Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 23.02.14, 18:33   #1
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1228
Mesajlar: 9,821
Ettiği Teşekkür: 32086
Aldığı Teşekkür: 44629
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Açelya | Açelyanın Bakımı ve Yetiştirilmesi

Açelya | Açelyanın Bakımı ve YetiştirilmesiAçelya güzel ve bol çiçeklendiği için sevilen bir süs bitkisidir. İstanbul’da ve Karadeniz kıyı kesimlerinde aşırı güneşli olmayan bahçelerde bütün yıl açıkta bahçe, balkon bitkisi olarak yetiştirebilirsiniz. Buraların iklimi açelyalar için uygundur.
Açelyaların botanik ilmine göre sabit bir cinsi ve sabit bir türü yok. Ericaceae (Fundagiller) familyasından Rhododendron (orman gülü) cinsinin küçük yapılı, zarif dallı, güzel çiçekli çeşitli türleri ve bu türlerden oluşturulmuş 10 binin üzerinde hibrit ve kültivar bitkilere açelya denir (İngilizcede azalea). Bu özellikteki Rhododendron doğal türler iki gurupta toplanır. İki grup da Rhododendron (orman gülü) cinsinin iki alt cinsine ait türlerdendir.
Bunlar:

1- Rhododendron Tsutsuji: Kışın yapraklarını dökmeyen iri çiçekli türler. Bu türlerin anavatanı Japonya’dır. Japonya için büyük önem taşırlar.

