Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 18.03.16, 00:19   #1
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,075
Ettiği Teşekkür: 166949
Aldığı Teşekkür: 186192
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Sineralya Çiçeğinin Yetiştirilmesi, Bakımı, Çeşitleri, Hastalıkları


Sineralya, Sinerelya, Sinerarya, Cineraria, Senecio, Sindrella Çiçeğinin Özellikleri, Bakımı, Tohumdan Yetiştirilmesi, Üretilmesi, Çeşitleri, Hastalıkları, Hastalıkları ile Mücadelesi
Avrupa’da çok benimsenen, değişik isimlerle telaffuz edilen Sineralya çiçeği 70 yıldır ülkemizde yetiştirilmektedir. Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu Kanarya Adaları olan duyarlı bir yıllık otsu bitkidir. Bunun yanında iki ve çok yıllık türleri de vardır. Seralarda rahatlıkla yetiştirilebilmektedir.


Evlerde 30 cm. kadar boylanabilirken uygun koşullarda bahçelerde özenle bakıldığında boyu 40 cm'ye kadar yükselebilir.


Çiçeklenme dönemi Mart – Mayıs ayları arasında olup kokusuzdur. Sineralya genellikle tohum ekiminden çiçeklenmeye kadar geçen süre 7 - 8 aydır.  • Sineralya Çiçeğinin Genel Özellikleri:
Bilimsel Sınıflandırma:
Âlem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta (Kapalı Tohumlu)
Sınıf: Magnoliopsida (Çift çenekli)
Takım: Asterales
Familya: Asteraceae

Tüylü, kalp şeklinde iri yaprakları olan tek veya çok yıllık bitkilerdir. Derin girintili çıkıntılı parlak yeşil yaprakları vardır.
Yaprakların üstüne kadar yükselen sapların ucunda ve salkımlar halinde yaz mevsiminde açan papatyaya benzeyen, çok renkli gösterişli çiçekleri vardır. Çok çeşitli renkte (pembe, mor, mavi ve pastel renklerde), bol miktarda yalınkat veya katmerli çiçekleri vardır.

Bitkinin bu bileşik çiçekleri 45 cm. genişlikte ve ortadaki tüpsü çiçekleri sarı; çevredeki dilsi çiçekleri ise kızıl, şarabi, beyaz, mor ile leylak renginde olur.
  • Sineralya (Senecio) Çiçeğinin Çeşitleri
Saksıda yetiştirilip kışın camekânda korunan bu bitkinin, ancak camekânlarda çiçek açan başka beş cinsi ve her bir cinsin değişik çeşitleri vardır

Büyük Çiçekli Hibrit Cinsi
Çiçekleri beyaz, doğu mavisi, deniz mavisi, kartopu şeklinde ve beyaz, koyu pembe renkleriyle ayrı ayrı ya da karışık olarak gelişir. Bu çeşitler arasında Stuvâl, Matador, Pompadur, Vyaroz çeşitleri en zarif olanlarıdır.


Hibrit Piramidal
Çiçek sapı yükselerek ortaya çıkan koncalarla piramit şeklini alır. Bol vedeğişik renkli büyük çiçekler açar.

Hibrit-Nen
Bodur olan bu cinsin yaprakları geniş ve çiçekleri olağanüstü büyük ve zariftir.

Poliyanta
80–95 cm yükselen bu cinsin çiçekleri küçük ve değişiktir. Özel olarak demet yapımına pek yarar. Bu cinsin bir de çiçekleri yıldız şeklinde birkaç çeşidi vardır.

Maritima
Bu cinsin, Diyaman, Kandidisima çeşitleri özel olarak yapraklarının beyaz renkli ve dantelâlı olduğundan, bahçelerde bölme kenarlarının süslenmesinde kullanılır.

Senecio Hybridus Hortensis adı altında toplanan birçok melezlerin üretilmesine yarayan 2 türü vardır. Bunlar Senecio Cruentus ve Senecio Bicolor türleridir.

