Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk > Atatürk'ün Anıları | Atatürk Şiirleri

Atatürk'ün Anıları | Atatürk Şiirleri Beni hatırlayınız


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 24.02.15, 14:53   #11
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2631
Mesajlar: 30,752
Ettiği Teşekkür: 166062
Aldığı Teşekkür: 181359
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk'ün Yurt Gezileri

Konuyu derleyip toparlarken yazıları defalar kere okudum mecburen. Etkilenmemek elde değil.

Ulu Önder Atatürk'ün, her il ziyaretinin ayrı bir anlamı ve amacı var.
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.02.15, 15:59   #12
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5999
Mesajlar: 25,852
Ettiği Teşekkür: 100747
Aldığı Teşekkür: 141642
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Atatürk'ün Yurt Gezileri

Alıntı:
Atatürk, bütün mallarını millete bağışlamıştır. Yanındakilere, “Mal ve mülk bana ağırlık veriyor. Bunları milletime bağışlamakla ferahlık duyacağım. Ben büyük milletime daha çok şey vermek isterim” diyerek bütün çiftliklerini ve mallarını millete bağışladığını açıklamıştır. Durumu bir telgrafla Başbakan İsmet İnönü’ye bildirmiştir.
Şimdikilerin mal üstüne mal (haram), para üstüne para, gemicikler üzerine uçaklar zimmetlerine geçirdiklerini Atam gelse de bir görse.
__________________


Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.03.15, 16:12   #13
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2631
Mesajlar: 30,752
Ettiği Teşekkür: 166062
Aldığı Teşekkür: 181359
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk'ün Yurt Gezileri

Atatürk'ün Mersin Ziyaretleri

Yurdun birçok yerlerini olduğu gibi, Atatürk Mersin'i de birçok kereler ziyaret etmiştir. Bu ziyaretlerin en önemli anısı "Mersinliler, Mersin'e sahip olunuz" öğüdüdür.

Atatürk'ün Mersin'i ilk ziyaretleri Cumhuriyet'ten öncedir. 5 Kasım 1918 de Mersin'e gelmiş ve 23.Tümen Komutanı Alb. Bahittin Bey'in misafiri olmuştur. Geceyi Karamancıların evinde geçirmiştir.

Atatürk bu ziyaretinde, Silifke sınırları ve Toros eteklerinde karakolların arttırılmasını ve dağ köylerine depolardaki yeni silah ve cephanelerden bol miktarda dağıtılmasını yetkililere tavsiye etmiştir.

Mustafa Kemal Paşa eşi Latife Hanım'la Mersin Millet Bahçesi'nde  • 17 Mart 1923 Tarihindeki Mersin Ziyareti
Atatürk Mersin'e 17 Mart 1923 tarihinde saat 11:05'de eşi Latife Hanım'la birlikte gelmiştir. İstasyonda büyük bir karşılama yapılmış ancak bu esnada bazı üzücü olaylar cereyan etmiştir. Uray caddesini takiben Hükümet binasına gelinmekte iken, Aşkı Naili adında bir kişi yakındaki topluluğu göstererek: "Paşam, bunlar gayrimüslim Arap Ortodoks ekalliyetleri çocuklarıdır ve sizi karşılamaya geldiler". Bunun üzerine Atatürk; "Türk Yurdunda ekalliyet yok vatandaş var". Demiştir.

TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal, Mersin Millet Bahçesi'nde
Halkla Konuşurken (17 Mart 1923)Atatürk bir süre Hükümet Konağında kaldıktan sonra çıkıp Belediyeye doğru yürürken, Abdurrahman Carudi adında bir kişi, "Paşam Suriyeli hemşehrinizi de kurtarınız",demiş. Atatürk cevaben; "Her Millet layık olduğu idareyi bulur", demiştir.

Belediye ziyaretinden sonra Müdafaayı Hukuk Cemiyeti binasına gelinmiştir. Atatürk Cemiyet Başkanı Hacı Ömer Kutay'a binanın kime ait olduğunu sormuş, binanın bir Ermeni'ye ait olduğu cevabı verilince, Atatürk, "Arkadaşlar, istasyondan hükümete gelinceye kadar yolun iki tarafındaki binaların kime ait olduğunu sordum. Rumlara ve Ermenilere ait olduğunu söylediniz. Bu adamlar bu binaları yaparken sizler ne yapıyordunuz?" Karşıda ayakta duran bir köylü, "Paşam, bizler o vakit Yemen'de, Balkanlar'da, Zeytin'de askerlik yapıyor, nöbet tutuyorduk", demiştir.

Atatürk, aşağı kattaki Gençler Birliğini görmek istemiş ve birlikte aşağı inilmiştir. Birlik eşyalarının derme çatma olduğunu gören Atatürk, Birliğe bin lira bağışta bulunmuştur.

Bazı anılarda Gençler Birliği'nin kendisini feshederek, Türk Ocaklarına katılmaya karar verdiği açıklanmakta ise de, bunu aksi anlatılmaktadır.