2- Rhododendron (orman gülü) Pentanthera: Kışın yapraklarını döken türler. Anavatanları kuzey yarımküresinin tropikal olmayan bölgeleridir.
Bildiğimiz açelyalar yukarıdaki iki ayrı guruptan türler ve o türlerden türetilmiş hibritlerdir. Melezleme çalışmalarıyla 10 binden fazla hibrit ve kültivarlar türetilmiştir.
 • Açelyanın Çiçeklenmesi
Açelyalar yılda bir defa çiçeklenir (genellikle ilkbaharın ilk yarısında). Çiçekli kalması 2 hafta ile 2 ay arasında değişir. Çiçek açtıktan hemen sonra budayabilirsiniz. (budama detayları aşağıda). İlkbahar ve yaz boyunca gelişen dallar bir süre uzadıktan sonra uçlarından tomurcuklanır. Tomurcuklanma genelde sonbahara rastlar. Bazen yaz ortasına denk gelebilir. Bu takdirde yaz sonuna doğru çiçeklenirler. Tomurcuklanma sonbaharda olursa havanın soğumasıyla tomurcukların gelişimi durur ve hiç bozulmadan, çok yavaş gelişime devam ederek ilkbaharda gelişimlerini tamamlayıp çiçeklenirler. Duruma Göre Açelyaların Kışın Çiçek Açtığı Da Olabiliyor.
 • Açelya Kış Soğuklarına Ne Kadar Dayanır?
Tüm açelya türlerinin kış soğuklarına dayanıklılıkları genel olarak -20 C ile -35 C dereceler arasında değişir. Ankara’da hiç tereddütsüz bütün yıl açıkta yetiştirebilirsiniz. Sadece saksı kökler soğuktan etkilenmemesi için kesinlikle toprak (çömlek) saksı olmak zorundadır.
 • Açelyanın Sevdiği Şartlar
Koyu gölge olmayan, yarı güneşli yarı gölgeli, esintili ve nemli bahçeleri severler. Tüm gün esintiye ihtiyaçları var. Sıcak iklimlere ve susuz kalmaya hiç uygun değiller. Birkaç türü hariç, kışın Ankara’dan daha soğuk olan memleketlere de uygun değildir.
 • Açelya Çiçeğinin Işık İhtiyacı
Koyu gölgeyi sevmez. Mart – Ekim ayları arasında öğle civarı tepe güneşinden korunmalıdır. Ya da öğle vakti civarında % 30 – % 40 kadar filtrelenmiş güneş ışınları almalıdır. Sabah ve akşam güneşinin direkt gelmesinde sakınca yok.
 • Hava Nemliliği Gerekiyor mu?
Açelyalar genelde havası nemli, deniz etkisi olan memleketlerde daha iyi gelişir denilse de bu her zaman doğru değildir. Mesela Akdeniz iklimine sahip, yazın aşırı sıcak olan yerlerde açelya yetiştirmek çok zordur ama Ankara’nın iklimine tam uygundur: Bütün yıl dışarıda açıkta bir bahçe veya balkon bitkisi olarak yetiştirilebilir. Havası fazla kuru olup aynı zamanda yazın aşırı sıcak olan yerler uygun değil dense işte bu kesin doğrudur. Havası kuru olsa bile yazları aşırı sıcakların fazla olmadığı şehirlerde ağaçlı, bol yeşillikli ve yazın sık sık sulama yapılan bahçelerde hiç sorun olmaz.
 • Evde Açelya Çiçeği Yetiştirmek
Aslında ev bitkisi değildir. Bahçe, balkon bitkisidir. Her yönden esintiye, hava akımlarına büyük ihtiyaç duyarlar. Evde açelya yetiştirilebilmeniz için neredeyse bütün gün esinti sağlamak zorundasınız. Bazı evlerde (özellikle eski evlerde, pencereleri aralardan hava sızdıran külüstür pencereli evlerde) kendiliğinden devamlı hava akımları oluyor. Buralarda yetiştirmek mümkündür. Yeri çok havadar olmalı. Gece boyunca bir hayli serinlik ve yine havadar, esintili olmalı. Bu şartları evlerde her zaman sağlamak kolay değildir.
 • Açelya Çiçeğini Yetiştirme Bilgileri
Açelya yetiştirmede aşağıdaki bilgilere göre hareket ederseniz her yıl en az iki kat büyümüş olarak daha çok çiçek açacaktır.
 • Toprak, Gübre, Saksı
Açelyalara asitli toprak gerekiyor. Toprağın pH derecesi 4.5 – 6.0 civarlarında olmalı. Gerçi ph 7.05′ye kadar idare edebilir ama hiçbir garantisi yok. Bu biraz da türüne, kültivarına göre değişir. Her ihtimale karşı risk almayıp toprağı asitli tutmada yarar var. Üstünde “açelya toprağı, asitli toprak isteyen bitkilere özel toprak” gibi ibarelerin ve pH derecesinin yazılı olduğu poşetlerde satılan topraktan alın. Poşette Açelya yazması marka ismi olabilir, aldanmayın dikkat edin. Toprağın niteliği önemlidir. Mutlaka pH derecesi 4.5 – 6.0 civarlarında olmalı.

Açelya toprağına doğal gübre karıştırılması pek tavsiye edilmez çünkü asitliliği azaltma riski var. Onun yerine bol humuslu gerçek toprak ve asitlilik sağlayan maddelerle karışım yapmalısınız. Aslında açelya toprağı poşetlerde hazır satılır. Alıp direkt kullanabilirsiniz.

Açelya kökleri sağa sola yayılır, derinlere gitmez. Bu yüzden fazla derin değil ama geniş saksı kullanmanız daha iyi olur. İklime göre bazen toprak saksı (çömlek saksı) gerekiyor. Normalde plastik saksıların sakıncası yok. Yazın aşırı sıcak olan memleketlerde kalın toprak (çömlek) saksılar en uygunudur ki kökler fazla ısınmasın. Zira sıcakta aktif olan bir toprak mantarı açelya köklerini çürütür. Kışın -10 C derece ve daha soğuk olan yerlerde de yine toprak saksı ister.
 • Açelya Çiçeğinin Sulanması
Eğer bulabilirseniz pH7 özel içme suyu ile sulayın. Bulamazsanız musluk suyunu büyük bir kapta üç gün bekletin, tortusu dibe çöksün, sonra sarsmadan üst kısım sudan alın açelyanızı sulayın.

