
İslam Ve Laiklik oneyouu Sosyal Bilimler 0 29.01.09 04:22
Ermeni Sorunu, İddialar, Gerçekler Kartal Türk Tarihi 29 26.01.09 04:21


WEZ Format +3. Şuan Saat: 11:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.