Senecio Bicolor


Senecio Cruentus

Tek yıllık bitkilerdir. 30 –60 cm. boyunda, yazın kırmızı çiçek açar. Çok değişik renkli çiçeği için üretilir. Özellikle üç çeşidi piyasada çok üretilir.

Senecio Cruentus

Multiflora
Bir bitkide çok sayıda çiçek açar.

Grandiflora
Bir bitkide çok sayıda çiçek açar. Ancak kısa çiçek sapa sahiptir. Stellata veya Expo çeşitleri ise 30 adet çiçek vardır.

Senecio Maritima veya Cineraria Maritimus

Otsu çok yıllıktır. Akdeniz bitkisidir. Mevsimlik çiçekler arasında gümüşi rengiyle dikkat çekicidir. Çiçekleri küçük sarı renklidir. Yaprakları gri renkli ve 15 cm uzunluğundadır.

Senecio Maritima


Senecio Elegans veya S.Purpureus
Sık, derin yırtmaçlı, koyu yeşil yapraklara sahiptir. Çiçekleri kırmızı ve mor renklidir.

Senecio Elegans

Senecio Scadens veya S.Angulata
Sarmaşık formundadır. Ekim – Kasım aylarında çiçek açar. Yaprakları küçük ve dişlidir. Çiçekler 4–8 cm. çapında, sarı renklidir.

Senecio Greyi
Çalı formundadır. Deniz kenarlarına uygun bir bitkidir. Sarı çiçeklidir.

Senecio Vulgaris
Yaprakları dişli, sarı çiçekli bir bitkidir.

Senecio Vulgaris
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.03.16, 00:20   #2
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,075
Ettiği Teşekkür: 166949
Aldığı Teşekkür: 186192
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Sineralya Çiçeğinin Yetiştirilmesi, Bakımı, Çeşitleri, Hastalıkları

  • Sineralya (Senecio) Çiçeğinin Üretimi
Sinerelya çiçeği tohum ile üretilir. Tohumu kendimizde toplayabiliriz. Ancak artık piyasada kaliteli ve yeknesak ürün alabilmek için tohumu tohum firmalarından temin etmek gerekir. Eğer yinede tohumu kendimiz toplayacaksak tohumlar bitki üzerinde iyice kuruduktan sonra toplanıp serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Ilıman yerlerde Sineralya bitkisi için kış sonunda, sert iklimli yerlerde Mart sonunda veya Nisan ayında ekilmelidir.

Tohum ekimi John Innes tohum kompostuna Nisan – Ağustos ayları arasında yapılır. Özellikle de iç mekânda kullanacağımız Sineralya çeşidi için Temmuz – Eylül ayları arasında ekim yapılmalıdır. Tohumların üzerine kapak atılmaz. Bu yüzden tohumların nemini koruyabilmek için mutlaka nem kontrolü yapılmalıdır. Mümkünse nem sabit bir değerde tutulmalıdır. Tohum kasaları 21 –24 0 C’de, nemli ve gölge bir yerde muhafaza edildiği takdirde 10 –14 gün içerisinde çimlenme olur.

İlk olarak 3–4 gün 21–24°C sıcaklık uygundur. İkinci aşamada sıcaklık 20–21°C’ye düşürülür, sonra 18–21°C ve son olarak çimlenme 15– 17 °C’de tamamlanır. Tohum ekimi İlkbahar mevsiminde yapılan bitkiler Aralık – Ocak ayında; Yaz mevsiminde yapılanlar ise ertesi yılın Mayıs – Haziran aylarında çiçeklenir.

