Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 09.04.15, 19:00   #1
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1227
Mesajlar: 9,791
Ettiği Teşekkür: 32083
Aldığı Teşekkür: 44706
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Glayöl | Kuzgun Kılıcı | Yetiştirilmesi - Bakımı - Çoğaltılması

Glayöl | Kuzgun Kılıcı | Yetiştirilmesi, Bakımı ve Çoğaltılması
Glayöl Çiçeği, Kuzgun Kılıcı yada diğer bir adı ile Zambak Kılıcı, Iridaceae (Süsengiller) familyasına ait bir süs bitkisidir. Kuvvetli güneş alan açıklık yerlerde, iyi gübrelenmiş yumuşak ve geçirgen toprakta iyi yetişir. En çok kesme çiçekçilikte yetiştiriciliği yapılır.

Bilimsel adı (Latince) Gladiolus tüm glayöl türlerini içine alan cins adıdır. Türkçede glayöl diyoruz. Birçok süs bitkisi tür adıyla tanınır, bazıları tüm türleri içine alan cins adıyla tanınır. Glayöl de o şekilde bir isim. Gladious Latincede kılıç anlamına gelir. Gladiolus ise kılıççık, küçük kılıç anlamında bu bitki türlerine ad olmuş.


Glayöl Soğanlarının Özelliği
Bildiğimiz soğan yapısında değil, soğan şeklinde yumrudur. Korm denir. Tüm glayöl türleri soğukta uyku halinde kalır, sıcakta aktifleşirler. Soğanlar bir yıllık ömürlüdür. İlkbaharda aktifleşen glayöller yapraklanıp büyürken soğan üstünde yeni bir ana soğan ve birkaç tane yavru soğan oluşur. Mevcut soğan ise kurur gider.

Glayöl Çiçeğinin Türleri
260 kadar glayöl türü vardır. Çoğunluk Afrika’nın güney yarısında, en çok güneyinde bulunur. Birkaç tür Avustralya kökenlidir. Genelde küçük yapılı ve küçük çiçekli olurlar. Büyük çiçekli türleri birkaç yüzyıldır ıslah edilerek kesme çiçek sektöründe büyük değer kazanmıştır. Akdeniz civarında Avrupa ülkelerinin Akdeniz kıyıları boyunca bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılmasında tam uyumludur. Bunların çoğu özel türetilmiş ıslah edilmiş hibritler. Yine de tohum verebilir, aynı özellikleriyle devam edebilirler.


Glayöl Yetiştirilmesi ve Bakımı
İlkbahar başında toprağa dikmeyle başlayan glayöl bakımı sonbaharda sulamayı kesmekle sona erer. Bütün aşamalarda gereğini yaparsanız glayöllerinizde soğan sayısı her yıl artar, zamanla her yıl daha fazla çiçek açarlar. Glayöl soğanlarının yapraklanıp çiçek açmaları ortalama üç ay sürer.


Toprak ve Sulama
Glayöllerin en sevdiği toprak ince ponza taşı ile süzekliği ve havadarlığı, kompost ile su tutuculuğu arttırılmış, bolca gübrelenmiş doğal humuslu topraktır. Sulama ilkbaharda toprak iyice kurumuyorsa yapmaya gerek yok. Yapraklar iyice güçlendikten sonra sulama sıklığı toprak yüzeyi biraz kurudukça yapılmalı.


Soğanların Dikimi
Soğanların dikileceği yer mutlaka çok havadar, daima esintili ve kuvvetli güneş alan bir yer olmalı (aksi takdirde birçok hastalıklar oluşur). Glayöl soğanları soğukta aktif olmayacakları için dikmekte acele etmeyin.

ilkbaharda, don tehlikesi geçince bölgenizin iklimine göre mart veya nisan aylarında toprak ısınmaya başladığı zaman dikeceksiniz. Toprağı 20 cm. derinden belleyin çapalayın. Bol bol kompost ve eski sığır gübresi karıştırın.

Sonra soğanları dikeceğiniz yeri kazıp dip kısma eski sığır gübresi yayın soğanları üstlerine yerleştirin. Böylece soğanları ortalama 15 cm. derinde kalacak şekilde gömün. İyice sulayın. Soğanların arasındaki mesafe en az 15cm aralıklarla olmalı. Sık yağışlı memleketlerde ne kadar seyrek o kadar iyi. Yoksa mantar hastalıkları baş gösterebilir.

Çiçeklenene Kadar Bakım
İyice güçlendiklerinde, çiçek açmaya birkaç hafta kala başlayarak 15 günde bir sıvı potasyum gübresi verin (çiçeklenene kadar iki defa yeter). Sulamaları sadece sabahları yapmalısınız ki hastalıklar peydahlanmasın.

Çiçekler Solunca
Çiçeklerin solması başlayınca gübre şerbeti verirseniz yeni oluşmuş soğanlar gelecek yıl için mükemmel yapılanır. Yavru soğanlar daha da güçlenir. Bir ay boyunca (ya da erkenden çiçeklendilerse en geç eylüle kadar, yapraklar sararmadıkça) sulamayı ihmal etmeyin. Sonra artık ilgilenmeyin sulamayın. Sonbahar serinlerinde hastalık kapabilirler.

Sonbahar sararan yapraklar kurumayıp çürüyorsa kesmelisiniz. Hastalık türeyip soğanlara ulaşabilir. Eğer kışın donma ihtimaline göre glayöllerinizi söküp soğanları alacaksanız ve yapraklar hâlâ kurumamışsa dikkatlice sökün yavrular düşüp kaybolmasın. Esintili, kuru bir yerde tamamıyla kuruyana kadar bekletin. Sonra kuru saplardan yapraklardan ayıklayın aşağıda bahsettiğim gibi saklayın.

Soğanların Kışın Saklanması
Glayöl soğanı kışın ağır donmalara dayanamayan türleri sonbaharda yapraklar ve toprak tamamıyla kuruduktan sonra sökerek ya da yukarda dediğim gibi söküp kurutarak­ şöyle saklayın: Soğanların dış kabukarından “dökülecek gibi olanları” ayıklayın, tamamen soymaya çalışmayın. Bulabilirseniz (bulmanız çok iyi olur) bitkiler için hazırlanmış dezenfektan etkili bir toz ile soğanları ilaçlayın. Bir kutuya kuru perlit, kuru torf vb maddeler doldurun, soğanları içine gömün. Serin ve kuru bir yerde hatta buzdolabının alt gözlerinde ilkbahara kadar saklayabilirsiniz.

Kışın sökmüyorsanız her 4 yılda bir sökerek soğanları seyrekleştirip yeniden dikmelisiniz. Glayöl soğanları çoğalıp durduğu için aynı yerde sıkışık bulunmalarında çiçek verimi fazlasıyla düşer, onca soğan ziyan olur.


Dikkat: Glayöl soğanlarının toprak özelliğine göre kışın ıslak toprakta çürüme riski var. Buna göre, bulunduğunuz yerde don olayı olmasa bile sonbaharda soğanları söküp ilaçlayarak saklasanız iyi olur.

Çoğaltılması
Glayöller her yıl irili ufaklı yavru soğanlar üretir. Bunlarla kolayca çoğaltılır. Her yıl söküyorsanız sökerken yavru soğanları kaybetmeyin. Eğer kışları toprakta bırakıyorsanız her dört yılda bir sonbaharda veya ilkbaharda sökün, yavruları ayırın, büyükleri çiçeklendirmek istediğiniz yerlere dikin, yavruları büyüyebilecekleri herhangi bir yere ayrı dikin. Yavru soğanların bakımı yetişkin glayöl bakımıyla tamamen aynıdır.

Tohumdan Üretilmesi
Tohumdan üretilen glayöller dört beş yılda çiçek açacak olgunluğa gelir. Uğraşmaya değmez. Glayöller her yıl çok sayıda yavru soğan üretirken tohumla uğraşmak ancak başınıza fazladan gereksiz iş çıkarmak olur. Yine de istiyorsanız aşağıdaki yolu izleyin.


Bu yol vazodaki glayöllerde de uygulanabilir zira galayöller vazoda solana kadar yeterince olgun tohum oluşturabiliyor (bazı hibritler tohum oluşturmayabilir). Suyu sık sık değişitirin, tohum oluşuyorsa almada acele
etmeyin ki iyice olgunlaşsınlar. Tohumlar olgunlaşır olgunlaşmaz hemen ekmelisiniz. Sadece 1 cm derine gömün. Güneşli bir yerde tutun. Bir hafta içinde çimlenirler. Kışa kadar mini soğanlar yeterince sağlamlaşır. Sonrasında neler yapılacak, yukardaki bakım bilgilerine göre devam edin.

Zararlıları
Çeşitli mantar hastalıkları yapraklara, çiçeklere ve soğanlara zarar verebilir. Glayöl yetiştirilecek yer çok iyi derecede devamlı esintili ve kuvvetli güneşli olmak zorunda. Aksi takdirde elverişsiz yerlerde hastalıkların önü alınamaz. Gece ıslaklığına elinizden geldiğince izin vermemelisiniz. Sulamayı sadece sabahları yapın.

Kaynak__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.04.15, 20:38   #2
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,075
Ettiği Teşekkür: 166951
Aldığı Teşekkür: 186194
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Glayöl | Kuzgun Kılıcı | Yetiştirilmesi - Bakımı - Çoğaltılması

Düğünlerin vazgeçilmez çiçekleri dimi bunlar.

