Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 09.01.15, 15:36   #1
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,069
Ettiği Teşekkür: 166888
Aldığı Teşekkür: 186167
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Afrika Menekşesi, Bakımı ve Üretilmesi (Saintpaulia - African Violet)
Afrika Menekşesi, Bakımı, Yetiştirilmesi, Çoğaltılması
Saintpaulia ionantha veya Afrika menekşesi, Gesneriaceae familyasından Saintpaulia cinsini oluşturan saksıda sıklıkla yetiştirilen bitki türlerinin ortak adı.Anavatanı Tanzanya olan bu bitkinin mor, pembe ve beyazın her tonunda çiçekleri bulunmaktadır. Bitki yıl boyunca çiçekli olarak kalabilir. Çiçeklenme esnasında yılda bir veya daha fazla olarak, yeniden çiçeklenme için yaklaşık bir veya iki haftalık dinlenme geçirir. Yaprakları kalp şeklinde ve sürekli olarak canlıdır. Bitki genellikle gölge veya hafif güneş ışığı alan yerleri sever. Doğrudan güneş ışığı alan yerlerde bulundurmamalı, öğle güneşi sıcağından korunmalıdır.Evlerde saksı çiçeği olarak yetiştirilir. Afrika menekşesi, yaprakları saplı, kendisi sapsız, tüylü, koyu yeşil, rozet biçiminde bir bitkidir. Koyu mavi, mor ya da pembe renklerdeki çiçekleri, 15 cm. uzunluğunda, ince sapların ucunda demet halinde bulunur. Tacı bitişik taç yapraklı ve düzensizdir.Nemli toprağı seven bitkinin sulanması esnasında yapraklarına su değmemesine dikkat edilmesi gereklidir. Üretimi için, sağlıklı ve olgun yapraklar yaklaşık 5 cm. uzunluğundaki sapları ile birlikte kesilerek, çürümüş bitki artığı (torf) ve kum karışımı toprağa dikilir. Sıcaklığı 18 ila 21 C° arasında tutulabilen bir ortamda, yaprak çelikleri iki, üç hafta içerisinde köklenebilmektedir.Bitkinin toprağı İlkbahar mevsimlerinde değiştirilmeli, gelişimi oranında büyük saksılara alınarak yetiştirilmesine devam edilmelidir. Ancak sık saksı değişimi, fazla ısı ve ışık ya da besin eksikliği bitkinin çiçeklenmesini geciktirebilir veya engelleyebilir. Bu gibi durumlara dikkat edilmediğinde, yapraklarında yaprak biti görülmesi olasılığı artış gösterebilir.Saksı değişiminde dikkat edilmesi gereken bir nokta ise; değiştirilen toprak ile saksı toprağının aynı ısı derecesinde ve aynı ıslaklıkta bulunmasıdır. Aksi takdirde bitkinin kökünde, mildiyuva olarak adlandırılan mantarın sebep olduğu bir hastalık görülebilir.
KaynakReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.01.15, 15:37   #2
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,069
Ettiği Teşekkür: 166888
Aldığı Teşekkür: 186167
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Afrika Menekşesi, Bakımı ve Üretilmesi (Saintpaulia - African Violet

Afrika Menekşelerinde Köklendirme Yöntemleri

Köklendirme aşamasına başlamadan önce köklendirme çalışmasında kullanılacak çeliğin seçimi büyük öneme sahiptir. Seçilen çelik en dış sıradaki yapraklar olamayacağı gibi göbek kısmındaki en genç yapraklarda olamaz. Seçilen çelik orta kısımlarda olmalıdır. Gelişimi durmamış ve halen gelişen bir yapı göstermelidir.Uygun çeliği bitkiden aldıktan sonra sap kısmını steril kesici bir araçla yaklaşık 2-3 cm kalacak şekilde kısaltmalıyız. Sap kısmı kısaltılırken 45 derecelik bir açı yapacak şekilde verev tarzda kesmeliyiz. Kesmiş olduğumuz çeliğin uç kısmının önce kurumasını beklemeliyiz. Kullanmak istediğimiz köklenme şeklini seçip işe başlamalıyız.1- Suda Köklendirme:

Bir bardağın içerisine dinlenmiş su koyup çelik yerleştirilip aydınlık bir ortamda köklenmesi beklenir. Direk güneş görmeyecek. Dikkat edilmesi gereken nokta çelik sapının uç kısmı bardağa temas etmeyecek. En ideali ilaç şişesi kullanmaktır.
2- Uygun Toprak Karışımında Köklendirme:

Hazırlanmış toprak karışımı nemlendirilip dinlendirilecek, karışımın içerisine steril hale getirilmiş çelik dikilip, aydınlık bir ortamda köklenme süreci bitinceye kadar bakıma alınacak. Köklenme sürecinde isteğe bağlı sera yöntemi de yapılabilir.

İlk dikim işleminden sonra topraktaki nemini tam kaybetmeden ilk can suyu verilecek. Bu ilk sulama sizin bulunduğunuz bölgeye ve ev ısı ortamınıza bağlı değişiklik gösterebilir.
Yeni dikilmiş çeliğe fazla su vermek, çeliği kaybetmenize neden olabilir.
3- Lav Taşında Köklendirme:

Lav taşını arınık hale getirmek için kaynar suda yıkamak ve tozundan arındırmak gerekiyor. Çeliği lav taşına dikebilmek için uygun pet bardak kullanılmalı, isteğe bağlı olarak delik çift kap yöntemiyle veya tek kap yöntemiyle, bardağa delik açmadan da köklendirebilirsiniz.

Lav taşında köklendirme sürecinde her daim bardağın altında 2-3 cm su olmalı. Nemini kaybetmiş lav taşı rengi açık, nemli lav taşı koyu rente olacağından bakımını ve sulamasını kolaylaştırır. Su üstten verilir. Dikilmiş çelik yine bol aydınlık bir ortamda bakıma alınıp isteğe bağlı olarak sera yöntemi de yapılabilir. Köklenen çelik yavru çıkartma aşamasında toprağa aktarılmalıdır.4- Perlitte Köklendirme:

Perlit süzgeçte tozundan arındırılıp, çeliği dikmek istediğiniz kabın mutlaka altı delik olmalı. Perlite diktiğiniz çelik yine bol aydınlık bir ortamda bakıma alınmalı, isteğe bağlı olarak sera yöntemi yapılabilir. Sulaması, üstten su verilir. Perlite dokunduğunuzda nem oranına göre su verilir. Alt kapta su bekletilmeli.
5- Diatomitte (Kedi Kumu) Köklendirme:

Diatomit tozundan arınmak için süzgeçte yıkanıp, dikmek istediğiniz kaba çelikle birlikte yerleştirilir.

Kullanılacak kap, çift kap yöntemi veya tek kap yöntemi olarak tercih edilebilir. Aydınlık bir ortamda köklenme aşamasında isteğe bağlı sera uygulaması da yapılabilir.

Çelikleri köklendirme aşamasında uygun ısı ortamı en az 20-25 derece arasında olmalı, yılın her mevsimi köklendirme yapılabilir.


Afrika Menekşesi Hastalık ve Zararlıları
  • Afrika Menekşesi Hastalıkları: Kök çürüklüğü ,tomurcuk dökülmesi, küllenme ve kurşuni küf, virüs...
  • Afrika Menekşesi Zararlıları: Unlu bitler, nematodlar, yaprak bitleridir.
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.01.15, 20:16   #3
"Her Şey Güzel Oldu"

Redwine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 3756
Mesajlar: 17,081
Ettiği Teşekkür: 69129
Aldığı Teşekkür: 66493
Rep Derecesi : Redwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Afrika Menekşesi, Bakımı ve Üretilmesi (Saintpaulia - African VioletRenk renk ne kadar güzel olmuş... Otur bütün gün izle, için açılsın...

Ellerien sağlık Real...

Teşekkürler...

__________________
Redwine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Redwine'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.01.15, 22:11   #4
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 8,910
Ettiği Teşekkür: 30566
Aldığı Teşekkür: 30551
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Afrika Menekşesi, Bakımı ve Üretilmesi (Saintpaulia - African Violet

Çok güzeller.
Gölge veya hafif güneş ışığı alan yerleri sevmesi ve korunmaları için özen gösterilmesi gereken bir çiçek.

Ben mezarlıklarda menekşelere çok rastlıyorum.Yazık dikiyorlar ama su verme güneşten koruma tabiki de hak getire göz göre göre ölmesine neden oluyorlar çiçeklerin.