Toprağının çok iyi havadar ve kuruyunca kurumanın bütününde olabilmesi sağlanabilmeli. Eğer üst yüzey çabucak kuruyup alt taraf sırılsıklam ıslak kalıyorsa bu hiç iyi değil. Açelyanın saksısında üst yüzey toprağın nemliliği fazla azalmamalı. Bu yüzden sulama dengelerinde hep hata edilir. Toprağın hemen altı fazlasıyla ıslak olduğu halde üst yüzey kuruyunca sulamak alt kısmın sürekli fazlaca sulu kalmasına sebep olur. Kökler hastalıklaşır çürür. Bu problemin çözümü açelyaları biraz yayvanca saksılara mutlaka kuvars kumu karıştırılmış toprağa dikmektir. Torak sığ olacak, derin değil. Böylece üst yüzeyin hiç kurumayacağı sıklıkta sulamanın zararı olmaz.

Toprak yüzü köklerine dikkat gerekiyor. Asla kupkuru olmamalılar. Sıcak aylarda sık sık sulamakla da kurumayı önleyemezsiniz. Köklerin kurumalardan zarar görmemesi için toprak yüzeyine 1,5-2 cm. yüksekliğinde yaprak çürüntüleri ya da çay posası yaymalısınız. Böylece üst yaygının nemliliği azaldıkça bol su ile sulayın. Su alt deliklerden akıp gitmeli, alt tabakta beklememeli.
 • Açelyaya Bitki Besini Vermek
Fazla besin istemez. İlkbaharda çiçek açtıktan sonra başlayarak ayda bir defa genel amaçlı bitki besini verin. Yaz sonunda veya sonbaharda dal uçlarında tomurcuklar belirince yine ayda bir ama yarı ölçü vermeye devam edin. Kış boyunca hiç vermeyin.
 • Açelya Çiçeğinin Yapraklarının Sararıp Dökülmesi Sorunu
Sonbaharda yaprakların üçte iki kadarı dökülür, gayet normaldir (açelya kültivarlarına göre değişen bir durumdur; bazıları sonbaharda hiç yaprak dökmez, bazıları tüm yapraklarını döker). İlkbaharda çiçek açtığında eski yapraklar bozulmaya başlar, yeni yapraklar büyürken eskiler dökülür. Eğer ilkbaharda yeni gelişen yapraklar yaz aylarında dökülüyorsa sebepleri:

1- Toprakta demir eksikliği veya toprağın pH derecesinin fazla yükselmiş olmasıdır. Yanlış toprağa dikmek veya fazla kireçli olan su ile sulamak yüzünden olur. Eğer sebebin bu olduğundan eminseniz çözüm olmak üzere koçtaş vb. yerlerde satılan sıvı bitki besini var. Görevlilere “yeşil yapraklar için, sararmaları önlemek için” diye sorarsanız size yardımcı olurlar.

2- Hiç gerekmediği halde sık sık sulamak: Bu konuda yukarıdaki sulama paragrafını okuyun.

