Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 26.02.16, 15:18   #1
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1227
Mesajlar: 9,791
Ettiği Teşekkür: 32083
Aldığı Teşekkür: 44699
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Gerbera Çiçeği | Gerbera Çiçeğinin Bakımı ve Yetiştiriciliği


Gerbera Çiçeği | Gerbera Çiçeğinin Bakımı ve Yetiştiriciliği

Anavatanı : Güney Afrika
Latincesi : Gerbera Jamosonii
Familyası : Compositea

Gerbera otsu bir bitkidir. İri papatya benzeri çiçekleri vardır. Pembe, turuncu, sarı, kırmızı renkleri vardır. Yalın katlı olabildiği gibi katmerli de olurlar. Çiçekleri, 3-12 cm uzun tüylü sapın ucundadır. Hollanda, Almanya ve Danimarka da artış gösterir. Ülkemizde Antalya da (1970'li yıllarda) 17 dekar, İzmir ve Yalova da 8-10 dekar üretimi yapılmaktadır. 40 farklı türü vardır. Barbeta papatyası ya da Alman papatyası olarak bilinir. Üretimi kolaydır fakat hastalık riski yüksektir. Çiçekleri ilk yılda 10-20 adet çiçek kesilir. 2 ve 3 yıllarda 40-60 adet çiçek kesilebilir. Verimin %75-80'i yaz aylarında alınır.(Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında) Kış aylarında ışıklandırma ve ısıtma ile verim artırılabilir. Sıcağı sever. Toprağın ısıtılması gerekir.


Gerberanın Başlıca Özellikleri:
  • Uzun ömürlüdür.
  • Kış soğuklarına ­7°C derece kadar dayanır.
  • İlkbaharda yeniden yeşerir çiçeklenir.
  • Gelişimi gazanya ve karahindibaya benzer, dalsız olup yapraklar ve çiçekler kökten gelişir.
  • Gazanya gibi gerbera da kökten yavrular üretir bunların ayrılmasıyla kolayca çoğaltılır.
  • Gerbera en iyi bahçelerde gerçek toprakta yetişir.
  • Çok da güneş istiyor.
  • Saksıda yetiştirecekseniz eviniz veya balkonunuz iyi güneş almıyorsa vazgeçin.
Evde Yetiştirmek:

Havasız esintisiz köşelerde kısa sürede kökleri çürür. Eğer yaz kış günün çoğu saatlerinde açık bir pencere yanında tutabilirseniz evde yetiştirebilirsiniz.Ayrıca iyi güneş alabilmeli, kuvvetli aydınlık hiç yeterli değildir.

Vazo İçin Çiçek Toplamak:

Çiçekleri dipten çekip koparın. Yani yapraklar arasında gövdeye bağlı olduğu yerden çeklip kopması lazım. Eğer keserek alırsanız çiçek sapının dip kısmı çürüyerek hastalık oluşturabilir. Vazoya koymadan önce sapın dibini kesmelisiniz (ki suyu emebilsin yoksa suyu ememez, pörsür).  • Ekim Zamanı : Ocak’tan Nisan ayına kadar ekim yapılması tavsiye edilir.
  • Çiçeklenme : Aynı yıl haziran’dan Eylül sonuna kadar yaz boyunca çiçek açarlar.


Toprak:

Gerberalar suyu çabuk süzdüren toprak istiyor. Uzun ömürlü olması da buna bağlı. Killi topraklarda yazın sorun görünmese bile diğer mevsimlerde kökler kolayca çürüyebilir.

İşte Üç Ayrı Formül
1- Her çeşit ağaçların bulunduğu, yabani otların gür yetiştiği bir yerin üst yüzey humuslu toprağı gerbera için en iyi topraktır. Eğer gerberayı evde yetiştirecekseniz bu toprağa 1/3 oranında ince ponza taşı ya da iri dere kumu karıştırmalısınız.