Teşekkürler.
Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.02.15, 18:47   #5
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,069
Ettiği Teşekkür: 166888
Aldığı Teşekkür: 186167
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Afrika Menekşesi, Bakımı ve Üretilmesi (Saintpaulia - African Violet
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.05.15, 14:16   #6
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,069
Ettiği Teşekkür: 166888
Aldığı Teşekkür: 186167
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Afrika Menekşesi, Bakımı ve Üretilmesi (Saintpaulia - African Violet
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.05.15, 14:26   #7
Müdavim

Gülce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2013
Konular: 17
Mesajlar: 4,043
Ettiği Teşekkür: 23088
Aldığı Teşekkür: 21178
Rep Derecesi : Gülce şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülce şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülce şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülce şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülce şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülce şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülce şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülce şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülce şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülce şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülce şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Afrika Menekşesi, Bakımı ve Üretilmesi (Saintpaulia - African Violet

Bu bilgiler işime yarayacak. Bana da dün mor menekşe geldi.

Çiçeğin sağlıklı gelişmesinde önemli püf noktalarını öğrenmiş oldum.

Teşekkürler Real.
__________________
Gülce isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Gülce'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.05.15, 14:28   #8
Müdavim

Gülce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2013
Konular: 17
Mesajlar: 4,043
Ettiği Teşekkür: 23088
Aldığı Teşekkür: 21178
Rep Derecesi : Gülce şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülce şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülce şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülce şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülce şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülce şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülce şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülce şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülce şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülce şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülce şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Afrika Menekşesi, Bakımı ve Üretilmesi (Saintpaulia - African Violet

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Çengelli İğne Mesajı göster
Çok güzeller.
Gölge veya hafif güneş ışığı alan yerleri sevmesi ve korunmaları için özen gösterilmesi gereken bir çiçek.

Ben mezarlıklarda menekşelere çok rastlıyorum.Yazık dikiyorlar ama su verme güneşten koruma tabiki de hak getire göz göre göre ölmesine neden oluyorlar çiçeklerin.


Teşekkürler.
Mezarlıklarda gördüğün hercai menekşedir, sanırım. Afrika menekşesinden farklı, güneşe dayanıklı onlar.
__________________
Gülce isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Gülce'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.06.15, 14:47   #9
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9029
Mesajlar: 31,363
Ettiği Teşekkür: 105872
Aldığı Teşekkür: 163807
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Afrika Menekşesi, Bakımı ve Üretilmesi (Saintpaulia - African Violet
İki rengim daha var. Onlar şu an çiçeksiz.

Var mı menekşesini ekleyen
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.11.17, 17:32   #10
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1227
Mesajlar: 9,791
Ettiği Teşekkür: 32083
Aldığı Teşekkür: 44699
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Afrika Menekşesi, Bakımı ve Üretilmesi (Saintpaulia - African VioletMenekşeyi saksısına koymadan önce saksının altından ucu çıkacak şekilde ve saksının 3/1 inde kalacak şekilde fitil yerleştir ve harcı doldurunuz.

Fitil pamuklu olmayan tuhafiyecilerden aldığınız sentetik yapılı bir şey olsun. ( Biz evde kullanmadığımız ince naylon çorap kullandık. )

( Eğer çiçeğinizin saksısını değiştirmeyecekseniz. Bir tığ yardımı ile fitili toprağın içinden geçirebilirsiniz. )

Saksıyı içi su dolu başka bir saksıya koyunuz ve fitilin büyük bölümü, alttaki saksının içindeki suda olsun.

İlk sulamayı üstten yapıp suyun tamamen akmasını sağlamalısınız ve düzeneğinizi kurunuz. Diğer bütün sulamalar fitilden olsun.

Su rezarvuarı saksıdan biraz daha küçük olsun ki saksı rezarvuarın içine girmesin. Yarısının girmesi yeter.

Kaynak :Tura
__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
african, afrika, bakımı, fitilli sulama sistemi, menekşe, menekşelerde sulama, menekşesi, saintpaulia, üretilmesi, violet


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Difenbahya Çiçeğinin Bakımı, Yetiştirilmesi, Üretilmesi ReaL Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç 7 22.07.20 21:10
Bodrum Papatyası (African Daisy), Bakımı, Yetiştirilmesi ve Özellikleri Ekin Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç 11 18.07.17 22:35
Demokratik Kongo Cumhuriyeti | Afrika Mislina Dünya Tarihi 6 08.03.16 23:39


WEZ Format +3. Şuan Saat: 06:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.