Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk > Atatürk'ün Anıları | Atatürk Şiirleri

Atatürk'ün Anıları | Atatürk Şiirleri Beni hatırlayınız


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 15.02.09, 08:33   #1
uur
Tam Üye

uur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 151
Mesajlar: 306
Ettiği Teşekkür: 42
Aldığı Teşekkür: 301
Rep Derecesi : uur Karimasını arttırmak için doğru yerdeuur Karimasını arttırmak için doğru yerdeuur Karimasını arttırmak için doğru yerdeuur Karimasını arttırmak için doğru yerdeuur Karimasını arttırmak için doğru yerdeuur Karimasını arttırmak için doğru yerdeuur Karimasını arttırmak için doğru yerdeuur Karimasını arttırmak için doğru yerdeuur Karimasını arttırmak için doğru yerdeuur Karimasını arttırmak için doğru yerdeuur Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Arrow Atatürk ve At Yarışları


At yarışları modern toplumlar için sosyal bir ihtiyaçtır .

K. Atatürkuur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
uur'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 15.02.09, 08:33   #2
uur
Tam Üye

uur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 151
Mesajlar: 306
Ettiği Teşekkür: 42
Aldığı Teşekkür: 301
Rep Derecesi : uur Karimasını arttırmak için doğru yerdeuur Karimasını arttırmak için doğru yerdeuur Karimasını arttırmak için doğru yerdeuur Karimasını arttırmak için doğru yerdeuur Karimasını arttırmak için doğru yerdeuur Karimasını arttırmak için doğru yerdeuur Karimasını arttırmak için doğru yerdeuur Karimasını arttırmak için doğru yerdeuur Karimasını arttırmak için doğru yerdeuur Karimasını arttırmak için doğru yerdeuur Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Atatürk ve At Yarışları

Mustafa Kemal Atatürk At yarışları neden severdi ?

Eriş Ülger, birçok spor kulübü taraftarını hayal kırıklığına uğratan haberde şöyle diyordu :

“Atatürk'ün ayağı futbol topuna dokunmadı, en sevdiği spor dalları at ve yelken yarışları, deniz sporları ve güreşti.”

Eriş Ülger kitapları on binler satan, kendini Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’ne adamış bir araştırmacı-yazar. Son kitabı ‘Zafere Giden Yol’ herkesin okumasını gerektiren bir kitap. Söylediklerinin içinde at ve atyarışı olunca kendisine ulaştık ve habere konu olan araştırması hakkında görüşmek istediğimizi ilettik. O da kırmadı ve randevu talebimizi kabul etti. Merhaba ve hal hatırın ardından konuya girdik ve röportaja başladık.


Sayın Ülger, bize Mustafa Kemal’in atlara ve spora olan ilgisini Kurtuluş Savaşı yıllarından itibaren bahseder misiniz?

Atatürk’ün spora olan düşkünlüğü bir gerçek ama hangi spora? O zamanlar şimdiki gibi takım oyunları yoktu. Dolayısıyla ferdi yapılan müsabakalar, her zaman atamızın tercihi olmuştur. Ata gelince; Mustafa Kemal’in hayatında onun bambaşka bir yeri vardır. Mustafa Kemal için at bir hayvan değildir, bir kıymet ve değerdir, çok büyük bir varlıktır. I İnönü savaşının nihayetinde Türk ve Yunan orduları savaşın bitiminde birbirinden habersiz olarak karşılaşır. O kadar yorgundurlar ki askerler gecenin karanlığında birbirlerini tanımazlar bile. Türk ordusundaki Süvari Birliği’ndeki bu hayvanlar tanımıştır düşmanı geçerken. Siz daha iyi bilirsiniz kişnemesi, geri çekilmesi, durması,, Büyük Taarruz’da, İnönü savaşlarında bir insandan kıymetlidir at. Niçin? At hem taşıyıcıdır, hem çekicidir, hem yönlendiricidir, hem koruyucudur, hem kollayıcıdır hem de ısıtıcıdır. O kadar güzel varlıklardır ki atlar, Atatürk’ün bu hayvanı sevmemesi düşünülemez. O kadar ilgi ve hayranlık duyduğu bir hayvandır. Bunun yanı sıra çok yakın arkadaşı Fikriye hanıma ilk hediyesi attır ve bu atın adı “Zafer”dir.