Sineralya çiçeği ayrıca çok kullanılmamakla birlikte çelikle de üretilmektedir. Yeni sürgünlerden alınan çelikler birkaç santimetre uzunluğunda hazırlanır. Alt yaprakları temizlendikten sonra köklendirme ortamına dikilir. Köklendirme ortamı yarı gölge ve sabit nemli bir yer olmalıdır.  • Sineralya (Senecio) Çiçeğinin Ekolojik İstekleri
Sıcaklık İsteği:
Kış ısısı minumum 4 0C, Kasım ayından sonra 8 0C tutulmalıdır. Ocak ayından sonra ısı yavaş yavaş artırılıp 10 –12 0C’ye çıkarılmalıdır. Çiçek tomurcukları görülünce 16 0C’ye çıkarılmalıdır. Yılbaşında çiçeklenebilmeleri için geceleri 5 –7 0C gündüzleri ise en fazla 10–15 0C gibi biraz daha sıcak ortamda bulundurulmalıdır. Bitki gelişimi için en uygun sıcaklık 12–18 0C’deki sıcaklıklardır.
Nem İsteği:
Nemi sever. %60 –70 orantılı nem yeterlidir. Özellikle fidelerin gelişimin de nemli ortamlar idealdir. Ayrıca ilk tohum atıldığında, tohumlar küçük olduğu için kurumayı önlemek için ortamdaki nemin sabit tutulması gerekir.

Işık İsteği:
Sineralya çiçeği, serin ve yarı gölge yerleri sever. Aydınlık, ama doğrudan güneş ışığı almayan yerlerde bulundurulmalıdır. Sinerelyalar gölgeli verandaların önüne konulan saksılara pek yakışır. Düşük nemli ve aydınlık yerlerde genç bitkilerin gelişimi yavaş olmaktadır.

  • Sineralya (Senecio) Çiçeğinin Bakım Önlemleri
Saksı Değiştirme
Senecio bitkisi Johun Innes saksı kompostu No.2’de iyi gelişir. Ayrıca, hacim olarak 3 kısım tınlı toprak ve 1 kısım turba veya yanmış ahır gübresininkarışımıyla elde edilen harç da kullanılır. Bunun yanında 3 kısım bahçe toprağı + 2 kısım yaprak çürüntüsü + 1kısım kum karışımıda kullanılabilir. Saksı değişiminde hafif ağır killiya da organik maddece zengin kumlu topraklarda değiştirebilir.Kök sistemi dağıtılmadan saksı değişimi yapılmalıdır.

Gübreleme
Ocak – Mart ayları arasında haftada bir kez 1 litre suya 1 –2 gram azotça fakir gübrelerle gübrelenmelidir. Ortamın Ph ve tuzluluk değerleri iyi ayarlanmalıdır. pH değeri 6,2 –6,5 arasında olmalıdır. Ayrıca tuza karşı hassastır. EC değeri düşük olmalıdır.
Sulama
Bitkiler Mart ayından Ağustos ayına kadar çiçeklenme dönemi boyunca bolca sulanmalı, saksı toprağı hiçbir zaman kuru bırakılmamalıdır. Aksi takdirde bitkiyi hemen yaprak bitkilerinin sardığı görülür.

Sulama daha çok sabah yapılmalıdır. Su yavaş bir şekilde verilmelidir. Son yıllarda tüm seralar damlama sulama sistemini kullandıklarından sulama ile ilgili problemler en alt düzeye indirgenmiştir.
Budama
Kuruyan, çürüyen yaprak ve çiçekler kesilip uzaklaştırılmalıdır. Çok fazla uzamış, boya kaçmış bitkiler derin olarak budanabilir. Böylece güçlü ve toplu yeni bitkiler elde edilir. Ayrıca bu işlem bitkinin çiçek açmasınada teşvik etmiş olur.

ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.03.16, 00:21   #3
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,075
Ettiği Teşekkür: 166949
Aldığı Teşekkür: 186192
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Sineralya Çiçeğinin Yetiştirilmesi, Bakımı, Çeşitleri, Hastalıkları

  • Sineralya (Senecio) Çiçeğinin Hastalık ve Zararlıları
Önemli hastalıkları virus, kök çürüklüğü, solgunluk, külleme, kurşuni küf ve yaprak lekesi; zararlıları ise kırmızı örümcekler, thripler, yaprak bitleri ve beyaz sinektir.


Külleme
Bitkinin yaprak, yaprak sapı, çiçek, çiçek sapı ve gövdesinde görülür. Genellikle yaprakların üst yüzü pudra veya un serpilmiş gibi tozla kaplanır. Bu tozun rengi kurşuni kahverengiden beyaza kadar değişir. Yaprak, parlaklığını ve yumuşaklığını yitirir, sert bir yapı alır.

Hasta bitkilerde büyüme ve çiçeklenme olmaz. Küllenme fungusları yaz sonunda yaprak üzerinde oluşturduğu cleistotheciumlarıyla kışa girer ve gelecek baharda oluşturduğu ascosporlarıyla bitkilere yeniden bulaşır. Yayılması için en elverişli ortam sıcaklığı15–20 0C olmalıdır. Ayrıca yüksek orantılı nem düzeyleri bu funguslar için uygundur. Sıcak ve kurak koşullarda bu hastalığın etkisi daha çabuk görülür.

Kurşuni Küf
Yaprak, gövde ve çiçeklerde etkilidir. Fazla nemli ortamlarda bu bitki kısımlarının üstlerini gri küf tabakası kaplar. Bulaşmalar çiçeklerde küçük koyu renkli lekeler halinde görülür. Uzun süre devam eden %85’in üzerindeki orantılı nem ve özellikle 15–25 0C sıcaklıklarda hastalığın yayılması için en uygun ortamdır.

Mücadelesi; yayılma koşulları olan sıcaklık ve nem oranlarını uygun düzeyde tutmak çok önemlidir. Hastalık parazit olduğu için bitkiyi yaralayan ve zararveren her türlü faktörden kaçınılmalıdır. Fungusitli ilaçlarla ilaçlanmalıdır.
Yaprak Lekesi
Genellikle yaşlı yapraklarda görülür. Lekelerin üzeri duman rengi fungal rengi örtü ile kaplıdır.

Mücadelesi; Hastalıklı bitkilerortadan kaldırmalıdır. Sıcak hava, fazla nem ve aşırı sulamadan kaçınılmalıdır. Fungusitli ilaçlarla ilaçlanmalıdır.


Yalancı Külleme
Plasmopara halstedii mantarının etkisi ile ortaya çıkar. Yaprakların üst epidermisinde soluk yeşil lekeler gelişir. Üstteki lekelere denk gelecek biçimde yaprakların alt yüzünde örgü gibi ve beyazımsı küf görülür. Bunun sonucunda yapraklar mantarın saldırısına uğrar ve büzülüp ölmesine neden olur.

Mücadelesi; tüm hastalıklı kısımlar uzaklaştırılır ve yok edilir. Bitkiler mümkün olduğu ölçüde kuru tutulur. Bitkiler iyi ışık alacak biçimde aralıklı ekilir veya dikilir. Hastalık baskın hale gelirse bordobulamacı veya başka bir bakırlıilaç püskürtmesi yapılır.Erysiphe cichoracearum mantarı yapraklara, gövdeye ve çiçektomurcuklarına bunları beyazımsı ve tozumsu bir oluşum ile örterek saldırır. Hastalanan kısımlarbodurlaşır ve cüceleşir. Mantar 7–80C'deki düşük sıcaklıklı seralarda kuvvetle gelişemez.Mücadelesinde ise; küllemenin ilk görüldüğü zaman fungusitli ilaçlarla ilaçlanmalıdır.
Yanıklık
Botrytis cinerea mantarı, yüksek rutubet ve düşük ışık altında yetiştirilen genç senecio bitkilerinde "yanıklık" hastalığı yaratmaktadır.

Mücadelesi; bitkiler arasında yeteri kadar aralık bırakılmalıdır. Sera düzenli havalandırılmalıdır. Ayrıca fungusitli ilaçlarla ilaçlanmalıdır.


Gövde Çürüklüğü
Phytophthora cinnamomi, Fusarium sp. ve Sclerotinia sclerotiorum gibi toprakta yaşayan mantarlar Senecio bitkilerinde kök ve gövde çürüklüğü hastalıkları yaratırlar.

Mücadelesi; temiz toprak kullanılır. Eski toprak sıcaklık ile pastörize edilir veya ilaçlanmalıdır.Virüs
Domatesteki lekeli solgunluk virüsü, Seneciolarda da etkili olarak "lekeli solgunluk" hastalığını meydana getirir.

Mücadelesi; virüslü hastalıkların ilaçla mücadelesi yapılamamaktadır. Ancak taşıyıcı ve hastalıklı bitkilerin yetiştirilmemesi, toprağın virüs bulaşıklıolmaması gerekir. Etkilenmiş bitkiler toplanıp yok edilir. Etkili maddesi "malathion" olan ilaçlarlaönlem açısındanilaçlanmalıdır.
Kırmızı Örümcekler
Akar adı ile tanınırlar. Çıplak gözle zor fark edilirler. Vücutları oval yumuşak ve yapılı, üzerlerinde seyrek uzun kıllar bulunur. Akarlar, bitkilerin yapraklarının özellikle alt kısmını sokup bitki öz suyunu emerler. Ayrıca emme sırasında salgıladıkları zehirli maddelerden dolayı yapraklarda beyaz, sarı ve kahverengimsi lekeler oluşur. Bitkinin yapraklarının tümünü kurutabilir.

Mücadelesi; akarisitler kullanılmalıdır. İlaçlama sırasında özellikle yaprakların alt kısmına ilaçlanmasına dikkat edilmelidir. Yaprak bitleri, püseron, ballık adları ile tanınırlar. Vücutları yumuşak bazen hafif tozlu veya bir mum salgısı ile örtülü olabilirler. Renkleri yeşil, siyah, sarı, kırmızı, beyaz ve kahverengimsidir. Yaprak bitleri bitkileri sokup bitki öz suyunu emerek yaşar. Emme sırasında salgıladıkları toksik ve tahriş edici maddelerle yaprak kıvrılmasıveya şişkinlik gibi anormal oluşumlara neden olurlar. Yaprak sararır ve kurur. Virüs hastalıklarını taşıyarak önemli zararlara yol açarlar.
Beyaz Sinek
Ergin vücudu soluk sarı renkte olup, kanatlar üzerindeki beyaz mum tabakası nedeniyle genel olarak beyaz renkte görünür. Larvalar yaprağa yap ışık olup şeffaf renktedir.

Yaprakların alt yüzeyinde beslenirler. Yılda 9–10 döl verebilir. Bitki öz suyunu emer. Larva ve erginler bitki öz suyunu emerek beslenir, bitkinin zayıflamasına, yaprakların sararmasına, neden olur. Ayrıca beslenme sırasında tatlı ve yapışkan bir madde salgıladığından yapraklar üzerinde fumajin denen mantar gelişerek bitkinin görünümünü bozar ve pazar değerini düşürür. Bunun yanısıra erginleri bazı virus hastalıkları taşıyıcısıdır. İlaçla mücadelesi yapılmalıdır.

Kaynaklar:
- Korkut A., İ. H.İnan, Saksılı Süs Bitkileri, Hasad Yayıncılık, 1995
- Oral N., İç Mekân Süs Bitkileri,Ezgi Kitapevi, 1999
- Öğe H.R. Çiçekler, Kaktüsler ve Etli Bitkiler, İnkılâp Kitabevi, 1997
- wikipedia.org
- agraria.org


ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.03.16, 00:23   #4
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,075
Ettiği Teşekkür: 166949
Aldığı Teşekkür: 186192
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Sineralya Çiçeğinin Yetiştirilmesi, Bakımı, Çeşitleri, Hastalıkları

ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.03.16, 00:25   #5
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,075
Ettiği Teşekkür: 166949
Aldığı Teşekkür: 186192
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Sineralya Çiçeğinin Yetiştirilmesi, Bakımı, Çeşitleri, Hastalıkları


