Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Bir Adımda Dünya Turu > Avrupa


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 31.12.12, 17:10   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9431
Mesajlar: 32,275
Ettiği Teşekkür: 107060
Aldığı Teşekkür: 166044
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Trier Şehrinin Tarihi ve Gezilecek Yerleri (Almanya)
Arkadaşlar, hatırlarsanız, 2011 yılında yaptığım tatilimde gezip gördüğüm yerler ile ilgili bir konu hazırlamıştım. Sırasıyla, I.Kasselburg l Prüm l Blankenheim - II. Kronnenburg.

Şimdi de, gecikmeli olarak Almanya'nın en eski şehri olan Trier'i anlatıyorum. Şehir hakkındaki tarihini bilgilerini Vikipedi'den, gezip gördüğüm yerleri de kendi anlatımımla ve bilmediklerimi de derleme olarak yaptım. Resimlerin bazıları, googleden alınmıştır. Aslında elimde pek çok fotoğraf var ama, çoğunun içinde bizler varız diye eklemedim. Yine de Scotty ve oğlumun ara ara bulunması kaçınılmaz oldu . Şehir turunu yine räumungs express (otobüs) ile yapıp, mola vere vere dolaştık.


Şimdi, Almanya'nın en eski Şehri Trier'i kısaca tanıyalım...-

---------------------
Trier, Almanya'nın en eski şehridir. Roma İmparatoru Augustus tarafından MÖ 15 yılında kurulmuştur. Moselle'in kıyısında, Roma döneminin ilgi çekici kentlerinden biridir. Günümüzde sanayi ve ticarete dayalı canlı bir ekonomiye sahip olan Trier, Roma döneminden kalma tarihi bina ve eserleri ile de turistler için bir çekim merkezidir. Nüfusu yaklaşık olarak 100.000'dir. Roma zamanında yapılan surun ana giriş kapısı olan Porta Nigra; Alplerin kuzeyinde bulunan en büyük Roma yapısıdır. Ayrıca, Roma İmparatoru Konstantin'in annesi bu civarda oturan Cermen kavimlerinden birisinin reisinin kızı olduğu için, bu bölgeye bir lejyon birliği yerleştirmiş ve İsa'nın ölürken üzerinde bulunduğu rivayet olunan hırkayı bu şehire getirterek hırkayı sergilemek üzere bir kilise inşa ettirmiştir. Bu kilise hâlen ziyaret edilebilir.Trier, II. Dünya Savaşı esnasında müttefik devletlere ait savaş uçakları tarafından bombalanmamış ender Alman şehirlerinden birisidir. Trier' de bulunan üniversite, devlet üniversitesi hüviyetinde olup; oldukça gelişmiş bir eğitim standartına sahiptir.

Şehirde kütüphaneler, müzeler, eski yerleşim yerleri, Roma devrinden kalma hamam harabeleri, eski kiliseler, Cermen birliğinden önceki elektörün oturduğu saray, opera binası, tren garı, Karl Markx'ın evi, nehir boyunca oluşturulmuş oturma terasları ve kafeler gezilip görülebilecek yerler arasındadır. JTI firmasının Avrupa'da bulunan sigara fabrikalarından bir tanesi de bu şehirdebulunmaktadır. Lüksemburg sınırında bulunması ve Lüksemburg şehrine 40 km mesafede bulunması sebebiyle, nüfusun belirli bir kesimi Lüksemburg'da çalışıp Trier'de ikamet etmektedir.
Vikipedi

Porta NigraRoma döneminde yapılmış olan surların ana giriş kapısı Porta Nigra-Kara Kapı (Black Gate) M.Ö. 2. yüzyılda gri kumtaşından inşa edilen kapı kuzey Alp bölgesinin en büyük ve en iyi korunmuş Roma giriş kapılarından birisiymiş. Tamamı dört tane olan kapılardan tek ayakta kalanı burası imiş.

Trier'in en ünlü meydanı olan Hauptmarkt.
( Büyük pazar yeri )Meydan
oldukça hareketli.
Burada, bir çok kafe, restoran, fast food dükkanları, hediyelik eşya satıcıları ve hatta kestane-kebapçı bile mevcut. Tam ortasındaki bölgede de seyyar çiçekçiler, sıcak ve soğuk şarap satanlar, sebze - meyve satıcıları, yani ne arasanız var . İlk temelleri 1958 yılında atılan meydanı önemli ve güzel kılanlar arasında, St. Peter Çeşmesi, St. Gangolf Kilisesi, yerel belediye binası olan Steipe, haçlı anıt, renkli ve tarihi binalar vs. mevcut.