2- Çiçekçilerde satılan poşet toprak (evde yetiştirecekseniz 1/4 oranında ponza taşı karıştırın). Bu çeşit topraklar aslında gerberalara pek yaramaz, kalsiyum eksikliğine sebep olur. Bu problemin olmaması için 5 litre toprağa iki çorba kaşığı kalker taşı kırpıntıları eklemelisiniz (güvenilir marka poşet topraklarda gerekmiyor, zaten olması gerekir ama yine de kontrol edin).

3- %75 Hindistan cevizi lifleri + %25 perlit. Bu karışım kesme çiçek ticareti için gerbera yetiştiriciliğinde kullanılır. kontrollü bir şekilde özel besinli su ile sulama gerektiriyor. Besin vermede ve sulamada profesyonellik ister. Besin vermede bilinçsizlik kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan çürümelere yol açar.Özel bitki besinlerinin çoğunun kalsiyum içermediğini unutmayın.

Saksıda Gerbera Yetiştirmek:

Çiçekçiler daima uygunsuz toprak kullanır. En ucuz kompost toprakları kullanırlar. Küçük çiçekçiler ise bahçelerin tarlaların toprağını kullanır, bilinçsizce toprak seçtikleri için genelde fazla killi olur. Bazen de aşırı kumlu oluyor. Çiçekçilerden aldığınız gerbera saksıda ise söküp yukardaki toprak formüllerinden 1 veya 2 numaralı toprağa dikin.

Saksı: Ortalama 4 litre toprak hacimli, 18 – 20 cm derinliğinde saksılar..

Mesafe: Bahçelerde (veya seralarda) çok sayıda gerberalar bir sırada 20cm aralıklarla dikilmeli. Sıraların arasındaki mesafe ise 75 – 80cm olmalı.


Sulama:

Toprak ıslaklığını yitirmeden tekrar tekrar sulamak gerberayı öldürür. Sulamalar arasında toprağın ıslaklığının gitmesini beklemelisiniz. Fazla kurumasını beklemeyin. Yaz kış asla kupkuru toprakta kalmamalı.Besin:

Saksıda güzelce gelişim gösterdiği zaman besin vermeye başlayın. Her sulamada verilmesi tavsiye edilen sıvı bitki besininden tavsiye ederim (genel amaçlı veya çiçek amaçlı türden besin olacak). Siz her beş sulamada bir verin. Her sulamada vermek hem gereksiz hem zararlıdır.Çiçeklenmesi:

Yazın fazla sıcak havada çiçek açmaya ara verip dinlenebilirler. Endişelenmeyin bekleyin. Hava şartları elverişli oldukça her zaman çiçek açarlar. Tohumdan yetişenler ilk yıl çiçek açmaz. Tohumları ilkbaharda ektiyseniz, hızlı büyümüşlerse sonbaharda çiçek açabilirler.


Çoğaltılması:

Gerbera tohumları kısa ömürlü oldukları için paket tohum alıp ekerseniz (eğer biraz bayatsa) hiçbiri çimlenmez çünkü çoktan ölmüşlerdir. Tohumların çimlenmesini en fazla 30 gün bekleyin.. çimlenme yoksa daha fazla beklemeyin.


Gerberanızı kökten ayırma ile çoğaltabilirsiniz. Kökten oluşan yavrular iyice köklendiklerinde ayırın. Yeterince nemli toprağa dikin. Sulamayın. Şeffaf poşete sokup bağlayın. Bir hafta – 10 gün kapalı durmalı ki kökler aktifleşsin toprağa tutunsun. Sonra açıp sulayın havadar esintili bir yerde tutun.Gerbera Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Üzerinde Gerbera yetiştiriciliği yapılacak olan toprak yeteri kadar gevşek ve geçirgen olmalı, sert bir toprak tabakası bulunmamalıdır.

Kaynak


Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.02.16, 15:18   #2
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1227
Mesajlar: 9,791
Ettiği Teşekkür: 32083
Aldığı Teşekkür: 44699
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Gerbera Çiçeği | Gerbera Çiçeğinin Bakımı ve Yetiştiriciliği__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.02.16, 15:37   #3
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,069
Ettiği Teşekkür: 166888
Aldığı Teşekkür: 186167
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Gerbera Çiçeği | Gerbera Çiçeğinin Bakımı ve Yetiştiriciliği

Bu çiçeğin çiçekçilerde satıldığını hiç görmedim. Belki bu sene gelir.

