Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Atatürk'e Ait Fotoğraf, Resim ve Özel Eşyalar (http://www.forumgercek.com/ataturke-ait-fotograf-resim-ve-ozel-esyalar/)
-   -   Arşivlerden Çıktı: Yenilenip Kamuoyuna Sunuldu (http://www.forumgercek.com/ataturke-ait-fotograf-resim-ve-ozel-esyalar/123359-arsivlerden-cikti-yenilenip-kamuoyuna-sunuldu.html)

CeMKaN 04.01.16 21:42

Arşivlerden Çıktı: Yenilenip Kamuoyuna Sunuldu
 
Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü Arşivi'nden çıkan Atatürk fotoğrafları, üniversitenin yeni yıl için hazırlanan duvar takvimi, masa sümeni ve üçgen takvimine konuldu.


Ankara Üniversitesi arşivlerinden derlenen takvimde 14 adet fotoğraf yer aldı. Fotoğrafların çoğu Atatürk'ün şimdiye kadar görülmeyen ve Türkiye'nin dört bir yanında çekildiği karelerden oluştu. Dijital rötuşlar ile anlaşılması güç fotoğraflar belirgin hale getirildi.

AÇIKLAMALAR YER ALDI

Kullanılan fotoğraflarla ilgili olarak takvimlerde mekân, unvan, kişi ve görevleri de yazılarak klasik takvim anlayışından çıkılıp adeta bir eser vücuda getirildi.

GENÇLİK VURGUSU

Rektörlük ise takvimle ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Üniversite yönetimi olarak fotoğraflar seçilirken, Atatürk'ün özellikle öğrencilerle ve çocuklarla birlikte objektiflerin karşısına geçtiği anları kullanmayı tercih ettik. Türk eğitim sürecinin daha iyi anlaşılması, algılanması ve anlatılmasında Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e ait fotoğraflar vazgeçilmez tarihi materyallerdir. Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü Arşivimizde hem bilimsel hem de popüler bağlamda tüm ilgili çevrelerin bakış açılarını geliştirebilecek çok sayıda fotoğraf bulunuyor. Fotoğrafların depolarından çıkarılarak araştırmacıların hizmetine sunulması ve kamuoyu ile paylaşılması, üniversitenin toplumla iletişimi açısından büyük önem arz ediyor."Kaynak
http://yeniy%C3%BCzy%C4%B1l.com.tr/img/detay/a32.jpg

http://yeniy%C3%BCzy%C4%B1l.com.tr/img/detay/a21.jpg

http://yeniy%C3%BCzy%C4%B1l.com.tr/img/detay/a12.jpg

Gülümsün 04.01.16 21:58

Cevap: Arşivlerden çıktı: Yenilenip kamuoyuna sunuldu
 
Paylaşım için teşekkürler, ellerine sağlık CeMKaN. :!


Canan 04.01.16 22:30

Cevap: Arşivlerden çıktı: Yenilenip kamuoyuna sunuldu
 
Çok iyi olmuş.

Atam'ın ruhu şadolsun.

Teşekkürler CeMKaN.

ReaL 05.01.16 00:12

Cevap: Arşivlerden Çıktı: Yenilenip Kamuoyuna Sunuldu
 
Alıntı:

Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü Arşivi'nden çıkan Atatürk fotoğrafları, üniversitenin yeni yıl için hazırlanan duvar takvimi, masa sümeni ve üçgen takvimine konuldu.
Denilmiş ama; eklenmiş olan 6 adet fotoğrafın 3 ü sitemizde bile çeşitli konularda var.

* * *

Teşekkürler Cemkan :!


WEZ Format +3. Şuan Saat: 02:58.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker