Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 24.01.16, 23:07   #1
Uzman Üye

StorMAnqeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2015
Konular: 211
Mesajlar: 2,137
Ettiği Teşekkür: 8585
Aldığı Teşekkür: 8317
Rep Derecesi : StorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Hasta
Post Suda Batan Ağaç: Demir Ağacı

Suda Batan Ağaç: Demir Ağacı
Familyası: Casuarinaceae
Latince ismi: Casuarina equisetifolia
Türkçe ismi: Demir ağacı
Anavatanı: Avustralya
Kullanıldığı alan: Mobilyacalık, canlı çit
Yetiştiği alanlar:
Ülkemizde Güney ve Batı Anadolu'nun kıyı kesimleriSuda batıyor, ama kuruduktan sonra zor kesiliyor. Azerbaycan'da hayat bulan bu ağaç, 400 yıl yaşayabiliyor ve ağacın kökleri yüzeysel olarak yayıldığı için toprağı erozyondan koruyor. Dalları birbirine değince adeta kaynak yapılmış gibi yapışıyor, hepsinden önemlisi kuruduktan sonra balta ile kesilmesi bile zor.
Demir Ağacı Azerbaycan'ın Küçük Kafkas sıradağlarında yetişiyor. Oldukça dayanıklı bir ağaç. Dayanaklı olması nedeniyle eskiden kağnı tekeri yapımında kullanılmış. Beton direklerin olmadığı dönemlerde de binaların vazgeçilmezi olmuş. Son yıllarda en çok kullanım alanı ise mobilya sektörü. Ancak yaşken işlenmesi mümkün. Ağacın özgül ağırlığı sudan daha fazla olduğu için suda hemen batıyor. 400 yıl yaşayabilen ağacın kökleri derinlemesine değil yüzeysel olarak yayılıyor bu da toprağı erozyondan koruyor.

  • Demir Ağacı Özellikleri:
15-20 (-30) m. boylarında, 40-50 (-90) cm. çap yapabilen, gençlikte sivri tepeli, sonra dağılan bir tepe yapısı olan, herdem yeşil bir ağaçtır. Bir cinsli bir evciklidir. Kabuk mat, boz renkte ve pürüzlüdür. Dallar gövdeden oldukça dar bir açı ile çıkar. Birçoklarında gövde kıvrıklığı (torsiyon) bulunduğundan, odunu güç yarılır. O nedenle halk arasında "Demir ağacı" adı verilmiştir. Aynı zamanda, yaprakları çok küçülmüş, pul haline dönüşmüş, sanki At Kuyruklarına (Equisetum) benzemektedir. Yine uzaktan bakıldığında çamlara benzediğinden bu ağaçlara "Australian pine", Avustralya çamı denilmektedir.


Anavatanı Avustralya'dır. Hızlı büyür, canlı çit oluşturmaya uygundur. Kıyı arazilerde rüzgâr perdesi olarak yararlanılır. Ancak düşük sıcaklıklardan Eucalyptus ve Acacia'lardan daha fazla etkilenir. Köklerinde havanın serbest azotunu bağlayan yumruları vardır. Bu nedenle örneğin Hindistan'da sahillerin, fakir ve çorak kumluklarının ıslah edilmelerinde ve ağaçlandırmalarında başarı ile kullanılmaktadır. Kuzey Amerika'da özellikle Florida'da yol ağacı, narenciye bahçeleri çevrelerinde canlı çit ve rüzgâr perdesi olarak geniş çapta kullanılır. Ülkemizde güney Anadolu ve Hatay sahillerinde de aynı amaçlarla kullanılmaktadır. Öz odunu koyu kırmızı olan ağır odunu çok dayanıklıdır. Yakacak odun olarak kalori değeri çok yüksek olup, ayrıca külü de azdır.Anavatanı Avustralya'dır. Ülkemizde Güney ve Batı Anadolu'nun kıyı kesimlerinde yetişir. Sahillerde, kumluk, fakir ve çorak arazilerde ıslah ve ağaçlandırma gayeleri ile kullanılır, iyi drenajlı, nemli ve ıslak topraklarda iyi gelişir. Donlara duyarlıdır. -7 C sıcaklıklara kadar dayanır. Sıcak iklim koşullarında yetişir. Soğuğa dayanıklı değildir.Tohumlar odunlaşmış brahtelerin içinde bulunur ve ince kanatlıdır. Tohumların çimlenme engeli yoktur. Gençlikte sivri, İleri yaşlarda dağınık tepe yapar. Budamaya yatkındır. Hızlı büyür. Maksimum 50 m. boy yapar. Su basar alanlarda kuvvetli destek kökleri yapar.Meyve brahteleri birleşerek fındık büyüklüğünde bir kozalakçık oluşturur. Meyveler 70-90 tohum içerir. Çiçekler monoiktir. Erkek çiçekler sürgün ucunda kurul halinde, kat kat ve çevresel durumludur. Dişi çiçekler ise yanlardadır. Hep yeşil yaprakları 10-15 cm. uzun, 1 mm. çaplıdır. Küçük, pulumsu ve çevresel biçimlidir. Sürgünler yeşil renklidir ve iyi sürgün verir. Genç sürgünler at kuyruğu gibi olduğundan halk arasında bu isimle bilinir. İlkbaharda tohum ekimi ile üretilir.

  • Demir Ağacı'nın Diğer Özellikleri:
Park ve bahçelerde soliter, sıralar halinde ya da aile ağacı olarak kullanılır. Kirli hava şartlarına ve rüzgara dayanıklıdır. Rüzgar perdesi ve canlı çit oluşturmaya uygundur. Böcek ve mantarlara karşı duyarlıdır. Odunu kalorisi yüksek, kül miktarı az olduğu için yakacak odun olarak çok tutulur. Tuzlu ve kumlu topraklarda kök sürgünü verme kabiliyeti düşüktür fakat diğer sürgünler daha iyi gelişir.
StorMAnqeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz StorMAnqeL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.02.16, 23:08   #2
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 498
Mesajlar: 11,568
Ettiği Teşekkür: 43027
Aldığı Teşekkür: 75045
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Suda Batan Ağaç: Demir Ağacı

Değişik ve ilginç bir ağaçmış. İlk kez duydum adını, teşekkürler Karçiçeği...

__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.09.16, 16:22   #3
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9052
Mesajlar: 31,410
Ettiği Teşekkür: 105958
Aldığı Teşekkür: 163961
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Suda Batan Ağaç: Demir Ağacı
Yapraklarıyla ve özellikleriyle farklı bir ağaçmış.

Teşekkürler @StorMAnqeL

__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.09.16, 18:58   #4
Dost Nâzım

Efruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 84
Mesajlar: 2,425
Ettiği Teşekkür: 34384
Aldığı Teşekkür: 12289
Rep Derecesi : Efruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: Suda Batan Ağaç: Demir Ağacı

Okuyunca son günlerde çokça duyduğum demir elması aklıma geldi.

Kendini çeken bir güzelliği yok ama özellikleriyle çokça kullanılan bir ağaçmış.

Teşekkürler StorMAnqeL
__________________Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

Efruz Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ağacı, demir


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 17:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.