Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Atatürk'e Ait Fotoğraf, Resim ve Özel Eşyalar (http://www.forumgercek.com/ataturke-ait-fotograf-resim-ve-ozel-esyalar/)
-   -   Atatürk'ün Sansürlenen Fotoğrafları (http://www.forumgercek.com/ataturke-ait-fotograf-resim-ve-ozel-esyalar/72418-ataturkun-sansurlenen-fotograflari.html)

MyStery 22.02.11 16:01

Atatürk'ün Sansürlenen Fotoğrafları
 
Antik adlı bir şirketin düzenlediği ilkyaz müzayedesinde Atatürk’ün TBMM’nin açılışında dua ederken çekilen fotoğrafın orijinali satışa çıkarılacakmış.

Gerçi bu epeyce tanıdık bir resim ama bilmediğimiz, daha doğrusu gözümüzden saklanan o kadar çok ‘öteki’ Atatürk resmi var ki!

Merak ediyoruz: Bunlar ne zaman satılacak veya gün yüzüne çıkacak?

Mesela mı? Mesela Çankaya Köşkü’nde çekilen çarşaflı kadın fotoğrafları… En başta da Latife Hanımın ve ailesininkiler.

http://azizsebetay.googlepages.com/atasansur1.jpg

1923-1924 yıllarında o zaman için normal sayılan kapalı, yalnız türbanlı değil, üstelik çarşaflı kadın misafirlerin fotoğrafları nedense ısrarla saklanmaktadır bazı çevreler tarafından. Hatta eski adı Akit olan Anadolu’da Vakit gazetesinin birkaç hafta önceki bir haberine göre, Cumhurbaşkanlığının internet sitesinden bile itinayla temizlenmiştir bu zamanını şaşırmış fotoğraflar.

İkinci olarak Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sona ermesinden sonra çıktığı ünlü yurt gezisinde Konya’da çekilmiş (muhtemelen 1923 başları) bir fotoğrafını görüyoruz. Solda Latife Hanım, Atatürk’e şiir okuyan bir kız öğrenciyi ilgiyle dinliyor. Sağdaki yüzleri peçeli ve çarşaflı kadınlar ise öğretmen.

http://azizsebetay.googlepages.com/atasansur2.jpg

İşte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çekilmiş ünlü ‘âyetli’ fotoğraf…

http://azizsebetay.googlepages.com/atasansur3.jpg

Başbakan İsmet İnönü kürsüde konuşuyor ve başının üzerinde irice bir hat levhası asılı göze çarpıyor. Levhadaki yazıyı dahi okuyabiliyoruz buradan. Şûra suresinin 38. ayeti yazılıdır fotoğraftaki talik levhada. Bir zamanlar TBMM’nin Kur’an’ın gölgesinde çalıştığını bilmekten yüzü kızarıyor olmalı birilerinin.

Ve işte 1923 yılının başlarındayız. Günlerden 26 Şubat 1923’tür. Lozan görüşmelerine ara verilmiş, dış ilişkiler trafiği iyice yoğunlaşmıştır.

http://azizsebetay.googlepages.com/atasansur4.jpg

Bu defa o devrin, yani Hakkı Tarık Us’un Vakit gazetesi Mustafa Kemal Paşa’nın ziyaret ve görüşme haberlerine geniş yer verirken ilginç bir fotoğraf da yayınlar.

Alt yazısına “Hususi fotoğrafçımızın aldığı resim” kaydı düşülen bu fotoğrafta TBMM Reisi Mustafa Kemal Paşa’yı başında kalpağıyla Eskişehir taşından mamul uzun bir tespihi seçerken görüyoruz. Hem de öyle böyle değil, görüntüye bakılırsa tekkelerde çekilen 999’luk tespihlere benziyor Paşa’nın elindeki.

Satın alıp almadığını bilmiyoruz tabiatıyla. Buraya fotoğrafın altındaki yazıyı da alıyorum: “Mustafa Kemal Paşa Eskişehir taşından mamul tespih vesaire satın alırken.”

http://azizsebetay.googlepages.com/atasansur5.jpg

MyStery 22.02.11 16:06

Cevap: Atatürk'ün Sansürlenen Fotoğrafları
 
bende gözüküyor :s biraz beklersen açar sanırım

~DareWolf 22.02.11 17:06

Cevap: Atatürk'ün Sansürlenen Fotoğrafları
 
gamse_kıvırcık; Hangi fotografların sansürlendigini sormuş anladıgım kadarıyla
yani fotografları görebiliyor

konu tamamen okunursa başlıgın neden öyle yazıldıgı anlaşılır :)

LaLe 22.02.11 18:14

Cevap: Atatürk'ün Sansürlenen Fotoğrafları
 
Fotoğraf bende de açılmıyor.

O malum fotoğrafların yayınlanmaması çok yerinde bir karar.

Beyinleri cücüş kalmış kesim tarafından olur olmaz durumlar için kullanılıp, milletin aklını karıştırmaktansa, fotoğrafların gizli kalması daha iyi.

O fotoğrafların Kıyafet Devriminden önce çekilen fotoğraflar olduğu anlatılmaz, tam tersi anlatılır. Araştırmacı bir halk olmadığımız için de, kafalara sokulmak istenilen ne ise o algılanır.

Yani hala o fotoğrafların yayınlanacak kültür düzeyine erişmemişiz.


Basakca 22.02.11 21:42

Cevap: Atatürk'ün Sansürlenen Fotoğrafları
 
Alıntı:

İşte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çekilmiş ünlü ‘âyetli’ fotoğraf…

Ayetli denilen fotoğrafı araştırdım.Bu konu nette bir çok yerde geziyor.Gezindiği yerlerde açıkca kimliğini belli etmiş yerler.
Ayetli denilen fotoğrafta o ayetinde hangi süreden ve mealini de yazsalarmış çok inandırıcı olacaktı belki de...

Harf devriminden önce çekilen bir fotoğraf böyle yorumlanıyorsa sansürlenmesi yerinde bir karardır.Harf devrimi 1 Kasım 1928 tarihinde olmuştur.Meclisin açılması da hepimizin bildiği gibi 23 Nisan 1920 tarihindedir.

Bu bölümde Atamızın günlüğü bulunmaktadır.Hafızalarımız tazelemek için burayı gün gün takip edilmesini öneririm.


WEZ Format +3. Şuan Saat: 03:47.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker