Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 16.11.14, 00:24   #1
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,765
Ettiği Teşekkür: 3856
Aldığı Teşekkür: 9388
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Trikale Nedir? | Tritikalenin Önemi | Tritikale Bakım
Trikale Nedir?

Tritikale ; Buğdayla çavdarın melezlenmesinden elde edilen yeni bir tahıl cinsidir.

Çavdarın makarnalık buğdayla melezlenmesinden dane tipi , ekmeklik buğdayla melezlenmesinden çayır tipi tritikale elde edilmektedir. Dane tipi tritikaleler daha cüsseli ve ıslaha uygundur. Dünyada üretimi yapılan tritikalelerin önemli bir kısmı dane tipi tritikalelerdir. Tritikalenin boyu uzun , sapı kalın ve sağlam, yatmaya karşı son derece dayanıklıdır. Kardeşlenmesi buğdaya göre azdır. Başaklar buğday ve çazdara göre daha uzun, iri ve dolgundur. yeşil aksam çok hacimli ve kuvvetlidir. Ekmeklik buğday çeşitlerinden bir hafta önce çiçeklenir. Dane doldurma süresi daha uzundur. Geç kalınmış hasatlarda dane dökmez.

Tritikalenin Önemi

Bügün ülkemizde hızla artan nüfusun gereksinimi olan hayvansal besin maddelerinin sağlanabilmesi ve hayvancılığın geliştirilmesinde talep edilen hayvan yeminin karşılanmasında gçlükler ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle yem sanayisi, yem üretiminde kullandığı maddeleri daha geniş çerçeve içerisinde değerlendirmek ve yem kaynağı olarak yeni bazı bitki cinsleri almak zorundadır. TRİTİKALE' de bu seçeneklerden birisidir.

Yeşil yem olarak tritikale, süt olum döneminde hasat edildiğinde % 22-24 oranında protein içerir; verim diğer tahıllardan önemli ölçüde yüksektir.Kuru madde yüzdesi buğday ve çavdara eşdeğer, yulaf ve arpadan yüksektir.Başta süt inekleri olmak üzere bütün hayvanlara silaj olarak verilebilir. Kurak ve kıraç alanlarda yani silajlık mısırın yetişmediği yerlerde mükemmel bir silaj bitkisidir.

Tritikale protein oranından çok, dengeli aminoasit dağılımının önemli olduğu kanatlı rasyonlarında tahıl kaynağı olarak kullanılabilir. Yapılan araştırmalarda yumurta tavuklarının beslenmesinde tritikalenin, rasyonlarda % 30 oranında yer alabileceği; etlik piliçlerin rasyonlarında ise % 40 oranında bulunmasının mümkün olduğu bellirtilmektedir. Halen kanatlı rasyonlarında % 60 oranında mısır kullanıldığı ve mısırın çok büyük bölümünün yurt dışından sağlandığı düşünülürse, tritikalenin mısır yerine ikamesiyle yem maliyetleride önemli ölçüde dşecektir.

Bugünkü durumuyla tritikale, kaliteli buğdaylarla karıştırılarak un yapımında kullanılır. Tritikale unu, yumuşak buğday ununun kullanıldığı kek, pasta, erişte yapımına uygundur. Bu nedenle tritikalenini en doğru kullanım yeri şiimdilik yem sanayisidir.

İklim Ve Toprak

Tritikale buğday gibi serin iklim tahıllarındandır. İklim ve toprak isteği buğdağla aynıdır. Fakat buğday için elverişli olmayan ( Özellikle yüksek rakımlı yaylalarda, kumlu, az yağışlı ya da hastalık ve zararlıların buğdaya ağır zarar verdiği ) yerlerde tritikale buğdaya üstünlük sağlamaktadır. Soğuk zararı nedeniyle arpanın kışlık olarak ekilmesinin riskli olduğu bölgelerde güvenle yetiştirilebilir. Yetişme tekniği araştırmalarına göre tritikale her toprakta yetişir. Toprak derinliği az, çorak, kurak, ve kışları sert geçen yüksek rakımlı dağ köylerinde buğday ve arpadan daha verimlidir.


Tohum ekimi ekim ayı içerisinde yapılmalı, bitkiler kışa kuvvetli girmelidirler. Ekimde tohum normu 18-20 kg/da olmalı ve tohum, srme ve rastığa karşı ilaçlanmalıdır. Yapılan denemelerde ( Kuru koşullar için ) saf madde olarak 6 kg/da azot miktarı dane rün için iyi sonuçlar vermiştir. Ekim ' de 15 kg/da DAP gübresi ve ilkbahar yağmurları geçmeden 10-12 kg/da % 33' lük Amonyum Nitrat gübresi tavsiye edilir.

Bakım

Bakım işleri diğer buğdaygillerle aynı olmakla birlikte değişen çevre koşullarından diğer tahıllara göre daha az etkilendiği için yabancı otlarla daha iyi rekabet eder; bunun sonucu daha kararlı bir verime sahiptir. Tarımın yeterince gelişmediği ve tarımsal girdilerin tam olarak sağlanamadığı yerlerde tritikale, çevreye uyum yeteneğinin ve genetik verim potansiyelinin yüksekliği nedeniyle geleceğin kültür bitkisi olarak görülmektedir.

Cemal BALCI
__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.12.14, 14:36   #2
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,765
Ettiği Teşekkür: 3856
Aldığı Teşekkür: 9388
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Trikale Nedir | Tritikalenin Önemi | Tritikale BakımTritikalenin Bitkisel Özellikleri:

Tritikale, makarnalık baba ebeveynden gelen özellikler ile yetersiz yağış alan kurak tarım alanlarına iyi uyum gösterir ve diğer tahıllara göre birim alandan daha yüksek tane verimi vermektedir. Tritikale, baba ebeveyn çavdar bitkisinden kötü yetişme koşullarına mukavemet özelliklerini aldığı için;Tuzlu tarım alanlarında, Bor fazlalılığı yani toksitesi olan arazilerde, molibden, çinko gibi mikro besin maddesi noksanlığı görülen tarlalarda, bazı hastalıkların görüldüğü problemli tarım alanlarında buğday ve arpadan daha iyi sonuç
vermektedir. Bu gibi problemli alanlarda buğday ve arpa ancak 200-250 kg/da tane verimi verirken, tritikaleden 400 ile 500 kg/da arasında tane verimi alınmaktadır. Üretimi ülkemizde her geçen yıl artmaktadır. Hayvan yemi olarak dane, kaba yem üretiminde büyük potansiyele sahiptir.
Otlatma amacıyla triticale ekilebilir. Hazmolur protein ve lisin miktarı buğday ve arpadan daha yüksektir. Danede protein oranı %12-14, tür. Erken
hasat olumuna gelir, dane dökmez, Harman olma kabiliyeti iyidir, demir, çinko, molibden gibi mikro besin maddeleri noksanlığına karşı arpa ve buğdaydan daha toleranslıdır. Kışa ve kurak koşullara toleransı iyidir. Yaprak hastalıklarına tarla koşullarında toleranslıdır. Tritikale tane ürünü olarak çoğunlukla hayvan beslenmesinde, bazen de hasıl olarak kaba yem üretimi ve otlatma için de yetiştirilmektedir. Özellikle tanesi kanatlıların beslenmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tanesinin yemlik kalitesi mısır, buğday ve arpa ile eşit kalitededir. Dünyadaki toplam 2.9 milyon ha tritikale ekim alanın % 80’ni kışlık, %20’si yazlık olarak yapılmaktadır. Tritikale son yıllarda kaliteli buğday unuyla karıştırılarak pasta, bisküvi, ekmek, kek ve makarna yapımında da kullanılabilmektedir.

Gübreleme:

Tritikale tarımında en doğru gübreleme önerisi, toprak analizi sonuçlarına göre yapılabilir. Genel bir gübreleme önerisi olarak dekardan 600 kg ve üzeri dane verimi hedeflendiğinde, kuru koşullarda 12 kg/da, sulu koşullarda 14 kg/da saf azot yeterli olmaktadır.
Tritikale Tarımında Kuruda ve Suluda Kullanılacak Gübre Dozları: Fosforlu gübrelerin ekimden önce toprağa verilmesi, bitkiler tarafından ileri ki gelişme dönemlerinde kolay ve yeterli alınmasını sağlar. Azotlu gübrelerin tritikale üretiminde ideal uygulanması üçe bölünerek yapılır.
Kuruda birinci uygulamada üçte biri ekimden önce veya ekimle birlikte Amonyum sülfat (%21) veya 18-46-0 ile 20-20-0 kompoze gübrelerinden birini kullanarak dekara 20-23 kg, ikinci uygulamada diğer üçte biri Şubat ayı sonunda üre formunda 8-10 kg/da, son üçte birlik kısımda Mart ayı sonu veya Nisan ayı başında Amonyum nitrat (%26) formunda olmak üzere 16-18 kg/da hesabıyla tarlaya verilmesi uygundur.
Sulu koşullarda ise dekardan alınması hedeflenen verim daha yüksek olduğundan kuru koşullarda kullanılan gübre miktarların üzerine 2-3
kg/da daha ilave edilebilir. Hasat ve Depolama: Tritikale hasadı, normal buğday hasadı için ayarlı biçerdöver ile yapılabilir. Bitkiler hasat olumuna geldiğinde gündüzleri sabah çiğ kalkınca saat 10'dan sonra buğday gibi normal yükseklikten hasadı yapılır. Buğdayla yaklaşık aynı zamanda hasat yapılmaktadır. Hasatta danelerdeki rutubet %12’nin altında olması, emniyetli bir depolama için gereklidir. Tahılların tümünde olduğu gibi ürün depoları temiz olmalı, depo içi sıcaklık 28oC altında ve ürün rutubeti %12’nin altında olmalıdır.


İl Tarım Müdürlüğü Tritikale Yetiştiriciliği - Mustafa Altındeğer
__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.12.14, 16:47   #3
Müdavim

Tura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2012
Konular: 86
Mesajlar: 6,457
Ettiği Teşekkür: 28168
Aldığı Teşekkür: 32520
Rep Derecesi : Tura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Trikale Nedir | Tritikalenin Önemi | Tritikale Bakım

Bilinmeyen bir konudur. Aydınlatıcı bilgiler var.
Paylaşım için teşekkürler @Mislina.
__________________
Tura isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Tura'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.12.14, 16:18   #4
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 8,910
Ettiği Teşekkür: 30566
Aldığı Teşekkür: 30551
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Trikale Nedir | Tritikalenin Önemi | Tritikale Bakım

İlk kez duydum ve bilgi sahibi oldum.

Teşekkürler.
Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.10.16, 23:07   #5
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1227
Mesajlar: 9,791
Ettiği Teşekkür: 32083
Aldığı Teşekkür: 44699
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Trikale Nedir | Tritikalenin Önemi | Tritikale Bakım

İlkkez duyduğum birşey. Öğrenmiş oldum. Teşekkürler...
__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 28.10.16, 23:17   #6
Uzman Üye

nurideniz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Konular: 707
Mesajlar: 3,513
Ettiği Teşekkür: 54783
Aldığı Teşekkür: 8466
Rep Derecesi : nurideniz34 isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: Trikale Nedir | Tritikalenin Önemi | Tritikale Bakım

Mislina teşekkürler..
__________________
....................................
nurideniz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bakım, nedir, önemi, trikale, tritikale, tritikalenin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
24 Soruda Engelli Evde Bakım Maaşı LaLe Engelliler Hakkında Bilgi ve Haberler 0 23.12.12 13:58
Engelli Evde Bakım Ücreti İçin Kimler Başvurabilir? LaLe Engelliler Hakkında Bilgi ve Haberler 0 22.12.12 11:04
Özel Yatılı Bakım Merkezleri Bahar Sağlığımız İçin Püf Noktaları 0 08.01.11 15:55
2010 İlkbahar / Yaz saç trendleri Nazlı Saç, Cilt ve Vücut Bakımı 2 21.06.10 18:08


WEZ Format +3. Şuan Saat: 05:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.