1921 senesi Mustafa Kemal Çocuk Esirgeme Kurumu
için düzenlenen atyarışlarını izlerken

Bakın size çok ilginç bir şey söyleyeyim; 19 Mayıs 1919 günü Mustafa Kemal Bandırma vapuruyla Karadeniz’in o dalgalı sularına doğru yola çıkarken yanında 18 tane arkadaşı vardır. Bandırma vapurundaki bu yolculuğa 2 at ve 7 koyun da iştirak etmiştir. O zaman bu gizlidir. Ne padişahın ne damat Ferit’in hiç kimsenin bunlardan haberi yoktur. Çok sıkıntılı bir durum olursa, açıkta kalırlarsa koyunlar yenmek için alınmıştır. Atlar da Sinop’a gelindiğinde şayet Mustafa Kemal’e karşı bir suikast veya faaliyette bulunacak olurlarsa, bu atlardan istifade edeceklerdi.

Latife hanımla da evlendiği zaman ilk hediyesi attır. Hatta bu atların İzmir’e gidişini de Mustafa Kemal’in yaveri Salih Bozok sağlamıştır. Ve herkesin bildiği gibi üzerine titrediği en çok değer verdiği atı da ‘Sakarya’dır.

Kurtuluş savaşı sırasında, atın çok büyük faydaları olmuş. Taşımasıyla faydası olmuştur. Yol gösterici özellikleriyle de hem kendisini hem de üstündekini en güvenli şekilde gideceği yere götürmek üzere eğitimlidir. Nasıl gidileceğini öğrendiyse mutlaka oradan gider.

Kurtuluş savaşı Yaz, kış tam 3,5 sene sürmüş. Bu asil hayvan o soğuk günlerde, askerlerimizi nefesiyle vücutlarıyla ısıtmış. Atın dışkısı bile kurutulup yakılmış ve ısınmak için kullanılmış. Bu hayvanın sadece Mustafa Kemal değil, aklı başında herkes tarafından sevilmesi kadar doğal bir şey olamaz. Kurtuluş savaşının kazanılmasında atın payı çok büyüktür.
Cumhuriyet dönemindeki atlarla ilişkisi için ne diyebilirsiniz?Sadece atla kendisi ilgilenmemiştir. Çevresindeki arkadaşlarını da yönlendirmiştir. Mesela İsmet Paşa da ata çok düşkündür. Hatta Çankaya Köşkü bahçesinde atla uzun gezintileri olduğu söylenir. Salih Bozok, Kılıç Ali,, Kazım Özalp gibi birçok arkadaşı ve dostunun atlara düşkün olması bu yüzdendir.


11 Kasım 1921 Mustafa Kemal şeref locasında Mareşal Fevzi Çakmak ve yabancı devlet temsilcileriyle atyarışlarını izlerkenAtatürk akla ve mantığa uygun bir şeyi sevip beğendiği zaman etrafındakilere de aşılardı. Onların da o nimetlere değer verip, onlardan faydalanmalarını sağlardı.
Cumhuriyet’in kurulmasından sonra Atatürk Orman Çiftliği kurulmuştur. Buranın kurulması sadece çiftlik amaçlı değildir. O zaman buraya birçok hayvan alındı ve çiftliğin içinde Ankara Hayvanat Bahçesi kuruldu. Burada atlarında yetiştirildiği bir yer vardı. Daha sonra buranın yönetimini Atatürk’ün manevi kızı Ülkü devralmıştı. O da ata çok düşkündü ve benim arkadaşımdı. Benim onu ziyaretim sırasında çok bakımlı sağlıklı atlar vardı. Bu da gösteriyor ki Atatürk sadece insana değil ona faydalı olabilecek her canlıya çok kıymet vermiştir. Bu bir hayvan olabilir, çiçek olabilir, ağaç olabilir …
İçişleri Bakanı Şükrü Kaya zamanında, Ulus’tan Çankaya’ya yeni yol yapılırken 3–4 tane çok büyük ve yaşlı ağaç var… Yolun genişletilmesi için ağaçların kesilmesi gerekiyor ve hatta bir tanesi de kesiliyor. Mustafa Kemal’in ağaç kesildikten sonra bu işten haberi oluyor. Ve Şükrü beye haber göndererek “Çocuk, o 3 ağaçta kalacak kesilmeyecek, ne yaparsanız yapın” diye talimat veriyor. Ağaçlardan biri Kuğulu Park’ın dibindeki ağaçtır. Onun içindir ki bu üç ağaç yüzünden Çankaya’ya kavisli bir yol ile çıkılır.