__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.03.16, 00:29   #6
Müdavim

Suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 1199
Mesajlar: 6,514
Ettiği Teşekkür: 13551
Aldığı Teşekkür: 21645
Rep Derecesi : Suzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Sineralya Çiçeğinin Yetiştirilmesi, Bakımı, Çeşitleri, Hastalıkları

Her rengi ayrı güzeller , emeklerine sağlık ReaL

__________________
''Türkiye, Atatürk'ü Allah'a borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
Suzim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Suzim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.03.16, 13:13   #7
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9076
Mesajlar: 31,471
Ettiği Teşekkür: 106063
Aldığı Teşekkür: 164172
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Sineralya Çiçeğinin Yetiştirilmesi, Bakımı, Çeşitleri, Hastalıkları

Adeta, görsel bir şölen izledim.

Sineralya Çiçeğinin anlatılmayan bir yanı kalmamış.

Harika.


@ReaL, ''başına iş açtım'' ama görüyorum ki, çok da iyi etmişim

Ellerine ve emeklerine sağlık.

Teşekkürler...
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.03.16, 13:27   #8
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,075
Ettiği Teşekkür: 166949
Aldığı Teşekkür: 186192
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Sineralya Çiçeğinin Yetiştirilmesi, Bakımı, Çeşitleri, Hastalıkları

Bugün havalar biraz daha düzeldi. Çiçekler iyice coşar.

Çiçekçiye yol göründü, belli mi olur belki Sineralya'da gelmiştir.
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.03.16, 13:41   #9
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9076
Mesajlar: 31,471
Ettiği Teşekkür: 106063
Aldığı Teşekkür: 164172
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Sineralya Çiçeğinin Yetiştirilmesi, Bakımı, Çeşitleri, Hastalıkları

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Bugün havalar biraz daha düzeldi. Çiçekler iyice coşar.

Çiçekçiye yol göründü, belli mi olur belki Sineralya'da gelmiştir.


Sadece bir çiçekçiye gittim. Orada, 3 rengi vardı.

Sineralya için olmasa da, artık hepimize o yol göründü.

**********


Kalanşoları ve Çuha'ları görmelisin. Yavru ağzı Kalanşom vardı, bir de ateş kırmızısından aldım.

Çuhalar, kocaman kocaman çiçekli ve yeni renkleri türemiş. Siyaha yakın bir bordo rengini gördüm ki, bayıldım
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.03.16, 14:15   #10
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,075
Ettiği Teşekkür: 166949
Aldığı Teşekkür: 186192
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Sineralya Çiçeğinin Yetiştirilmesi, Bakımı, Çeşitleri, Hastalıkları

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster


Sadece bir çiçekçiye gittim. Orada, 3 rengi vardı.

Sineralya için olmasa da, artık hepimize o yol göründü.

**********


Kalanşoları ve Çuha'ları görmelisin. Yavru ağzı Kalanşom vardı, bir de ateş kırmızısından aldım.

Çuhalar, kocaman kocaman çiçekli ve yeni renkleri türemiş. Siyaha yakın bir bordo rengini gördüm ki, bayıldım
Burada Sineralya hiç görmedim. Daha önce de görmediğim, bilmediğim çiçekler yavaş yavaş gelmeye başladı.

Kalanşonun her rengi var, kalanşoya doydum artık. Hepsi şu an tomurcuklu, sürekli çiçekli. Ne kadar güzel bir çiçekmiş.

Çuhaları sildim ben. Bir sürü vardı almadım. Bu mevsimin çiçeği. Bu mevsimde de balkona pek çıkılmıyor. Havalar ısınınca da hepsi ölmüş oluyor.

* * *

Geçen seneden sağ salim kalan Cananlar tomurcuklu... Her gün birkaç kez ziyaret ediyorum.
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bakımı, Çeşitleri, çiçeğinin, hastalıkları, sineralya, yetiştirilmesi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 05:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.