Her rengi de varmış. Çok güzeller ya.. İnsan imreniyor.

* * *

Güzel sunum ve bilgilendirme için ellerine sağlık, teşekkürler Ekin
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.04.15, 20:53   #3
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 11,969
Ettiği Teşekkür: 79773
Aldığı Teşekkür: 77712
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Glayöl | Kuzgun Kılıcı | Yetiştirilmesi - Bakımı - Çoğaltılması

Düğünlerde kullanılır mı bilmiyorum ama çicekçilerin arajman buketi oluşturmak için vazgeçemediği çicek türü olduğunu biliyorum.

Soğanlı bu da yani evladiyelik. Bir kere diktin mi soğanı tamamdır.

@ReaL şimdi bundan da ekersin üstüne de saksılarını boyarsın.__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.04.15, 21:01   #4
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9086
Mesajlar: 31,488
Ettiği Teşekkür: 106089
Aldığı Teşekkür: 164228
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Glayöl | Kuzgun Kılıcı | Yetiştirilmesi - Bakımı - Çoğaltılması

Geçen yıl bir paket aldım, hepsi de kırmızı çıktı

Şimdi de toprağı yeni dürtüyorlar.

Teşekkürler Ekin, ellerine sağlık.
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.04.15, 21:02   #5
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1227
Mesajlar: 9,791
Ettiği Teşekkür: 32083
Aldığı Teşekkür: 44706
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Glayöl | Kuzgun Kılıcı | Yetiştirilmesi - Bakımı - Çoğaltılması

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
Geçen yıl bir paket aldım, hepsi de kırmızı çıktı

Şimdi de toprağı yeni dürtüyorlar.

Teşekkürler Ekin, ellerine sağlık.

Çıkınca göreceğiz inşallah


__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.04.15, 21:17   #6
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,075
Ettiği Teşekkür: 166951
Aldığı Teşekkür: 186194
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Glayöl | Kuzgun Kılıcı | Yetiştirilmesi - Bakımı - Çoğaltılması

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Basakca Mesajı göster
Düğünlerde kullanılır mı bilmiyorum ama çicekçilerin arajman buketi oluşturmak için vazgeçemediği çicek türü olduğunu biliyorum.

Soğanlı bu da yani evladiyelik. Bir kere diktin mi soğanı tamamdır.

@ReaL şimdi bundan da ekersin üstüne de saksılarını boyarsın.

Gözüme kestirdim ama, bu çiçek balkonda zor olur. Gerekli şartları sağlamak mümkün değil gibi.

Bahçeli evi olanlar için çok güzel..

__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.05.15, 11:59   #7
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,075
Ettiği Teşekkür: 166951
Aldığı Teşekkür: 186194
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Glayöl | Kuzgun Kılıcı | Yetiştirilmesi - Bakımı - Çoğaltılması__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.06.15, 23:44   #8
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 8,910
Ettiği Teşekkür: 30566
Aldığı Teşekkür: 30557
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Glayöl | Kuzgun Kılıcı | Yetiştirilmesi - Bakımı - Çoğaltılması

Renkleri çok güzel.

Kendisi de çok havalı bir çiçek.

Ben hep bu çiçeğe çelenklerin çiçeği derim.

Emeklerine sağlık.
Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.06.15, 01:31   #9
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 851
Mesajlar: 7,750
Ettiği Teşekkür: 34114
Aldığı Teşekkür: 39454
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kabadayi
Standart Cevap: Glayöl | Kuzgun Kılıcı | Yetiştirilmesi - Bakımı - Çoğaltılması

Pek güzelmiş glayöl çiçeği. Her renginin de ayrı bir güzelliği var.

Teşekkürler Ekin.
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.06.15, 14:29   #10
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,075
Ettiği Teşekkür: 166951
Aldığı Teşekkür: 186194
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Glayöl | Kuzgun Kılıcı | Yetiştirilmesi - Bakımı - Çoğaltılması__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bakımı, çiçeği, çoğaltılması, glayöl, glayör, kuzgun, kılıcı, yetiştirilmesi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Siklamen Çiçeği | Bakımı - Yetiştirilmesi - Çoğaltılması Ekin Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç 232 04.05.20 23:13
Kask Hakkında - Bakımı - Seçimi Kartal Motor Sporları | Motosiklet Dünyası 23 04.08.18 23:45
Otomatik Şanzıman Nedir? Nasıl Çalışır? Bakımı Nasıl Yapılır? Kartal Bilgi ve Sorun Merkezi 1 12.10.14 16:07
Temel Araç Bakımı Kartal Bilgi ve Sorun Merkezi 0 28.01.09 00:29


WEZ Format +3. Şuan Saat: 08:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.