Atatürk'ün bu gezisinde üzüldüğü bir husus da, Ata Çelebi'nin Gazetesinde yayınladığı açık mektupta, Hindistan tarafından bağışlanan 300.000 Liranın hesabının sorulması olmuştur.  • 20.01.1925 Tarihindeki Mersin Ziyareti
Atatürk'ün bir diğer gelişleri 20.01.1925 tarihidir. Yine eşi Latife Hanım ile birlikte gelmişler ve bugün Atatürk Evi olarak kamusallaştırılan Khrytman binasında misafir edilmişlerdir. Bu ev Mersin'de Alman Konsolosu olan Chrytman tarafından yaptırılmıştır. Sonradan Tahincilere bağışlanmıştır.
Atatürk Evi - Atatürk'ün Mersin'de Kaldığı EvBu ziyaretinde Atatürk Mersin'de 11 gün kalmıştır. Mersin Ziraat Odası tarafından Osmaniye Mahallesindeki portakal bahçesinde verilen bir öğle ziyafetinde Mersin'in ihtiyaçları, özellikle Mersin'de bir lise açılması, Liman yapılması, Mersin-Silifke yolunun durumu, Ziraat Bankasının çiftçiye daha fazla kredi vermesi gibi hususlar arz edilmiştir.


Atatürk, Lise hakkında Maarif Vekiline duyurarak çare arayacaklarını, yol için Valilerin anlaşıp şoseyi yaptırmalarını önermiş. Mersin Limanı için ise, olağanüstü bir hal olmazsa limanın mutlaka yapılacağını ifade etmiştir.
Atatürk burada Hacı Bey'den, güneyde bir çiftlik almak arzusunda olduğunu, tavsiye edcekleri bir yer olup olmadığını sorar. Hacı Bey, Siligke'de Bodasaki isimli bir Rumdan metruk bir araziyi tavsiye eder. Atatürk 29.01.1925 günü satın almak istediği Tekir-Olukbaşı çiftliğine gitmiştir. Bu çiftlik, Abidin Paşa'nın iken Bodasaki'ye geçmiş, Kurtuluş'tan sonra da Hazineye intikal etmiştir. Sonradan göçmenlere dağıtılmıştır.  • Diğer Ziyaretleri
Atatürk 10.05.1926 tarihinde Konya üzerinden trenle Mersin'e gelmiş ve doğruca Limandaki Ertuğrul Yatına binerek Taşucu'na gitmiştir. Bundan sonra üç defa daha Mersin'e geldiyse de şehirde kalmamıştır. İki defasında deniz yolu ile gelip trenle ve bir defa da trenle gelip deniz yolu ile ayrılmıştır. Bindiği gemiler Gülcemal ve Ege gemileridir.

Gulcemal Vapuru


Atatürk 19 Kasım 1936 tarihinde yine trenle Mersin'e gelmiş ve yeni yapılmış olna Vali Konağına gitmiştir. Mersin Valisi olan Rüknettin Nasihioğlu'na, "Vali Bey, konağı çabuk düzenleyiniz ve noksanlarını tamamlayınız. Her sene Nisan ayını burada geçirmek istiyorum", demiştir. Tabii bu hasta durumda geldiği tarihe kadar gerçekleşememiştir.


Cumhurbaşkanı Atatürk, Mersin'de (19 Kasım 1936)  • 20.05.1938 Tarihindeki Mersin Ziyareti
Atatürk'ün Mersin'e son gelişi 20.05.1938 Cuma günü saat 13:30 dur. Bilindiği gibi 1938 yılı Mart sonunda Atatürk'ün rahatsızlığı bir hayli ilerlemiş bulunuyordu. Paris Tıp Fakültesi hocalarından Prof. Fissenger, Atatürk'e kesin istirahat tavsiye etmişti. Fakat o sırada Hatay meselesi had safhada idi. Atatürk doktorların tavsiyesini dinlemeyerek Güney illerine seyahat kararı vermiştir. Yenice'den Mersin'e direk özel bir tren hattı ve şimdiki silonun bulunduğu yerde ikametine mahsus hazırlık yapılmıştı. Atatürk'ün burada istirahat edebileceği düşünülüyordu. Ancak kendisi Vali Konağında kalmıştır. Konağın balkonunda oturduğu sırada karşı kaldırıma toplanan halk, o oradan ayrılıncaya kadar kendisini seyrederdi.
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.10.15, 14:41   #14
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 9,563
Ettiği Teşekkür: 33016
Aldığı Teşekkür: 32076
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Atatürk'ün Yurt Gezileri

Satır satır okudum çok etkiledi beni.

O zamanlardaki ulaşım şartlarını dikkate alınca Atatük'ü bir kez daha takdir etttim.


Günlerce trende gitmek.

Bu vatan sana çok şey borçlu.

Emeklerine sağlık.

Harika konu için teşekkürler.
__________________


Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
atatürkün, gezileri, halk, için, yurt


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Atatürk'ün Bursa Gezileri Mathematician Atatürk'ün Anıları | Atatürk Şiirleri 15 10.07.16 15:47
Atatürk'ün Kültür Anlayışı Kambercan Atatürk Kimdir? 3 06.11.15 10:04
Atatürk'ün Sanata ve Sanatçıya Verdiği Önem Canan Atatürk Kimdir? 14 19.09.15 22:43
Medeni Bilgiler ve Atatürk'ün El Yazıları Basakca Atatürk Kimdir? 8 18.09.15 01:02
Ermeni Sorunu, İddialar, Gerçekler Kartal Türk Tarihi 29 26.01.09 03:21


WEZ Format +3. Şuan Saat: 16:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.