Konstantinbasilika


Konstantin Bazilikası, IV. yüzyılda, İmparator Konstantin'in büyük onuruna inşa edilmiş. Bu haşmetli yapıyı ilginç kılan hususlardan biri, içeride tek bir sütun dahi bulunmaması. Yani bu büyüklükte bir yapıyı taşıyan iç kolonlar bulunmuyor, tek parça halinde inşa edilmiş, bir Evangalist kilisesidir.Kilisenin içinde yapılışından bugüne gelene kadarki tarihçesini anlatan resimler ve açıklamalar bulunuyor. Bunun yanında ortada Hz. İsa olmak üzere beş farklı heykelin sadece kafaları sergileniyor. İkinci Dünya Savaşında kilise büyük zararlar görmüş. Heykellerin kafaları 1955 yılında tesadüf eseri onlarca parça halinde farklı yerlerde bulunmuş. Eksikliklerde aslına uygun olarak uzun yıllar süren restorasyondan sonra tamamlanmış. 2000 yılından bu yana da sergileniyormuş.


St. Peter's Cathedral (Dom) ve sağında Liebfrauenkirche


Katedralin tarihi 4. yüzyıla kadar gidiyor. İlk önce bir saray olarak inşa edilen yapı daha sonra katedrale dönüştürülmüş. Kubbenin orada yer alan tavan kabartma ve işlemeleri gerçekten harika bir işçilikle yapılmış.

Katedralin bir bölümünün iç kubbesi
Liebfrauenkirche (Church of Our Lady)


Katedralin içini dolaştıktan sonra, hemen bitişiğindeki Meryem Ana Kilisesini (Church of Our Lady) gezdik. 12. yüzyılda inşa edilen ve Almanya'nın en eski Gotik Kilisesi olan bu kilisede Roma imparatorluğu izleri bulunmuyor. İçeride küçük şapeller ve bolca resim var.


Liebfrauenkirche Girişi

Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
15 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.01.13, 16:46   #2
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9431
Mesajlar: 32,275
Ettiği Teşekkür: 107060
Aldığı Teşekkür: 166044
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: (Tatilim III) - Almanya'nın En Eski Şehri | Trier

Karl Marx'ın Evi

Komünizmin babası olarak kabul edilen Karl Marx'ın evi. Şimdi Müze olarak kullanılıyor.

Brückenstrasse 10 numarada yer alan Karl Marx'ın doğduğu ev, 1727 yılında inşa edilmiş. Ev, bugün için Marx'ın kişisel ve düşünce dünyası, dostlukları ve fikirsel bazda karşı karşıya geldiği insanlarla ilgili mektuplar, makaleler, diğer dokümanlar ve kişisel eşyaların sergilendiği bir müze görevi görüyor. Müzenin giriş ücreti 3 €. idi.

St. Peter Çeşmesi


Kurfürstliches Palais


Konstantin Bazilikasının hemen yanında, büyük, dört bir yanı saray mensuplarına ait heykellerle donatılmış, çok bakımlı bir bahçe içerisinde, muhteşem mimarisi olan Elector Sarayı (Kurfürstliches Palais) mevcut.


Rokoko tarzı sarayların en güzellerinden birisi olarak kabul edilen Sarayın yapımına 1615 yılında başlansa da güney kısmı 1756 yılında tamamlanmış. Ancak şu anda da yerel idare tarafından kullanıldığı için ancak yılın belirli zamanlarında gezilmesine izin veriliyormuş; bu nedenle, içerisini görmemiz mümkün olmadı.Kaiserthermeİmparatorluk Hamamları (Kaiser/Imperial Baths)
. Yer altındaki bölümleri hariç hamamların neredeyse tamamını dışarıdan gözlemleyebiliyorsunuz. Romalılarda hamama gitmek önemli bir faaliyet olduğundan bulundukları her yere çok görkemli hamamlar inşa etmişler. Hamamlar, sadece yıkanmak için değil, Memleket meselelerinin tartışıldığı, müzik dinlenilen, kütüphanelerde kitap okunabilen hatta kumar oynanabilen alanlarmış . Trier'deki hamamlar yaklaşık 1600 yıllık bir maziye sahipmiş.


Amfi tiyatro

Görülecek yerlerin çoğu, birbirlerina yakın. Buradan sonra da Amfi tiyatroya geldik. UNESCO kapsamında koruma altında bulunan Amfi tiyatro, 2. yüzyılda yapılan bu 20000 kişilik dev alanda eskiden gladyatörler az karşı karşıya gelmemişler. Yer altındaki mahzenlerde ölüm cezasına çarptırılan mahkumlar vahşi hayvanların eline terk edilirmiş.

Amfi Tiyatronun mahzeni


Kaiser Wilhelm BrückeKaiser-Wilhelm, Mousel Nehri üzerinde güzel bir Roma Köprüsü . 2. yüzyılda yüksek taş bloklar üzerine yapılan köprü, Almanya'nın en eski köprüsü olarak biliniyor. 2. Dünya Savaşında müttefik kuvvetlerin tankları bu köprüden geçtiği halde dimdik ayakta. Yaklaşık 1750 yıllık köprü. Köprünün tam ortasında iki taraflı çarmıha gerilmiş Hz. İsa figürü yer alıyor.


prüden Mousel Nehri etrafındaki evlerin görünümü


Sadece, İçinden nehir geçtiği için değil, tarihi dokusu, farklı mimarisi olan evleriyle, kiliseleri, müzeleriyle Trier'i çokbeğendim.