3- Hastalıklar: Bitki bitleri olabilir. Büyüteçle incelemelisiniz. Varsa ilaçlayın. Uygunsuz şartlarda çeşitli mantar vb. hastalıkları olabilir. Bunun çözümü de şartlar uygun değilse orada açelya yetiştirmemektir.
 • Açelya Çiçeğinin Budanması
Çiçeklenmesi bitince budayabilirsiniz, saksısını değiştirebilirsiniz. Fazla uzayan, biçimsiz uzayan dallarını çiçeklenme dönemi bittiği zaman budayabilirsiniz. En uygun zaman İlkbaharda çiçekleri dökme zamanıdır. Bundan sonra yaz sonuna kadar az güneşli ve esintili bir yerde özenle bakın. Bu süreçte dallanıp budaklanması gerekiyor. Yazın çıkan yeni filizlere gelince; Bunlardan uygunsuz yerlerde çıkan kuvveti azaltacak, bitkinin şeklini bozacak olanları ilk göründüklerinde parmak tırnak uçlarınızla diplerinden koparın. Yeni gelişen dalları en geç yaz ortasına kadar şöyle budayabilirsiniz: Birbirine fazlaca bitişik uzayan dallarda azaltma budaması yapılabilir. Bunda amaç çiçeklenme döneminde en güzel görünümü sağlamaktır.
 • Açelyaya Çiçeğine Aşı
Farklı renklerde çiçek açan açelyalardan bir veya birkaç parça alıp açelyanızın farklı dallarını ayrı ayrı aşılayabilirsiniz. Böylece bir gövde üzerinde farklı renkli çiçekler açan açelyanız olur. Ayrıca aşılamanın açelyanın ömrünü kısalttığı, sağlığını bozduğu söyleniyor. Aslında aşılamalarda esas amaç köklerle ilgilidir. Kökleri gür gelişen, fazla hassas olmayan yakın bir tür üzerine aşılanırsa daha güçlü gelişecektir. Hızlı büyüyen bir Rhododendron türünün yarım metre uzun gövdesinin tepesine aşılayarak tijli formunda açelyalar elde edebilirsiniz. • Açelya Çiçeğinin Çoğaltılması
Tepe çeliği ile çoğaltabilirsiniz. Açelyanın çoğaltma zamanı İlkbaharda yeni gelişen dalların yeterince uzadığı zamandır. Yeşil dallarının üst kısmından, en fazla 8 cm kadar dal parçası alıp hemen suya konulmaladır. Daha sonra hazırlanan uygun toprağa dikilip köklendirilmesi sağlanır.
 • Açelya Çiçeğinin Zararlıları, Hastalıkları
Açelyaların pek fazla zararlıları yoktur. Eğer yaprak biti görürseniz uygun ilaçlarla ilaçlayın.

Bir nematot çeşidi köklere musallat olabilir. Tek kurtuluş çaresi toprağın mikroorganizmalarını arttırmaktır. Bitki besini vermeyi bırakın. Kompost çürüntülerden şerbet hazırlayıp bununla sulayın. Kompost şerbeti aynı zamanda açelyaya çok iyi bir bitki besini özelliğindedir. Topraktaki mikroorganizma sayısı ve çeşitliliği de bu sayede artar ve nematotları öldürürler.

Çeşitli mantar hastalıkları yapraklara, çiçeklere, ana gövdeye ve köklere zarar verebilir. Bunlardan tek tek bahsetmek gereksiz. Toptan çözümü açelyayı esintili yerlerde yetiştirmek ve güneşten mahrum etmemektir. Çözüm bu. Her bitki için geçerli. Olumsuz şartlarda her bitkiye binbir çeşit mantar, bakteri, virüs hastalıkları zarar veriyor.
__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 23.02.14, 19:03   #2
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9685
Mesajlar: 32,734
Ettiği Teşekkür: 107676
Aldığı Teşekkür: 167009
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Açelya | Açelyanın Bakımı Ve Yetiştirilmesi

Park ve bahçelerin (behçemin ) süsüdür açelyalar.

Çok kapsamlı renkli, harika bir konu oluşturmuşsun Ekin..
Ellerine sağlık teşekkürler...

Yalnız, buradaki bilgilerde, açelyaların budandığı yazıyor. Ben hiç budamam benimkileri. Sadece geçmiş ve kurumuş çiçeklerini temizlerim. Kısa zaman sonra da yeni tomurcuklanmalar başlar.


Bu sene, bir tanesini budayıp denemeliyim
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.02.14, 19:09   #3
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1228
Mesajlar: 9,821
Ettiği Teşekkür: 32086
Aldığı Teşekkür: 44629
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Açelya | Açelyanın Bakımı Ve Yetiştirilmesi

Japonlar çok hoş budamışlar Çok ilginç geldi. Acaba bonzaiden çakmamı bunlar diye düşündüm.