Mustafa Kemal’in en önem verdiği spor dallarından birisi de güreştir. Hatta Çankaya Köşkü’nün bahçesinde iki askerini güreştirmiştir. Kazanan askere de benimle güreşir misin diye sorduğunda askerin yanıtı “Paşam sizinle cihan başa çıkamadı ben nasıl çıkarım” olmuştur.

Milli mücadele yılları. Mustafa Kemal, İsmet İnönü ile resmi geçitte. Yanlarında Rus sefir ve ordu erkanı.Atatürk’ün özellikle Kurtuluş Savaşı sırasında atyarışları düzenlenmesini arzu etmesinin başlıca sebebi, ata zaten düşkünlüğü bilinen bir milletin bir araya geldiğinde bazı söylemlerle bilinçlenmesini istemesidir. O zamanlar yarışların düzenlendiği bu yerdeki topluluklara kürsüden hitap ederek düşüncelerini aktarma fırsatı bulurmuş. Yani Atatürk atyarışlarına 10 dakika önceden gelip yarış bittikten 2 dakika sonra giden bir zihniyette değildi.

Aksine yarışlar başlamadan 3 saat evvel gelip, bittikten saatler sonra gidermiş. Sebebi de oraya gelen toplumla birebir konuşmak, ilişki kurmak ve dertlerini dinleyerek çözüm bulmaya çalışmaktı. Atyarışları bir kumar değil, bir heyecanı, kazanma azmini göz ardı edemezsiniz. Bu tip faaliyetlerden toplumun bazı kazanımlar elde etmesini sağlamak amaçtı. O zamanlar bu büyük toplulukları bir araya getirecek başkaca sosyal etkinlikler futbol, basketbol maçları gibi faaliyetler yoktu. Atyarışları bu bakımdan topluma bir takım mesajlar vermek için imkânlar sunan yerler olarak kabul edilirmiş. Atatürk’ün dediği gibi “Atyarışları modern toplumlar için sosyal bir ihtiyaçtır” sözü de buradan hareketle söylenmiştir.

Ankara da Atatürk ve Refet Bele atyarışını seyretmek için
şeref tribününün önünde
Kısacası atyarışları toplumun kaynaşıp, belli bir sosyal çizgide buluşmasına yardımcı olmuştur. Bunu böyle görmek ve o müşterekleri oluşturmak hepimizin görevidir.


Bizi kabul edip, araştırmalarınızı ve arşivinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. En yakın zamanda sizi hipodromumuzda ağırlamaktan onur ve keyif duyacağız.
1921 senesi Ankara istasyonunun önü. Mustafa Kemal’in Sakarya atının üzerinde, yaveri Salih Bozok. Küçük çocuk Salih Bey'in oğlu Cemil Salih Bozok.
Fotoğraf üzerindeki yazı da Mustafa Kemal'e

uur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz uur'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
atatürk, yarışları


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dünya Ülkelerinde Atatürk | Atatürk Heykelleri Smyrna Atatürk Kimdir? 33 13.08.17 02:13
Atatürk ve Spor - Atatürk'ün İlgilendiği Spor Dalları Kartal Atatürk Kimdir? 13 16.06.16 14:12
Evler, Gazi Mustafa Kemal'i Anlatıyor ReaL Atatürk'e Ait Fotoğraf, Resim ve Özel Eşyalar 13 04.04.16 16:04
Atatürk Hakkında Dünya Basınının Yazdıkları Kartal Atatürk Kimdir? 4 29.01.15 15:12
İzmir Atatürk Evi ve Müzesi Mathematician Atatürk'e Ait Fotoğraf, Resim ve Özel Eşyalar 8 20.07.14 00:14


WEZ Format +3. Şuan Saat: 19:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.