Trier'den sonra da Luxemburg'a gittik.


-


__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
14 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.01.13, 16:53   #3
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,365
Ettiği Teşekkür: 36755
Aldığı Teşekkür: 38627
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Cevap: (Tatilim III) - Almanya'nın En Eski Şehri | Trier

Güzel gezini bizimle paylaştığın için sağol Canan. Oğluşun da pek yakışıklıymış. Maşallah.

Haçlı Anıt, bizim Dikilitaş'a benziyor.
__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.01.13, 17:02   #4
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2676
Mesajlar: 31,125
Ettiği Teşekkür: 167284
Aldığı Teşekkür: 186390
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: (Tatilim III) - Almanya'nın En Eski Şehri | Trier

Şehir de, şehirdeki binalar da çok güzelmiş..

En eski şehir olmasının da etkisi olabilir..

Ellerine sağlık, teşekkürler Canan...
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.01.13, 17:07   #5
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 859
Mesajlar: 7,982
Ettiği Teşekkür: 34822
Aldığı Teşekkür: 40070
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kabadayi
Standart Cevap: (Tatilim III) - Almanya'nın En Eski Şehri | Trier

Canancıımmm ben Scooty'i çok sevdimm Ne güzel duruyor o öyle sarkık ve kocaman kulaklarıylaa

Oğlun da pek şeker

Resimlere gelirsem hepsi birbirinden harika, tarihi bir şehir olduğu her karede belli.

Hem anlatımın, hem sunumun hem de fotoğraflar için teşekkürler. Emeğine sağlık.
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.01.13, 17:16   #6
Süper Üye

Limon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 203
Mesajlar: 2,649
Ettiği Teşekkür: 2192
Aldığı Teşekkür: 12360
Rep Derecesi : Limon isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: none
Standart Cevap: (Tatilim III) - Almanya'nın En Eski Şehri | Trier

Oy kıskandım seni Canan ne güzel yerler gezmişsiniz
__________________
Limon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Limon'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.01.13, 17:25   #7
Müdavim

Kardelen26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2009
Konular: 233
Mesajlar: 4,744
Ettiği Teşekkür: 25529
Aldığı Teşekkür: 22835
Rep Derecesi : Kardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura about
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: (Tatilim III) - Almanya'nın En Eski Şehri | Trier

Teşekkürler Canan, oğluşunu ve köpişini gördük , seni ne zaman göreceğiz
Emeklerine ve ayaklarına sağlık
__________________
Kardelen26 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Kardelen26'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.01.13, 22:01   #8
Dost Nâzım

Efruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 84
Mesajlar: 2,467
Ettiği Teşekkür: 34640
Aldığı Teşekkür: 12443
Rep Derecesi : Efruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: (Tatilim III) - Almanya'nın En Eski Şehri | Trier

Bayıldım!
Ve not defterine düştüm hemen.
Umarım ilerde ben de böyle gezer, konumu açarım
__________________Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

Efruz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.01.13, 22:05   #9
Kahraman Tazeoğlu

AFiLi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2010
Yaş: 28
Konular: 641
Mesajlar: 2,700
Ettiği Teşekkür: 5133
Aldığı Teşekkür: 13315
Rep Derecesi : AFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura about
Ruh Halim: Eglenceli
Standart Cevap: (Tatilim III) - Almanya'nın En Eski Şehri | Trier

Çok eğlenceli bir gezi olmuş
Emeklerine sağlık abla.
__________________
Bütün şairler sana mı aşıktı ki,
Okuduğum her şiirde sen varsın..


Nazan Bekiroğlu
AFiLi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz AFiLi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.01.13, 23:36   #10
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1227
Mesajlar: 9,826
Ettiği Teşekkür: 32129
Aldığı Teşekkür: 44774
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: (Tatilim III) - Almanya'nın En Eski Şehri | Trier

Köpek sizin mi ? Çok beğendim.

Ellerine sağlık. Çok güzel bir konu. Ve çok güzel paylaşımlar.
__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
almanya, almanyanın, city, gezilecek, görülecek, tarihi, tatilde, trier, yeri, yerleri, Şehri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ayvalık'ın Tarihi ve Gezilecek Yerleri ReaL Ege 63 03.05.20 01:12
Nürnberg Şehrinin Tarihi ve Gezilip Görülmesi Gereken Yerleri Canan Avrupa 35 27.08.18 17:05
Kaleiçi'nin Tarihi ve Görülecek Yerleri (Antalya) LaLe Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar 47 25.09.14 13:44
I.Dünya Savaşı oneyouu Dünya Tarihi 0 25.01.09 06:04


WEZ Format +3. Şuan Saat: 12:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.