Kaç gündür açelya ile ilgili bilgi arıyorum. Dolaşmadığım site kalmadı. Dünya çapında araştırma yaptım Sonunda bulabildim.
Başkaları benim kadar aramasın diye konu oluşturdum.
Yardımların içinde teşekkür ederim
__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.02.14, 19:39   #4
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9685
Mesajlar: 32,734
Ettiği Teşekkür: 107676
Aldığı Teşekkür: 167009
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Açelya | Açelyanın Bakımı ve Yetiştirilmesi

Bir ara, saksıda içeri açelyası aldım. Kışı geçirdi de yazın güneşine dayanamadı öldü zavallı.

Bonzailer çok güzel ama, buralarda bonzainin yeşil bitkilerinden olanları var, açelyadan yapılanı hiç görünmüyor...

Konusu burada
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.02.14, 20:31   #5
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2676
Mesajlar: 31,143
Ettiği Teşekkür: 167477
Aldığı Teşekkür: 186564
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Açelya | Açelyanın Bakımı ve Yetiştirilmesi

Artık bezdim..

Alıyorum, o kadar taşıyorum, olmuyor, olmuyor..
Çiçek hastasıyım ben ya.

Ellerine sağlık, teşekkürler Ekin.. Açelya ile ilgili ne ararsan var, olmuş.
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.02.14, 02:27   #6
Geciken gözyaşı hiçbir şey çözmez...

Liaaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2011
Konular: 591
Mesajlar: 5,007
Ettiği Teşekkür: 40920
Aldığı Teşekkür: 21786
Rep Derecesi : Liaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevher
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Açelya | Açelyanın Bakımı ve Yetiştirilmesi

Renk renk pek güzeller.

Ayrıca albenisi olan bir kokusu var.

Teşekkürler £kin.
__________________
Liaaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Liaaa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.04.14, 15:16   #7
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9685
Mesajlar: 32,734
Ettiği Teşekkür: 107676
Aldığı Teşekkür: 167009
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Açelya | Açelyanın Bakımı ve Yetiştirilmesi
Aşağıdakiler de benim Açelyalarım...


__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.04.14, 19:14   #8
"Her Şey Güzel Oldu"

Redwine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 3756
Mesajlar: 17,075
Ettiği Teşekkür: 69076
Aldığı Teşekkür: 66530
Rep Derecesi : Redwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Açelya | Açelyanın Bakımı ve Yetiştirilmesi

Rengarenk açelyalara bayıldım.....Muhteşemler....

Teşekkürler...
__________________
Redwine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Redwine'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.04.14, 20:11   #9
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 860
Mesajlar: 7,985
Ettiği Teşekkür: 34835
Aldığı Teşekkür: 39980
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kabadayi
Standart Cevap: Açelya | Açelyanın Bakımı ve Yetiştirilmesi

İçim açıldı konuya bakarken. Ormangülü familyasındanmış. O çiçeği de pek sevmiştim.

Teşekkürler Ekin.***

Canancığım, senin bahçene nazar değmesin, her tür çiçek var maşallah.
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.05.14, 23:34   #10
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1228
Mesajlar: 9,821
Ettiği Teşekkür: 32086
Aldığı Teşekkür: 44629
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Açelya | Açelyanın Bakımı ve Yetiştirilmesi

Seninkilerde harikaymış @Canan

Teşekkürler....
__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
açelya, açelyanın, bakımı, fazla, toprak, yetiştirilmesi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kask Hakkında - Bakımı - Seçimi Kartal Motor Sporları | Motosiklet Dünyası 23 05.08.18 00:45
Tırnak Bakımı İçin Uzman Önerileri Canan Saç, Cilt ve Vücut Bakımı 9 21.06.15 17:49
Otomatik Şanzıman Nedir? Nasıl Çalışır? Bakımı Nasıl Yapılır? Kartal Bilgi ve Sorun Merkezi 1 12.10.14 17:07
Cilt Bakımı ile ilgili Doğrular ve Yanlışlar Rock Saç, Cilt ve Vücut Bakımı 0 20.10.11 15:50
Temel Araç Bakımı Kartal Bilgi ve Sorun Merkezi 0 28.01.09 01:29


WEZ Format +3. Şuan Saat: 04:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.