Çiçekleri de rengarenk ve gösterişli...

* * *

Tanıtım ve sunum için ellerine sağlık, teşekkürler Ekin.
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.02.16, 21:10   #4
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 11,969
Ettiği Teşekkür: 79773
Aldığı Teşekkür: 77710
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Gerbera Çiçeği | Gerbera Çiçeğinin Bakımı ve Yetiştiriciliği

Çicekçilerde saksıda satılmıyor. Tohum olarak satılıyor. Almıştım bir keresinde tohumundan da ekmiştim. Epey de beklemiştim filizlenecek diye. Bir şey çıkmayınca bende üzerine işe yarar bir şey ekeyim dedim ve maydanoz ekmiştim.

Demek ki tohum bayatmış.

Tanıtım için teşekkürler Ekin.


__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.02.16, 21:26   #5
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1227
Mesajlar: 9,791
Ettiği Teşekkür: 32083
Aldığı Teşekkür: 44699
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Gerbera Çiçeği | Gerbera Çiçeğinin Bakımı ve Yetiştiriciliği

Geçen sene pazarda görmüştüm. Ama ben bunu kralkızı sanmıştım Elimde tohumu var ekerim diye almamıştım. Meğer bu başka çiçekmiş. Kral kızları çiçeklenince farkettim.

__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.02.16, 21:31   #6
Uzman Üye

İklim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 11
Mesajlar: 2,058
Ettiği Teşekkür: 9291
Aldığı Teşekkür: 10481
Rep Derecesi : İklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kotu Cocuk
Standart Cevap: Gerbera Çiçeği | Gerbera Çiçeğinin Bakımı ve Yetiştiriciliği

Saksıda çok da güzel görünüyor, ben de köklü biykisine hiç rastlamadım Emeğine sağlık Ekinciğim.Bahar geldi ben yine çiçek kovalamaya başladım
Mobil Sürüm ile Gönderildi
İklim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz İklim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.02.16, 21:36   #7
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1227
Mesajlar: 9,791
Ettiği Teşekkür: 32083
Aldığı Teşekkür: 44699
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Gerbera Çiçeği | Gerbera Çiçeğinin Bakımı ve Yetiştiriciliği

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi İklim Mesajı göster
Saksıda çok da güzel görünüyor, ben de köklü biykisine hiç rastlamadım Emeğine sağlık Ekinciğim.Bahar geldi ben yine çiçek kovalamaya başladım
Mobil Sürüm ile Gönderildi
Kelebek misali
__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.02.16, 22:32   #8
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1744
Mesajlar: 10,022
Ettiği Teşekkür: 54193
Aldığı Teşekkür: 37962
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Gerbera Çiçeği | Gerbera Çiçeğinin Bakımı ve Yetiştiriciliği

Çok sevdiğim bir çiçek türüdür. Kokusu yok. Ama görüntüsü yeter. Ellerine sağlık, teşekkürler Ekin.
__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.05.16, 07:19   #9
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1227
Mesajlar: 9,791
Ettiği Teşekkür: 32083
Aldığı Teşekkür: 44699
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Gerbera Çiçeği | Gerbera Çiçeğinin Bakımı ve Yetiştiriciliği

Pazarda gördüm. Hoşuma gitti. Alıp almamakta kararsız kaldım.
__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.05.16, 10:41   #10
Müdavim

Tura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2012
Konular: 86
Mesajlar: 6,457
Ettiği Teşekkür: 28168
Aldığı Teşekkür: 32520
Rep Derecesi : Tura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Gerbera Çiçeği | Gerbera Çiçeğinin Bakımı ve Yetiştiriciliği

Sen bu tür çiçekleri seviyorsun, onu anladım.
Karal kız, papatya, zinna, gerbera.
Aklında kalacağına alsaydın.
__________________
Tura Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Tura'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bakımı, çiçeği, çiçeğinin, gerbera, jerbera, jerbera bakımı, jerbera yetiştiriciliği, jerberanın bakımı, yetiştiriciliği


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 06:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.